fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Nowości w Ekstraklasie

Woytek, źródło: Ekstraklasa

W nowym sezonie Ekstraklasy pojawi się kilka nowości. W podstawowym składzie musi grać młodzieżowiec, liczba piłkarzy na ławce rezerwowych zostanie powiększona, z ligi spadnie więcej drużyn drużyny, został zniesiony limit dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, pojawią się żółte i czerwone kartki dla sztabu szkoleniowego.

Obowiązkowy młodzieżowiec

Każda z drużyn w trakcie ligowego meczu musi posiadać na boisku co najmniej jednego zawodnika urodzonego w 1998 roku lub młodszego posiadającego polskie obywatelstwo. W przypadku wystawienia jedenastu piłkarzy, z których żaden nie spełnia tych wymogów, kluby zostaną ukarane za grę z nieuprawnionym zawodnikiem (walkower). Jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności za brak zawodnika w odpowiednim wieku z polskim obywatelstwem jest występ w dziesiątkę.

Jedyne odstępstwo od tych zasad stanowi pozycja bramkarza. Jeżeli legioniści rozpoczną mecz z Radosławem Majeckim, który ma status młodzieżowca, a w trakcie spotkania dozna kontuzji, to może zastąpić go dowolny zawodnik - nie musi spełniać kryterium młodzieżowca (np. Radosław Cierzniak).

Spadną trzy drużyny

W porównaniu z poprzednim sezonem rozszerzona została strefa spadkowa. Z najwyższą polską ligą pożegnają się trzy ostatnie zespoły w klasyfikacji końcowej. To jedna więcej niż przez czternaście ostatnich edycji rozgrywek.
Po sezonie 2019/2020 miejsce spadkowiczów zajmą dwie najlepsze drużyny z I ligi. Trzecia pozycja premiowana awansem na najwyższy szczebel będzie przedmiotem rywalizacji w systemie dwuetapowych play-offów między zespołami z lokat 3-6 I ligi.

Zniesiony limit obcokrajowców

Od sezonu 2015/2016 w najwyższej polskiej lidze obowiązywał limit miejsc w składzie dla obcokrajowców z paszportami krajów spoza Unii Europejskiej. W każdym momencie trwania meczu Ekstraklasy na boisku w jednej drużynie mogło przebywać tylko trzech zawodników bez obywatelstwa państw należących do wspólnoty. W kolejnej edycji zmagań pula ta została pomniejszona do dwójki graczy na zespół. Na mocy uchwały zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej ten przepis został jednak zniesiony. W nowej edycji zmagań szkoleniowcy mają więc pełną dowolność w korzystaniu ze swoich piłkarzy, niezależnie od ich nacji.

Dłuższa ławka rezerwowych

W nowej edycji Ekstraklasy zwiększona została liczba zawodników rezerwowych. W każdym meczu zamiast siedmiu piłkarzy, trenerzy będą mogli wpisać do protokołu aż dziewięciu zmienników. Pozwoli im to także na zabezpieczenie się w razie kontuzji młodzieżowca pierwszego wyboru.

Kartki dla sztabu szkoleniowego

To spora zmiana w zakresie dyscyplinarnym. Do tej pory jedyną karą dla szkoleniowca, jaką mógł wymierzyć arbiter spotkania, było usunięcie na trybuny. Od nowej edycji zmagań sędziowie główni dysponują już wobec nich podobną gamą sankcji co wobec piłkarzy na boisku. Będą mogli pokazać żółte i czerwone kartki zarówno trenerowi, jak też każdemu z pozostałych członków sztabu szkoleniowego. Podobnie jak w przypadku zawodników na boisku dwa ostrzeżenia w konsekwencji skutkować będą wykluczeniem z możliwości wpływania na wynik gry.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (29)

+dodaj komentarz
ja - 21.07.2019 / 12:12, *.chello.pl

Spadną 3 zespoły z 16 drużynowej ligi - bez sens.
I jeszcze o jedno miejse będą walczyć zespoły z miejsc 3-6 czyli jak ktoś akurat złapie formę na końcówkę, albo akurat zagra dobry mecz, wcześniej broniąc częstochowy to awansuje do ekstraklasy.

Pytanie czy nie jest sprzeczne z prawem ue, że młodzieżowiec musi posiadać obywatelstwo polskie? Przecież analogicznie można by wprowadzić, że na boisku musi być 9 graczy poniżej 40 lat posiadającycyh obywatelstwo polskie. A tak nie można.

odpowiedz
News⚽️Legia - 20.07.2019 / 23:07, *.215.11

A Tak na serio wszystko w dobrym kierunku,tylko troche wiècej 4spada z ligi 4wchodzi I jescze jeden z 3-6 wchodzi ,nie jeden młody tylko 3 młodych,panowi Extraklasa odwagi!

odpowiedz
News⚽️Legia - 20.07.2019 / 23:04, *.215.11

A niedługo bédà kary za granie na czas ,za bezmyślná bez głowy gre ,granie tak iniewygranie,....cdn

odpowiedz
Kuba - 19.07.2019 / 18:35, *.t-mobile.pl

Spadek trzech drużyn to dobry pomysł, będzie więcej pieprzyku.
Ale z tym walkowerem za brak młodzika w składzie to będą przewały.
I trenerzy prowadzący mecze z trybuny za czerwoną kartkę.

