REKLAMA

Biblioteka legionisty: Szalone lata 90-te. Od Apatora do Elany

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Przed wakacjami wydana została pierwsza część książki, której tytuł i okładka mówią wszystko - "Szalone lata 90-te. Od Apatora do Elany". Coś dla fanów polskiej, dzikiej sceny kibicowskiej z końcówki poprzedniego wieku, kiedy styl kibicowania znacznie różnił się od tego, który widzimy obecnie.

Autorem dość obszernej publikacji jest Artur eR, znany dobrze z dwóch kibolskich książek o kibicach ŁKS-u. W książce, rozdział po rozdziale, przedstawił dokonania poszczególnych ekip w latach 90-tych, a całość zebrana głównie z zinów wydawanych namiętnie w tamtym okresie, została skatalogowana chronologicznie. W wielu przypadkach opisy danych meczów, akcji i wyjazdów są dosłowne, bez ingerencji w treść, przez co wydaje się, jakby w książce zapomniano o korekcie.

Od samego początku autor zaplanował podzielenie całości na kilka części i prezentowanie jej alfabetycznie. W pierwszej znajdziemy sporo informacji o takich ekipach jak: Apator, Arka, Avia, AZS Częstochowa, Bałtyk Gdynia, Bielawianka, BKS Bielsko-Biała, Boruta Zgierz, Broń, Brzozovia, Ceramika, Chełmianka Chełm, Chełminianka Chełmno, Chemik Kędzierzyn-Koźle, Cracovia, Czarni Jasło, Chrobry, Czuwaj, Dozamet, czy Elana.

Jeśli ktoś spodziewał się wewnątrz szaty znanej chociażby z TMK, będzie zawiedziony. Liczba zdjęć ograniczona jest do minimum, a te, które znalazły się, są czarno-białymi przedrukami z dawnej, podziemnej kibolskiej prasy. Całość czyta się doskonale i na pewno jest to lektura na długi czas, jeśli ktoś zapragnie uważnie zapoznać się ze wszystkimi opisami. Kibicom, którzy działali w tamtym czasie, na pewno łezka zakręci się w oku, wspominając czasy, gdzie kamery i komórki jeszcze nie istniały, a organizacja stała na naprawdę konkretnym poziomie. Dla jednych więc będzie to podróż sentymentalna, zaś dla dzisiejszej kibicowskiej młodzieży, niech będzie to podręcznik z historii polskiego kibolstwa.

Wiadomo, że autor szykuje już część drugą, która powinna pojawić się w sprzedaży w roku 2020. Pierwsza część dystrybuowana jest na allegro, jak również w sklepie TMK.

Tytuł: Szalone lata 90-te. Od Apatora do Elany
Autor: Artur eR
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 435
Cena: 45 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.