Wisła Kraków na meczu z Wisłą Płock - fot. skwk.pl
REKLAMA

Na stadionach: Ze stadionu Wisły po wolność Ojczyzny

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W ostatniej kolejce ekstraklasy na trybunach działo się niewiele - liczby wyjazdowe były wyjątkowo słabe, a i opraw było jak na lekarstwo. Fani Górnika z powodu problemów z trakcją kolejową nie dotarli na wyjazd do Gdyni. Kibice "Białej Gwiazdy" wrócili na sektor, gdzie od lat wystawiają młyn i zaprezentowali na nim oprawę "Ze stadionu Wisły po wolność Ojczyzny". Lechici zapowiedzieli, że na czwartkowym meczu Ligi Europy prowadzić będą doping.

Ultrasowała Sandecja, która po roku gry w Niecieczy wróciła na swój stadion. W niższych klasach rozgrywkowych najliczniej na wyjazdach zaprezentowali się fani Ruchu w Łęcznej, GKS Katowice w Nowym Sączu, Widzew w Boguchwale oraz Motor w Radzyniu Podlaskim.

Poniżej prezentujemy stanowisko grup kibicowskich Lecha po ostatnich rozmowach z działaczami:
"Koniec zeszłego sezonu był momentem przełomowym w historii naszego klubu. Chyba nigdy jeszcze wszystkie trybuny nie były tak jednomyślne. Chcielibyśmy żeby tak pozostało, ale wiemy że utrzymanie tego stanu jest i będzie trudne. Tego co się stało w rundzie mistrzowskiej nie mógł przełknąć nikt. Ani fanatyk z „Kotła”, ani kibic od lat zasiadający na trybunie „Anioły”, „Białasa” czy „Czapczyka”. Jednak gdy emocje względnie opadły, pojawiły się różne propozycje tego, w jaki sposób zaakcentować swoje niezadowolenie, jak wyglądać ma protest oraz co musi zrobić klub, żeby nasze zaufanie odzyskać.
Dla jednych wówczas wystarczyć miało zapewne, że piłkarze w nowym sezonie pod wodzą „naszego” trenera pokażą zaangażowanie i walkę, dla kolejnych jak do wyników sportowych dojdzie porozumienie z klubem w spornych aspektach, dla jeszcze następnych gdy zatrzymani po 20 maja wyjdą na wolność, a dla niektórych koniec bojkotu będzie równoznaczny tylko i wyłącznie z opuszczeniem Lecha przez "wronieckich", "Rutkowskich" czy kto jak ich nazywa. Indywidualnych wymagań i rozterek nie jesteśmy w stanie przeskoczyć, jednak jako ludzie odpowiedzialni za życie na trybunach przy Bułgarskiej jakąś decyzję podjąć musimy. Nikogo nikt do niczego nie będzie zmuszać, jest to na tyle ważna sytuacja i decyzja dla każdego kibica „Kolejorza”, że my nie mamy prawa w to ingerować.
Chcemy tylko wytłumaczyć Wam, czym kierowaliśmy się podejmując decyzję, że jako Grupy Kibicowskie organizujące życie trybun na Lechu Poznań postanowiliśmy wesprzeć dopingiem naszą drużynę w najbliższym meczu - czyli w czwartek, kiedy przyjdzie jej walczyć z lepszym w pierwszym spotkaniu rywalem. W Kotle zawisną też flagi.
Kolejnym spotkaniem, na którym będzie to możliwe w związku z karami nałożonymi na nas i na klub, będzie mecz ligowy w październiku. Do tego czasu być może wiele spraw stanie się łatwiejszych i bardziej zrozumiałych. Za nami będzie już wówczas kilkanaście meczów nowego sezonu. Każdy z nas może wyrobić sobie przez ten czas zdanie, czy poczynania klubu i tak grająca drużyna go przekonuje. Pokazaliśmy podczas rewanżowego meczu z Soligorskiem, jak bardzo jesteśmy solidarni - serce stadionu, czyli „Kocioł” pomimo zadowalającej frekwencji na reszcie trybun, pozostało puste. Zdajemy sobie sprawę, że tym razem byłoby tak samo. Cieszymy się i doceniamy, że ogłoszona przez nas decyzja o opuszczeniu trybun spotkała się z dużym zrozumieniem. Tym razem liczymy, że z wyrozumiałością zostanie przyjęta decyzja odwrotna.
Po spotkaniu z właścicielem klubu, nawiązana została nić porozumienia, która jest bardzo cienka i w każdej chwili może zostać z naszej strony przerwana. W komunikacie po spotkaniu większość kwestii na nim poruszanych została opublikowana, niektóre niestety za zgodą obu stron nie mogą ujrzeć światła dziennego, jednak osiągnęliśmy 95% tego, co zakładaliśmy sobie przed spotkaniem. To daje nam możliwość spojrzenia na obecne działania klubu z o wiele lepszej pozycji. Jest to pozycja bardzo ograniczonego zaufania, ale mamy też czas na to, żeby się przekonać, czy włodarze klubu podjęli odpowiednie środki, zmierzające ku temu, aby Lech wskoczył wreszcie na właściwe tory.
Tak jak wspomnieliśmy - do października jest jeszcze sporo czasu. Jednak zdecydowaliśmy się pojawić już w czwartek głównie z innego względu - aby pomóc naszym graczom i trenerowi w odniesieniu zwycięstwa. Nie będzie to łatwe, co wie każdy, kto oglądał pierwszy mecz. Czysto piłkarskie argumenty są po stronie gości. W tej sytuacji pozostaje nam zrobić wszystko by dać drużynie coś extra, coś czego nie ma nikt inny w Europie, czyli nasze wsparcie, nasz doping, ryk z Kotła, który nie takie drużyny już przeraził na tyle, że wyjechały z Poznania z niczym.
Nie myślcie, że zapomnieliśmy, jak większość z piłkarzy skompromitowała się kilka miesięcy temu. Ale widzimy też zmiany, zaangażowanie, z jakim teraz podchodzą do każdego meczu i chcemy żeby wiedzieli, że taką właśnie postawę w Lechu się docenia.
Możecie szukać drugiego dna, dorabiać teorie, nie zgadzać się z tą decyzją, dyskutować z nią, a także protestować przeciw niej - tego nie powstrzymamy, ale podjęliśmy ją z całą odpowiedzialnością i wystawiając na próbę swój autorytet i Wasze zaufanie do nas, które - jak pokazał 20 maja - mamy.
Kolejna kwestia to Ivan Djurdjevic na ławce rezerwowych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że klub dość cynicznie zagrał na naszych uczuciach zatrudniając go. To nas dzieli, bo są tacy, którzy powiedzą, że to nic nie zmienia, jest to kolejna zagrywka przebiegłego zarządu i nadal będą bojkotować mecze, a są tacy, którzy powiedzą, że "To w końcu Ivan, jeden z nas, nie można go zostawić samemu sobie!". Jednak nikt z pewnością nie powie, że nie chciałby sukcesu Ivana i jego osoby na stanowisku trenera na lata. Jeżeli komuś brakuje Lecha w Lechu, to z pewnością jednym z pozostałych przyczółków jest właśnie nasz Djuka. Chcemy mu pokazać, że może na nas liczyć i dać szansę tej drużynie, chociażby przez wzgląd na jego osobę. On nie będzie niczemu winien, jeśli sobie nie poradzi czy ze wsparciem czy też bez wsparcia klubu, szacunku u nas nie straci. Podjął się ratowania tego bajzlu, bo jest jednym z nas. Jeśli mu się uda, wszyscy będziemy szczęśliwi.
Wiemy że pojawią się nieprzychylne komentarze odnośnie tej decyzji, wielokrotnie tutaj były wylewane kubły pomyj na osoby zaangażowane w ruch kibicowski, doszukujące się niejasnych koneksji i wysuwające po adresem braci po szalu najgorsze oskarżenia. One będą zawsze, wszystkich nie da się zadowolić. My kierujemy się dobrem naszych trybun i naszego klubu i naszym zdaniem ta decyzja jest na ten moment odpowiednia. Pamiętajmy, że tam gdzie kogoś nie ma, nie może on zabrać głosu. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której tego głosu nam zabraknie, bo wielu z naszej nieobecności na trybunach bardzo się raduje i im dłużej by ten stan trwał ta radość byłaby większa."

