Fani Legii podczas meczu z Metalistem w Kijowie - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

FARE zgłosiła do UEFA flagi Legii i Metalista

Wiśnia, źródło: Legionisci.com / Legia Warszawa - Wiadomość archiwalna

Organizacja antyrasistowska FARE zgłosiła do UEFA flagi, które wywiesili kibice podczas środowego spotkania Metalista Charków i Legii Warszawa. Chodzi m.in. o polską flagę, na której znajdowały się napisy Wilno i Lwów. Organy dyscyplinarne UEFA wezwały Legię Warszawa do złożenia wyjaśnień w tej sprawie w ciągu najbliższego tygodnia.

Klub zamierza w pełni współpracować z europejską federacją i przygotowuje swoje oficjalne stanowisko wobec przedstawionych zarzutów.

- Ten donos jest tak absurdalny w swojej treści i formie, że aż trudno uwierzyć, że traktuje się go jako poważny element systemu dyscyplinarnego UEFA. Historia naszego Klubu nierozerwalnie związana jest z Kresami Wschodnimi – Wilno to ukochane miasto marszałka Józefa Piłsudskiego, pod auspicjami którego w 1916 roku stworzono Legię, to rodzinne miasto naszych piłkarzy – doskonałego Henryka Miłoszewicza i mniej znanego Mieczysława Laskowskiego. We Lwowie z kolei nie tylko urodzili się piłkarze i trenerzy naszego Klubu, tacy jak legendarny Kazimierz Górski, ale też Andrzej Cehelik, Ryszard Koncewicz, Mieczysław Kruk, Wacław Sąsiadek, Aleksander Szymański – to historyczna ojczyzna całej polskiej piłki! Tam powstawały pierwsze polskie kluby piłkarskie oraz pierwsza „federacja” – Związek Polskiej Piłki Nożnej. Trzeba naprawdę bardzo wiele niewiedzy lub ignorancji, by flagę "Wilno-Lwów" traktować jako radykalnie nacjonalistyczną i rewizjonistyczną. Do dzisiaj w obydwu miastach działają aktywne fankluby Legii – mówi Leśnodorski.

- Właśnie takie niedorzeczne działania całkowicie kompromitują ideę rzeczywistej walki z realnymi, a nie wyimaginowanymi przejawami dyskryminacji - tak Bogusław Leśnodorski komentuje wszczęcie przez UEFA Control and Disciplinary Body postępowania w sprawie środowego meczu. - Nie wyobrażam sobie, aby UEFA mogła w wyniku tego kuriozalnego donosu w jakikolwiek sposób ukarać Legię – podsumowuje prezes Legii Warszawa.

FARE ma zarzuty także do fanów Metalista. Wywiesili oni na trybunach flagę batalionu Azow, który w opinii powszechnej jest uważany za nazistowski.

Sprawa zostanie prawdopodobnie rozstrzygnięta podczas najbliższego posiedzenie UEFA Control and Disciplinary Board, które odbędzie się w połowie listopada 2014 r. Klub poinformuje o ewentualnych dodatkowych działaniach w tej sprawie w odrębnym komunikacie.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.