REKLAMA

Klubowe herby podobne do herbu Legii Warszawa

Dariusz Chojnacki

Bez wątpienia oprócz nazwy najbardziej rozpoznawalną częścią klubu sportowego jest jego herb. Herby najbardziej znanych klubów sportowych na świecie warte są bardzo duże pieniądze a ich wartość marketingowa stanowi dużą część wyceny całego klubu. W Polsce najbardziej rozpoznawalna wśród klubów sportowych jest Legii Warszawa, jej herb znają wszyscy interesujący się sportem, choć ostatnio Legia zdaje się o tym zapominać i niemal we wszystkich oficjalnych materiałach używa jedynie "eLki" w kółeczku.

Nie jest znana przyczyna, dla której, niektóre herby innych klubów łudzący przypominają herb Legii Warszawa. Są też herby trochę podobne do herbu Legii. Możemy się tylko w niektórych przypadkach domyślać nawiązań do warszawskiej Legii. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich, do których dotarliśmy.

Gminny Ludowy Klub Sportowy Omega Stary Zamość. Powstał w 1993 roku. Barwy: zielono-żółto-białe, Obecnie występuje w klasie okręgowej grupy Zamość. Herb tego klubu chyba najbardziej przypomina herb warszawskiej Legii. Miejsce „L” w kołeczku zajmuje litera z greckiego alfabetu - omega.

fot.

Gminny Klub Sportowy Nojszewianka Dobre. Powstał w 2005 roku. Barwy: zielono-żółto-czarne. Występuje w klasie B grupy Siedlce. Tarcza prawie identyczna. Układ pasów na tarczy oraz pierwsza litera nazwy klubu „N” w kółku w prawym górnym rogu.

fot.

Klub Sportowy Legion Komarów. Założony w 1947 roku. Barwy: biało-niebiesko-białe, obecnie nie gra. 5 września 2014 roku drużyna została wycofała się z rozgrywek klasy "A" sezonu 2014/2015. Herb tego klubu, gdyby nie zbyt duża fantazja jego twórcy z dodatkami w postaci smoków, wstążki, piłki i korony, byłby prawie identyczny jak herb Legii. Nawet literka „L” w kółku się zgadza. Główna różnica to barwy.

fot.

Ludowy Klub Sportowy Czarnovia Czarna. Założony w 1947 roku. Barwy: czerwono-żółto-zielone. Występuje w klasie okręgowej grupa Dębica. Tarcza różni się kształtem, natomiast układ pasów oraz ich barwy są identyczne. W prawym górnym rogu znajduje się litera „C” ale już nie jest zawarta w kółku.

fot.

Klub Sportowy Legja Poznań. Istniejący w latach 1922–1949. Barwy biało-zielono-białe. Kształt tarczy zbliżony do tarczy Legii Warszawa. Pasy nachylone w inną stronę. Literka „L” w lewem górnym rogu nie znajduje się w kółku. To chyba jedyna Legia, której kibicowali mieszkańcy Poznania.

fot.

Piłkarskie Stowarzyszenie Sportowe Legion Warszawa. Założony z inicjatywy kibiców Legii Warszawa 9 sierpnia 2001. Barwy: czerwono-biało-zielono-czarne, obecnie klub występuje w klasie B Warszawa I. Herb nie jest może tarczą taką jak herb Legii Warszawa, ale motyw czarnej litery „L” w kółku jednoznacznie kojarzy się w warszawską Legią.

fot.

Miejsko-Gminny Ludowy Klub Sportowy Polonia Płoty. Założony w 1956 roku. Barwy: czarno-białe. Występuje w klasie okręgowej Szczecin I. Lustrzane odbicie herbu Legii w barwach biało czarnych. Tarcza w prawie identycznym kształcie. Lewy górny róg literka „P”.

fot.

Klub Sportowy Unia Sieradz-Męka. Założony w 1990 roku. Występuje w klasie B, grupa Sieradz IV. Kształt tarczy i rozmieszczenie pasów takie jak w herbie Legii. Prawy górny róg zamiast litery herb miasta Sieradz. Herb w dwóch kolorach, białym i czerwonym.

fot.

Klub Sportowy Warmia Grajewo 1924 roku. Klub został założony jako Gimnazjalny Klub Sportowy w Grajewie. Warmia Grajewo jest najstarszym klubem na ziemi łomżyńskiej. Barwy niebiesko–czerwone, obecnie występuje w IV lidze, grupie podlaskiej. Podobny kształt tarczy i podobne nachylenie pasów. Prawy górny róg literka „W” w przerywanym owalu.

fot.

