Dariusz Mioduski i Aleksandar Vuković - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Felieton

Słowo po niedzieli: Naprzód

Qbas

W Warszawie pojawił się Henning Berg, współtwórca sukcesów Legii w europejskich pucharach sprzed paru lat. Tym razem jako trener Omonii Nikozja, najbliższego rywala „Wojskowych” w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Jego powrót na Łazienkowską to dobry przyczynek do dyskusji o potencjalnym... zwolnieniu Vukovicia.

Berg przecież trafił do Legii, gdy wydawało się, że drużyna znajduje się na dobrej drodze rozwoju, osiąga sukcesy, gra w Lidze Europy i nawet jeśli tam przegrywała, to dziś marzeniem jest znów wystąpić w tych rozgrywkach. A jednak zdecydowano się zwolnić trenera Urbana, po to by zespół mógł iść jeszcze dalej. I poszedł. Norweg ze swoimi ludźmi niewątpliwie wprowadził zespół na wyższy poziom, okraszając to medalami, pucharami i niezapomnianymi meczami zarówno w eliminacjach Ligi Mistrzów z Celtikiem, jak i zwycięstwem w grupie Ligi Europy.

Gdybym był więc Dariuszem Mioduskim, właścicielem i prezesem Legii, to i teraz nie dawałbym się uśpić krajowym sukcesom, zwłaszcza gdy ambicje sięgają dużo dalej, a już przede wszystkim dlatego, że liczba zimnych pryszniców nie pozwalałaby na spokojny sen. Myślałbym, i mam nadzieję, że Mioduski też myśli, co robić, by drużyna się rozwijała. Uważam, że jedną z branych pod uwagę myśli, niezależnie od wyników eliminacji do europejskich pucharów, powinna być wymiana sztabu szkoleniowego.

Vuković jest pierwszym trenerem blisko półtora roku. Przez ten czas wykonał kolosalną pracę, zarówno o charakterze szkoleniowym, międzyludzkim i dyscyplinarnym. Uporządkował zespół po czasach rządów skrajnie nieodpowiednich ludzi, jakimi był chorwacki zaciąg z Jozakiem i Kepciją na czele oraz mającego problemy osobowościowe Sa Pinto. W szatni wprowadził sprawiedliwe zasady, jasne i zrozumiałe dla zawodników. Rozwinął piłkarsko graczy, o których mało kto by wcześniej powiedział, że nadają się do Legii. Stworzył drużynę, czyli coś, czego w Warszawie od dłuższego czasu nie było.

Obserwując jednak jej grę w ostatnich miesiącach należy zastanowić się, czy przy sztabie trenerskim w obecnym kształcie nie doszła już do ściany możliwości. Zespół stracił rozmach, jego mecze ogląda się ciężko, choć jest to wypadkowa kilku zmiennych. Nie twierdzę przy tym, że Vuković, Radunović, Saganowski, trenerzy przygotowania fizycznego, czy analitycy są słabi, czy źle pracują. Nasłuchując wieści z Łazienkowskiej i obserwując ich działania nie mam wątpliwości, że to fachowcy i dają z siebie wszystko co mają. Ale niewykluczone, że Legia, by wrócić na „international level”, potrzebuje pójść dalej i ściągnąć jednak jeszcze lepszych szkoleniowców.

Nie raz i nie dwa w Legii myślano o powtórzeniu manewru z Bergiem, czyli ściągnięcia zagranicznego trenera z profesjonalnym, rozbudowanym, zgranym sztabem, ludźmi od wszystkiego. To oczywiście bardzo kosztowna operacja i w obliczu stanu klubowych finansów na dziś trudna, ale może po kolejnej korzystnej sprzedaży zawodnika (Karbownik) lub awansie do fazy grupowej klub mógłby podjąć się takiej inwestycji? Jednocześnie tego typu zmiana jest sprzeczna z zasadą minimalizowania ryzyka, którą od pewnego czasu zdaje się wyznawać Mioduski, bo wprowadzenie obcokrajowców, zwłaszcza z innego kręgu kulturowego, często przyzwyczajonych do odmiennych standardów pracy, do polskiego klubu ciągnie za sobą duże niebezpieczeństwo niepowodzenia. Prezes tymczasem doskonale zdaje sobie sprawę, że kolejna zła decyzja w tym zakresie doszczętnie by go skompromitowała w oczach opinii publicznej, zwłaszcza że Vuković, przynajmniej na razie, niemal całkowicie spełnia oczekiwania.

