fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA
REKLAMA

Co by było gdyby...

Symulacja fazy finałowej

Wiśnia, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Przeprowadziliśmy symulację meczów w fazie finałowej na podstawie wyników z fazy zasadniczej. Jeżeli wszystkie rezultaty powtórzyłyby się, to Legia nie obroniłaby mistrzowskiego tytułu. Na 21 możliwych punktów "Wojskowi" zdobyliby zaledwie 8. Najlepiej punktująca okazałaby się Cracovia, która zajęłaby czwarte miejsce, a mistrzostwo przypadłoby Lechii Gdańsk.

Tabela uwzględniająca mecze z fazy zasadniczej między drużynami z miejsc 1-8

fot. Woytek / Legionisci.com

W powyższej tabeli wzięliśmy pod uwagę dwumecze pomiędzy zespołami w grupie mistrzowskiej. W tym zestawieniu najlepiej wypada Lechia Gdańsk, która w 14 meczach zdobyła 28 punktów. Po niej plasują się Cracovia oraz Zagłębie Lubin. Legia dopiero znajduje się na czwartym miejscu. "Wojskowi" zdobyli tylko 16 bramek w meczach z drużynami z TOP 8. Tyle samo goli strzeliła Pogoń, a gorzej wypadł jedynie Lech Poznań (12). Plusem jest jednak gra obronna Legii. Mistrzowie Polski w tych spotkaniach stracili dotychczas jedynie 12 bramek, co jest najlepszym wynikiem ze wszystkich klubów. Statystycznie patrząc legioniści traciliby zaledwie 0,86 gola na mecz.

Nie powtórzyć wyników z fazy zasadniczej

W naszej symulacji na końcowy układ tabeli bez wątpienia miałaby wpływ słaba postawa Legii na starcie fazy finałowej. W meczach z Cracovią, Lechem Poznań oraz Lechią Gdańsk wywalczyłaby zaledwie jeden punkt. W pozostałych spotkaniach "Wojskowi" zanotowaliby dwie wygrane oraz remis, a na pożegnanie sezonu przegrali u siebie z Zagłębiem Lubin. Oznacza to, że straciliby do Lechii aż sześć "oczek", natomiast przewaga nad trzecim Piastem Gliwice oraz czwartą Cracovią zmalałaby do zaledwie dwóch.

Lechia zmierza po mistrzostwo?

Pomimo tego, że gdańszczanie na koniec fazy zasadniczej przegrali z Cracovią i mieli tyle samo punktów, co druga Legia, to przekładając wyniki z fazy zasadniczej, w krótkim czasie uzyskaliby przewagę nad stołecznym klubem. Podopieczni Piotra Stokowca lekką zadyszkę złapaliby dopiero w połowie rundy finałowej. W 33., 34. i 35. kolejce zdobyliby tylko dwa punkty po remisach z Zagłębiem Lubin oraz Legią Warszawa i ulegliby aż 2-4 Cracovii (wynik z 30. ligowej kolejki). Lechia z 14 zdobytymi punktami w fazie finałowej byłaby drugą najskuteczniejszą drużyną.

Passa Cracovii

Zdecydowanie najlepiej ze wszystkich drużyn w grupie mistrzowskiej punktowałaby jednak Cracovia. "Pasy" wygrałyby sześć meczów oraz zanotowałby tylko jedną porażkę. W 33. kolejce musiałby uznać wyższość Piasta Gliwice. Ogółem w siedmiu kolejkach zdobyłby aż 13 goli, co w końcowym rozrachunku i tak nie dałoby im miejsca na podium. Cracovia zrównałaby się bowiem punktami z Piastem, który dzięki wyższej lokacie w fazie zasadniczej, uplasowałby się wyżej od rywali z Krakowa.


Symulacja fazy finałowej


Wyniki z fazy zasadniczej przełożone na kolejki 31-37.

31. kolejka
Lechia Gdańsk 2-0 Piast Gliwice
Zagłębie Lubin 0-2 Pogoń Szczecin
Legia Warszawa 0-2 Cracovia
Jagiellonia Białystok 2-2 Lech Poznań

32. kolejka
Pogoń Szczecin 2-3 Lechia Gdańsk
Piast Gliwice 2-1 Zagłębie Lubin
Lech Poznań 2-0 Legia Warszawa
Cracovia 1-0 Jagiellonia Białystok

33. kolejka
Lechia Gdańsk 0-0 Legia Warszawa
Piast Gliwice 3-1 Cracovia
Zagłębie Lubin 0-2 Jagiellonia Białystok
Pogoń Szczecin 3-0 Lech Poznań

34. kolejka
Cracovia 4-2 Lechia Gdańsk
Legia Warszawa 2-0 Piast Gliwice
Jagiellonia Białystok 2-1 Pogoń Szczecin
Lech Poznań 1-2 Zagłębie Lubin

35. kolejka
Lechia Gdańsk 3-3 Zagłębie Lubin
Cracovia 1-0 Lech Poznań
Legia Warszawa 3-1 Pogoń Szczecin
Piast Gliwice 1-1 Jagiellonia Białystok

36. kolejka
Lech Poznań 0-1 Lechia Gdańsk
Zagłębie Lubin 1-2 Cracovia
Jagiellonia Białystok 1-1 Legia Warszawa
Pogoń Szczecin 0-2 Piast Gliwice

37. kolejka
Lechia Gdańsk 3-2 Jagiellonia Białystok
Legia Warszawa 1-3 Zagłębie Lubin
Piast Gliwice 4-0 Lech Poznań
Cracovia 2-1 Pogoń Szczecin

Symulacja tabeli końcowej [punkty, punkty fazy zasadniczej + punkty fazy finałowej]
1. Lechia Gdańsk 74 (60+14)
2. Legia Warszawa 68 (60+8)
3. Piast Gliwice 66 (53+13)
4. Cracovia 66 (48+18)
5. Jagiellonia Białystok 56 (47+9)
6. Zagłębie Lubin 54 (47+7)
7. Pogoń Szczecin 49 (43+6)
8. Lech Poznań 47 (43+4)

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.