REKLAMA

Rok od Wilna, informacje o zakazach

Woytek, źródło: legia.com - Wiadomość archiwalna

Przez ostatnie 365 dni zidentyfikowano 24 osoby, które brały udział w zamieszkach w przerwie ubiegłorocznego meczu Legii z Vetrą w Wilnie. "Nie ustalono większości sprawców zamieszek. Dążenie Zarządu KP Legia Warszawa do nałożenia na nich kar rozbija się o opieszałość innych uprawnionych do tego służb oraz niedoskonałe w tym zakresie prawo, także litewskie i międzynarodowe. Klub ze swej strony robi wszystko na co pozwala mu prawo." - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Legii.

Mimo to klub nie poddaje się i zamierza w najbliższych dniach złożyć pozwy cywilne o odszkodowania przeciwko 19 osobom z 24 osób, które zostały zidentyfikowane, jako uczestnicy zajść w Wilnie. Po nałożeniu zakazów klubowych 11 z tych osób złożyło odwołania, ale przyznało się do przebywania na płycie boiska w trakcie owego meczu. "Zakazów stadionowych nie cofnięto w żadnym przypadku. Zresztą – jak się okazuje - są one jedyną „namacalną” karą dla sprawców zamieszek. Do tej pory nie doszło do potwierdzenia winy tych osób przed sądem. Strona litewska nie dość jasno sprecyzowała swoje stanowisko na temat popełnionego przestępstwa, więc niemożliwe było wszczęcie postępowania przeciw zidentyfikowanym sprawcom." - informuje klub.

Dlaczego tylko 24 osoby zostały zidentyfikowane? Zdaniem klubu identyfikacja jest utrudniona ponieważ pozostałe osoby nie posiadały Kart Kibica, a także dlatego że część sprawców zamieszek wyeliminowała się sama i przestała przychodzić na mecze Legii na Stadion Wojska Polskiego. "Napotykając na powyższe trudności, Klub zwracał się z apelem do SKLW o pomoc w określeniu tożsamości chuliganów z Wilna. Bez efektu." - czytamy w komunikacie.

Zakazy za inne przewinienia

Legia podała listę zakazów, które obowiązują i które zostały zniesione - a były niezwiązane z zajściami w Wilnie:

- Aktualnie obowiązuje 1 zakaz stadionowy - podtrzymany mimo odwołania – za podpalenie flagi racą.
- 2 z zakazów klubowych zostały potwierdzone przez sąd, więc są już zakazami sądowymi.
- W 8 przypadkach, po złożeniu odwołań i ich pozytywnym rozpatrzeniu, Klub uchylił zakazy.
- W innych 15 przypadkach osoby nie złożyły odwołań, co dla Klubu może oznaczać, że czują się winne i/lub nie zależy im na uczestnictwie w meczach.
- Jeden zakaz został zniesiony wraz z końcem sezonu 2007/2008.
- Wkrótce będzie zniesiony zakaz w stosunku do osoby, którą sąd uniewinnił.

Lista przewinień, które popełnili kibice i które zostały zakwalifikowane przez klub do wydania zakazu były: odpalenie rac, podpalenie zapaloną racą flagi drużyny przeciwnej, posługiwanie się fałszywym dokumentem, nie wykonanie polecenia pracownika ochrony w trakcie meczu, posiadanie narkotyków, wtargnięcie na mecz bez posiadanego biletu, kilkukrotne próby wejścia pod wpływem alkoholu, wtargnięcie na płytę boiska, znieważenie policjanta, znieważenie innego kibica, rzucanie przedmiotami w pracownika ochrony, uczestnictwo w zamieszkach na meczu wyjazdowym w Płocku.

Jak działa zakaz klubowy - wyjaśnienie

Najwięcej kontrowersji wśród kibiców wywołują zakazy nakładane przez klub. Zdaniem wielu kibiców jest to działanie nie mające podstawy prawnej i nadużycie ze strony klubu. Po raz pierwszy klub wyjaśnił czym kieruje się odmawiając sprzedaży biletu niepożądanym osobom:
"Status osoby niepożądanej wynika w części przypadków z Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (czyn popełniony przed meczem lub w jego trakcie), a w pozostałych z prawa cywilnego. Kibic zakupując bilet zawiera z Klubem umowę cywilno-prawną zobowiązując się jednocześnie do respektowania regulaminu stadionowego (prawo miejscowe). W przypadku naruszenia przez Kibica zasad i regulaminu przyjętego przez Klub, odmawia mu się sprzedaży biletu jako osobie potencjalnie stwarzającej realne zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa uczestników imprezy." - informuje KP Legia Warszawa.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.