REKLAMA

Biblioteka legionisty: Piłkarstwo polskie w zaborach 1886 - 1918

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Przed dwoma laty na rynku ukazała się książka zatytułowana "Piłkarstwo polskie w zaborach 1886 - 1918", nad którą pracowali Leszek Śledziona oraz Edwin Kowszewicz. Liczący blisko 350 stron album zawiera około 670 fotografii, 200 dokumentów i innych pamiątek, które zostały zaprezentowane na bardzo dobrej jakości papierze.

Tekstu, nie licząc wstępu, praktycznie nie ma. Niemal całą zawartość albumu stanowią archiwalne fotografie ułożone chronologicznie, oczywiście z podpisami. Nie na każdym zdjęciu udało się rozszyfrować nazwiska obecnych tam piłkarzy, ale niemal w każdym przypadku wiadomo, z którego meczu ono pochodzi. Najwięcej dla siebie znajdą tutaj kibice krakowskich (Cracovia i Wisła) i lwowskich drużyn (głównie Pogoń) oczywiście ze względu na daty ich powstania.Pierwsze zdjęcia Legii zamieszczone w albumie wykonane zostały na wiosnę 1916 roku. Znajdujemy m.in. fotografie ze spotkania rozegranego nad Styrem z Dywizyjnym Zakładem Sanitarnym oraz III Brygadą (4pp i 6pp Legionów). Zawodników, którzy reprezentowali barwy naszego klubu, można zresztą znaleźć już na wcześniejszych kartach książki, kiedy (przed powstaniem Legii) występowali w barwach innych drużyn. Są też dwie fotografie z roku 1917, a także zdjęcia Korony Warszawa, w której znaleźć można na zdjęciach (nie tylko w strojach meczowych) m.in. Stanisława Mielecha - piłkarza Legii, ale również pomysłodawcę najpiękniejszej nazwy naszego klubu.

Pośród zdjęć dyplomów i innych klubowych pamiątek, tych dotyczących Legii jest jak na lekarstwo. Znaleźć można jedynie dyplom dla porucznika Norberta Okołowicza podpisany przez piłkarzy Legii, a także regulamin totalizatora na wynik meczu Polonia - Legia, rozegranego 28 maja 1917 roku w parku Agrykola.

Tytuł: Piłkarstwo polskie w zaborach 1886 - 1918
Autor: Leszek Śledziona, Edwin Kowszewicz
Wydawnictwo: Olgen
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 342

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.