REKLAMA

Czyte(L)nia

Biblioteka legionisty: Zbigniew Rybak Syn Józefa

Bodziach, źródło: Legionisci.com

W październiku tego roku ukazała się książka byłego chuligana Arki Gdynia, Zbigniewa Rybaka, zatytułowana "Zbigniew Rybak Syn Józefa". W niej przedstawione zostały liczne historie związane z życiem kibicowskim samego Rybaka, jak i arkowców, szczególnie w latach 90. Cały czas tego typu publikacji jest niewiele na naszym rynku.

"Najważniejsze jest pierwsze pierdol...cie" - to zapewne najbardziej znane słowa arkowca, który opowiada jak zaczęło się formowanie grupy mocnych wrażeń w Gdyni, przebieg licznych walk tej ekipy, w tym również w starciach z Legią.

"(...) Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Milicjant wyciągnął gaz i psiknął odważniakowi w twarz. Drugi z milicjantów był w moim zasięgu. Z automatu dostał kopa. Miałem go już wcześniej namierzonego, więc to była tylko formalność. Zasnął od razu. A gdy tylko padł na ziemię, chłopaki zafundowali mu też szybką przekopkę. Ja nigdy wcześniej czegoś takiego nie stosowałem, ale podczas bijatyk tak bywa, jeśli ktoś leży, to zawsze znajdzie się wielu chętnych, żeby mu dowalić. W tej sytuacji było podobnie. I milicjant z pełnymi honorami dostał potężny wpier...l. Drugi, widząc, co się dzieje, wyciągnął pistolet i przeładował.
- Myślisz, że nas przestraszysz?! - chłopaki w ogóle się tym nie przejęli.
Ja w zasadzie już w tej zadymie nie uczestniczyłem. Zawsze jak pacjent po kopniaku szedł spać, w mojej głowie pojawiała się myśl, że mogą być z tego kłopociki. Wycofałem się, ale chłopaki nie chcieli odpuścić drugiemu milicjantowi. (...)" - czytamy o jednej z "przygód".

Treningi, wyjazdy na mecze, atakowanie rywali nawet w mniejszej grupie - tego w pierwszej części książki jest bez liku. A całość okraszona zdjęciami z wyjazdów za klubem oraz reprezentacją Polski.

"Nie zostaliśmy bierni, co spotkało się z ich strony z dużym zaskoczeniem. Przyzwyczajeni byli do tego, że kiedy pałuje się chuliganów, to oni zazwyczaj uciekają. W tym przypadku było inaczej i w odpowiedzi poszły bomby i kopy. Przepędziliśmy ich, ale tylko na chwilę. W tej potyczce doszło do sytuacji, że jeden z naszych zabrał milicjantowi krótkofalówkę i pistolet. Krótkofalówkę wykorzystaliśmy do nasłuchiwania milicji i dlatego wiedzieliśmy, że przegrupowują się i mają zamiar zaatakować nas wszystkich swoimi siłami. Musieli doprowadzić nas do porządku, bo trzystuosobowa, agresywna grupa stanowiła poważne zagrożenie dla całego miasta. (...) Oddelegowaliśmy jednego z naszych chłopaków, żeby przekazał krótkofalówkę oraz pistolet i dogadał się z nimi, żeby bez większych konsekwencji puścili nas dalej. I tak też się stało" - czytamy.

Później zaś zaczyna się opowieść o początkach sekcji rugby Arki, do której wciągniętych zostało wielu byłych chuliganów z Trójmiasta. Rybak jest inicjatorem tej sekcji, która w pierwszych latach funkcjonowania bardzo szybko szła do przodu i wywalczyła medale mistrzostw Polski, ze złotem włącznie. Dowiadujemy się także o różnych perypetiach życiowych, biznesowych, problemach z policją, aresztowaniem oraz o powstawaniu filmu "To my rugbiści" oraz "Klatka". Nie brakuje także historii na temat wewnętrznych problemów z kolejnym pokoleniem chuliganów Arki, które rozstrzygane były w sposób siłowy.

Książkę licząca 244 strony czyta się bardzo szybko, a dostępna jest w cenie 50 złotych plus przesyłka.