Klub Sportowy Przyszłość Włochy. Powstał jesienią 1928 roku z połączenia „dzikiej” drużyny KS „Huragan” Włochy i drużyny OMTUR (Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego). Nowy klub otrzymał nazwę Stowarzyszenie Młodzieży „Przyszłość”. Pierwszy mecz pod tą nazwą klub rozegrał w maju 1929 roku. Obecnie Klub Sportowy Przyszłość Włochy występuje w lidze okręgowej. Barwy biało-zielone. Tarcza herbowa bardzo podobna do Legii. Prawy górny róg literka „P” bez kółka.

fot.

Wojskowy Klub Sportowy Kadra Rembertów. Powstał w 1923 roku. Tarcza herbowa z czarnym ukośnym pasem. Literka „K” w kółku w prawym górnym rogu.

fot.

Wojskowy Klub Sportowy Sokół Piła. Powstał w 1957 roku. Kiedyś klub wielosekcyjny, obecnie posiada tylko sekcję bokserską. Tarcza innego kształtu ale pasy kolorystyczne rozmieszczone w podobny sposób. Prawy górny róg literka „S” w kółku.

fot.

Klub Sportowy Zakładów Ostrowieckich Ostrowiec Świętokrzyski (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski). Powstał w 1929 roku. Po problemach finansowo-organizacyjnych w sezonie 2003/2004 klub ponownie rozpoczął działalności i obecnie występuje w III lidze w grupie małopolsko-świętokrzyskiej. Barwy pomarańczowo–czarne. Tarcza podobna do Legii Warszawa. Pasy w barwach w lustrzanym odbiciu. Skrót nazwy podzielony na dwie części po dwie litery – KS i ZO. Dodatkowo dodany żółty wieniec z datą założenia klubu. Pierwszy, historyczny herb nie posiadał wieńca tylko samą tarczę.

fot.

Osiedlowy Klub Sportowy Iskierka Śmierdnica, Szczecin. Powstał 4 sierpnia 1994. Barwy: niebiesko-biało-czerwone. Obecnie występuje w IV lidze, grupa zachodniopomorska. Klub ten do ubiegłego roku posiadał bardzo podobny herb do Legii Warszawa. W 2019 roku działacze klubu zdecydowali o zmianie herbu i obecnie posiada on już inny.

fot.

Jeśli chodzi o kluby z Europy to bardzo podobny herb posiada mały klub z Rumuni o nazwie FC Constructorul Laşi. Tarcza herbu oraz układ pasów jest bardzo podobny. W prawym górnym rogu znajduje się literka „C” wkomponowana w romb. Niestety nie udało mi się ustalić jakie barwy posiada ten herb.

fot.

Podobny herb posiada również holenderski klub FC Utrecht, z którym to zmierzyliśmy się w europejskich pucharach w 2002 roku. Kształt tarczy jest bardzo podobny a układ pasów jest lustrzanym odbiciem. Ponadto na tarczy znajduje skrót FC i nazwa miasta.

fot.

Kilka lat temu widziałem herb Wojskowego Klubu Sportowego Legia Łódź i jest on również bardzo podobny do herbu warszawskiej Legii. Klub ten istniał najprawdopodobniej tylko kilka lat tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Niestety nie zdołałem nigdzie znaleźć jego grafiki. Jeśli znacie jeszcze jakieś kluby, których herby przypominają herb Legii Warszawa proszę o informację - dariusz.chojnacki@legionisci.com.

źródła informacji: facebook, polsikelogo.net


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (39)

+dodaj komentarz
S - 14.08.2020 / 13:54, *.plus.pl

Viva Omega

odpowiedz
Bautor - 26.01.2020 / 17:53, *.com.pl

Legijna SPARTA BRODNICA

odpowiedz
Kula - 20.01.2020 / 23:23, *.mm.pl

A gdzie Polonez Warszawa

odpowiedz
DZ - 20.01.2020 / 05:34, *.t-mobile.pl

Dlaczego daliście w nagłówku formę/ezorzec

odpowiedz
(L) - 20.01.2020 / 00:05, *.t-mobile.pl

Oczywiście jest jeszcze KS Raszyn :)

https://www.ksraszyn.pl/wp-content/uploads/2018/09/herb_cien.png

odpowiedz
Legionista - 19.01.2020 / 21:35, *.mm.pl

Gratuluję świetnego artykułu!

