Start - Legia fot. Marcin Gacoń / legiakosz.com

Koszykówka

PP: Start Lublin 87-86 Legia Warszawa

W ćwierćfinałowym meczu koszykarskiego Pucharu Polski Legia Warszawa przegrała 86-87 ze Startem Lublin i odpadła z turnieju finałowego, który rozgrywany jest w Lublinie.

Spotkanie rozpoczęło się od punktów Clevelanda Melvina, który zapakował piłkę z góry. Udanymi akcjami odpowiedzieli podkoszowi Legii – Geoffrey Groselle i Aric Holman. Obie ekipy próbowały zdobywać punkty spod kosza wobec niemocy strzeleckiej zza luku. Lublinianie objęli pięciopunktowe prowadzenie lecz bardzo szybko legioniści doprowadzili do remisu po trafieniach Dariusza Wyki i Billy’ego Garretta. To do gospodarzy należał ostatni cios dzięki któremu triumfowali w pierwszej kwarcie spotkania – zza łuku przymierzył Bartłomiej Pelczar.

Ten sam zawodnik podwyższył prowadzenie swojego zespołu już na początku drugiej odsłony starcia – Polski Cukier Start Lublin prowadził wówczas 22:15. Podopieczni trenera Artura Gronka tym razem nie zamierzali szybko oddawać prowadzenia – punktowali Cleveland Melvin, Gabe DeVoe i Klavs Cavars dzięki czemu miejscowi wygrywali już 37:29 na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy meczu. Legioniści nie zdołali zmniejszyć strat przed udaniem się na przerwę i na półmetku starcia przegrywali 35:42

Lublinianie kontynuowali solidną grę po obu stronach parkietu, co zaowocowało aż 12-punktowym prowadzeniem ekipy trenera Artura Gronka. Przerwa na żądanie dla trenera Wojciecha Kamińskiego nie przyniosła pożądanego efektu. W drugiej połowie spotkania na parkiecie nie zobaczyliśmy już Geoffreya Grosele’a i Romana Szymańskiego, którym na grę nie pozwalały odniesione urazy. Stołeczna drużyna w końcu zaczęła niwelować straty, po trafieniach Travisa Lesliego, Janisa Berzinsa i Kyle’a Vinalesa było już tylko 59:52 dla lubinian. Start nie pozwolił przeciwnikom na więcej i odbudował swoją niedawną przewagę kończąc trzecią kwartę prowadzeniem 66:54.

Sprawy w swoje ręce wziął Kyle Vinales. Amerykanin szybko zdobył osiem „oczek”, a na linii rzutów wolnych nie pomylił się Billy Garrett. Wciąż jednak lublinianie potrafili skutecznie bronić swojego prowadzenia. Warszawianie zmuszeni byli finalizować swoje akcje coraz szybciej, by zdążyć dogonić rywali, ale w defensywie uciekali się często do przewinień. Polski Cukier Start Lublin nie marnował okazji by powiększać swój dorobek punktowy. Na trzy minuty przed końcem czwartej kwarty gospodarze prowadzili już tylko 76:73. Sporo emocji przyniósł ostatnie momenty meczu – zza łuku trafił Kyle Vinales doprowadzając tym samym do remisu. Jedno „oczko” dorzucił Dayshon Smith, a chwilę później za trzy trafił Cleveland Melvin. Na 30 sekund przed końcem było 82:78 dla miejscowych. Raz jeszcze Zieloni Kanonierzy doprowadzili do remisu, po „trójce” Kyle’a Vinalesa. Decydującą o losach zwycięstwa była akcja pod koszem legionistów, gdzie Klavsa Cavarsa faulował Dariusz Wyka. Zawodnik Startu trafił jedną próbę i dał awans swojej drużynie do półfinału Pucharu Polski, w którym zmierzy się ze Spójnią Stargard.

Kwarty: 17-15, 25-20, 24-19, 21-32