fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Legia w statystyce - podsumowanie pierwszej części sezonu

Wiśnia, źródło: Legionisci.com

Zapraszamy na nasze statystyczne podsumowanie dotychczasowych meczów Legii Warszawa w obecnym sezonie.

Mecze Legii

14 (56%)
ZWYCIĘSTWA
6 (24%)
REMISY
5 (20%)
PORAŻKI


W pierwszej części sezonu legioniści rozegrali 25 meczów. 15 z nich odbyło się w ramach Ekstraklasy, 8 Ligi Europy, a 2 Pucharu Polski. Zdecydowanie najlepsze wyniki Legia osiągała na krajowym podwórku, ponieważ niestety po raz trzeci z rzędu nie udało jej się zakwalifikować do fazy grupowej Ligi Europy. Dotychczas Legia wygrała 56% swoich meczów, 24% zakończyła remisami, a 20% przegrała.

Dzięki ostatnim wysokim wygranym w Ekstraklasie Legia podreperowała nieco swój bilans bramkowy, który jeszcze kilka miesięcy temu był dużo gorszy, jeśli spojrzymy na liczbę strzelonych goli. Obecnie "Wojskowi" mogą pochwalić się 39 zdobytymi bramkami, co daje średnio 1,56 bramki na mecz. Zadowalająco wygląda też liczba straconych goli. Golkiper Legii skapitulował ponad dwa razy mniej - tylko 17 razy. Co więcej w aż 13 meczach zachował czyste konto (12 x Radosław Majecki, 1 x Radosław Cierzniak).

Bilans zwycięstw, remisów i porażek

Ekstraklasa

Po rozegranych 15 kolejkach Legia zajmuje pierwsze miejsce w ligowej tabeli. Przez długi czas warszawski zespół nie potrafił jednak wskoczyć na pozycję lidera. Zajął ją dopiero po 14. serii gier.

Miejsce w tabeli po poszczególnych kolejkach:


Ogółem
Liczba meczów: 15 (9-2-4)
Bramki: 28-14
Średnia pkt na mecz: 1,93
Gole strzelone/stracone na mecz: 1,87/0,93

U siebie
Liczba meczów: 8 (5-1-2)
Bramki: 20-7
Średnia pkt na mecz: 2
Gole strzelone/stracone na mecz: 2,5/0,88

Na wyjeździe
Liczba meczów: 7 (4-1-2)
Bramki: 8-7
Średnia pkt na mecz: 1,86
Gole strzelone/stracone na mecz: 1,14/1


W Ekstraklasie Legia rozegrała 15 meczów, notując w nich bilans 9-2-4 oraz bilans bramkowy 28-14. "Wojskowi" mogą pochwalić się największą liczbą strzelonych goli wśród wszystkich ligowych zespołów, natomiast pod względem straconych zajmują trzecią lokatę ex aequo z Cracovią i Śląskiem Wrocław. Statystycznie nie było większej różnicy, czy Legia grała na swoim stadionie czy na obiekcie przeciwnika. U siebie zdobyła w 8 meczach 16 punktów, natomiast na wyjeździe 13 punktów w 7 spotkaniach. Największą różnicę widać jednak w bilansie bramek. Co prawda liczba straconych w obydwu przypadkach jest taka sama - 7, lecz jeśli chodzi o zdobyte to dużo lepiej wypada stadion przy ulicy Łazienkowskiej w stosunku 20:8.

Najskuteczniejszym piłkarzem Legii w Ekstraklasie jest Jarosław Niezgoda, który wpisał się na listę strzelców 9 razy. Za nim są: Arvydas Novikovas (4), Jose Kante (3), Paweł Wszołek (3), Walerian Gwilia (2), Sandro Kulenović (1), Luquinhas (1), Dominik Nagy (1), Maciej Rosołek (1), Marko Vesović (1), Mateusz Wieteska (1).



Puchar Polski

Liczba meczów: 2 (2-0-0)
Bramki: 5-2
Gole strzelone/stracone na mecz: 2,5/1


Legia rozegrała do tej pory w tych rozgrywkach dwa mecze - oba na wyjazdach i oba wygrane. 25 września przeciwnikiem legionistów była pierwszoligowa Puszcza Niepołomice, z którą ekstraklasowy zespół poradził sobie bez problemów, pokonując go po bramkach Mateusza Wieteski oraz Jose Kante.

Kolejnym przeciwnikiem był Widzew Łódź, który sprawił już dużo więcej problemów. 30 października gracze Aleksandara Vukovicia pokonali niżej notowanego rywala 3-2, chociaż prowadzili już różnicą dwóch goli. Na listę strzelców wpisali się tamtego wieczoru Jose Kante, Paweł Wszołek i Igor Lewczuk.

