fot. Woytek / Legionisci.com

Felieton

To nie jest czas na lizanie się po fiu...ch

Qbas

Pięć lat temu wraz z Pablopavo świętowałem awans do Ligi Mistrzów. Byliśmy tak skonfundowani rewanżem z Dundalk, że nie do końca wiedzieliśmy jak się zachować. Fetować było głupio, ale z drugiej strony zrzucenie bagażu 21 lat oczekiwań miało swoją wymowę. Podobnie jest i dzisiaj. Po czerech latach przerwy zagramy w Europie, ale nie do końca wiadomo, czy już się cieszyć i jak.

Legia po wygranej z Florą Tallin zapewniła sobie grę w nowo powstałej Lidze Konferencji Europy, zwanej przez złośliwych Who Cares League. Recepta na promocję? Wygranie ligi (łatwe), wyeliminowanie mistrza Norwegii (trudne) i mistrza Estonii (banalne). Oczywiście to również efekt zmiany systemu rozgrywek, ale w tym roku „Wojskowi” uniknęli potknięć i kompromitacji ze znacznie niżej notowanymi i biedniejszymi rywalami.

Plan minimum został więc zrealizowany, a do tego zespół pozostał w grze o Ligę Mistrzów i Ligę Europy. I to wg mnie jest najważniejsze. To nie jest czas na lizanie się po fiu**ch – jak to 20 lat temu napisał ś. p. Paweł Zarzeczny po awansie kadry na Mundial. Wszystko bowiem jeszcze przed nami, mamy wiele do wygrania w tych eliminacjach. Nie zadowalajmy się byle czym, nie dajmy sobie wmówić, bo pojawiają się takie głosy, że WCL to miejsce odpowiednie dla nas, że to sukces polskiej piłki, bo w fazie grupowej będzie można zmierzyć się z rezerwami Tottenhamu, czy innej Romy. Jesteśmy w 3. rundzie eliminacji LM, czyli dokładnie tam, gdzie byliśmy cztery lata temu oraz o krok dalej niż rok i trzy lata temu. Po raz pierwszy jednak od dawna mamy drużynę, którą stać na awans przynajmniej do LE. Apeluję więc do piłkarzy i działaczy – nie odpuszczajmy, możemy wrócić tam, gdzie kiedyś się już zadomowiliśmy i to powinno być naszym celem. Awans do Ligi Konferencji to był obowiązek.

Jednocześnie nie zapominajmy o problemach, z jakimi borykają trenerzy. Mecze z Florą obnażyły zespół mistrzów Polski. Oczywiście mecz meczowi nierówny, wszystkie spotkania wygraliśmy, ale styl pozostawiał wiele do życzenia. Świadczyły o tym choćby reakcje Czesława Michniewicza, a już zwłaszcza Artura Boruca, który w ostatnich dniach bardzo wyraźnie wyrażał swoje niezadowolenie. Przyglądając się wnikliwie zespołowi, trudno oprzeć się wrażeniu, że zaczyna pojawiać się tam jakaś odśrodkowa zła energia. Kadra jest bardzo szeroka, przyszło wielu nowych, głównie obcokrajowców (w Tallinie w podstawowym składzie wybiegło aż siedmiu), dochodzi do nieporozumień, drobnych konfliktów, manifestacji, jak po wczorajszym golu Lopesa, gdy portugalska grupka cieszyła się symulując grę na konsoli, czego wcześniej zabronił szkoleniowiec. Część zawodników myśli o transferach. Nie wszyscy dają z siebie maksimum, a bez tego nie mamy czego szukać w Europie. Właśnie o to największe pretensje miał Boruc. I tu największe pole do popisu ma trener Michniewicz. Jego rolą jest zebranie towarzystwa i dokręcenie śruby, czego zalążki już zresztą można zaobserwować podczas treningów. Jest na tyle doświadczonym fachowcem, że powinien sobie z tym poradzić.

Dziękując więc za powrót do Europy po 1644 dniach przerwy, a jednocześnie prosząc o jeszcze, podpisuję się pod słowami, które piłkarze usłyszeli od kibiców pod hotelem: "Flora... wszystko fajnie, ale wiecie, że to nie jest nasz poziom. Nasz poziom jest wyżej, dajcie z siebie wszystko, bo stać was na to!".

