Statut Legii z 1934 roku - fot. Dariusz Chojnacki
REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Historyczne statuty Legii Warszawa (56)

Dariusz Chojnacki, źródło: własne, www.gdansk.pl/historia

Statut klubu sportowego jest dokumentem regulującym zasady jego działania. Poniżej prezentujemy trzy oryginalne statuty Legii Warszawa wydane w 1934, 1967 i 1987 roku. Najnowszy z nich wydany w 1987 roku przez Centralny Wojskowy Klub Sportowy Legia zawierał treść statutu klubu uchwalonego przez Walne Zgromadzenie w dniu 27.05.1986 roku oraz zatwierdzonego przez GKKFiT w dniu 24.10.1986 roku. Cały statut liczy 28 stron.

fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki

Kolejny statut wydany został w 1967 roku przez Wojskowe Zakłady Graficzne i liczy 54 strony. Wydawnictwo pod nazwą „ZBIÓR PRZEPISÓW WOJSKOWEGO KLUBU SPORTOWEGO LEGIA” zawiera cztery części. Oprócz Statutu WKS Legia zawartego w części pierwszej znajdują się tam również:
- Regulamin działalności Prezydium Zarządu WKS Legia Warszawa
- Regulamin Sekcji Sportowej WKS Legia
- Regulamin odznaczeń i wyróżnień WKS Legia.

fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki

Najstarszy z prezentowanych statutów, liczący ponad 40 stron, wydany został w 1934 roku przez Główną Drukarnię Wojskową. Zawarta jest w nim treść statutu przyjętego przez klub w marcu 1934 roku. Bardzo ciekawa i nie całkiem nam znana jest historia tego egzemplarza. Z opisów oraz stempla znajdującego się na nim dowiadujemy się, iż znajdował się on w księgozbiorze gdańskiej filii niemieckiego Archiwum Wojsk Lądowych z Poczdamu. Późniejszym jego właścicielem był sekretarz generalny Legii Warszawa płk Edward Potorejko.

fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki

Niemiecka placówka działająca w Oliwie była jedną z dwóch tego typu istniejących w latach wojny na terenie okupowanej Europy. Druga filia działała w czeskiej Pradze. Zgromadzone tam zostały, a następnie opracowywane, niemal wszystkie zagarnięte podczas kampanii wrześniowej materiały archiwalne i historyczne wytworzone przez Wojsko Polskie. Do Gdańska trafiły zbiory Centralnej Biblioteki Wojskowej, biblioteki Archiwum Wojskowego i różne księgozbiory z centralnych instytucji wojskowych. Po wojnie z końcem 1949 roku rozpoczęto przenoszenie zbiorów do CAW w Gdańsku. Placówka archiwalna CAW w Gdańsku została rozwiązana w 1951 roku. Część zbiorów znajdujących się w niej, a wywiezionych przez Armię Czerwoną do ZSRR, zostało w 1964 roku przekazanych do CAW w Rembertowie. Pozostałe nadal znajdują się w moskiewskim Centrum Przechowywania Kolekcji Historyczno-Dokumentalnych. Niestety nie znamy dokładnie historii w jaki sposób prezentowany status trafił do Gdańska i ponownie do Warszawy stając się własnością ówczesnego działacza Legii.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania co do prowadzonego Kącika Kolekcjonera lub posiadacie ciekawe kolekcje lub pamiątki proszę o kontakt na adres: darek.chojnacki@legionisci.com.

zdjęcia: Dariusz Chojnacki

Sprawdź nasze poprzednie materiały z Kącika Kolekcjonera

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

+dodaj komentarz
Ding - 12.09.2019 / 12:12, *.play-internet.pl

Ja mam ciekawe pamiątki (L), ale nie widzę potrzeby kontaktu z p. Chojnackim.

odpowiedz
Arek - 12.09.2019 / 22:03, *.tpnet.pl

@Ding: ale potrzebę głupiego wpisu już widzisz?

odpowiedz
Łukasz C. - 12.09.2019 / 11:30, *.chello.pl

Brawo Darek. Świetna robota.

odpowiedz
Kibic Legii od zawsze - 12.09.2019 / 09:46, *.t-mobile.pl

Czarno-bialo-zielone są nasze historyczne barwy!Czerwień jest dodana juz po wojnie na czesc komuny....

odpowiedz
jsk - 13.09.2019 / 21:45, *.t-mobile.pl

@Kibic Legii od zawsze: zielone to barwy Korony Warszawa, a za komuny dodano biało-czerwony pasek do herbu tłuku!

odpowiedz
Ciekawy - 12.09.2019 / 09:27, *.183.52

Czyli wszystko wskazuje na to, że w archiwach moskiewskich jest dużo więcej polskich dokumentów. Może są też dotyczące Legii i jej historii?
Ciekawe czy jeszcze kiedykolwiek wrócą one do Polski.
A może warto byłoby się o nie upomnieć?

odpowiedz
(L) - 12.09.2019 / 09:22, *.plus.pl

Wow! Ile jest jeszcze takich przedmiotów, których historia nas zaskakuje.
Warto byłoby to wszystko spisywać, za jakiś czas będzie coraz trudniej dotrzeć do takich informacji.

odpowiedz
Woytek (Legionisci.com) - 12.09.2019 / 09:54, *.centertel.pl

@(L): Są osoby, które zajmują się takimi tematatami. Polecamy stronę Grzegorza Karpińskiego - www.legia.warszawa.pl

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.