Koszykówka

CSM Oradea 93-74 Legia Warszawa

Woytek, źródło: Legionisci.com

W ostatnim meczu fazy grupowej FIBA Europe Cup Legia Warszawa przegrała na wyjeździe z zespołem CSM Oradea 74-93. Porażka nie ma żadnego wpływu na ostateczne osiągnięcie Legii, którym jest pierwsze miejsce w grupie i awans do kolejnej rundy rozgrywek. Legioniści zagrali bez Grzegorza Kulki i Adama Linowskiego, którzy zostali w Warszawie. Debiut w europejskich pucharach zaliczył Filip Maciejewski.

Zespół Wojciecha Kamińskiego przystąpił do dzisiejszego spotkania bez presji, mając zapewnione pierwsze miejsce w grupie J. W pierwszej kwarcie widać było luz w grze Legii. Początkowa faza spotkania obfitowała w skuteczne atak podkoszowe, gdzie jak ryba w wodzie czuł się przede wszystkim Josip Sobin. Rywale z Rumunii próbowali się odgryzać, ale legioniści byli zabójczo skuteczni. W końcówce tej części gry kibice oglądali dwa niezwykle efektowne rzuty równo z syreną - najpierw w wykonaniu zawodnika CSM, Nijala Pearsona, a następnie tuż przed końcem pierwszej kwarty tym samym popisał się Shawn Pipes Jr.

Drugą część gry zaczęła się w wykonaniu Legii fatalnie. Rywale dzięki serii 13:0 odrobili straty i wyszli na prowadzenie. Pierwsze punkty dla Zielonych Kanonierów zdobył po prawie pięciu minutach gry Marcel Ponitka. Legioniści mieli problemy z zatrzymaniem napędzających się przeciwników, co skutkowało m.in. dużą liczbą fauli. W końcówce prowadzenie zmieniało się co chwilę - po stronie Legii z dobrej strony kilkukrotnie pokazał się wspomniany Ponitka, a wśród Rumunów groźny zza łuku był Toddrick Gotcher. Ten zawodnik był faulowany przy rzucie za trzy na 7,3 sek. przed końcem drugiej kwarty, ale wykorzystał tylko 1/3 rzutów osobistych i na przerwę oba zespoły schodziły remisując 45:45.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od „trójek” Christiana Vitala i zawodnika Oradei Krisa Richarda. W kolejnych minutach to rumuński zespół był jednak zdecydowanie skuteczniejszy. Legioniści nie potrafili wrócić do rytmu z początku pierwszej kwarty i zupełnie nie radzili sobie ze szczelną defensywą gospodarzy. Dwie celne „trójki” Raya Cowelsa tylko na moment zmniejszyły straty, bo rywale odpowiedzieli tym samym, a następnie stopniowo „odjeżdżali” ekipie trenera Kamińskiego. Przed ostatnią częścią gry Rumuni mieli 13 punktów przewagi.

Straty zwiększyły się jeszcze bardziej na samym początku czwartej kwarty, gdy 5 pkt z rzędu zdobył Pearson, a następnie celną „trójkę” dołożył Richard. Legioniści byli zupełnie zagubieni. Indywidualnych akcji podkoszowych próbowali Ponitka i Aric Holman, ale było to zdecydowanie zbyt mało, by odrobić straty. Świetnie dysponowany Richard wraz z kolegami nie dali Zielonym Kanonierom żadnych szans na powrót do meczu.

Teraz przed Legią wyjazdowe ligowe spotkanie z MKS Dąbrowa Górnicza (sobota, godz. 17.30, transmisja w Polsat Sport News).

6. Filip Maciejewski 0

Sędziowie: Yener Yilmaz (Turcja), Zdravko Rutesić (Czarnogóra), Can Mavisu (Turcja)
Komisarz: Miodrag Licina (Serbia)