Liga Europy

Ogółem
Liczba meczów: 8 (3-4-1)
Bramki: 6-1

U siebie
Liczba meczów: 4 (2-2-0)
Bramki: 4-0
Gole strzelone/stracone na mecz: 1/0

Na wyjeździe
Liczba meczów: 4 (1-2-1)
Bramki: 2-1
Gole strzelone/stracone na mecz: 0,5/0,25


Start w eliminacjach Ligi Europy po raz kolejny zakończył się niepowodzeniem. Z ośmiu rozegranych meczów legioniści wygrali tylko trzykrotnie, notując mimo wszystko tylko jedną przegraną, która w ogólnym rozrachunku okazała się kluczowa. To właśnie po wyjazdowej porażce z Glasgow Rangers w ostatniej rundzie eliminacyjnej pożegnali się z marzeniami o grze w fazie zasadniczej. Co ciekawe, bramka stracona tamtego wieczoru była pierwszą straconą we wszystkich dotychczasowych spotkaniach eliminacyjnych Ligi Europy w tym sezonie.

Ogółem Legia w 8 meczach wypracowała bilans bramkowy 6-1. Wygrała z Europa FC (3-0), KuPS (1-0) i Atromitosem (2-0), zremisowała bezbramkowo z Europa FC, KuPS, Atromitos, Rangers i przegrała wspomniane wcześniej spotkanie z Rangers (0-1).

Najskuteczniejszym piłkarzem w eliminacjach był Carlitos, który dwukrotnie pokonał bramkarza Europa FC. Po jednym trafieniu zanotowali z kolei Sandro Kulenović, Paweł Stolarski, Walerian Gwilia oraz Mateusz Wieteska.

Gole strzelone i stracone

Legia w 25 rozegranych meczach zdobyła 39 bramek, z czego zdecydowana większość została strzelona nogą - 29. 10 razy bramkarz przeciwników został zaskoczony uderzeniem głową. Zdecydowanie najczęściej legioniści pokonywali bramkarza strzałami z pola karnego (36). Podczas meczów widać, że prób z dystansu nie ma zbyt wiele, co odzwierciedlają statystyki. Tylko trzy razy padł gol, który został zdobyty spoza pola karnego.

Co może cieszyć to fakt, że Legia 72% bramek zdobywa z akcji. Na początku sezonu o grze ofensywnej stołecznego klubu nie można było powiedzieć zbyt wiele dobrego. Często największe zagrożenie widać było właśnie po stałych fragmentach gry. Od pewnego czasu się to zmieniło, a na pewno duży wpływ na rozruszanie gry ofensywnej miało przesunięcie na pozycję ofensywnego pomocnika Luquinhas, który jak na razie spisuje się tam bardzo dobrze.

Legioniści po rozegraniu stałego fragmentu zdobyli łącznie 9 goli. Wliczamy tutaj dośrodkowania z rzutów rożnych i rzutów wolnych oraz wyrzuty autów, które były kluczowej momentem bramkowej akcji. Jeżeli chodzi z kolei o bezpośrednie trafienie ze stałego fragmentu gry, to w pierwszej części sezonu nie zobaczyliśmy żadnej bramki z rzutu wolnego. Do tej statystyki wliczamy jedynie dwa rzuty karne wykonane przez Jarosława Niezgodę.

Gole strzelane i tracone w przedziale czasowym



Pod względem ilości straconych goli Legia najgorzej wypada w pierwszych dwóch kwadransach drugiej połowy. W tym okresie straciła 6 z 17 bramek. Diametralnie lepiej radzi sobie z kolei na początku pierwszej połowy. W pierwszych 30 minut bramkarz Legii skapitulował dotychczas tylko jeden raz (mecz z ŁKS-em Łódź).

Z kolei jeśli chodzi o skuteczność w ataku, to zdecydowanie najlepiej Legia radzi sobie zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy. W pierwszym kwadransie drugich 45 minut strzeliła do tej pory 12 goli (Cracovia, Widzew x2, Atromitos, Raków, Wisła K., Górnik x3, Pogoń, ŁKS, Europa FC).

0-15' : 7 / 1
16-30' : 5 / 0
31-45+' : 3 / 3
46-60' : 12 / 5
61-75' : 4 / 5
76-90+' : 8 / 3

Najlepsi strzelcy:
9 - Jarosław Niezgoda
5 - Jose Kante
4 - Arvydas Novikovas, Paweł Wszołek
3 - Walerian Gwilia, Mateusz Wieteska
2 - Carlitos, Sandro Kulenović
1 - Igor Lewczuk, Luquinhas, Dominik Nagy, Maciej Rosołek, Paweł Stolarski, Marko Vesović

Gole samobójcze:
1 - Paweł Bochniewicz

Asystenci:
5 - Walerian Gwilia, Luquinhas
4 - Domagoj Antolić, Michał Karbownik
3 - Paweł Wszołek, Marko Vesović
2 - Jose Kante
1 - Dominik Nagy, Arvydas Novikovas, William Remy, Paweł Stolarski, Jarosław Niezgoda, Artur Jędrzejczyk

Kluczowe podania:
2 - Domagoj Antolić, Arvydas Novikovas
1 - Cafu, Jose Kante, Michał Karbownik, Paweł Stolarski, Walerian Gwilia, Jarosław Niezgoda, Paweł Wszołek




Klasyfikacja kanadyjska sezonu 2019/20 (Ekstraklasa, Liga Europy, Puchar Polski)


