Stadion Olimpijski w Berlinie - fot. Fumen
REKLAMA

Stadiony: Stadion Olimpijski w Berlinie

Fumen - Wiadomość archiwalna

Już za dwa lata Polska wraz z Ukrainą będą gospodarzami Mistrzostw Europy. W związku z tym prezentujemy Wam stadion, który był areną zawodów o najwyższej randze. Mundial, Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa w lekkiej atletyce, a do tego ligowe mecze piłki nożnej oraz... futbolu amerykańskiego. Zapraszamy na Olympiastadion.

Stadion Olimpijski w Berlinie jest obecnie drugim pod względem pojemności obiektem w Niemczech i może pomieścić 74 244 widzów. Został otwarty 8 czerwca 1913 roku, żeby trzy lata później móc gościć sportowców oraz kibiców podczas Igrzysk Olimpijskich. Jednak z powodu wybuchu I Wojny Światowej olimpiada nie doszła do skutku. Tym samym obecna stolica Niemiec musiała czekać 20 lat, aby wybudowany obiekt był areną walki o medale. Do tego czasu stadion został zmodernizowany według projektu Adolfa Hitlera.

Przez kolejne lata Olympiastadion był poddawany stałym udoskonaleniom, aby sprostać wymaganiom kolejnych imprez. To tam odbywały się mecze Mistrzostw Świata w 1974 i 2006 roku, a lekkoatleci walczyli o prymat najlepszych na globie w 2009 roku. Ponadto berlińska arena gościła również największe gwiazdy muzyki rockowej, a także pop, przyciągając tłumy fanów. Obecnie oprócz meczów reprezentacji Niemiec, rozgrywane są na nim spotkania drugoligowej Herthy Berlin, a także ekipy Berlin Thunder występującej w europejskiej lidze futbolu amerykańskiego.

Stadion położony jest w dzielnicy Charlottenburg, oddalonej od centrum miasta o kilkanaście minut jazdy kolejką miejską lub metrem. Co ciekawe, posiadacze biletów na mecze Herthy mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów transportem publicznym w dniu meczu. Ograniczony jest więc problem miejsc parkingowych.

Olympiastadion, choć ma już swoje lata, nadal może w pełni obsługiwać gości. Dla VIP-ów przeznaczone są specjalne loże wraz z zapleczem gastronomicznym. Kibice mają do dyspozycji po kilkanaście stoisk gastronomicznych na dwóch poziomach. Ponadto można zaspokoić głód w restauracji, a także wydać trochę euro w klubowym sklepie Herthy. Nie powinni narzekać także sami sportowcy, dla których na najniższym poziomie obiektu przygotowana jest sala do rozgrzewki o powierzchni blisko 2000 metrów kwadratowych!

Stadion Olimpijski w Berlinie żyje nie tylko przy okazji wspomnianych meczów czy też koncertów na większą skalę, choć większość z nich odbywa się w hali sportowo-widowiskowej – O2 Arena. Obiekt jest równie często odwiedzany przez turystów. Najtańsza wejściówka kosztuje 4 euro, natomiast 1,5 godzinne oprowadzanie z przewodnikiem (również po angielsku) to wydatek 8-10 euro.

Podobnie jak w przypadku relacji ze stadionów świata, zachęcamy Was do współtworzenia tego działu. Wasze zdjęcia i opisy stadionów wysyłajcie na adres ultras@legialive.pl.

San Siro
Stadio Renato Dall'Ara
Estadio Hernando Siles
Otwarcie Juventus Arena już za kilka miesięcy
Gradski stadion u Poljudu - obiekt Hajduka
Stadiony MŚ w RPA
Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park
Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion
Stadiony Euro 2008: Klagenfurt
fot. Fumen
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.