Robert Lewandowski - fot. Woytek / Legionisci.com

Euro 2020

Szwecja 3-2 Polska. Biało-Czerwoni odpadli

W trzecim grupowym meczu Euro 2020 reprezentacja Polski przegrała 2-3 ze Szwecją i odpadła z mistrzostw Europy.

Spotkanie fatalnie rozpoczęło się dla Polaków, którzy zaraz po pierwszym gwizdku sędziego stracili gola. Błędy w naszej defensywie wykorzystał Emil Forsberg, uderzając mocno z półwoleja ze skraju pola karnego. Polacy chcieli szybko rzucić się do odrabiania strat, jednak ich ataki były skutecznie powstrzymywane. Nieco ponad kwadrans po rozpoczęciu gry powinno być 1-1. Po wrzutce z rzutu rożnego w poprzeczkę trafił Robert Lewandowski, który dobijając swoją próbę... ponownie trafił w poprzeczkę. To była być może najlepsza niewykorzystana okazja nie tylko w meczach z udziałem Polaków na tym turnieju...

W kolejnych minutach Polacy atakowali głównie skrzydłami. W powietrzu w szwedzkim polu karnym bez problemów radził sobie jednak golkiper naszych przeciwników. Dopiero na kilka minut przed przerwą bliski szczęścia był Piotr Zieliński. Pomocnik huknął z dystansu i końcówkami palców przeniósł uderzenie na rzut rożny. Ostatecznie do końca pierwszej połowy utrzymał się wynik 1-0 dla Szwedów, który na ten moment eliminował Polaków z turnieju.

Po starcie drugiej połowy kilka groźnych akcji pod jedną i drugą bramką. Dwukrotnie dobrze spisał się na linii szwedzki bramkarz, który obronił strzały Grzegorza Krychowiaka i Piotra Zielińskiego. Z kolei nasi przeciwnicy zagrozili mocnym strzałem Robin Quaison obronionym przez Wojciecha Szczęsnego. Po godzinie gry byliśmy świadkami wyjątkowo intensywnej gry. Najpierw prowadzenie Szwedów podwyższył Forsberg, co wydawało się że całkowicie podetnie nam skrzydła. Chwilę potem w świetnym stylu odpowiedział Robert Lewandowski. Napastnik Bayernu przymierzył ze skraju pola karnego, zmuszając Olsena do kapitulacji.

Biało-Czerwoni próbowali przez moment przechylić szalę zwycięstwa na swoja stronę, ale w doliczonym czasie gry zabrakło im sił. Wykorzystał to Viktor Claesson, pokonując Szczęsnego zabił marzenia Polaków o grze w kolejnej fazie turnieju.

Euro 2020: Szwecja 3-2 (1-0) Polska
1-0 - 2' Emil Forsberg
2-0 - 59' Emil Forsberg
2-1 - 61' Robert Lewandowski
2-2 - 84' Robert Lewandowski
3-2 - 90' Viktor Claesson

Szwecja: 1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig (68, 16. Emil Krafth), 3. Victor Lindelöf, 24. Marcus Danielson, 6. Ludwig Augustinsson - 7. Sebastian Larsson, 20. Kristoffer Olsson, 8. Albin Ekdal, 10. Emil Forsberg (77, 17. Viktor Claesson) - 22. Robin Quaison (55, 21. Dejan Kulusevski), 11. Alexander Isak (68, 9. Marcus Berg)

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 18. Bartosz Bereszyński, 15. Kamil Glik, 5. Jan Bednarek - 21. Kamil Jóźwiak (61, 24. Jakub Świerczok), 10. Grzegorz Krychowiak (78, 17. Przemysław Płacheta), 14. Mateusz Klich (73, 6. Kacper Kozłowski), 20. Piotr Zieliński, 26. Tymoteusz Puchacz (46, 19. Przemysław Frankowski) - 11. Karol Świderski, 9. Robert Lewandowski