REKLAMA

Biblioteka legionisty: Mecz to pretekst

Bodziach, źródło: Legionisci.com

"Mecz to pretekst" to książka, która swoją premierę miała w październiku tego roku, a jej autorzy przedstawiają miejsca, w których albo toczyła się wojna, albo też w tym rejonie miały miejsce różne konflikty. Licząca ok. 320 stron książka składa się z sześciu rozdziałów, z których każdy to osobna historia i można czytać w dowolnej kolejności.

Część z nich znamy choćby z podróży za Legią, o innych zapewne każdy z nas sporo słyszał, bądź czytał. Kraj Basków kojarzy się z ETA, Irlandia Północna z IRA, a o Naddniestrzu i tamtejszej samozwańczej republice dowiedzieliśmy się wiele, kiedy przed kilku laty Legia grała z Sheriffem Tiraspol, a sami przekraczaliśmy granicę z państwem, które formalnie wciąż jest częścią Mołdawii. W tym, ostatnim zresztą w publikacji, sporo miejsca poświęcono Sheriffowi. W poszczególnych rozdziałach autorzy publikacji - Anita Werner i Michał Kołodziejczyk, przedstawiają Izrael, Bośnię i Hercegowinę, Kraj Basków, Irlandię Północną, Kosowo oraz Mołdawię i Naddniestrze.

Sam tytuł "Mecz to pretekst" oraz podtytuł "Futbol, wojna, polityka" zdradza wiele nt. tego, co znajdziemy w środku. Mecze piłkarskie stanowią poniekąd tło do opisywanych konfliktów i problemów, które trapią mieszkańców danych terenów. Przy opisie Izraela nie mogło zabraknąć historii, którą znamy choćby z filmu "Forever Pure", traktującym o kibicach Beitaru Jerozolima, w barwach którego nie mogą występować muzułmanie. Autorzy książki opisują historię jednego z kibiców, który był jednym z tych najmocniej protestujących w imię przekonań La Familii, a następnie po nałożeniu na niego surowej kary, jego przekonania odwróciły się o 180 stopni. Po przemianie, dziś stara się edukować nt. tolerancji.

W przypadku Kosowa najwięcej pod kątem meczów piłkarskich piszą autorzy o spotkaniu reprezentacji Kosowa z Anglią i fantastycznym przyjęciu przez publiczność w Prisztinie, reprezentacji (i kibiców) "Synów Albionu". Werner i Kołodziejczyk oraz ich rozmówcy wyjaśniają dlaczego w Kosowie tak bardzo szanuje się Anglików (oraz Amerykanów). Przedstawiono również ich konflikty z Serbami i walkę o niepodległość, której wciąż część krajów nie uznaje. Z kolei kibice reprezentacji Kosowa przedstawieni są jako niezwykle przyjaźni ludzie. Jak widać obraz ten drastycznie może się różnić od tego, który koszykarska Legia wywiozła z zeszłorocznej wizyty w Prisztinie przy okazji meczu kwalifikacyjnego do Basketball Champions League. "Są oczywiście chuligani, na przykład z Prisztiny, którzy, kiedy Kosowo grało z Anglią, poszli do baru oglądać mecz Albanii z Francją. Myślę, że to się długo nie zmieni, bo dla nich liczą się inne emocje" - czytamy w odpowiednim rozdziale.

W każdym z rozdziałów mecze piłkarskie stanowią jednak jedynie tło do przedstawianego problemu danego regionu. Tak jest również w przypadku Bośni, Kraju Basków, czy Irlandii Północnej. "(...) W listopadzie 2018 roku w Dublinie odbył się towarzyski mecz Irlandii z Irlandią Północną. Odegrano oba hymny, nie było spodziewanego koncertu gwizdów, nie padła żadna bramka. Dwa tygodnie wcześniej obie federacje wystosowały wspólną kandydaturę do zorganizowania młodzieżowych mistrzostw Europy w 2023 roku. Mur dzielący oba piłkarskie kraje rozbierany jest cegła po cegle. Nie ma przyjaźni, ale nikt nie mówi już o wojnie" - czytamy w rozdziale dotyczącym konfliktu (głównie wyznaniowego), który od lat ma miejsce w Belfaście.