odpowiedz
Oczko wyszków - 18.01.2020 / 23:59, *.tpnet.pl

(L)egijny
Wyszków!!!
Od kołyski aż po grób Jedna wiara Jeden k(L)ub!

odpowiedz
Boloa - 18.01.2020 / 14:54, *.centertel.pl

A gdzie Mszczonowianka Mszczonów?! :)

odpowiedz
Kielecki Sz.pieg - 18.01.2020 / 13:59, *.play-internet.pl

Ten artykuł w obecnej formie jest przede wszystkim zalążkiem tematu, który może być ciekawy nie tylko dla sympatyków heraldyki. Trzymam kciuki za pogłębienie tematu.
Swoją drogą to ciekawe, że my zmieniliśmy herb dodając pasek w 1926, a po trzech latach KSZO poszło krok dalej dając układ podobny do tego naszego z 1957.

Odnośnie obecnych zabiegów marketingowych klubu z promowaniem samej eLki w kółeczku to po części jako marketingowiec je rozumiem, ale oczywiście nie akceptuję. To jest jedna rzecz, druga to FAKT, że eLka promowana przez klub przeszła swojego rodzaju lifting - to nie jest symbol skopiowany żywcem z herbu tylko zmieniony. Zmieniła się grubość litery, obręczy i jej proporcje. I na to nigdy nie powinno być zgody.

odpowiedz
karpiko - 18.01.2020 / 20:15, *.gov.pl

@Kielecki Sz.pieg: Legia nie dodawała paska w 1926 r. Pas pojawił się w herbie już w 1917 r.(biało-czarny) W 1926 r. Legia używała dokładnie ten wzór z 1917 mimo że barwy miała wówczas zielono-biało-czarne. W praktyce na koszulkach dopiero rok później pojawił się herb zielono-biało-czarny.

odpowiedz
PrzemoL - 18.01.2020 / 10:54, *.chello.pl

Legion Komarów i smoki z heroes'ów hahaha. Ładnie ktoś poszedł z fantazją.

odpowiedz
Dublet 2020. - 18.01.2020 / 15:03, *.chello.pl

@PrzemoL: racja, mnie tez pierwsze skojarzenie z Herosami, jeśli chodzi o te smoki.

odpowiedz
Rafał - 18.01.2020 / 02:19, *.chello.pl

Bardzo ciekawy artykuł!
Dzięki

odpowiedz
Zakaz pedałowania - 17.01.2020 / 23:37, *.kth.pl

pewnie część tych ludzi ma po prostu (L) w sercu ! oby tylko wstydu nie przynosili !

odpowiedz
Robert - 17.01.2020 / 22:38, *.centertel.pl

KSZ, KSZ, O, O.
Wspomnień czar:)

odpowiedz
Peter - 18.01.2020 / 05:50, *.play-internet.pl

@Robert : To był pierwszy klub z Ekstraklasy widziany przeze mnie na żywo

odpowiedz
Szaman81 - 18.01.2020 / 22:42, *.t-mobile.pl

@Peter: u mnie drugi. Pierwszy raz byłem na meczu Polonia Warszawa - Stal Mielec. Drugi mecz to Wisła K. - KSZO.
Pozdrawiam z lubuskiego.

odpowiedz
Grzesiek - 17.01.2020 / 22:20, *.centertel.pl

Kiedys w tygodniku NL bylo podobne zestawienie, ale z tego co pamietam to inne byly druzyny tylko Gwardia byla z tego zestawienia wiec pewnie duzo klubow ma podobny herb

odpowiedz
Kojot - 17.01.2020 / 21:57, *.play-internet.pl

Przyyyyyszłoooooooość Wlooooooooochyyyyyyyy:)

odpowiedz
Jsk - 21.01.2020 / 20:21, *.t-mobile.pl

@Kojot: Przyszlosc bez przyszlosci! :)