Może więc, zważywszy na okoliczności, najrozsądniej byłoby pozostawić trenera na stanowisku, ale wzmocnić sztab? Oczywiście nie wiadomo, jak przy takim dictum zachowałby się „Vuko”, ale tu dużą rolę do odegrania miałby dyrektor sportowy Radosław Kucharski. Panowie pozostają w dobrych relacjach, niemniej gdyby zapadła decyzja o zmianach, profesjonalizm wymagałby twardych negocjacji, a pozytywne fluidy tylko mogłyby w tym pomóc. Vuković to mądry człowiek, którego celem jest przede wszystkim dobro Legii. Gdyby z nim to sensownie przedyskutować, to byłyby duże szanse na konsensus.

Vuković wydaje się mieć wszelkie cechy, by zostać menadżerem Legii w brytyjskim stylu. Do mądrości, otwartej głowy na pomysły współpracowników i doświadczenia w futbolu może dołączyć swój profesjonalizm i pracowitość. Wydaje się też, że umie budować relacje interpersonalne z podwładnym i przełożonymi. Jest przy tym świadomy możliwości klubu, w tym również, a może przede wszystkim, ograniczenia finansowe. Przy czym taki menadżer musi przy tym pasować do polskiej specyfiki, o czym najlepiej świadczy historia Berga w Legii. Nie może być on oderwany od tutejszych realiów. „Vuko” to ma, jak również szatnię po swojej stronie, choć można się zastanowić, czy zaufania tego nie nadwyrężyłoby niepowodzenie w eliminacjach, ale wydaje się, że jednak nie, bo to nie tylko o wyniki chodzi, a o sposób pracy i podejście szkoleniowca.

Jeśli jednak prezes uznałby, że najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana również trenera, to powinien rozpocząć spokojne, wnikliwe poszukiwania najlepszej opcji. Ma na to czas, bowiem nie zanosi się na nagłe załamanie Legii, fundamenty zespołu zostały zbudowane i raczej pozostaną, pewien sposób funkcjonowania również. A wiadomo, że jeśli dokonywać tego typu zmian, to najkorzystniej, gdy jest dobrze, a nie się pali, pod presją czasu, jak to było za kadencji obecnego prezesa już parokrotnie, bo dokonuje się nieprzemyślanych wyborów. Doświadczenie z Bergiem wskazuje, że zmianę/wymianę/czy przebudowę sztabu najlepiej przeprowadzić zimą, tak by nowi trenerzy mieli czas na wdrożenie się w klub i realizację swoich planów.

W futbolu trzeba nieustannie myśleć, co dalej. Tak, by nieustannie iść naprzód, bo kto staje, ten się cofa.

Autor: Jakub Majewski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (37)

+dodaj komentarz
KibicL - 28.08.2020 / 05:17, *.plus.pl

Ciekawe kto temu Karbownikowi wmówił, że jest drugim Messim? Bierze nieustannie się za dryblowanie i regularnie traci piłkę. Na świecie jest tylko jeden piłkarz który może dryblować, to właśnie Messi bo jemu na 5 dryblingów wychodzi 4 a każdemu innemu na 5 dryblingów 4 nie wychodzi. Niestety ta oczywista prawda nie dotarła do naszego gwiazdora przez co traci stanowczo za dużo piłek. Zresztą jakby był takim gwiazdorem to już by go sprzedali ale póki co to jak widać poza buńczucznymi zapowiedziami jakoś chętnego na jego zatrudnienie nie widać,

odpowiedz
Cult⚽️Legia - 27.08.2020 / 23:51, *.50.68

Uważam, że jedną z branych pod uwagę myśli, niezależnie od wyników eliminacji do europejskich pucharów, powinna być wymiana sztabu szkoleniowego.

odpowiedz
Hiszpan - 27.08.2020 / 23:19, *.play-internet.pl

W porównaniu z latami 2013-2016 Legia cofnęła się w rozwoju. Gorsi piłkarze gorsza gra gorszy trener. I niestety gorsi kibice. Ile poszło karnetów pewnie że 2 tyś. Ale kibice to jedyna grupa która można zrozumieć.