Autor: Jakub Majewski

WYNIKI SONDYCzy Legia awansuje do 4. rundy eliminacji Ligi Mistrzów?
SUMA GŁOSÓW: 27232
START: 19.07.2021 / KONIEC: 10.08.2021

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (47)

+dodaj komentarz
Lopez - 30.07.2021 / 14:49, *.centertel.pl

Dokładnie czas skończyć z tym lizaniem i Jedza z Wieteską też już powinni sobie tego nie robić.

odpowiedz
Misiek(L) - 29.07.2021 / 22:22, *.plus.pl

Może to dobrze, że King pokazał to co mówił na murawie. Niech wiedzą, że my wszyscy to widzimy. Czy są konflikty w tak dużej grupie dorosłych osób na pewno każdy nie wita każdego jak najlepszego przyjaciela ale ważne jest to jak grają. Kurcze zauważyłem po interwencji Artura, że i drugi Artur bury nie chciał dostać i zaczął grać z nerwem.

odpowiedz
(L)egia - 29.07.2021 / 11:14, *.70.5

Qbas, bój się Boga... Nareszcie jesteś!

odpowiedz
Jerz z Potoku' - 29.07.2021 / 04:23, *.chello.pl

Na wyjeździe z Bodo rzeczywiście zagraliśmy b. dobrze, ale ja ustosunkował do wszystkich czterech meczów eliminacyjnych - en blok. A w nich już nie było tak różowo. Kumasz różnicę? Jeżeli kumasz, to wycofaj się ze swojego niepotrzebnego zwrotu o pitoleni. Albo był to niekontrolowany rozrzut tematyczny, albo nadal nie kumasz czaczy i chcesz zastosować filozofię, pt.: moja , mońsza i najmońsza, która do niczego konstruktywnego nie prowadzi, a jedynie do bezsensownego klikania. Jeżeli jednak, sprawia to Tobie przyjemność, to ja, dla dobra portalowego przekazu zwijam interes klikając enter. Dobrej i satysfakcjonującej nocy. Jeżeli zmienisz zdanie, to pamiętaj, ze jutro też jest dzień na kibicowskie popisy... ``````````````````

odpowiedz
Jerz z Potoku - 29.07.2021 / 01:29, *.chello.pl

Po ostatnim gwizdku sędziego w meczu, w Tallinie targały mną skrajne emocje. Z jednej strony radość i satysfakcja, że wreszcie udało się awansować do fazy gr. europejskiego czegokolwiek, a z drugiej mało satysfakcjonujący styl, jakim grała Legia w dotychczasowych czterech meczach eliminacyjnych.
Bez względu na to, czy za uczestniczymy w rozgrywkach gr. EKL, czy też LE, to największą frajdą dla nas kibiców będzie możliwość obejrzenia na jesieni br. sześciu dodatkowych, prawdopodobnie atrakcyjnych meczów rozgrywanych na europejskich boiskach z udziałem naszej drużyny. Po czterech latach posuchy, to już będzie coś. Tyko jest (ew. będzie) jedno ale...
Otóż, zakładając wariant b. optymistyczny, tj. uczestniczenia w fazie gr. LE, to dotychczas prezentowany przez Legię destrukcyjno - defensywny styl gry będzie uzasadniony i być może obroni się korzystnymi rezultatami. Jednak w przypadku zaistnienia wariantu podstawowego, czyli rywalizowania w fazie gr. EKL - kontynuowanie dotychczasowego, b. pasywnego stylu gry byłoby nie do przyjęcia przez rzesze fanów i to niezależnie od osiąganych wyników sportowych. Owszem, cel może uświęcać środki, ale nie na poziomie trzeciego europejskiego garnituru, m.in. poprzez zabijanie atrakcyjności futbolu, jaki by on dla większości nie był.
Ps.: postulat kibiców Legii wyartykułowany na końcu felietonu przez jego autora, jak najbardziej zasadny.
Od siebie dodam inny postulat, tym razem adresowany do włodarzy Klubu; skoro jest kolejny awans, to powinny być kolejne transfery. W tak ekstremalnej sytuacji, byłoby grzechem spocząć na dotychczasowych, raczej wątpliwych, laurach!
Serdeczności



odpowiedz
kucik - 29.07.2021 / 03:46, *.43.218

@Jerz z Potoku: nie pitol na wyjezdzie z bodo zagrali prze dobrze…

odpowiedz
e(L)o - 28.07.2021 / 18:39, *.vectranet.pl

boruc WON !!!!!

