REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich: Zapisy w regulaminie KP Legia bezprawne

Redakcja, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

27 lutego Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski, wystosował pismo do prezesa PZPN Michała Listkiewicza, w którym wyraża swoje zaniepokojenie sytuacjami, w których niezgodnie z prawem ogranicza się dostęp kibicom do dóbr kultury (sportu) oraz dyskryminuje niektórych kibiców podczas zakupu biletów na mecze piłkarskie np. ze względu na ich miejsce zamieszkania. Rzecznik podaje w piśmie również przykład Regulaminu imprezy masowej uchwalony przez KP Legia Warszawa, jako dokumentu naruszającego prawo.
Kontrowersje budzi poniższy fragment: "Zarząd Klubu zastrzega prawo unieważnienia karty Klubu kibica, identyfikatora, abonamentu lub innego dokumentu uprawniającego do wejścia na stadion, w przypadku uznania osoby na podstawie wcześniejszych i udokumentowanych zachowań za znanego lub potencjalnego sprawcę kłopotów albo wniosku Policji lub innych organów porządku publicznego".

"Wątpliwości budzi możliwość unieważnienia wykupionego już abonamentu, czy też biletu, bez możliwości żądania zwrotu jego kosztu, w oparciu tylko i wyłącznie o uznanie organizatora imprezy, który samodzielnie dokonuje oceny, czy dana osoba jest "znanym lub potencjalnym sprawcą kłopotów". Takie postanowienia Regulaminu naruszają przede wszystkim prawa majątkowe osób dotkniętych taką decyzją. Nadsyłane do mnie skargi wskazują bowiem, iż wnoszone odwołania od takich decyzji są bezskuteczne." - czytamy w piśmie.

Rzecznik zwraca się z prośbą do prezesa Listkiewicza o ustosunkowanie się do poruszonych w dokumencie kwestii a także podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie wskazanych nieprawidłowości.

Kibice zwracali także uwagę na uniemożliwianie zakupu biletów ze względu na miejsce zamieszkania. Tak było w przypadku spotkania Legii w Kielcach. Według Rzecznika takie metody nie są zgodne z prawem.

Z zapisem regulaminu Legii o "potencjalnych sprawcach kłopotów" nie zgadza się również Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa, które w listopadzie 2007 informowało:
"Stwierdzamy, że regulamin Legii w obecnej formie pozwala na karanie dowolnych osób, również tych, które nigdy nie złamały przepisów tego regulaminu. Dokument ten powinien być uzupełnieniem dla przepisów ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych tymczasem w obecnej formie wyprzedza ustawę i jest postrzegany przez klub jako dokument nadrzędny. Nie istnieje też żaden taryfikator kar, przez co nawet za najdrobniejsze uchybienia orzekane są dożywotnie zakazy. Sądzimy, iż tego typu praktyki, oparte na niekontrolowanej przez nikogo uznaniowości, gdy funkcjonariusz klubu jest zarazem sędzią, oskarżycielem i obrońcą są nie do przyjęcia w demokratycznym państwie. Żądamy ucywilizowania regulaminu stadionowego."

Pojawiają się opinie, że klub, który jest organizatorem imprezy, może w dowolny sposób decydować o tym kto może, a kto nie oglądać mecze. Jednak RPO zwraca uwagę także na okoliczność, iż: "niejednokrotnie to Skarb Państwa, czy też jednostki samorządu terytorialnego są właścicielami obiektów sportowych (stadionów, boisk sportowych i innych obiektów sportowych). Obiekty oddane do użytkowania klubom sportowym, służą realizacji zadań statutowych klubów sportowych, a także wypełniają swoistego rodzaju misję społeczną i zadania publiczne z zakresu sportu i kultury fizycznej. Ten szczególny rodzaj działalności, jakim jest sport, sprzyja integracji i jedności społeczeństwa, pomaga walczyć z uprzedzeniami i stereotypami."

Poniżej prezentujemy pełną treść pisma, którą znajdziecie również na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.



REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.