Patriotyczne spotkanie w Zambrowie zorganizowane przez kibiców Legii - fot. Michał Swojak
REKLAMA

Patriotyczne akcje legionistów

Redakcja, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Kilka dni temu "Zambrowscy Legioniści" zorganizowali kolejną legijną akcję. Po wyjeździe dzieci z Domu Dziecka z ich miasta na stadion Legii, tym razem w Zambrowie doszło do patriotycznego spotkania pod hasłem "Żołnierze Wyklęci". W trakcie kilkugodzinnego spotkania około 300 zebranych osób mogło obejrzeć m.in. film "Huzar" oraz "Kwatera Ł".

Po projekcji filmów uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania Arkadiuszowi Gołębiewskiemu (autor filmu "Kwatera Ł") oraz paniom: archeolog i antropolog, które były jednymi z bohaterek filmu o "Łączce" oraz brały udział w innych wykopaliskach tego typu na cmentarzach w Polsce. Akcja kibiców Legii z Zambrowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a wzięli w niej udział przede wszystkim mieszkańcy Zambrowa, ale oprócz nich przybyli również koledzy i koleżanki z Warszawy, Sokołowa Podlaskiego, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęki, Cegłowa, Poznania, Sosnowca, młodzież z miejscowego, "zaprzyjaźnionego" Domu Dziecka i wielu, wielu innych.

fot. Michał Swojak
fot. Michał Swojak
fot. Michał Swojak


69 rocznica bitwy w Szwejkach Nowych


W niedzielę 24 listopada w miejscowości Sadkowice (woj. łódzkie) odbyły się uroczystości związane z 69 rocznicą bitwy w Szwejkach Nowych, w której poległo 22 partyzantów Oddziału Leśnego Armii Krajowej "Dzik".

W uroczystościach wzięło udział kilkunastu kibiców Legii Warszawa z Rawy Mazowieckiej, którzy od kilku lat aktywnie włączają się w obchody. Po mszy świętej w Kościele Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Sadkowicach, delegacja legionistów ze zniczem, wieńcem w barwach stołecznego klubu oraz z okolicznościowym transparentem "PAMIĘTAMY" udała się pod pomnik w Szwejkach Nowych. Pod pomnikiem w asyście odpalonych rac kibice Legii odśpiewali hymn narodowy i po chwili skupienia wznieśli okrzyk "Cześć i Chwała Bohaterom".

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem oraz zapaliły znicze, po czym wójt gminy Sadkowice podziękował wszystkim obecnym za udział w obchodach i wyraził nadzieję, iż kolejne pokolenia młodych ludzi będą pielęgnowały pamięć o poległych powstańcach.

FC Rawa Mazowiecka

Kartka z historii o Oddziale Leśnym "Dzik" poległym w Szwejkach Nowych.
W dniu 26 listopada 1944 r. w miejscowości Szwejki Wielkie Nowe (Szwejki Nowe) rozegrała się bitwa Oddziału Leśnego Armii Krajowej „Dzik” z okupantem hitlerowskim…

W 1944 r. oddział partyzancki AK „Dzik” składał się z dwóch ugrupowań. Pierwsze, dowodzone przez por. Henryka Sieczkowskiego (ps. „Władysław”), działało na południe od Białej Rawskiej, drugie – na czele z por. Stanisławem Sawickim (ps. „Lerman”) na północny –zachód od miasta. Działalność tych grup była szczególnie znacząca. Miały one na swoim koncie szereg udanych akcji, jak np. rozbicie oddziału Wermahtu we wsi Rosławowice w dniu 16 lipca 1944 r., atak na niemiecki transport w sierpniu 1944 r., rozbrojenie niemieckiego oddziału w Sadkowicach w październiku 1944 r.
Niemcy postanowili za wszelką cenę zlikwidować oddział „Dzik”.

W drugiej połowie (w dniach 24-25) listopada grupa ponad 20 partyzantów stacjonowała w Konstantynowie (u Jana Tkaczyka). Wieczorem przeszli do wsi Szwejki Wielkie Nowe i zatrzymali się u Jana Biedrzyckiego na tzw. Górce.
W niedzielę, 26 listopada 1944 r. do Konstantynowa przyjechał batalion Niemców i własowców, ściągniętych z Rawy Mazowieckiej i Tomaszowa Mazowieckiego, zaalarmowany wzmożonymi ruchami partyzantów, w poszukiwaniu „polnische banditen”. Tam hitlerowcy znaleźli dwóch rannych partyzantów i wpadli na ślad oddziału „Dzik”. Około godziny 11-tej przeszukując zagrodę Jana Biedrzyckiego w Szwejkach odkryli obecność akowców. Niemcy otoczyli gospodarstwo, w której znajdowało się ponad 20 partyzantów. Nierówna walka trwała kilkanaście godzin i zakończyła się dopiero nad ranem. W bitwie tej poległo 22 partyzantów, właściciel zagrody i chroniąca się tam kobieta z dzieckiem, których na polecenie Niemców zakopano za stodołą, a po wojnie ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Rawie Mazowieckiej. Straty niemieckie to około 70 hitlerowców.

fot. Rawa Mazowiecka
fot. Rawa Mazowiecka
fot. Rawa Mazowiecka
fot. Rawa Mazowiecka
fot. kibice Legii z Rawy Mazowieckiej

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.