Ekstraklasa:

Korona Kielce - Śląsk Wrocław (180).
Wrocławianie na poniedziałkowy wyjazd do Kielc udali się w 180 osób i z dwiema flagami. Na stadion dotarli spóźnieni - pod koniec pierwszej połowy. Wraz z nimi kilku fanów Motoru. Frekwencja na całym stadionie na poziomie 7 tysięcy. Młyn Koroniarzy bardzo skromny.

Wisła Kraków - Wisła Płock (142).
Fani z Płocka przyjechali do Krakowa w 55 osób i z jedną flagą, a na miejscu zostali wsparci przez Hutnika Kraków (87) z dwiema flagami. Wiślacy wrócili na swój sektor, gdzie zaprezentowali oprawę "Ze stadionu Wisły po wolność Ojczyzny".

Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok (87).
Białostoczanie do Lubina przyjechali w 87 osób i z dwiema flagami. Frekwencja na całym stadionie na poziomie 7 tys.

Lechia Gdańsk - Miedź Legnica (80).
Miedź do Gdańska przyjechała w 80 osób. Ponadto w sektorze gości zasiadło ok. 100 harcerzy z Legnicy, przebywających w okolicy na obozie. Niezbyt okazała oprawa zaprezentowana w sektorze gości przygotowana została przez dzieci z sektora rodzinnego.