odpowiedz
HAHAHA... - 28.07.2021 / 19:12, *.play-internet.pl

@e(L)o: lecz się.

odpowiedz
Leon - 28.07.2021 / 23:28, *.mm.pl

@e(L)o: elo WON!!

odpowiedz
gdfdf - 29.07.2021 / 00:34, *.207.116

@e(L)o: Marna prowokacja....

odpowiedz
Kibolek - 29.07.2021 / 13:30, *.telefonica.de

@e(L)o: Bartosz Slisz jak najszybciej sprzedać odzyskać zmarnowane na tego parodyste pieniądze. Kucharski to twój kolejny transfer z biedronki

odpowiedz
bronek49 - 28.07.2021 / 18:23, *.chello.pl

śmieszy mnie to że niektórzy piłkarze mysła o transferach żeby dostać oferte z innego lepszego klubu to trzeba się wykazać dobrą grą ,niestety wszyscy piłkarze w obecnym sezonie obniżyli loty i to bardzo dużo nie wiem czy to wina trenera i piłkatze są żl.e przygotowani a widać to było we wszystkich rozegranych meczach czy nie chcą grać i nie przykładają się do meczów tak jak to pokazała jedenaska która wystąpiła w meczu ligowym z Wisłą ci piłkarze zagrali z dużą ambicją tak powinna grać pierwsza jedenastka ale tego nie widać

odpowiedz
:o) - 28.07.2021 / 18:45, *.chello.pl

@bronek49: A konkretnie - to o co ci chodzi?

odpowiedz
Tonnies - 28.07.2021 / 18:11, *.chello.pl

w Europie grasz cały czas od sezonu 2011-12
w sezonie 2012-13 też nie grałeś w fazie grupowej - i jakoś nie było tragedii

odpowiedz
Kleofas - 28.07.2021 / 20:00, *.chello.pl

@Tonnies:
no właśnie panie kolego - a co ma powiedzieć Zagłębie Sosnowiec
albo Wisła Kraków (od paru dobrych lat bez Pucharów)

odpowiedz
(L) - 28.07.2021 / 20:18, *.ilabs.pl

@Tonnies:
Tak . W Europie GRAMY cały czas od 2011.
Z naciskiem na 2017
. Albo 2018. Albo 2020.
Faktycznie. Cały czas....

odpowiedz
L56 - 28.07.2021 / 18:04, *.t-mobile.pl

Cieszynka Portugalii była nawet zabawna, tym bardziej, że wszyscy oni zagrali dobry mecz.
Tylko nowego portugalczyka trzeba intensywnie odchudzić!
Coś się dzieje z Mladenowicem - nie biega do piłek, centruje jak nawalony przedszkolak i do wszystkich ma pretensje.Może powinien wrócić do obrony a na wahadło dać kogoś innego?

odpowiedz
Lupus - 28.07.2021 / 22:48, *.centertel.pl

@L56: Oba wahadła w nowym sezonie są do kitu.
Kwiecień, maj były jeszcze dobre.
Widać , że zgrupowania i przerwy im nie pomogły

odpowiedz
Osa - 28.07.2021 / 17:54, *.play-internet.pl

Jest przynajmniej konferencja z dynamem oczywiście będę kibicował Lecz mają chyba małe szanse a co do meczu z florą jest ok ale jednak mogli jeszcze strzelić z jedną bramę ale jak mówiłem na początku udało się i tak przynajmniej to powodzenia Legii w lidze konferencji albo nawet Europa

odpowiedz
Zdr - 28.07.2021 / 17:33, *.play-internet.pl

Nareszcie qbas ! Wreszcie jest kogo poczytać na legialive

odpowiedz
Ja - 28.07.2021 / 16:20, *.centertel.pl

Już pomijając to, o czym wszyscy powiedzieli, tj. o tym, że w 3 rundzie LM byliśmy ostatnio z Astaną, to ja polecam odrobinę lodu na kibicowskie głowy i niepopadanie w debilne skrajności. Zaczyna się jak zawsze - w czerwcu transferów nie ma, trafiamy na przeciwnika wyglądającego trochę poważniej i od razu pier*olenie - nie mamy składu, wywalą nas, odpadniemy, skompromitujemy się. Potem udaje się jednak przejść (nawet w słabym stylu), to zaczynają się jakieś nieuzasadnione peany na cześć Legii, gadki w stylu "Liga Europy to nasz obowiązek" i inne takie. Już widzę, że ponad 60 procent głosujących w sondzie uważa, że wyeliminujemy Dinamo. Wiecie jaka jest recepta na udane życie jako kibic Legii? Nie robić sobie w Europie żadnych nadziei. Nie słuchać forumowych "ekspertuf" i innych Qbasów, którzy swoje analizy opierają na tym, co obejrzeli piąte przez dziesiąte w tv i zobaczyli na instagramie piłkarzy, tylko wspierać, dopingować i robić swoje. Pzdr

