REKLAMA

Biblioteka legionisty: Hoolifan (+ KONKURS)

Bodziach - Wiadomość archiwalna

W Anglii i w ogóle na Wyspach, książki o tematyce kibicowskiej cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Nic dziwnego, że najlepsze z nich są tłumaczone na różne języki. Od paru lat niektóre pozycje są dostępne w języku polskim. "Hoolifan" autorstwa Martina Kinga i Martina Knighta to pierwsza książka o angielskich chuliganach, która trafiła na nasz rynek.

Książa w oryginale została wydana w 1999 roku, w języku polskim 9 lat później. Książka opowiada o przygodach jednej z najsłynniejszych chuligańskich ekip - Headhunters, czyli kibiców Chelsea Londyn. Autorzy, będący czynnymi kibicami Chelsea, opisującymi wydarzenia, których byli świadkami, przedstawiają jak wyglądało zdobywanie sektorów, wyjazdy i walki z kibicami innych ekip. Sporo miejsca poświęcono czołowym postaciom Headhunters - Ecclesowi, Babsowi i innym.

Opisy angielskich kibiców przypominają zupełnie inne czasy kibicowania - co prawda policja próbowała przeszkadzać w starciach zwaśnionych ekip, ale często ich reakcja następowała za późno (brak monitoringu), a konsekwencje nie były tak surowe jak obecnie. Prawdopodobnie książka spodoba się wszystkim, których na meczach kręci coś więcej niż to, że po zielonej trawce piłka goni.

"(...) Dotarliśmy na stację Seaburn i szybko wbiegaliśmy do pociągu, żeby zdobyć miejsca siedzące. Do domu daleka droga, więc nie uśmiechało się nam siedzenie przy kiblu albo na podłodze. Czekając, aż policja zapędzi na pokład maruderów, zaczęliśmy analizować dzisiejsze wydarzenia. Gospodarze byli odważni, ale mieli problemy z utrzymaniem linii frontu. Wjechaliśmy im do pubu, poszarpaliśmy przed meczem i poobijaliśmy tych, co dostali się do naszego sektora. Oni byli lepsi podczas drogi powrotnej na dworzec, chłoszcząc niektórych od nas i wielokrotnie atakując z zaskoczenia. Po podliczeniu punktów pewne zwycięstwo jest jednak po naszej stronie (...)" - to krótki wycinek analizy walk, po jednym z wyjazdowych meczów z Sunderlandem.

Tytuł: Hoolifan. 30 years of hurt
Autor: Martin King, Martin Knight
Rok wydania: 2008 - wydanie polskie, 1999 - oryginał
Liczba stron: 198
Wydawnictwo: Trolsen
Tłumaczenie: Krzysztof Gosz
Cena: 36 zł


Biblioteka legionisty: Spowiedź Fryzjera
Biblioteka legionisty: Dziekan
Biblioteka legionisty: Edward Szymkowiak
Biblioteka legionisty: Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)


KONKURS "Hoolifan"

Pierwsze trzy osoby, które prawidłowo odpowiedzą na poniższe pytanie i wyślą odpowiedź na adres konkursy@legionisci.com otrzymają po egzemplarzu książki "Hoolifan" ufundowanej przez www.sektorgosci.com.

Pytanie: Która drużyna zdobyła mistrzostwo Anglii w sezonie 2000/2001?

KONKURS ZAKOŃCZONYREKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.