fot. Maciej Frydrych / Legionisci.com
REKLAMA

Raport Deloitte

Przychody klubów: Legia ze sporymi spadkami, ale nadal liderem

Maciej Frydrych i Woytek, źródło: Legionisci.com

Dziewiąty rok rzędu Legia Warszawa została liderem wśród polskich klubów piłkarskich pod względem osiąganych przychodów. W 2018 r. wyniosły 100,2 mln zł i były blisko dwa razy wyższe od przychodów Lecha Poznań, który zajął drugie miejsce w rankingu. W sumie przychody wszystkich klubów grających w Ekstraklasie wyniosły 528 mln zł. W środę przy Łazienkowskiej firma Deloitte i Ekstraklasa zaprezentowały raport finansowy klubów.

Przychody Legii spadły o 38 mln zł w porównaniu z rokiem 2017 z powodu braku awansu do fazy grupowej europejskich pucharów.

fot. Woytek / Legionisci.com

fot. Deloitte

- Europejskie puchary przekładają się na każdy z analizowanych obszarów przychodów. W największym stopniu dotyczy to transmisji, ale także na dnia meczowego i przychodów komercyjnych. W Legii te 100 mln zł traktujemy jako zdolność generowania przychodów z bieżącej działalności klubu bez europejskich pucharów i bez sprzedaży graczy, czyli bez strony sportowej, w której powinny być generowane najwyższe przychody. Przychody komercyjne to merchandising, sprzedaż gadżetów, wynajem sal konferencyjnych, loże sponsorów i różne prawa marketingowe i współpraca z naszymi partnerami - powiedział Łukasz Sekuła z zarządu klubu.

fot. Deloitte

- To co powinno cieszyć to rozkład przychodów. Jest on zbliżony do klubów niemieckich, w których przychody komercyjne są na najwyższym poziomie. Traktujemy to jako zdrowy wzór do naśladowania. Kolejna rzecz, która cieszy, to najwyższa frekwencja w lidze. Duża w tym zasługa zaangażowania kibiców Legii. Nowa umowa praw telewizyjnych pozwala zwiększyć przychody ale sponsorzy bardzo patrzą na ekwiwalenty, które są wytwarzane. Mecze Legii, które były transmitowane w TVP przyniosły oglądalność 10-krotnie wyższą niż te same, które były transmitowane w nc+. To daje możliwość do intensywniejszych rozmów ze sponsorami i w tym pokładamy dużą nadzieję. Mamy więc duże perspektywy na wyższe przychody w przyszłym roku - dodał Sekuła.

fot. Deloitte

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (23)

+dodaj komentarz
Super Samiec - 13.06.2019 / 22:29, *.net.pl

no dobra przychody przychodami fajnie bo 100 baniek robi wrazenie przynajmniej na mnie a wiodok drugiego tam lecha gdzie dzieli nas przepasc i tak dalej w lidze jeszcze bardziej mnie cieszy
a jak jest z wydatkami stratami pensjami utrzymaniem szkolek obiektow trenerow na kazdym szczeblui takie tam gdzie jest bilans ogolny no chyba ze to juz jest efekt koncowy to ok....
a jesli tak to gdzie ci piłkaze za chociazby 1mln.ojro 5 na sezon to jakies 20mln. zł zostaje na czystko 80 baniek jak to jest ze najbogatszy klub w polsce nie potrafi pozadnie sie wzmocnic krasc(podbierać) najlepszych juniorow ligowcom biedniejszym od nas jak to jest ze sciagamy od lat praktycznie tylko pilkarzy za free trzymamy starcow w kadrze zamiast ogrywac mlodych perełki szlifowac jak diamenty i za duze pieniadze potem sprzedac jak to robia kluby chociazby z Chorawacji czy Serbii a nie jak Szymanskiego za byle 5baniek ojro a nie za 10 słabo sie cenimy

odpowiedz
oLaf - 12.06.2019 / 23:21, *.vectranet.pl

to jest skandal że piłkarze Legii zarabiając 90 mln zł przegrywają ligę z zespołem który wydaje 18 mln zł czyli ... z 20% tego co Legia !!!!!

Masakra!!!!

odpowiedz
Wolfik - 13.06.2019 / 10:01, *.mm.pl

@oLaf: Wnioski są zatem dwa, ale sprowadzaja się do tego samego punktu:
-piłkarze są przepłacani;
-piłkarze zarabiają kwoty które powinny gwarantować wygrywanie tytułów ale nie nie mają na to umiejątności czy chęci, są zatem źle dobrani.