odpowiedz
siepacz - 17.01.2020 / 20:56, *.cyfrowypolsat.pl

Fajny artykuł ciekawostkowy, ale nieco naciągany. Gdyby uznać, że podobne do legijnego są wszystkie herby o kształcie tarczy bojowej i z ukośnymi pasami, to znalazłoby się na całym świecie parę tysięcy, a i w Polsce pewnie nie trzeba by długo szukać. Teza wstępna dobra dla rozwinięcia tematu, ale fałszywa. Z ekonomicznego i socjologicznego punktu widzenia najbardziej rozpoznawalnymi elementami klubu sportowego obok nazwy są przede wszystkim drużyna i stadion, herb w dużo mniejszej mierze. Co do klubu z Rumunii, to nie był to Constructorul Laşi, tylko Iaşi (po polsku Jassy). Został zlikwidowany jeszcze przed 1999 rokiem, a jego stadion, używany od tamtego czasu głównie do meczów rugby, też już rozebrano. Ostatnie mecze nigdy nie występującego w wysokich klasach rozgrywkowych klubu, jakie notują źródła dostępne w sieci, odbyły się w roku 1979. Natomiast faktycznie, wszelkie materiały informacyjne z tamtych zamierzchłych czasów zachowały się wyłącznie w wersji monochromatycznej (w większości takie siermiężne były zresztą oryginały) i trudno dziś ustalić barwy.

odpowiedz
magoo - 17.01.2020 / 20:36, *.chello.pl

Sokół Piła jednak bardzo naciągane :)

odpowiedz
Tom - 17.01.2020 / 19:56, *.233.0

MKS ŚWIT NOWY DWÓR MAZOWIECKI

odpowiedz
(L)istek - 17.01.2020 / 19:12, *.play-internet.pl

I więcej takich artykułów poproszę.A nie cały czas program obowiązkowy.

odpowiedz
Herb jest jeden! - 17.01.2020 / 19:10, *.orange.pl

A tak w ogóle,gdzie się podział herb Legii na oficjalnej stronie? To żałosna zagrywka ze strony klubu...

odpowiedz
X - 17.01.2020 / 19:22, *.chello.pl

Dobre pytanie! Nie powinni rezygnować z herbu. Elka w kółku jest jego częścią ale to nie cały herb.
To jest za bardzo rozpoznawalny herb aby z niego rezygnować.

odpowiedz
(L)istek - 17.01.2020 / 21:27, *.play-internet.pl

@X: Jakie rezygnować,my tego herbu nigdy nie oddamy.

odpowiedz
Peter - 17.01.2020 / 22:20, *.play-internet.pl

@Herb jest jeden!: Mnie też to trochę martwi... I to od dłuższego czasu. Obawiam się, że Miodek i spółka mogą coś kombinować. Już kiedyś przerabialiśmy podobny scenariusz...

odpowiedz
jacq - 18.01.2020 / 02:24, *.tpnet.pl

@Peter: Ale wtedy było to chociaż spowodowane jakimś sporem prawnym.A teraz to już chyba kolejna "wizja" prezesa.

odpowiedz
Peter - 18.01.2020 / 05:52, *.play-internet.pl

@jacq: Dokładnie tak.

odpowiedz
oLaf - 17.01.2020 / 19:08, *.vectranet.pl

no ciekawostka niezła.

odpowiedz
Czwarty Pasek Na Dresie - 17.01.2020 / 18:58, *.vectranet.pl

Mlodziez Wlochowska bryka w strojach KS Przyszlosc po dzielni :)

odpowiedz
Legionista - 17.01.2020 / 18:00, *.chello.pl

No ale kilka z nich to prawie kopie naszego herbu. Ciekawe czy pytali o zgodę?
Z tego co się orientuję to znaki graficzne aby nie były plagiatem muszą wykazywać minimum siedem różnic.
Tutaj niektóre chyba nie spełniają tego wymogu.

odpowiedz
Stanislaw - 17.01.2020 / 21:01, *.plus.pl

@Legionista: Tak samo można powiedzieć że kształt herbu Legia zerżneła z Fc Barcelona.. a jest bardzo proste wytłumaczenie . Ogólny kształt herbu to zarys antycznej greckiej amfory , bardzo popularna w różnego rodzaju herbach , nie tylko klubów sportowych ale i logo firmy z przełomów XIX i XX , jak i początków XX wieku.

odpowiedz
miki - 17.01.2020 / 17:48, *.chello.pl

fajny artykuł.

odpowiedz
Kikdko - 17.01.2020 / 17:38, *.inetia.pl

Ja widzę sporo niedociągnięć w hervach. Jeden jest Legii, a reszta to kluby gdzie piłkarze zarabiają mniej niż tysiąc a rok. Pozdrowień

odpowiedz
Payken - 17.01.2020 / 17:37, *.plus.pl

A gdzie Odra Wodzisław?

odpowiedz
Bie /L /sko - 17.01.2020 / 17:30, *.master.pl

A przy okazji śpiewają nasze pieśni z lokalnymi tekstami.

odpowiedz
(L) - 17.01.2020 / 17:29, *.plus.pl

No niezłe!
Większość klubów widzę po raz pierwszy w życiu!

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.