Statut Legii z 1934 roku - fot. Dariusz Chojnacki
REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Historyczne statuty Legii Warszawa (56)

Dariusz Chojnacki, źródło: własne, www.gdansk.pl/historia - Wiadomość archiwalna

Statut klubu sportowego jest dokumentem regulującym zasady jego działania. Poniżej prezentujemy trzy oryginalne statuty Legii Warszawa wydane w 1934, 1967 i 1987 roku. Najnowszy z nich wydany w 1987 roku przez Centralny Wojskowy Klub Sportowy Legia zawierał treść statutu klubu uchwalonego przez Walne Zgromadzenie w dniu 27.05.1986 roku oraz zatwierdzonego przez GKKFiT w dniu 24.10.1986 roku. Cały statut liczy 28 stron.

fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki

Kolejny statut wydany został w 1967 roku przez Wojskowe Zakłady Graficzne i liczy 54 strony. Wydawnictwo pod nazwą „ZBIÓR PRZEPISÓW WOJSKOWEGO KLUBU SPORTOWEGO LEGIA” zawiera cztery części. Oprócz Statutu WKS Legia zawartego w części pierwszej znajdują się tam również:
- Regulamin działalności Prezydium Zarządu WKS Legia Warszawa
- Regulamin Sekcji Sportowej WKS Legia
- Regulamin odznaczeń i wyróżnień WKS Legia.

fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki

Najstarszy z prezentowanych statutów, liczący ponad 40 stron, wydany został w 1934 roku przez Główną Drukarnię Wojskową. Zawarta jest w nim treść statutu przyjętego przez klub w marcu 1934 roku. Bardzo ciekawa i nie całkiem nam znana jest historia tego egzemplarza. Z opisów oraz stempla znajdującego się na nim dowiadujemy się, iż znajdował się on w księgozbiorze gdańskiej filii niemieckiego Archiwum Wojsk Lądowych z Poczdamu. Późniejszym jego właścicielem był sekretarz generalny Legii Warszawa płk Edward Potorejko.

fot. Dariusz Chojnacki fot. Dariusz Chojnacki

Niemiecka placówka działająca w Oliwie była jedną z dwóch tego typu istniejących w latach wojny na terenie okupowanej Europy. Druga filia działała w czeskiej Pradze. Zgromadzone tam zostały, a następnie opracowywane, niemal wszystkie zagarnięte podczas kampanii wrześniowej materiały archiwalne i historyczne wytworzone przez Wojsko Polskie. Do Gdańska trafiły zbiory Centralnej Biblioteki Wojskowej, biblioteki Archiwum Wojskowego i różne księgozbiory z centralnych instytucji wojskowych. Po wojnie z końcem 1949 roku rozpoczęto przenoszenie zbiorów do CAW w Gdańsku. Placówka archiwalna CAW w Gdańsku została rozwiązana w 1951 roku. Część zbiorów znajdujących się w niej, a wywiezionych przez Armię Czerwoną do ZSRR, zostało w 1964 roku przekazanych do CAW w Rembertowie. Pozostałe nadal znajdują się w moskiewskim Centrum Przechowywania Kolekcji Historyczno-Dokumentalnych. Niestety nie znamy dokładnie historii w jaki sposób prezentowany status trafił do Gdańska i ponownie do Warszawy stając się własnością ówczesnego działacza Legii.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania co do prowadzonego Kącika Kolekcjonera lub posiadacie ciekawe kolekcje lub pamiątki proszę o kontakt na adres: darek.chojnacki@legionisci.com.

zdjęcia: Dariusz Chojnacki

Sprawdź nasze poprzednie materiały z Kącika Kolekcjonera

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.