Legioniści zapalili znicze w 410. rocznicę Hołdu Ruskiego

Bodziach, źródło: Legionisci.com

29 października obchodziliśmy 410. rocznicę Hołdu Ruskiego - jednego z bardziej istotnych wydarzeń w XVII-wiecznej historii Polski, totalnie zapomnianego w obecnej świadomości Polaków. Wtedy to przyprowadzony z Moskwy przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego car Szujski, złożył hołd przed królem Zygmuntem III Wazą. Jedyną pamiątką tego wydarzenia jest tablica umieszczona na kolumnie na Placu Zamkowym, gdzie kibice Legii z grupy OFMC zapalili charakterystyczne legijne znicze.



REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

+dodaj komentarz
ZNICZ PRUSZÓW ZAWSZE Z LEGIA! - 02.11.2021 / 21:11, *..

BRAWO!ZNICZE TRZEBA ZAPALIĆ POD SIEDZIBĄ MIODUSKIEGO I JEGO LUDZI, I POD AKADEMIĄ!ZNICZE TRZEBA PRZYNIESC NA MECZ Z NAPOLI W 25 TYŚ ZNICZY NA STADIONIE TO BYŁO BY COŚ!

odpowiedz
Szujski Szuja - 02.11.2021 / 18:46, *.vectranet.pl

Aaaaaaaaaa i warto też wiedzieć,ze od imienia tego cara pochodzi słowo "szuja" czyja osoba nikczemna ,zła

odpowiedz
Juri - 02.11.2021 / 17:24, *.inetia.pl

Szacuneczek

odpowiedz
kędzior - 02.11.2021 / 15:32, *.vectranet.pl

Dodajmy wytargany za brodę car ruski i rzucony na kolana przed Polskiego Króla.Brawo za przypominanie nieco starszych dziejów Polski.To świetna lekcja historii dla wszystkich:)

odpowiedz
siewca plotek - 02.11.2021 / 12:17, *.futuro.pl

Podobno ziomeczki z OFMC próbowali przed laty zainteresować tą rocznicą czynniki oficjalne, ale zostali olani. Była taka relacja jeszcze na zyleta.info.
Zresztą ponoć obecne władze mają takie plany co do Rosji, że lepiej żyć w nieświadomości.

odpowiedz
anonim już nie z Warszawy - 02.11.2021 / 11:38, *.mm.pl

Gdy byłem jeszcze studentem w Warszawie to nosiłem bluzę kupioną w Patoriots "Hołd Ruski". Gdy szukałem wykładowcy by podejść do zaliczenia ćwiczeń z jednego przedmiotu - spotkał mnie kierownik katedry i pochwalił za bluzę. Tydzień później miałem z kierownikiem egzamin - zapamiętał mnie i pytał o hołd Pruski oraz Ruski. Do dziś jest tam kierownikiem ;)

odpowiedz
spasiony - 02.11.2021 / 10:32, *.123.82

To ciekawy przypadek jak tak doniosle wydarzenie jest zupelnie wymazane z powszechnej swiadomosci. Prawie kazdy slyszal o holdzie pruskim, chocby przez skojarzenie z obrazem Matejki. Za to kto wie, ze Matejko namalowal rowniez hold ruski, i to chyba sztuk dwie?

Taki drobny przyczynek do tego, ze polityka historyczna jest wazna i edukacja historyczna tez. Gdyby tak nie bylo, to nasi "przyjaciele" ze wschodu nie zadbali by tak skrupulatnie o to, by wymazac hold ruski z naszej zbiorowej pamieci. Nie wiem jak jest teraz, ale nas nikt w szkole o tym nie uczyl. A bylo to juz dobrych pare lat po '89...

odpowiedz
Arek - 02.11.2021 / 17:18, *.tpnet.pl

@spasiony: mnie też nie. Dziwna sprawa w sumie.

odpowiedz
Pjoter - 02.11.2021 / 09:44, *.knc.pl

Ten dzień powinien być Świętem Narodowym,ale nikt nie wie,dlaczego tak nie jest....

odpowiedz
Jan - 02.11.2021 / 10:58, *.aster.pl

@Pjoter:
I dniem wolnym od pracy i jeszcze dodatkowe 500+ powinni "dawać".

odpowiedz
Bie(L)any - 02.11.2021 / 14:13, *.lsas.aero

@Jan:
po co ci dodatkowe 500+ ?
Wystarczy poprzednich rozliczyć z OFE i Amber Gold

odpowiedz