A za to wszystko odpowiada prezes Dariusz Mioduski.

odpowiedz
Radek - 12.06.2019 / 20:30, *.domynet.pl

90mln na wynagrodzenia rocznie - wypada ok 250tys zł miesięcznie średnio na jednego piłkarza... poważnie?

odpowiedz
Tomek Mokotów - 12.06.2019 / 19:19, *.play-internet.pl

Sprawa 1.
Deloitte... współpracowałem z tą firmą i nie mam dobrego zdania o jej raportach. Pamietam jak realizowali raport dla Legii w 2015 r... ignorancja korpoludzików w kwestiach sportowych, które w sporcie istotnie wpływają na dochody była porażająca... Więc to tylko zwykłe sprawozdanie finansowe jakie klub może sobie wydać lub nie.

Sprawa 2.
Jeśli chodzi o budzet klubu to jest naprawdę OK.
Mamy wiekszy budżet niż czeskie kluby...a mniej sukcesów w Europie...
Gorzej z wydawaniem tych pieniędzy.

Sprawa 3.
Legia może być klubem szkoleniowym dla młodzieży. Takim jest Borussia Dortmund a nikt nie powie, że nie jest to czołowy klub w Niemczech.
To już raczej powroty w stylu Lewczuk (choć obstawiam, że będzie dużym wzmocnieniem) nie powinny mieć miejsca.

Sprawa 4.
Mamy trenera, mamy właściciela, SZUKAMY PREZESA.

odpowiedz
Arek - 12.06.2019 / 19:17, *.tpnet.pl

Znaczy się, będą puchary, będą przychody.

odpowiedz
LWGZ - 12.06.2019 / 17:58, *.tpnet.pl

Niedobrze sie dzieje ze spadaja przychody ale miejmy nadzieje ze nowy sezon bedzie bardziej pomyslny !!!!

odpowiedz
raport z uja - 12.06.2019 / 17:48, *.153.78

W tabelce przychodów 100,1 mln, w rankingu przychodów już 100,2 mln... Wiem, czepiam się. Przecież to tylko 100 tyś.

odpowiedz
Leslav - 12.06.2019 / 22:06, *.play-internet.pl

@raport z uja: To 100K jest wynagrodzeniem za raport haha

odpowiedz
ghik - 12.06.2019 / 15:21, *.tpnet.pl

Brawo Miodek,cofnęliśmy się o 5 lat..

odpowiedz
Darek - 12.06.2019 / 15:13, *.t-ipconnect.de

Tabela z przychodami klubow pokazuje ze w Legii pieniadze sa zle wydawane i przejadane.Meczymy bule do ostatniej kolejki.Sezon w sezon to samo.I za chwile nowy sezon i runda jesienna.4 lata z rzedu na jesien gramy taki syf ze oczy puchna.A na wiosne gonimy i liczymy na cud.
Czy teraz czeka nas kolejna beznadziejna pilkarska jesien?Szalu to bym sie raczej nie spodziewał.

odpowiedz
Wolfik - 12.06.2019 / 13:58, *.mm.pl

Z zestawienia wynika, że warto być w klubie Legia Warszawa. Zarobki w porównaniu z Lechem czy Lechią wyższe o ~120%.

Ale być nie oznacza grać. W normalnym klubie czy przedsiębiorstwie za płacami idzie jakość, w klubie Legia ta zasada jak widać nie ma odzwierciedlenia. Nawet dla komletnego laika, ostatnia tabelka powinna mówić wszystko - klub jest źle zorganizowany. Bo odzwierciedleniem tabeli powinno być zdobyte mistrzostwo z przewagą kilkudziesięciu punków i conajmniej grupowa faza LE. I tutaj mogę powiedzieć, że właściciel - Dariusz Mioduski stoi na wysokości zadania.

Ale po drugiej stronie stoi prezes Dariusz Mioduski, który z wydawanych pieniedzy nie potrafi/nie umie/niechce zbudować dobrze funkcjonującego klubu. Sam traci swoje pieniądze!!!