odpowiedz
hajdukL - 19.07.2019 / 17:53, *.com.pl

Kilka słabych punktów tych zmian rzuca się w oczy. Z jednej strony obowiązkowy młodzieżowiec, a z drugiej wolna ręka dla klubów w sprowadzaniu i wystawianiu zagraniczniaków. Kiepskiej jakości jak sądzę no ale wiadomo tańszych w utrzymaniu.
Ten przepis jest aby bezpieczny dla młodzieżowców? Nie mamy pewności czy jakiś trener/piłkarz strateg-frustrat przy niekorzystnym wyniku swojej ekipy nie urządzi sobie polowania na trzy punkty w taki sposób...
Może popłynąłem, a może regulamin jakoś wyklucza tego typu czarne scenariusze.

odpowiedz
Dociekliwy - 19.07.2019 / 15:05, *.t-mobile.pl

A co się stanie, jeżeli np. lekarz klubowy dostanie czerwoną kartkę, a po chwili jakiś zawodnik będzie potrzebował pomocy medycznej? :-D

odpowiedz
eN - 19.07.2019 / 18:43, *.as13285.net

@Dociekliwy: odwioza do najbliższego szpitala

odpowiedz
(L)egia - 19.07.2019 / 14:15, *.184.115

Co za rewolucja!

odpowiedz
Kris - 19.07.2019 / 13:55, *.plus.pl

Vuko juz dostał jedna zolta ciekawe co bedzie jak co mecz dostanie to pare meczy go nie bedzie na lawce?

odpowiedz
MichałAnioł - 19.07.2019 / 13:50, *.ip-point.pl

Powinni jeszcze wprowadzić żółte kartki za każde bezsensowne wybijanie piłki spod własnej bramki do przeciwnika. Może chociaż czewc

odpowiedz
MichałAnioł - 19.07.2019 / 13:57, *.ip-point.pl

@MichałAnioł: Może chociaż cześć drużyn zacznie grać w piłkę miało być :)

odpowiedz
Cobbi - 19.07.2019 / 22:14, *.com.pl

@MichałAnioł:

odpowiedz
Pawel - 19.07.2019 / 13:23, *.amazonaws.com

Zniesienie limitu = wiecej szrotu z zagranicy. Wole zeby grali i zdobywali doswiadczenie nasi mlodzi pilkarze niz przecietniacy lub miernoty z zagranicy...

odpowiedz
Mamut - 19.07.2019 / 15:06, *.t-mobile.pl

@Pawel: nie wiem jak inni, ale cytując klasyka uważam, że "unia europejska powinna być zniszczona" !

odpowiedz
rad - 19.07.2019 / 20:12, *.chello.pl

@Pawel:
Którzy młodzi piłkarze ? Podaj konkretne nazwiska.

odpowiedz
Ryszard S - 19.07.2019 / 23:59, *.btcentralplus.com

@Pawel: A co to za różnica kto będzie grał jak będzie grał z kim będzie grał? Jesteśmy teraz w realiach że drżymy czy przejdziemy zespół z Gibraltaru. Czy można upaść niżej ?

odpowiedz
Lol - 20.07.2019 / 05:36, *.tpnet.pl

Trener jak dostanie czerwoną to gdzie ma iść do szatni czy na trybuny?

odpowiedz
mm - 19.07.2019 / 13:17, *.plus.pl

Czy system kartek i kar dla sztabu szkoleniowego bedzie taki sam jak dla pilkarzy? Np. Jesli trener otrzyma 4 zolta kartke w sezonie to bedzie musial pauzowac 1 mecz?

odpowiedz
Ivan - 19.07.2019 / 11:33, *.play-internet.pl

A co jak np jak złapie kontuzje na meczu wejdzie za niego inny kontuzja i jego zamiennik też kontuzja :)

odpowiedz
Tomek - 19.07.2019 / 11:42, *.113.189

@Ivan : To chyba w Domu Emeryta tak może się tylko zdarzyć

odpowiedz
oLaf - 19.07.2019 / 13:17, *.vectranet.pl

@Tomek: no to u nas przecież dopiero co tak było.... : O

odpowiedz
Mario - 19.07.2019 / 15:50, *.t-mobile.pl

@Ivan : będą grali w 10

odpowiedz
Kr. - 19.07.2019 / 11:33, *.play-internet.pl

A co z tym schodzeniem przy zmianie do najbliższej lini oraz minimum metr do muru przy rzucie wolnym?

odpowiedz
Pnk - 19.07.2019 / 20:33, *.centertel.pl

@Kr.: To nie są zmiany na szczeblu ekstraklasy tylko Uefa.

odpowiedz
Kr - 19.07.2019 / 21:03, *.play-internet.pl

@Pnk: ale ekstraklasa podlega pod UEFA, więc te zmiany dotyczą też ekstraklasy?

odpowiedz
Marian - 19.07.2019 / 11:30, *.centertel.pl

Podobno mają też wprowadzić żółte i czerwone kartki dla kibiców

odpowiedz
Ja1916 - 19.07.2019 / 11:27, *.onet.pl

Spadek trzech drużyn to fatalna wiadomość dla nas :(
To będzie trudny sezon...

odpowiedz
Mdread - 19.07.2019 / 11:54, *.virginm.net

@Ja1916: I cie to cieszy ze piszesz takie glupoty nara na k6

odpowiedz
Ja1916 - 19.07.2019 / 12:07, *.onet.pl

@Mdread:

Nie wiem skąd wnioskujesz że mnie to cieszy.
Pogadamy za kilka miesięcy...

odpowiedz