Statut Legii z 1934 roku - fot. Dariusz Chojnacki
REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Historyczne statuty Legii Warszawa (56)

Dariusz Chojnacki, źródło: własne, www.gdansk.pl/historia - Wiadomość archiwalna

Statut klubu sportowego jest dokumentem regulującym zasady jego działania. Poniżej prezentujemy trzy oryginalne statuty Legii Warszawa wydane w 1934, 1967 i 1987 roku. Najnowszy z nich wydany w 1987 roku przez Centralny Wojskowy Klub Sportowy Legia zawierał treść statutu klubu uchwalonego przez Walne Zgromadzenie w dniu 27.05.1986 roku oraz zatwierdzonego przez GKKFiT w dniu 24.10.1986 roku. Cały statut liczy 28 stron.

fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki

Kolejny statut wydany został w 1967 roku przez Wojskowe Zakłady Graficzne i liczy 54 strony. Wydawnictwo pod nazwą „ZBIÓR PRZEPISÓW WOJSKOWEGO KLUBU SPORTOWEGO LEGIA” zawiera cztery części. Oprócz Statutu WKS Legia zawartego w części pierwszej znajdują się tam również:
- Regulamin działalności Prezydium Zarządu WKS Legia Warszawa
- Regulamin Sekcji Sportowej WKS Legia
- Regulamin odznaczeń i wyróżnień WKS Legia.

fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki

Najstarszy z prezentowanych statutów, liczący ponad 40 stron, wydany został w 1934 roku przez Główną Drukarnię Wojskową. Zawarta jest w nim treść statutu przyjętego przez klub w marcu 1934 roku. Bardzo ciekawa i nie całkiem nam znana jest historia tego egzemplarza. Z opisów oraz stempla znajdującego się na nim dowiadujemy się, iż znajdował się on w księgozbiorze gdańskiej filii niemieckiego Archiwum Wojsk Lądowych z Poczdamu. Późniejszym jego właścicielem był sekretarz generalny Legii Warszawa płk Edward Potorejko.

fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki

Niemiecka placówka działająca w Oliwie była jedną z dwóch tego typu istniejących w latach wojny na terenie okupowanej Europy. Druga filia działała w czeskiej Pradze. Zgromadzone tam zostały, a następnie opracowywane, niemal wszystkie zagarnięte podczas kampanii wrześniowej materiały archiwalne i historyczne wytworzone przez Wojsko Polskie. Do Gdańska trafiły zbiory Centralnej Biblioteki Wojskowej, biblioteki Archiwum Wojskowego i różne księgozbiory z centralnych instytucji wojskowych. Po wojnie z końcem 1949 roku rozpoczęto przenoszenie zbiorów do CAW w Gdańsku. Placówka archiwalna CAW w Gdańsku została rozwiązana w 1951 roku. Część zbiorów znajdujących się w niej, a wywiezionych przez Armię Czerwoną do ZSRR, zostało w 1964 roku przekazanych do CAW w Rembertowie. Pozostałe nadal znajdują się w moskiewskim Centrum Przechowywania Kolekcji Historyczno-Dokumentalnych. Niestety nie znamy dokładnie historii w jaki sposób prezentowany status trafił do Gdańska i ponownie do Warszawy stając się własnością ówczesnego działacza Legii.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania co do prowadzonego Kącika Kolekcjonera lub posiadacie ciekawe kolekcje lub pamiątki proszę o kontakt na adres: darek.chojnacki@legionisci.com.

zdjęcia: Dariusz Chojnacki

Sprawdź nasze poprzednie materiały z Kącika Kolekcjonera

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

+dodaj komentarz
jsk - 13.09.2019 / 21:45, *.t-mobile.pl

@Kibic Legii od zawsze: zielone to barwy Korony Warszawa, a za komuny dodano biało-czerwony pasek do herbu tłuku!

odpowiedz
Arek - 12.09.2019 / 22:03, *.tpnet.pl

@Ding: ale potrzebę głupiego wpisu już widzisz?

odpowiedz
Ding - 12.09.2019 / 12:12, *.play-internet.pl

Ja mam ciekawe pamiątki (L), ale nie widzę potrzeby kontaktu z p. Chojnackim.

odpowiedz
Łukasz C. - 12.09.2019 / 11:30, *.chello.pl

Brawo Darek. Świetna robota.

odpowiedz
Woytek (Legionisci.com) - 12.09.2019 / 09:54, *.centertel.pl

@(L): Są osoby, które zajmują się takimi tematatami. Polecamy stronę Grzegorza Karpińskiego - www.legia.warszawa.pl

odpowiedz
Kibic Legii od zawsze - 12.09.2019 / 09:46, *.t-mobile.pl

Czarno-bialo-zielone są nasze historyczne barwy!Czerwień jest dodana juz po wojnie na czesc komuny....

odpowiedz
Ciekawy - 12.09.2019 / 09:27, *.183.52

Czyli wszystko wskazuje na to, że w archiwach moskiewskich jest dużo więcej polskich dokumentów. Może są też dotyczące Legii i jej historii?
Ciekawe czy jeszcze kiedykolwiek wrócą one do Polski.
A może warto byłoby się o nie upomnieć?

odpowiedz
(L) - 12.09.2019 / 09:22, *.plus.pl

Wow! Ile jest jeszcze takich przedmiotów, których historia nas zaskakuje.
Warto byłoby to wszystko spisywać, za jakiś czas będzie coraz trudniej dotrzeć do takich informacji.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.