Panie Darku, warto.... naprawdę warto zerkąć na ostatnią tabelkę. I zastanowić się czy wszystko jest rzeczywiście tak, jak należy.

odpowiedz
Roma - 12.06.2019 / 14:09, *.plus.pl

@Wolfik: nic mnie tak nie irytuje jak mówienie, ze prezes wydaje czy też traci swoje pieniądze. Czy naprawdę uważasz, że gdyby doszło do najgorszego, to biedny prezes poszedłby z torbami, ale za to klub nadal grałby w najwyższej klasie rozgrywkowej? No chyba jednak nie.

odpowiedz
Wolfik - 12.06.2019 / 16:32, *.mm.pl

@Roma: Dariusz Mioduski jest właścicielem klubu piłkarskiego Legia. Kupił go i jest jego własnością. Zapewne nie jest to jedyna jego własność zatem on sam z tobrami nie pójdzie. Może się to nam nie podobać, ale taka jest rzeczywistość. Chesz to zmienić? Złoż zatem właścicielowi propozycje wykupu. Innej drogi nie ma, chyba że zaczynamy od zera - czyli od stworzenia nowego podmiotu i gry od A klasy.

Rózne rzeczy mogą nas irytować, ale i tak rzeczywistości nie zakłamiemy.

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 13.06.2019 / 07:36, *.centertel.pl

@Roma: A mnie nic tak nie irytuje jak:
1. prezes, który traktuje mój klub jak zakładnika
2. zadłuża go przez swoją nieudolność
3. klakierzy którzy go bronią

odpowiedz
Wolfik - 13.06.2019 / 09:54, *.mm.pl

@vadisodjidjiaofoe: I co z tym zrobisz?

A na poważnie. Krytykowałem na tym formu Mioduskiego wielokrotnie, bo - jak pisałem wyżej uważam, że w przeciwieństwie do własciciela Mioduskiego, prezes Mioduski jest prezesem złym. Co nie zmienia faktu, że dopóki jest właścicielm tego klubu nasze krytyki możemy sobie wsadzić...

Polecem również przeczytać post Kolegi Tomka Mokotów.

odpowiedz
Wolfik - 13.06.2019 / 10:03, *.mm.pl

@vadisodjidjiaofoe: I na koniec. Mnie też wkur...ają pewne sprawy:
-że właścicielem polskich hut jest Hindus;
-że mam juz swoje lata;
-ze jest upał.

Tylko co z tego?

odpowiedz
zorientowany - 12.06.2019 / 13:39, *.plus.pl

Ja tam nie rozumiem jednej prostej rzeczy. Jak można mając (nawet pomimo ich spadku) przychody 2 razy większe od dwóch kolejnych klubów i 3-10 razy większe od reszty ligi nie umieć sklecić drużyny, która nie będzie kopala się po czolach a będzie zdobywała w cuglach (tak z 10 pkt przewagi, a nie pelzanie do ostatniej kolejki) kolejne mistrzostwa?

Wychodzi na to że klubem rządzi BANDA NIEUDACZNIKOW. Także wyjazd panie Mioduski razem z resztą zatrudnionych przez pana amatorów.

odpowiedz
Obcy - 12.06.2019 / 13:36, *.t-mobile.pl

Z taką kasą to my sobie możemy powojować w Europie. To są drobne dla nawet przeciętnych drużyn z lig zachodnich. Bez bogatego szejka to dalej będziemy się martwić o wyniki nawet w naszej ukochanej ekstraklasie.

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 13.06.2019 / 07:39, *.centertel.pl

@Obcy: "Bez bogatego szejka to dalej będziemy się martwić o wyniki"
Prześlij ten cytat Piastowi Gliwice

odpowiedz
Kalbar - 12.06.2019 / 13:24, *.chello.pl

W Legii za dużo zarabiają a i tak wyników nie ma.

odpowiedz
Szmu(L)ki - 12.06.2019 / 13:10, *.chello.pl

Nasze gwiazdeczki zarabiają 2-3x tyle co inny w ekstraklapie, więc nic dziwnego, że nie chcą walczyć. Dobrze, że kadra będzie przewietrzona. Mam nadzieję, że wydatki na tę padlinę zostaną znacząco ucięte w nowym sezonie...

odpowiedz
Gienek - 12.06.2019 / 13:08, *.netfala.pl

Gdyby wynik sportowy zależał od pieniędzy to Legia powinna miażdżyć ligę a jest takie dziadostwo. Trudno, taka jest wizja kudłatego...

odpowiedz