REKLAMA

Historia stadionu: Zawody bokserskie i lekkoatletyczne na Legii w 1939

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Przed laty na stadionie Legii odbywały się różne imprezy, nie tylko mecze piłkarskie. Dwa i pół miesiąca przed wybuchem II Wojny Światowej, na naszym stadionie miały się odbyć dwa mecze jednego dnia - lekkoatletyczny i bokserski. Jako, że na oba spotkania miała przyjść różna grupa widzów, wówczas mocno myślano nad logistyką.

Początkowo 11 czerwca 1939 roku planowano na Legii przeprowadzić mecz międzypaństwowy Polska - Litwa w lekkiej atletyce oraz bokserski Polska - Niemcy. Zawody lekkoatletyczne miały się odbyć po południu (g.16), bokserskie wieczorem (g.20). "Teoretycznie wszystko jest w porządku, gdyż lekka atletyka skończyć się powinna o godzinie 18 i w ciągu dwu godzin stadion można opróżnić z 2-3 tysięcy (nie więcej stawi się chyba) widzów, aby wchłonąć nowych 15 tysięcy osób, które przyjdą oglądać boks. Między teorią a praktyką istnieje jednak zawsze duża rozbieżność. W tym wypadku, znając stosunki i warunki, nie sądzimy, aby udało się gładko, bez zgrzytów operację tę przeprowadzić. Lada spóźnienie, lada niedociągnięcie może spowodować skutki wręcz nieprzyjemne" - pisał na miesiąc przed zawodami Przegląd Sportowy. Redakcja PS sugerowała, aby "deficytowe" zawody lekkoatletyczne przełożyć na godzinę 11-13. W ostatniej chwili (przed oddaniem numeru PS do druku) mecz lekkoatletyczny z Litwą przemianowano natomiast na spotkanie międzymiastowe Kowno - Warszawa. "Wobec tego, przytoczone wyżej argumenty zyskują jeszcze bardziej na sile" - pisano na zakończenie.

Ostatecznie dwa tygodnie przed zawodami, zmieniono datę meczu bokserskiego. "Dwanaście rozmów telefonicznych na linii Poznań - Warszawa doprowadziło wreszcie do powzięcia ostatecznej decyzji: mecz bokserski Polska - Niemcy dojdzie do skutku. Zmieniono jedynie datę spotkania, przekładając mecz na poniedziałek 12 czerwca, godz. 17:30 po południu. Zmiana nastąpiła ze względu na trudności z wynajęciem Stadionu Wojskowego w Warszawie (mecz lekkoatletyczny Kowno - Warszawa)" - pisał PS 30 maja.

Natomiast w czerwcu ponownie spotkanie lekkoatletyczne "przekwalifikowano" na międzypaństwowe. Zabiegał o to PZLA, a Litwini przystali na to bez namysłu, proponując rozszerzenie programu o bieg na 800 metrów, sztafety 4 x 100 m i dwie konkurencje kobiece - rzut kulą i bieg na 80 metrów przez płotki. Polacy nie mieli nic przeciwko, nie licząc biegu pań przez płotki. "Wysłano list z ogólną akceptacją, zastrzegając się tylko przeciw biegowi 80 m dla pań, gdyż do Warszawy trzeba by sprowadzić nie tylko zawodniczki, ale nawet płotki. Wątpliwe jest jednak, czy Litwini zdążyli otrzymać list przed wyjazdem i najprawdopodobniej przywitamy w piątek w Warszawie całą liczną ich wycieczkę" - pisał PS.

Rozbudowa trybun Torwaru
Oficjalne otwarcie Torwaru przy okazji meczu Legii z Dynamem Weisswasser
Jak Łazienkowska zyskała lodowisko kosztem skarpy mokotowskiej
Historia Fortu Bema
Unieważniony przetarg we wrześniu 2006
Miasto odkupuje tereny. Pierwsze projekty
Zadaszenie Torwaru i warsztat samochodowy na Przemysłowej
Niezłe zaplecze szermierzy pół wieku temu
Likwidacja bieżni, remont dachu, obniżanie płotu
Historia stadionu Legii: Legia na Fortach Bema
Historia stadionu Legii: Hala, która została na papierze
Historia stadionu Legii: Odkrywamy historię basenów
Historia stadionu Legii: Zadaszenie basenu oraz likwidacja pływalni i strzelnicy
Historia stadionu Legii: W oczekiwaniu na zegar
Historia stadionu Legii: Wspomnienia Bohdana Tomaszewskiego
Historia stadionu Legii: Wchodzenie na gapę, piwo pod stadionem i przeładowany trolejbus
Historia stadionu Legii: 1965-68
Historia stadionu Legii: 1961-63
Historia stadionu Legii: 1960 cz.V
Historia stadionu Legii: 1960 cz.IV
Historia stadionu Legii: 1960 cz.III
Historia stadionu Legii: 1960 cz.II
Historia stadionu Legii: 1960 cz.I
Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.