Tytuł: Zbigniew Rybak Syn Józefa
Autor: Grzegorz Majewski
Wydawnictwo: Chaos Media
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 244
Cena okładkowa: 49,90 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (31)

+dodaj komentarz
mojo jojo - 28.10.2022 / 06:04, *.t-mobile.pl

do Faken Nie mi to oceniać! lech najpierw macanki z widzewem potem zgoda z łks ! a jeszcze wczesniej macanki z ruchem !

odpowiedz
hajdukL - 28.10.2022 / 02:39, *.ar-network.pl

Spoko chuligan, jednak gdy wbijał na salę to tylko po nauki. Podobno.

odpowiedz
Ściąga - 27.10.2022 / 12:54, *.t-mobile.pl

Tomasz Chada Syn Bogdana!! Nawet pomysłu na tytuł nie było.

odpowiedz
mojo jojo - 27.10.2022 / 06:03, *.t-mobile.pl

lech lizał parówke zeby mieć z nimi zgode ! zerwali z bałtykiem na rzecz arki! arka wtedy by lecha wbiła w ziemie! a teraz lech zgody z łks-em bo juz arka nie ta sama :D co dopiero cracovia czy kszo!

odpowiedz
Faken - 27.10.2022 / 07:54, *.tpnet.pl

@mojo jojo: cos jsk zerwanie z pirtiwcami zeby tylko zaglebie zostalo bo inaczej niewiele znaczymy

odpowiedz
Miasto dupiarza Rafałka - 26.10.2022 / 23:57, *.play-internet.pl

Byli tacy silni a wszędzie jeździli z przedłużeniem ręki (Ursus,Legia II)

odpowiedz
mexx - 26.10.2022 / 21:51, *.chello.pl

Zajebiście pozytywny Typ. Przyjaciel zblatowanego ze Starą Legią i w szczególności OFMC Świętej Pamięci DUFA z Lechii Gdańsk. Było tyle ciekawych detali, że wielu by się zdziwiło :D
Zresztą co wy, współczesne leszczyki, wiecie o zabijaniu… :)))

odpowiedz
tomi - 26.10.2022 / 22:21, *.chello.pl

@mexx: To że ludzie na szczytach ekip znali się i znają to stare jak świat,więc Ameryki nie odkryłeś :) Zawsze było tak,że młode i średnie pokolenie rywalizowało ze sobą,a starzy większości ekip w tym czasie balowali

odpowiedz
Peter - 26.10.2022 / 19:24, *.play-internet.pl

Dla mnie to propagowanie patologii ale jeśli ktoś lubi takie klimaty to niech kupuje.

odpowiedz
stara szkoła fanatyków - 26.10.2022 / 18:29, *.vultrusercontent.com

Znowu będzie opowiadał jak to w 200 osób wjechali ze sprzetem,a 15 minut później mówi,że nienawidził Wisły bo... używała sprzetu? Na Grabiszyńskiej we Wrocławiu ekipy Śląska z Wisłą zastosowali ten sam manewr,co oni stosowali przez lata i zakończyli działalność wielkiej Areczki.

odpowiedz
Maverick - 26.10.2022 / 18:25, *.play-internet.pl

Hahahaha,kolejny,,pożal się Boże"celebryta.
Najpierw opowieści z krypty pt.Masa i jego pieniądze,potem masa i jego kobiety.A potem cały cykl masy hahaha.Dziś ten typ z jest celebryta.A kolejnym mr.Słowik od którego pół Polski się odwróciło jak ten z jakimś tam bokserem Najmanem chciał galę bokserską zorganizować haha.
Teraz ten arkowiec hahaha.
Współczesna literatura polska na psy schodzi.

odpowiedz
stara szkoła fanatyków - 26.10.2022 / 23:11, *.206.180

@Maverick: Najśmieszniejsze,że 80% historii,zawartości ksiązek tych gości to zwykłe bajki,które z realiami nie miały często nic wspólnego.Jak "M" z Pruszkowa twierdził,że z automatu gier ,z jednego takiego,mieli kilka tysiecy dolarów DZIENNIE !,to po co kradli auta,jak na nich mieli tyle co z trzech,czterech automatów w 2 dni?
"Chłopcy z Łazienkowskiej" i jeszcze ze dwa tytuły zasługują na uznanie,bo są opisane prawdziwe historie i realia,ale inne ksiązki, 90% z nich to zwykłe bajeczki dla gimbusów.

odpowiedz
Olek - 26.10.2022 / 16:48, *.164.98

Ma szanse na nagrodę Nobla z dziedziny literatury…..

odpowiedz
1993 - 26.10.2022 / 14:45, *.vectranet.pl

Nie zrozumie ten kto w latach 90-tych jeszcze nie chodził/nie jeździł na mecze.