Piłkarzgoleasystysumameczeminuty
Niezgoda911016797
Gwilia358241644
Kante52712641
Wszołek4376442
Luquinhas156221583
Novikovas415171263
Vesović134141147
Karbownik-4410717
Antolić-44191352
Wieteska3-3181436
Carlitos2-28419
Kulenović2-211778
Nagy11217828
Stolarski112131042
Rosołek1-1247
Lewczuk1-1191499
Remy-114335
Jędrzejczyk-11221980
(samobójcza)1-1--
SUMA3932


* Do asyst nie są wliczane akcje, w których zawodnik wywalczył rzut karny/rzut wolny.

stan na 10.11.2019

Ekstraklasowe statystyki InStat




REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (15)

+dodaj komentarz
PLK - 18.11.2019 / 00:20, *.cyfrowypolsat.pl

Nudzi mnie ta gadka o zwycięstwach ze słabymi i porażkach z mocnymi drużynami naszej ekstraklasy!!! Za chwilę może się okazać że słaby Górnik wygra trzy mecze i będzie już wtedy mocny!!! Tak samo Korona czy Raków! Czy takimi mocarzami są w Płocku, Krakowie lub Wrocławiu??!! Przecież dwie, trzy porażki i lądują w grupie spadkowej!!! W tej lidze nie ma mocnych i słabych!! Niestety my do tej ligi potrafiliśmy się dostosować!!! A w przeszłości, i to wcale nie takiej odległej, potrafiliśmy wszystkim pokazywać tylko nasze plecy!!! No ale są tacy fachofcy w bamboszach którzy widzą w tej lidze słabiaków i mocarzy!!! Ja ich nie widzę!!!

odpowiedz
Władeczek - 15.11.2019 / 13:19, *.netfala.pl

Bo w Legii trzeba zaiwaniać faken sialalala maciorka schłodzona już na stoliczku bo piąteczek i manewry będą w weekend faken.

odpowiedz
Hakon - 15.11.2019 / 08:25, *.plus.pl

Najdziwniejsze jest to za po polowy wrzesnia gramy piach a i tak jestesmy liderem. Jaka slaba ta liga

odpowiedz
Matt - 15.11.2019 / 16:55, *.tpnet.pl

@Hakon: Nie, dziwniejsze jest to, że prawie na półmetku sezonu 3 zwycięstwa z rzędu windują dziewiątą drużynę na pozycję lidera. Na samym początku to normalne, ale po 11 meczach?

odpowiedz
ma(L)izna - 14.11.2019 / 13:31, *.nf.pl

Wiecie może czy te bluzy ze zdjęcia będą dostępne gdzieś w sprzedaży?

odpowiedz
Kubek - 14.11.2019 / 17:56, *.t-mobile.pl

@ma(L)izna: Przyłączam się do pytania o bluzy, bo mi też się podobają.

odpowiedz
dejne3 - 14.11.2019 / 21:38, *.plus.pl

@ma(L)izna: 100 % racji są świetne ,działazienka marketingu powinien to wziąć pod uwagę

odpowiedz
Przemko - 14.11.2019 / 10:58, *.netfala.pl

Tradycyjnie słaby początek sezonu a później pogoń za czołówką. Kiedy to się skończy? Kiedy Legia będzie dobrze przygotowana na początku sezonu a nie w październiku? Dlatego też odpadamy z pucharów.

Generalnie jest OK na 4-, choć bez europucharów.

odpowiedz
adz - 14.11.2019 / 16:41, *.jmdi.pl

@Przemko: myślę że nie znasz się generalnie na sporcie :)

odpowiedz
Tomek Mokotów - 15.11.2019 / 08:14, *.play-internet.pl

@adz:

Choć generalnie nie 4- a raczej 3 to dobrze napisał o przygotowaniach Legii.

Raczej ty się nie znasz. Chyba, że masz jakieś argumenty bo z twojej wypowiedzi to biedą intelektualną wieje... żadnego konkretu.

odpowiedz
PLK - 17.11.2019 / 23:33, *.cyfrowypolsat.pl

@adz: No.. No... Znafca sportu się odezwał!!! A czy wiesz, ilu piłkarzy jednocześnie z jednej drużyny rozpoczyna mecz w takiej dyscyplinie sportu jak piłka nożna??!!!

odpowiedz
Mac - 14.11.2019 / 10:46, *.centertel.pl

2 wysokie zwycięstwa „ nadmuchaly” staty, no było średnio , ale ok , byle tak dalej!

odpowiedz
Warszawiak1234 - 14.11.2019 / 10:46, *.chello.pl

Gdyby gral Kante i Niezgoda zamiast Kalekovicia wowczas byloby jeszcze lepiej!

odpowiedz
f - 14.11.2019 / 12:50, *.t-mobile.pl

@Warszawiak1234: no, zwłaszcza kontuzjowany Kante i ledwo wyleczony i wciąż łapiący drobne urazy Niezgoda. Na pewno byłoby lepiej.

odpowiedz
:D - 14.11.2019 / 15:55, *.orange.pl

@f: hahah dokładnie

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.