REKLAMA

Filmoteka fanatyka: Stadiums Of Hate (VIDEO)

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Przed Euro 2012 stacja BBC przygotowała półgodzinny dokument poświęcony organizatorom Euro - Polsce i Ukrainie. Już sam tytuł "Stadiums of Hate" zdradzał, że nie jest to materiał wychwalający gospodarzy turnieju. "Spędziłem miesiąc oglądając mecze ligowe w obu państwach" - mówi autor reportażu.

Reporterzy BBC odwiedzili nie tylko miasta, w których będą rozgrywane mistrzostwa Europy. Ba, większość z nich tak naprawdę pominięto. Nie ma nic o Poznaniu, Gdańsku czy Wrocławiu. Sporo miejsca poświęcono za to Łodzi, Krakowowi, Rzeszowowi i oczywiście Warszawie. Jak można się było spodziewać, BBC nie starała się przedstawić fantastycznych opraw grup ultras, dopingu, wyjazdów po kilkaset kilometrów w często mało komfortowych warunkach. Skupiono się przede wszystkim na szukaniu oznak rasizmu na trybunach.

"Największą drużyną warszawską jest Legia. Ma jedną z największych grup kibiców w Polsce" - zaczynają swoją opowieść reporterzy BBC przy okazji wizyty w stolicy naszego kraju. Później jednak skupiają się na prezentowaniu "skrywanych sekretów" - mowa o krzyżach celtyckich na murach i kibicowskich produkcjach (szale, vlepki). Ich oburzenie wzbudza także legijne graffiti z hasłem "Witamy w Piekle" w jednej z podwarszawskich miejscowości.

Pierwszych kilkanaście minut film prezentuje polskie miasta i polskich kibiców. Dalsza część nakręcona została na Ukrainie. Według autorów, nie jest tam o wiele lepiej - także zdarzają się oznaki rasizmu czy atakowanie na trybunach kibiców o innym kolorze skóry, którym nie przeciwdziała policja. Zachowania rasistowskie komentuje także Sol Campbell, który zdecydowanie odradza wszystkim wyjazdu na Euro do Polski i na Ukrainę. "Zostańcie w domu i obejrzyjcie te mistrzostwa przed telewizorem" - radzi.

Tytuł: BBC Panorama - Euro 2012 - Stadiums Of Hate
Czas trwania: 29 minut
Język: angielski


Ostatni argument
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 6
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 5
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 4
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 3
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc.2
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk
Deyna
Kryptonim gracz
Łazienkowska 2/3 - dokument o porażce z Widzewem
O krok od Pucharu
Kibol
Fanatycy odc. 4
Fanatycy odc.3
Fanatycy odc.2
Fanatycy odc.1
przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.