Tomas Pekhart cieszy się z gola w Zielonej Górze - fot. Woytek / Legionisci.com

Lechia 0-3 Legia

Pewne zwycięstwo na drodze do pucharu

Mishka, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Legia Warszawa wygrała z Lechią Zielona Góra w meczu 1/4 finału Pucharu Polski 3-0. Do przerwy legioniści prowadzili 2-0 po bramkach Tomasa Pekharta i Bartosza Kapustki. Stołeczny zespół całkowicie kontrolował spotkanie i pewnie awansował do kolejnej rundy. Półfinałowe mecze odbędą się na początku kwietnia.

Od początku do ataków ruszyli legioniści, ale zbytnio nie forsowali tempa. W 4. minucie świetne podanie z prawej strony od Maika Nawrockiego dostał Tomas Pekhart, uderzył z bliskiej odległości, z ostrego kąta, ale piłka przeleciała obok słupka. Chwilę później z akcją próbował wyjść Przemysław Mycan, spóźniony Maik Nawrocki musiał faulować, za co został ukarany żółtą kartką. W odpowiedzi na niemal bliźniaczy do poprzedniego strzał zdecydował się Pekhart, jednak tym razem bramkarz obronił. Za trzecim razem już się udało. Zdobyty w 8. minucie gol był dosyć nietypowy - stojący tyłem do bramki Czech skierował piłkę do siatki piętą!

Kolejne minuty to totalna dominacja stołecznego zespołu, który grał atakiem pozycyjnym. W 16. minucie legioniści wywalczyli rzut rożny. Do piłki podszedł Filip Mladenović, ale wybijając korner, pośliznął się na nierównej nawierzchni i przewrócił. Kilka minut później prostopadłe zagranie do Pekharta posłał Mladenović, ale napastnik Legii posłał piłkę wysoko nad poprzeczką. Gdyby trafił, ten gol i tak nie zostałby uznany, bo sędzia wskazał spalonego.

W drugiej części pierwszej połowy tempo gry wyraźnie siadło. Gospodarze kilkakrotnie zapędzali się pod bramkę Legii, ale bez większych efektów. W poczynania obydwu zespołów wkradł się chaos. W 41. minucie z ostrego kąta po podaniu Bartosza Slisza uderzał Igor Strzałek. Wojciech Fabisiak nie miał jednak problemów z obroną. W 43. minucie Paweł Wszołek zagrał na 16. metr z prawej strony, do piłki dopadł Bartosz Kapustka i uderzeniem pod poprzeczkę podwyższył na 2-0. Piłka musnęła jeszcze nogę obrońcy, ale nie zmieniło to jej lotu.

Od początku drugiej połowy zaatakowali gospodarze. W 59. minucie na murawie pojawił się Carlitos, który zastąpił kompletnie niewidocznego tego dnia Roberta Picha. Już od razu Hiszpan dostał piłkę z prawej strony na 11. metr, ale oddał zbyt lekki strzał, by zaskoczyć bramkarza. W 63. minucie legioniści wykonywali rzut rożny. Do odbitej za 16. metr piłki dopadł Kapustka i bardzo mocno kopnął ją w kierunku bramki. Fabisiak musiał piąstkować, ale zdołał uchronić swój zespół przed stratą kolejnego gola. Chwilę później Paweł Wszołek świetnym podaniem obsłużył znajdującego się w polu karnym Filipa Mladenovicia, ten uderzył z bliskiej odległości, jednak i tym razem górą był golkiper Lechii. W krótkim odstępie czasu mieliśmy kolejne dwie sytuacje stołecznego zespołu, ale obie niewykorzystane. Podczas jednej z nich popchnięty został Pekhart, który staranował Yuriego Ribeiro. Portugalczyk został mocno uderzony w głowę, ale po chwili podniósł się z murawy i mógł kontynuować grę.

W 71. minucie Wszołek posłał precyzyjną piłkę na nogę Carlitosa, a ten z bliskiej odległości umieścił piłkę w bramce obok interweniującego Fabisiaka. Chwilę później po stracie Nawrockiego na bramkę uderzył Mateusz Surożyński, trafił jednak w poprzeczkę.

W 82. minucie efektowną i skuteczną paradą popisał się Dominik Hładun. Gospodarze do końca walczyli o zdobycie honorowego trafienia, a trener Kosta Runjaić desygnował na boisko kolejnych rezerwowych graczy. Szansę dostał m.in. Jurgen Celhaka, którego dawno nie widzieliśmy na boisku. Ostatnie minuty nie przyniosły zmiany wyniku i Legia mogła cieszyć się z pewnego awansu.

Yuri Ribeiro 5
85' Paweł Wszołek 13
Bartosz Slisz 99
78' Igor Strzałek 86
85' Bartosz Kapustka 67
Filip Mladenović 25
78' Tomas Pekhart 7
59' Robert Pich 11
Jakub Trojanowski 80
Artur Jędrzejczyk 55
85' Makana Baku 28
85' Jurgen Celhaka 16
78' Patryk Sokołowski 18
Filip Rejczyk 73
Ernest Muci 20
59' Carlitos 19
78' Maciej Rosołek 39
Trener: Andrzej Sawicki
Trener: Kosta Runjaić
Asystent trenera: Aleksandar Rogić
Lekarz: Filip Latawiec
Masażyści: Bartosz Kot
Główny: Damian Kos
Asystent: Bartosz Heinig
Asystent: Dariusz Bohonos