odpowiedz
Wojtek - 27.08.2020 / 19:26, *.plus.pl

Piast dzisiaj wyglada lepiej. Dynamo pewnie gorsze od Omonii, ale mam wrażenie, ze Piast przede wszystkim gra szybciej piłką, jest mniej przewidywalny

odpowiedz
MK - 27.08.2020 / 14:55, *.187.2

Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Dopiero chcieliśmy stabilizacji, a teraz znów czas na zmianę trenera? A niby kto zagwarantuje, że nowy trener nie wywróci wszystkiego do góry nogami? Że nie przywiezie tabunu swoich pilkarzy, a tych co są sprzeda? Już nie wspomnę, że w obecnej sytuacji nie stać nas na trenera z nazwiskiem. Możemy wziąć nowego debiutanta, który będzie budował swoją karierę. I niekoniecznie będzie lepszy od Vuko, ale na pewno będzie wiedział mniej, jak funkcjonuje ten Klub.
Myślę, więc że to nie najlepszy pomysł. Dajmy im spokojnie popracować. Póki jeszcze mogą grać, bo nie wiadomo jak długo.

odpowiedz
Krzeszczu - 27.08.2020 / 14:41, *.bredband2.com

Ciekawi mnie teraz czy w prezesie "nagle cos peknie"?

odpowiedz
Artec - 27.08.2020 / 14:38, *.192.90

Autorze tego tekstu zapomniałeś jakich piłkarzy Miał Berg do swojej dyspozycji ( i kto był wtedy prezesem Legii? ) a jakich ma teraz piłkarzy Vuko( i kto teraz jest prezesem?). Z gówna bata nie ukręcisz. Gdybym miał zagrać u buka na wynik meczu Legii Berga i Legii Vuko stawiam skromne 3-0 na korzyść Norwega

odpowiedz
PLBBOY - 27.08.2020 / 14:34, *.play-internet.pl

Pamiętam jak Berg rozpoczął pracę na Łazienkowskiej. Pamiętam jak nagle wszyscy piłkarze podnieśli poziom swojej gry. Pamiętam też jak po dwóch latach chemia się skończyła i zespół przestał grać.

odpowiedz
Greg13x1 - 27.08.2020 / 12:56, *.chello.pl

Zachwyty, zachwyty ...porażka i oczywiście zwalniamy trenera. Może jednak trochę wody na rozgrzane głowy? Mecz był bardzo słaby, do sędziowania nie będę się odnosił bo nasza Legia powinna i z takim czymś sobie poradzić. Najłatwiej jest zwalić wszystko na trenera..Jednak proszę spojrzeć na kłopoty personalne w drużynie. Wszyscy zdawali sobie sprawę że zespół trzeba wzmocnić. Pierwsze mecze o LM i ...ilu zawodników nie może grać ? Policzmy.. Jedyny i najlepszy skrzydłowy- Wszołek, do tego Lopez, Juranović, Kante po kontuzji i Kapustka po długiej przerwie.. Pięciu naprawdę dobrych zawodników. Dajmy troche czasu Vukowićovi ... W poprzednim sezonie też początek był kiepski...

odpowiedz
GeoS - 27.08.2020 / 12:25, *.europa.eu

Qbas: motasz się w swojej wersji.
Raz zostawić Vuko i dać mu spokojnie pracować, a teraz nagle zwalniać. Zwolnisz i co, że niby obecni piłkarze zaczną grać??? Raczej na to bym nie liczył.

Legia powinna budować profesjonalny klub, w każdym fragmencie. My tu o piłce, a na piłkę trzeba też mieć pieniądze. Budżet, żeby rósł, trzeba go przekazać w ręce ludzi, którzy wiedzą jak to zrobić. To z kolei dotyka marketingu i całej masy innych rzeczy. Pan Mioduski niestety ma to do siebie, że bardzo łatwo wychodzi mu wymienianie/zwalnianie ludzi na pęczki, a niekoniecznie zastępuje ich profesjonalistami. Wygląda, jakby dział kadr miał problem z wyławianiem talentów, które w Legii "odpalą" i wygenerują dużą stopę zwrotu z poczynionej inwestycji. Wszystko to na koniec rzutuje na to, co widzimy na boisku.

Sprzedanie grajków teraz nie pozwoli na nic więcej, niż zrefinansowanie części ostatnich pożyczek prezesa, który musiał je zaciągnać gdzieś indziej, bo oczywiście nie wyłożył dziesiątek baniek ze swoich. Polska to nie kraj, w którym ktoś ma we władaniu rzeczywisty majątek (w tym wypadku "luźny" kapitał) w takiej skali. Większość najbogatszych ma niezłe wynagrodzenie, firmy generują im dobre dywidendy, zarządzają firmami o sporej wycenie, ale to wciąż nie jest rzeczywista miliardowa kasa w czyimś portfelu, tylko wycena napompowana giełdą lub innym spekulacyjnym wynalazkiem.

