Tomasz Prostak - fot. Bodziach
REKLAMA

Zatrzymać Prostaka - zapowiedź meczu z Astorią

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Koszykarze Legii w sobotę zagrają wyjazdowe spotkanie z 12. drużyną I ligi, Astorią. Bydgoszczanie cały czas walczą o zajęcie bezpiecznego miejsca, który zagwarantuje im utrzymanie bez konieczności gry w play-out.
Aby przedłużyć swoje nadzieje, muszą pokonać Legię. Nasz zespół tymczasem walczy o miejsce 4. przed play-off, które zagwarantowałoby nam przewagę parkietu w pierwszej rundzie. Nasi gracze po niespodziewanej porażce u siebie z GTK Gliwice, muszą w Bydgoszczy zwyciężyć, żeby nie musieć oglądać się na wyniki rywali.Wygrali w Bydgoszczy z Sokołem i Zniczem
Astoria w obecnym sezonie gra bardzo nierówno, ale we własnej hali jest trudna do zatrzymania nawet dla najlepszych. W Artego Arenie bydgoszczanie mają bilans 6 wygranych i 6 porażek. Zwyciężyli tam m.in. Sokoła Łańcut (+15), Znicz Basket Pruszków (+26), czy GKS Tychy (+3). W ostatnim meczu w Bydgoszczy, Astoria przegrała różnicą 16 punktów ze Stalą Ostrów. Tydzień później bydgoszczanie doznali prawdziwej klęski, przegrywając w Prudniku, z drużyną broniącą się przed spadkiem, aż 28. punktami.

Astoria bez Dymały i Obarka
Największym osłabieniem drużyny było odejście, tuż przed zamknięciem okienka transferowego, Marcina Dymały - wcześniej najskuteczniejszego gracza bydgoskiego zespołu. Po meczu w Prudniku, z klubem kontrakt rozwiązał także Karol Obarek, który nie spełniał oczekiwań działaczy. Legia do meczu z Astorią przystąpi po niespodziewanej porażce przed własną publicznością z GTK Gliwice. Taki występ, szczególnie po świetnym meczu w Łańcucie, nie przystoi drużynie z czołówki I ligi. Wierzymy, że w sobotę nasi gracze wezmą się w garść i pewnie pokonają Astorię. W naszym zespole przeciwko GTK nie zagrał Czarek Trybański, ale oczywiście nie może to tłumaczyć naszej porażki. Tym bardziej, że środkowy Legii wciąż się leczy i nie pojedzie także z zespołem do Bydgoszczy. Coraz bliższy powrotu na boisko jest natomiast Bartek Bojko - w Bydgoszczy pewnie zobaczymy go, ale jeszcze nie w kadrze meczowej.


Dorian Szyttenholm i Bartłomiej Bojko - fot. Paweł Kołakowski

Szyttenholm i Prostak liderami Astorii
Najskuteczniejszym zawodnikiem obecnego składu Astorii jest Tomasz Prostak, który zdobywa średnio 12,7 punktu na mecz, a także Sebastian Laydych (11,4) Dorian Szyttenholm ze średnią 9,8. Na tablicach najlepiej radzi sobie Szyttenholm, zbierający niespełna 7 piłek w meczu.
W skłądzie Astorii znajduje się trzech zawodników powyżej dwóch metrów - Mateusz Fatz (205 cm), Łukasz Frąckiewicz (205) i Sebastian Laydych (203). Fatz i Laydych przebywają na parkiecie zdecydowanie dłużej niż Frąckiewicz i często grają razem na placu - wówczas Laydych zazwyczaj pełni rolę silnego skrzydłowego. Blokiem najbardziej straszy Tomasz Krzywdziński, na którego szczególnie muszą uważać nasi skrzydłowi - Bierwagen i Kobus przy wejściach pod kosz.

Za trzy punkty najczęściej rzuca Tomasz Prostak i czyni to na niezłym procencie (35/101). Trójki rzuca także Szyttenholm (7/16), czy Laydych (25/89). Na linii rzutów wolnych najczęściej staje Prostak, który trafia z 81-procentową skutecznością (68/84). Jak już faulować, to najlepiej Szyttenholma (18/38, 47%), Fatza (29/52, 56%), czy Krzywdzińskiego (9/16, 56%).