odpowiedz
WIDZ - 28.07.2021 / 18:55, *.chello.pl

@Ja: A komu potrzebny jest zdrowy rozsądek... Przecież te emocje są jak wahadło: od euforii po próby samobójcze. I to wieczne pieprzenie o "stylu". Może trener i drużyna powinni jeszcze przepraszać, że wygrywają? Póki co Michniewicz realizuje "mission impossible" z powodzeniem i ze szczęściem. Nauczmy się cieszyć tym, co mamy, a nie chodzić z głową w chmurach jak dzieciaki. Bo na razie obowiązuje zasada: najpierw myślenie życzeniowe, a potem obrażanie się na rzeczywistość.

odpowiedz
Alan - 28.07.2021 / 15:54, *.t-mobile.pl

Ciśnienie na Puchary jak co roku sięga zenitu ( co rzecz jasna zrozumiale ) szkoda tylko że jak już są te puchary to najważniejsze spotkania gramy bez kibicow i jedyne co wcisz słyszymy to Fack UEFA.....ot cale wytłumaczenie.

odpowiedz
oLaf - 28.07.2021 / 15:38, *.vectranet.pl

słusznie!!! CL to plan minimum, obowiązek właściwie. Realnie trochę szans mamy na LE, na LM prawie żadnych...

odpowiedz
Józik - 28.07.2021 / 16:01, *.com.pl

@oLaf: o byś się zdziwił! Rozumie gra taka sobie lepiej w ataku jak w obronie , ale wychodzi dwumecz z Dynamem i jesteśmy rozstawienie i możemy trafić na Dundalk

odpowiedz
singspiel - 28.07.2021 / 17:36, *.atman.pl

@Józik: na Dundalk w eliminacjach na pewno nie trafimy. jeśli awansują do Conf League, to moze dopiero tam

odpowiedz
KobicL - 28.07.2021 / 22:52, *.net.pl

@oLaf: Jakim cudem żadnych ? Wystarczy zagrać cztery mecze na 100 procent z pełną koncentracją i jesteśmy znowu w Lidze mistrzów tam gdzie chcemy być ! Trochę wiary determinacji i pozytywnego myślenia tyle i aż Tyle! Tylko Legia !!!

odpowiedz
Biała Siła - 28.07.2021 / 15:33, *.vectranet.pl

To tego nie róbcie ,wiecie o kim mówię

odpowiedz
kuba - 28.07.2021 / 15:18, *.116.107

Conference League to jest jak najbardziej nasz poziom. Skąd się bierze w Polakach to naturalne czucie się lepszym od wszystkich innych?Jakie Legia ma do tego podstawy patrząc przez ostatnie lata na naszą grę? My przez ostatnie lata cofaliśmy się w rozwoju,a inni szli do przodu.

Cieszą puchary ale to jest chyba max na co nas stać w tym momecie. Może jakieś dobre losowanie w ostatniej rundzie Ligi Europy ale nie nastawiam się na to. Są tam drużyny lepsze od Legii.

Ja mam nadzieję,że w najbliższych 5 latach zbudujemy jakąś pozycje w rankingu i raz na jakiś czas uda się do tej Ligi Mistrzów wejść. Na dzisiaj patrząc na tę drużynę to Liga Europy to jest max możliwości.

odpowiedz
Zukoju - 28.07.2021 / 23:45, *.inetia.pl

@kuba:

Jakbym Mioduskiego czytał.

odpowiedz
Boa - 28.07.2021 / 15:10, *.tpnet.pl

Przy nowej formule kwalifikacji nigdy żaden polski klub nie był w 3 rundzie el. LM.

