fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Nowości w Ekstraklasie

Woytek, źródło: Ekstraklasa - Wiadomość archiwalna

W nowym sezonie Ekstraklasy pojawi się kilka nowości. W podstawowym składzie musi grać młodzieżowiec, liczba piłkarzy na ławce rezerwowych zostanie powiększona, z ligi spadnie więcej drużyn drużyny, został zniesiony limit dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, pojawią się żółte i czerwone kartki dla sztabu szkoleniowego.

Obowiązkowy młodzieżowiec

Każda z drużyn w trakcie ligowego meczu musi posiadać na boisku co najmniej jednego zawodnika urodzonego w 1998 roku lub młodszego posiadającego polskie obywatelstwo. W przypadku wystawienia jedenastu piłkarzy, z których żaden nie spełnia tych wymogów, kluby zostaną ukarane za grę z nieuprawnionym zawodnikiem (walkower). Jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności za brak zawodnika w odpowiednim wieku z polskim obywatelstwem jest występ w dziesiątkę.

Jedyne odstępstwo od tych zasad stanowi pozycja bramkarza. Jeżeli legioniści rozpoczną mecz z Radosławem Majeckim, który ma status młodzieżowca, a w trakcie spotkania dozna kontuzji, to może zastąpić go dowolny zawodnik - nie musi spełniać kryterium młodzieżowca (np. Radosław Cierzniak).

Spadną trzy drużyny

W porównaniu z poprzednim sezonem rozszerzona została strefa spadkowa. Z najwyższą polską ligą pożegnają się trzy ostatnie zespoły w klasyfikacji końcowej. To jedna więcej niż przez czternaście ostatnich edycji rozgrywek.
Po sezonie 2019/2020 miejsce spadkowiczów zajmą dwie najlepsze drużyny z I ligi. Trzecia pozycja premiowana awansem na najwyższy szczebel będzie przedmiotem rywalizacji w systemie dwuetapowych play-offów między zespołami z lokat 3-6 I ligi.

Zniesiony limit obcokrajowców

Od sezonu 2015/2016 w najwyższej polskiej lidze obowiązywał limit miejsc w składzie dla obcokrajowców z paszportami krajów spoza Unii Europejskiej. W każdym momencie trwania meczu Ekstraklasy na boisku w jednej drużynie mogło przebywać tylko trzech zawodników bez obywatelstwa państw należących do wspólnoty. W kolejnej edycji zmagań pula ta została pomniejszona do dwójki graczy na zespół. Na mocy uchwały zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej ten przepis został jednak zniesiony. W nowej edycji zmagań szkoleniowcy mają więc pełną dowolność w korzystaniu ze swoich piłkarzy, niezależnie od ich nacji.

Dłuższa ławka rezerwowych

W nowej edycji Ekstraklasy zwiększona została liczba zawodników rezerwowych. W każdym meczu zamiast siedmiu piłkarzy, trenerzy będą mogli wpisać do protokołu aż dziewięciu zmienników. Pozwoli im to także na zabezpieczenie się w razie kontuzji młodzieżowca pierwszego wyboru.

Kartki dla sztabu szkoleniowego

To spora zmiana w zakresie dyscyplinarnym. Do tej pory jedyną karą dla szkoleniowca, jaką mógł wymierzyć arbiter spotkania, było usunięcie na trybuny. Od nowej edycji zmagań sędziowie główni dysponują już wobec nich podobną gamą sankcji co wobec piłkarzy na boisku. Będą mogli pokazać żółte i czerwone kartki zarówno trenerowi, jak też każdemu z pozostałych członków sztabu szkoleniowego. Podobnie jak w przypadku zawodników na boisku dwa ostrzeżenia w konsekwencji skutkować będą wykluczeniem z możliwości wpływania na wynik gry.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.