REKLAMA

Czyte(L)nia

Biblioteka legionisty: Polscy Olimpijczycy

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Pół wieku temu wydana została bardzo ciekawa książka zatytułowana "Polscy Olimpijczycy", która miała stanowić swego rodzaju leksykon, podsumowujący wszystkie starty polskich sportowców na letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich.

"Pół wieku minie niebawem od pierwszego startu Polaków w igrzyskach olimpijskich. W czasie trwania igrzysk letnich (Paryż 1924 - Meksyk 1968) i zimowych (Chamonix 1924 - Grenoble 1968) Polacy zdobywali medale i miejsca punktowane. Nazwiska tych, którzy zdobyli medale, zwłaszcza "cenniejsze" - złote, utrwalają się w pamięci zagorzałych kibiców. Jednakże nazwiska olbrzymiej części olimpijczyków, wracających do kraju bez tak dużych sukcesów, bardzo szybko idą w zapomnienie. Celem tej książki jest wydobycie z zapomnienia i utrwalenie nazwisk i osiągnięć wszystkich polskich olimpijczyków. Przystępując do opracowania książki należało ustalić, kogo można określić mianem olimpijczyka. Na ten temat zdania są podzielone: niektórzy uważają, że olimpijczykami można nazwać tych wszystkich, którzy stanowią ekipę olimpijską (zawodnicy, trenerzy, kierownicy ekip, lekarze, dziennikarze itp.), inni, że tylko zawodników (łącznie z rezerwowymi). Autor wychodzi jednak z założenia, że za olimpijczyka można uważać tylko takiego zawodnika, który brał czynny udział w zmaganiach olimpijskich" - czytamy we wstępie do książki wydanej w 1971 roku. Teraz od pierwszych startów mija blisko wiek.

Chociaż książka (format kieszonkowy) wydana została dość dawno temu, warto po nią sięgnąć, bowiem nic nie straciła na aktualności. Oczywiście prezentuje starty Polaków do IO w 1968 roku. Najpierw mamy zestawienie dyscyplina po dyscyplinie (alfabetycznie) z podziałem na letnie i zimowe. Następnie zaś znajdujemy krótkie biogramy wszystkich Polaków, którzy startowali na Igrzyskach.

"Bochenek Jan, ciężarowiec, ur. 20.9.1931 w Wołczakowie, trener. Repr. Legii Wwa. Zdobywca brązowego medalu.\
1956 Melbourne: w. średnia - 4m. na 14 start. z wynikiem 382,5kg: 120+112,5+150 (zw. F. Bogdanowski, ZSRR - 420kg: 132,5 + 122,5 + 165).
1960 Rzym: w. półciężka - 3m. na 24 start. z wynikiem 420kg: 130+120+170 (zw. Polak I. Paliński - 442,5kg: 130+132,5+180)" - tak wygląda przykładowy biogram sportowca.

Oczywiście, jako, że zawodnicy Legii w wielu dyscyplinach sportowych, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych, reprezentowali nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich, znajdziemy wiele informacji nt. sportowców Legii.

"Jerzy Pawłowski i Janusz Sidło uzyskali rzadki rekord pięciu występów w olimpijskiej rywalizacji. Oznacza to, że przez 16 lat potrafili utrzymać się w najwyższej formie, gdyż tylko taka daje co cztery lata awans do drużyny olimpijskiej. Nic też nie wskazuje, by obaj nie mogli spróbować szczęścia w roku 1972 w Monachium, a wówczas pod względem długowieczności nie mieliby równych na świecie" - pisał w leksykonie "Polscy Olimpijczycy" autor publikacji, Zygmunt Głuszek.

Wydanie z roku 1971, doczekało się kilkanaście lat później uzupełnienia i bardziej obszernego wydania w formie książki "Polscy Olimpijczycy 1924-1984" (wydanie IV), o której pisaliśmy tutaj.

Tytuł: Polscy Olimpijczycy
Autor: Zygmunt Głuszek
Wydawnictwo: Sport i Turystyka
Rok wydania: 1971
Liczba stron: 352





Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.