Bartłomiej Ornoch - fot. Paweł Kołakowski

Kobus i Wilczek podwójnie zmotywowani
Po ostatnim meczu, na pewno podwójnie zmobilizowani będą Arek Kobus i Łukasz Wilczek, którym spotkanie z GTK Gliwice ewidentnie nie wyszło. "Kobi" trafił tylko 1 z 9 rzutów z gry, zaś "Wilku" 2 z 10. Mamy nadzieję, że także skuteczność z linii rzutów wolnych zdecydowanie wzrośnie i będzie stała na poziomie naszego meczu z Sokołem. Wobec bardzo dobrej skuteczności w meczu z GTK, na więcej minut niż do tej pory może liczyć Bartek Ornoch. Wydaje się, że pod nieobecność Trybańskiego, trenerzy ponownie tak samo jak z GTK zestawią wyjściową piątkę, w której nominalną "piątką" będzie Marcel Wilczek. Na pewno szansę na przełamanie otrzyma także Damian Cechniak, nominalny zmiennik Trybańskiego. W meczu z GTK zagrał 12 minut, a trener Bakun tłumaczył po meczu, że Cechniak jest w słabszej dyspozycji na swojej nominalnej pozycji niż skrzydłowi - Kobus, Wilczek, czy Bierwagen. Nie można zapominać także o Grześku Malewskim, który szczególnie przy przesunięciu Marcela na centra, może sporo namieszać pod koszem rywali.

Książę wraca na włości
Wszystkie oczy w najbliższą sobotę będą zwrócone jednak na Mateusza Bierwagena. Popularny "Książę Bydgoszczy" wraca na swoje włości i z pewnością postara się przypomnieć bydgoskiej publiczności. W meczu z Sokołem, Mateusz zagrał bardzo przyzwoicie, zaś z GTK prezentował się nawet jeszcze lepiej... gdyby jeszcze tylko skuteczniej wykonywał osobiste. Bierwagen trafił zaledwie 5 z 11 z nich i nawet niezły dorobek 27 punktów, nie pomógł Legii w odniesieniu zwycięstwa.

Początek spotkania zaplanowano na godzinę 20:00. Bilety kosztować będą 5 i 10 złotych.

Mecze Astorii w obecnym sezonie:
GTK Gliwice 83-68 Astoria Bydgoszcz
Spójnia Stargard 67-49 Astoria Bydgoszcz
Astoria Bydgoszcz 72-71 UTH Rosa Radom
Miasto Szkła Krosno 90-38 Astoria Bydgoszcz
Astoria Bydgoszcz 83-57 Znicz Basket Pruszków
Zagłębie Sosnowiec 106-76 Astoria Bydgoszcz
Astoria Bydgoszcz 78-88 SKK Siedlce
GKS Tychy 79-83 Astoria Bydgoszcz
Astoria Bydgoszcz 78-75 AZS Politechnika Poznań
Stal Ostrów 78-57 Astoria Bydgoszcz
Astoria Bydgoszcz 76-64 Pogoń Prudnik
Legia Warszawa 82-74 Astoria Bydgoszcz
Astoria Bydgoszcz 75-60 Sokół Łańcut
Astoria Bydgoszcz 62-73 GTK Gliwice
Astoria Bydgoszcz 53-71 Spójnia Stargard
UTH Rosa Radom 92-75 Astoria Bydgoszcz
Astoria Bydgoszcz 71-73 Miasto Szkła Krosno
Znicz Basket Pruszków 92-68 Astoria Bydgoszcz
Astoria Bydgoszcz 63-73 Zagłębie Sosnowiec
SKK Siedlce 76-64 Astoria Bydgoszcz
Astoria Bydgoszcz 74-71 GKS Tychy
AZS Politechnika Poznań 62-73 Astoria Bydgoszcz
Astoria Bydgoszcz 73-89 Stal Ostrów
Pogoń Prudnik 90-62 Astoria Bydgoszcz

Liczba wygranych/porażek Astorii: 8-16
Wygrane/porażki Astorii u siebie: 6-6
Punkty zdobyte/stracone: 1645-1862
Miejsce w tabeli: 12.

Liczba wygranych/porażek Legii: 14-10
Wygrane/porażki Legii na wyjazdach: 6-6
Punkty zdobyte/stracone: 1870-1638
Miejsce w tabeli: 5. (Znicz rozegrał o 1. mecz więcej)

Najlepsi strzelcy Astorii: Tomasz Prostak 267, Marcin Dymała 243, Dorian Szyttenholm 215, Mateusz Fatz 196, Sebastian Laydych 171.

Najlepsi strzelcy Legii: Arkadiusz Kobus 322, Mateusz Bierwagen 280, Michał Aleksandrowicz 247, Cezary Trybański 188

Przewidywana wyjściowa piątka Astorii: Tomasz Prostak, Paweł Lewandowski, Adrian Barszczyk, Dorian Szyttenholm, Mateusz Fatz.

Przewidywana wyjściowa piątka Legii: Łukasz Wilczek, Michał Aleksandrowicz, Mateusz Bierwagen, Arkadiusz Kobus, Marcel Wilczek.

Wynik pierwszego meczu: Legia Warszawa 82-74 Astoria Bydgoszcz

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.