odpowiedz
Darek - 28.07.2021 / 15:07, *.t-ipconnect.de

Dla nas kibiców awans do fazy grupowej ligi konferencji to plan minimum.Dla piłkarzy zapewne maksimum ich umiejętności.Teraz mogą skupć się na grze na konsoli a nie na kolejnych rywalach.
W klubie też raczej wszyscy zadowoleni.Panuje atomsfera ueforii.Nikt nie mówi o karach finansowych w przypadku braku przynajmniej ligi europy.Przykład idzie z góry.Jeżeli piłkarze wiedzą że już nic nie muszą to po co sie starać.

odpowiedz
Danielo - 28.07.2021 / 15:16, *.comcast.net

@Darek : ty tez się skup na grze na konsoli. Przestań pisać farmazony i idź spać.

odpowiedz
Luk - 28.07.2021 / 21:47, *.timplus.net

@Darek : Piłkarzy mamy jak najbardziej na gr. LE, ale trenera maks na średniaka ligowego. Prościej mówiąc awans do gr. LE będzie cudem

odpowiedz
Leśny Dziadek - 28.07.2021 / 14:57, *.centertel.pl

Panie Czesławie, wiem, czasu mało, mecz po meczu, meczem pogania. Ale może jakieś piwo i grill zorganizować, w celu integracji zespołu?

odpowiedz
speed - 28.07.2021 / 15:30, *.play-internet.pl

@Leśny Dziadek: Tylko czarka i skwarka!

odpowiedz
wrt - 28.07.2021 / 14:48, *.play-internet.pl

Zarzeczny użył cytatu więc nie cytujecie jego tylko autora cytatu , po co mieszać do tego Zarzecznego ? A i dlaczego wyeliminowanie Bodo było trudne , a Flory banalne skoro na boisku było odwrotnie?

odpowiedz
vtrg - 28.07.2021 / 14:47, *.tpnet.pl

Głupoty i błędy merytoryczne, w jakim Q3 LM byliśmy rok temu? Bo mi się wydaje, że ostatnio to było z Astaną

odpowiedz
Arek - 28.07.2021 / 14:26, *.tpnet.pl

Na trzeźwo.

odpowiedz
eLka - 28.07.2021 / 14:26, *.tpnet.pl

"Jesteśmy w 3. rundzie eliminacji LM, dokładnie w tym samym punkcie, w którym byliśmy rok, trzy i cztery temu"

No raczej nie z twiterka:

@Vlad_CS
W trzeciej rundzie eliminacji LM nie byliśmy ani rok ani trzy lata temu.
Rok temu odpadliśmy w drugiej rundzie z Omonią, trzy lata temu odpadliśmy w drugiej rundzie z Trnawą.
Cztery lata temu byliśmy, ale zaczynaliśmy od II rundy z Mariehamn.

odpowiedz
Tomash - 28.07.2021 / 14:25, *.tpnet.pl

Niestety od dawna widać, że atmosfera w drużynie nie jest za dobra, oby tylko gorzej nie było, bo ferment potrafi rozmontować każdy zespół...

odpowiedz
M-Ochota - 28.07.2021 / 17:14, *.plus.pl

@Tomash: kolego myślisz, że jak widziałeś, że Boruc opieprzył Jurę to jest ferment w drużynie? Pamiętaj jak są wyniki to atmosfera też jest!!! Jeden czy drugi incydent tego na pewno nie zmieni...Tylko Legia:)

odpowiedz
FanTa - 28.07.2021 / 14:16, *.centertel.pl

No, w końcu trochę trzeźwego spojrzenia. Na razie został wykonany plan minimum. Teraz liczymy na więcej!

odpowiedz
Cat - 28.07.2021 / 14:14, *.centertel.pl

Nic dodać nic ująć. Pamiętam że jeszcze kilka lat temu faza grupowa LE i wyjście z grupy były standardem. Teraz marzymy żeby się w ogóle znaleźć w jakiejkwiek grupie. Gdyby nie mistrz i cała skomplikowana drabinka pewnie nie przeszlibyśmy 4 rund Ligi Konferencji. Zresztą jak całą resztą polskich drużyn...

odpowiedz
Markus Merk - 28.07.2021 / 15:59, *.play-internet.pl

@Cat: A teraz żadna polska drużyna tam grać nie będzie, bo gramy w eliminacjach LK. Jedynie szansę ma mistrz, jeśli nie uda mu się awansować do LM.

odpowiedz