I tak koło się zamyka. Brakuje profesjonalizacji robionej drobnymi krokami, dział po dziale, a bez tego nie da się odnosić długotrwałych sukcesów bez sięgnięcia po jednorazowe, krótkoterminowe wyniki dzięki rewolucjom. Ewolucja, nie rewolucja - to powinno być kluczem do sukcesu Legii, która z przyjściem ITI i późniejszymi sukcesami, miała reszcie odjechać do przodu na długie lata. Trochę odjechała, ale niezbyt daleko (nie tak, żeby nie dało jej się dogonić lub prześcignąć) i na pewo nie na długie lata.

Przykre to wszystko.

odpowiedz
Radom L - 27.08.2020 / 12:13, *.vectranet.pl

Fajnie by było gdyby Legia trafiła znowu na Gibraltar i grając u siebie przegrała 0:4.
Czekam na zwolnienie vukowicia bo on nadaje się do tarcia chrzanu na dworcu we właoszczowei

odpowiedz
VukoWON - 27.08.2020 / 12:10, *.vectranet.pl

Vukowic nadaje się do Wieczystej no góra do 3 ligi.

odpowiedz
Kamil - 27.08.2020 / 09:09, *.t-mobile.pl

Jakis czas temu pisałeś o zaufaniu dla Vuko, o tym ze drużyna w końcu wie co ma grać, fajnie wykorzystywany jest jej potencjał dzięki stabilności i ciągłości "myśli szkoleniowej" . Teraz dywagujesz "a może by tu coś pozmieniac na lepsze". Skoro sam piszesz, ze wszyscy ze sztabu daja z siebie maksa to moze warto bylo by te wszelkie gdybanie odłożyć na później i skupić się na tym co realnie dzieje sie w okół drużyny.

odpowiedz
mario - 27.08.2020 / 09:23, *.orange.pl

@Kamil: No to właśnie wczoraj zobaczyliśmy co realnie się dzieje wokół drużyny. Qbas prorok?

odpowiedz
Kamil - 27.08.2020 / 09:48, *.t-mobile.pl

@mario: realnie to bardzo przykro patrzy sie na to jak zawodnicy, którzy potrafią grać w piłkę nagle zapominaja jak dokładnie podać. Tyle mówiło sie o doświadczeniu Legi w pucharach, a tymczasem dwóch najbardziej doświadczonych zawodników zawala mecz... Myślę, że zarówno zawodnicy jak i trener potrzebuja doswiadczenia w graniu na wyzszym szczeblu, a półki co w Legi brakuje zawodników jak i trenera, który taki bagaż doświadczeń posiada. Nie mniej nie świadczy to o tym, ze Vuko jest złym trenerem, tylko jak każdy potrzebuje "ogarnia". Dlatego uważam, ze bez sensu jest dywagować o zmianach, które znowu mogą wywrócić drużynę do góry nogami..

odpowiedz
marek - 27.08.2020 / 08:37, *.orange.pl

musimy koniecznie zmienic trenera

odpowiedz
antek - 27.08.2020 / 00:21, *.play-internet.pl

jak najszybciej zmiana i to od samej góry

odpowiedz
I co? - 27.08.2020 / 00:12, *.orange.pl

O proszę... jakie wszystkie "mądre" komentarze przed meczem oczerniające autora. A co teraz wszyscy powiecie?

odpowiedz
Olaf - 26.08.2020 / 19:42, *.vectranet.pl

1. Na zmianę trenera nie ma co obecnie liczyć. Powód ? Finanse w czasie pandemii.

2. Ale jakby Legia odpadła z el. LE no to byłaby 2-ga b. mocna porażka Vuko (rok temu brak mistrzostwa).

3. Do puki Vuko ma min. grupę LE nie ma co zwalniać, a nóż będzie to trenerska gwiazda? (czego życzę).

4. Też istotne: Trener w PL jednak musi znać choć trochę jęz. polskiego (np. Jugole) bo jednak piłkarzyki to są takie "mundre" że ni w ząb nie kumają angielskiego (80% Polaków) więc problemy z komunikacją (zrozumienie taktyki!!!) gigantyczne taki Berg by miał.... ponownie.

odpowiedz
Legionista - 26.08.2020 / 18:46, *.mm.pl

Qbas, czy jak ci tam: puknij się w łeb i znajdź zastępcę, ale za siebie.