Pozdrowienia dla Braci i Wrogów.

odpowiedz
Czytelnik - 26.10.2022 / 14:32, *.elartnet.pl

Kiedy ukaże się "Hanior syn Tedka"?

odpowiedz
123 - 26.10.2022 / 14:01, *.gov.pl

Absolwenci praskich zawodówek już wysyłają przelewy z wypiekami na twarzach...

odpowiedz
Hubbard - 26.10.2022 / 13:15, *.chello.pl

kolejny bohater z wyciętego lasu

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 26.10.2022 / 18:23, *.play-internet.pl

@Hubbard: Rurki cię cisną?

odpowiedz
zgred - 22.11.2022 / 15:01, *.vectranet.pl

@Hubbard: dziecko nie byłeś na świecie, jak za jego czasów wszystkich zamiatali, w tym nas , wielokrotnie...

odpowiedz
Merrkatorr - 26.10.2022 / 13:04, *.105.109

Promocja patologii, co za żenada...

odpowiedz
ding - 26.10.2022 / 12:53, *.chello.pl

Wiadomo, kiedy egzemplarz obowiązkowy trafi do Biblioteki Narodowej? "Chłopców z Łazienkowskiej" wciąż tam nie ma, a wyszli kilka miesięcy temu.

odpowiedz
xtbg - 26.10.2022 / 11:49, *.tpnet.pl

"A gdy tylko padł na ziemię, chłopaki zafundowali mu też szybką przekopkę". Odważne chłopaki.

odpowiedz
Pelson - 26.10.2022 / 11:15, *.t-mobile.pl

Następny komiks tak jak książka o wielkim gangsterze która wychodziła w wielu częściach?!

odpowiedz
grzesiek - 26.10.2022 / 11:38, *.centertel.pl

@Pelson : jak nie chcesz to nie kupuj proste jak drut.

odpowiedz
Pelson - 26.10.2022 / 12:04, *.t-mobile.pl

@grzesiek: Czytaj ze zrozumieniem chłopie.

odpowiedz
grzesiek - 26.10.2022 / 14:15, *.centertel.pl

@Pelson : no czytam i nie uwazam zeby ksiazka zbyszka rybaka była niepotrzebna. O gangsterach ksiazki tez są spoko dla wielu osob.

odpowiedz
Alan - 26.10.2022 / 10:40, *.t-mobile.pl

Co by nie mówić lata 90 i początek 2000 należał do Triady bez dwóch zdań z małymi wyjątkami to oni zawsze byli góra.

odpowiedz
stara szkoła fanatyków - 26.10.2022 / 18:23, *.vultrusercontent.com

@Alan: Zawsze? to chyba nie wiesz co się działo na Polska-Luxemburgo gdzie Triada zaliczyła solidną porażkę,a Cracovia była wrecz zlinczowana,były tez inne mecz gdzie Triada dostawała,ich siła wynikała tylko z tego,że byli dobrze zorganizowani i często miewali sprzet,a przeciwne ekipy raz mieli sprzet,raz nie,a często przeciwnicy Triady go nie mieli i wtedy Triada robiła co chciała,ale co to za wyczyn w 200-300 chłopa z przedłużaczami w łapach wjechać komuś,to żaden wyczyn,wiadomo z góry że wtedy się wygra

odpowiedz
Alan - 26.10.2022 / 21:55, *.tpnet.pl

@stara szkoła fanatyków:
Taaa jasne zawsze sprzęt lub jego brak jest wytłumaczeniem dla przegranych....a skoro z góry było wiadomo że jest sprzęt to czemu go się nie wzięło również....

odpowiedz
stara szkoła fanatyków - 26.10.2022 / 22:38, *.206.180

@Alan: @Alan: Z Poznania jesteś,czy skąd? kibicowanie to nie powinna być gangsterka i zabijanie,jeśli dla ciebie bieganie z brechami,maczetami,siekierami to nic nadzwyczajnego to gratuluje.Wiele ekip nie chciało wchodzić w typowo gangsterskie klimaty,gdzie padały trupy.Od sprzetu w Polsce zgineło pewnie z 20 kibiców,użycie sprzetu to potencjalna szansa,że można kogoś zabić,ale żeby to wiedzieć trzeba troche poznać realia.Bitki miedzy kibicami to nie powinno być mordowanie się,to co napisałeś to przejaw albo niewiedzy,albo totalny... Przeciwko Triadzie kilka razy użyto sprzet i wtedy Triada była bezradna,zaliczała porażki.Na ul.grabiszyńskiej Triada miała sprzet,ale Śląsk i Wisła mieli go więcej i w ten sposób Triada zaliczyła porażke.

odpowiedz
siewca plotek - 26.10.2022 / 09:36, *.jjs.pl

Literatura fachowa w skali mega max. Tym razem to nie plotka ;)

odpowiedz