Tytuł: Mecz to pretekst
Autorzy: Anita Werner i Michał Kołodziejczyk
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 330
Data wydania: 2020
Cena okładkowa: 39,99 zł

Poprzednie recenzje w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

+dodaj komentarz
TopCwks - 29.10.2020 / 08:25, *.com.pl

Jest sposób żeby nie dorabiać tefalenoskich rur,a ktoś ma ochotę przeczytać-wystarczy kupić używana ta ksiazkie na którymś z portali aukcyjnych. Ja osobiście jako ciekawy tej pozycji czytelnik a jednocześnie kibic z wieloletnim stażem pamiętający czasy ajajaj bankowo tak zrobię!!!

odpowiedz
haha - 28.10.2020 / 08:56, *.254.85

a ja kupiłem i coooo???

odpowiedz
Ździchu - 28.10.2020 / 18:03, *.centertel.pl

@haha: pamiętaj że te robaczki to są litery.

odpowiedz
yyy - 27.10.2020 / 21:16, *.chello.pl

anita werner? błagam...

odpowiedz
(L) - 27.10.2020 / 14:55, *.ilabs.pl

Kołodziejczyk to jej partner/ mąż.

Ja również nic ci jest związane z iti nie kupuje

odpowiedz
Mietek - 27.10.2020 / 13:28, *.play-internet.pl

Anita Werner z TVN-u ? Na pewno nie kupię ani nie przeczytam. Brak slow

odpowiedz
Mareczku - 27.10.2020 / 17:05, *.chello.pl

@Mietek: wyjdz że swojej szuflady umyslowej

odpowiedz
Hans - 27.10.2020 / 19:12, *.centertel.pl

@Żmija : @mareczku : starsi koledzy może opowiadali wam zanim przyszliście na nowy stadion o czasach ajtiaj, dilerach i narkomanach na Żylecie.? Opowiadali wam o widelcu i bandach chuliganów w tvn? Nikt wam nie zabrania ale czytajcie najlepiej gw!

odpowiedz
zupełnie Obiektywny - 27.10.2020 / 20:44, *.icpnet.pl

@Hans : jak rozumiem Ty nigdy nie widziałeś dilerów, narkomanów, drobnych dresiarzy, złodziejaszków jak również chuliganów i bandytów na meczach?
Człowieku opuściłeś kiedyś sektor rodzinny czy bywasz zawsze na siatkówce kobiet i wydaje Ci się, że to stadion piłkarski?

odpowiedz
ajtuj - 27.10.2020 / 21:23, *.lukman.pl

@Mareczku: Która stacja gnoiła przez lata kibiców Legii? Która stacja przyczyniła się do tego że masa, Bogu ducha winnych ludzi do nie tak dawno miała sprawy w sądach? Gdzie byli ci wszyscy obrońcy praworządności gdy były na przykładzie kibiców łamane podstawowe zasady demokracji kiedy niewinnych ludzi katowano na komisariatach i zmuszano do podpisywania kwitów? Wprowadzano cenzurę i aresztowano za hasła antyrządowe? Odpowiem, TVN łgał wtedy o bandytach , rasistach, naziolach, mafiozach, dilerach mając głęboko w dupie prawdę i nie próbując nawet spytać o wersję zdarzeń drugą stronę!!!

odpowiedz
Arek - 27.10.2020 / 23:24, *.tpnet.pl

@Mareczku: ile Ty masz lat dziecinko?

odpowiedz
Mareczek - 28.10.2020 / 05:40, *.chello.pl

@Arek: 5 hihi

odpowiedz
Hans - 28.10.2020 / 09:36, *.centertel.pl

@zupełnie Obiektywny: a ty opuściłeś może swój pokój z telewizorem w dniu meczu?

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.