odpowiedz
Mk - 26.08.2020 / 18:42, *.com.pl

Co za poroniony pomysł zmiany trenera. Lepiej kadre jakimś porządnymi zawodnikami wzmocnić. Kreatywny rozgrywajacy bysie przydał albo solidny napadzior.

odpowiedz
Cezary1916 - 26.08.2020 / 15:39, *.play-internet.pl

Poroniony pomysł z wymianą trenera ,drużyna gra swoje mogliby tylko w lepszym stylu to robić, Vuko swój chłop nie pracuje z Legią jak to tej pory to i przyjdą sukcesy w Europie w końcu niech to będzie trener na lata a nie ciągle zmiany

odpowiedz
54445444 - 26.08.2020 / 15:02, *.centertel.pl

Nenad Bjelica jest do wzięcia, to to by była najlepsza opcja za Vuko.

odpowiedz
Kurak - 27.08.2020 / 10:34, *.chello.pl

@54445444 : o kurde, Nenad fajny gosc, zna i realia, i polski, i doswidczenie miedzynarodowe.

odpowiedz
P - 26.08.2020 / 14:54, *.96.7

Doktor Qbas znalazł kolejny sposób na jechanie po Mioduskim. Jak zwolnią trenera to będzie krytykował, jak nie zwolnią też będzie narzekał. I za każdym razem będzie 'A nie mówiłem?'.

odpowiedz
Jerry - 26.08.2020 / 15:49, *.netfala.pl

@P: Trafiłeś w sedno. Już mam dość tego biadolenia.

odpowiedz
Yburgsatuk - 26.08.2020 / 19:10, *.play-internet.pl

@P: w sedno. Raz słucham od pismaków, że ciągle zmiany trenerów nie pomagają a teraz kiedy nie ma powodu do zmiany trenera trzeba patrzeć perspektywicznie i wymienić? No kaman...

odpowiedz
Sputnik 44 - 26.08.2020 / 13:26, *.vectranet.pl

Od Vuko się odpier..cie! Mamy spokojną sytuację kadrową, osiągamy założone cele to juz jest za dobrze i trzeba popełnić taki tekst z d..y...

odpowiedz
xyz - 26.08.2020 / 13:21, *.cyfrowypolsat.pl

Doktorek już jątrzy, leśne klimaty się marzą. Niedoczekanie.........

odpowiedz
floyd - 26.08.2020 / 11:38, *.t-mobile.pl

Bardzo miło byłoby wg mnie przywitać Berga w WarsWwie jako trenera. Uważam ze najlepsza piłkę Legia grała za jego kadencji. Byliśmy dobrzy taktycznie, równo punktowalisny, gra była ciekawa i dojrzała. A przecież to nie była najlepsza drużyna kadrowo bo chyba ta Magiery z jesieni 2016 była mocniejsza... Berg stracił szatnie i autorytet poprzez konflikt z gwiazdeczka Sa, który myślał ze jest większy niż drużyna, a w rezultacie zaj...al nam MP w 2015r. Vuko ma na te chwile wszystko by awansować do LE, jeżeli zawiedzie to powinien odejść.

odpowiedz
Krzeszczu - 26.08.2020 / 12:25, *.bredband2.com

@floyd: masz krotka i bardzo kiepska pamiec.

odpowiedz
Limes - 26.08.2020 / 17:34, *.orange.pl

@Krzeszczu: Ale ma rację.
Za Berga byliśmy najbardziej zaawansowani taktycznie.

odpowiedz
floyd - 26.08.2020 / 18:30, *.t-mobile.pl

@Krzeszczu: oczywiście chodziło
Mi o Legie z lat 2000-2020

odpowiedz
jayjayPL - 26.08.2020 / 11:33, *.inetia.pl

zmiana pokoleniowa w obronie + profesjonalny napastnik i mozna myśleć o wiosnie w LE.

odpowiedz
Jerry - 26.08.2020 / 15:51, *.netfala.pl

@jayjayPL: Przede wszystkim ROZGRYWAJĄCY !! Na Gwilię chyba już nikt nie liczy.

odpowiedz
Władeczek - 26.08.2020 / 11:32, *.play-internet.pl

Ja też tak dumam faken. Trzeba ale nie teraz i thats it.

odpowiedz
jacek rosa - 26.08.2020 / 11:28, *.vectranet.pl

Boruc Mladenović Jędrzejczyk Lewczuk Karbownik Antolić Gwilia Kapustka Kante Luguinhas Pekhart

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.