Pogoń Szczecin - Cracovia (75).
Słaba liczba Pasów jak na takie spotkanie. Młyn Portowców również nie zachwycił. W sektorze gości wywieszone zostały dwa transparenty - jeden z pozdrowieniami dla kibiców za kratami, drugi - "Bałdys won".

Arka Gdynia - Górnik Zabrze (12).
Tak słaba liczba wyjazdowa zabrzan jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku na trasie przejazdu ich pociągu. Ze względu na zerwanie trakcji pociąg, którym podróżowali fani KSG miał na tyle duże opóźnienie, że nie mieli najmniejszych szans wyrobić się na miejsce na czas. Podróżowało nim ok. 300 kibiców z Górnego Śląska. Arkowcy wywiesili transparent "Bednarczyk won!", skierowany do menedżera klubu.

Piast Gliwice - Legia Warszawa (-).
Fani Piasta bojkotują mecze swojego klubu - cały czas nie mogąc dojść do porozumienia z działaczami. Legioniści, w ramach kibicowskiej solidarności, do Gliwic nie przyjechali. W trakcie meczu pikniki podrywały się do śpiewów.

Lech Poznań - Zagłębie Sosnowiec (-).
Kolejne spotkanie przy Bułgarskiej rozegrane bez udziału publiczności, co jest karą po meczu z Legią z ostatniej kolejki poprzedniego sezonu.

Niższe ligi:

Górnik Łęczna - Ruch Chorzów (306).
Chorzowianie w dobrej liczbie i niezłym oflagowaniem, ale po porażce 1-5 nie mieli zbyt wielu powodów do radości.

Stal Stalowa Wola - Widzew Łódź (300).
Na wyjazd do Boguchwały widzewiacy wybrali się w 300 osób i z dwiema flagami.

Orlęta Radzyń Podlaski - Motor Lublin (250).

Sandecja Nowy Sącz - GKS Katowice (221).
Katowiczanie na tym wyjeździe w 221 osób, w tym Banik (3) z flagą "Crazy Boys". Sandecja z oprawą składającą się z sektorówki "1910" z herbem, transparentem "To data premierowa" oraz kilkunastoma racami.

Raków Częstochowa - Odra Opole (175).
Gospodarzy w młynie około 800.

ROW Rybnik - Resovia (125).
Gwarek Tarnowskie Góry - Ruch Radzionków (112).

Mieszko Gniezno - KKS Kalisz (90).
Przyjezdni na tym ciekawym wyjeździe na tereny FC Lecha przyjechali w 90 osób i z dwiema flagami.

Wyjazd tygodnia: brak
Oprawa tygodnia: brak

Poprzednie kibicowskie relacje ze stadionów Polski i świata w dziale Na stadionach.

Wisła Kraków na meczu z Wisłą Płock:
Wisła Płock na wyjazdowym meczu z Wisłą Kraków:


Korona Kielce na meczu ze Śląskiem Wrocław:


Śląsk Wrocław na wyjazdowym meczu z Koroną Kielce:
Miedź Legnica na wyjazdowym meczu z Lechią Gdańsk:


Zagłębie Lubin na meczu z Jagiellonią Białystok:


Jagiellonia Białystok na wyjazdowym meczu z Zagłębiem Lubin:


Pogoń Szczecin na meczu z Cracovią:


Cracovia na wyjazdowym meczu z Pogonią Szczecin:


Arka Gdynia na meczu z Górnikiem Zabrze:


Górnik Zabrze na wyjazdowym meczu z Arką Gdynia:


ŁKS Łomża na wyjazdowym meczu ze Zniczem Biała Piska:


JKS Jarosław na wyjazdowym meczu z Wisłoką Dębica:


GKS Katowice na wyjazdowym meczu z Sandecją Nowy Sącz:
Sandecja Nowy Sącz na meczu z GKS-em Katowice:Ruch Chorzów na wyjazdowym meczu z Górnikiem Łęczna:
Górnik Łęczna na meczu z Ruchem Chorzów:


GKS Tychy na meczu z Termaliką Nieciecza:


Termalica Nieciecza na wyjazdowym meczu z GKS-em Tychy:


Motor Lublin na wyjazdowym meczu z Orlętami Radzyń Podl.


Orlęta Radzyń Podl. na meczu z Motorem Lublin:


Ruch Radzionków na wyjazdowym meczu z Gwarkiem Tarnowskie Góry:


Resovia na wyjazdowym meczu z ROW-em Rybnik:


ROW Rybnik na meczu z Resovią:


Raków Częstochowa na meczu z Odrą Opole:


Odra Opole na wyjazdowym meczu z Rakowem Częstochowa:


Stal Stalowa Wola na meczu z Widzewem Łódź:


Widzew Łódź na wyjazdowym meczu ze Stalą Stalowa Wola:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.