Artur Boruc - fot. Hagi / Legionisci.com
REKLAMA

Felieton

Słowo na niedzielę: Powrót

Qbas, źródło: Legionisci.com

„Ty wiesz kto to jest? Ty wiesz kto to jest?! (…) On se może jeść Szato, może se jeść ostryge, może se jeść co chce (…)”. Artur Boruc jest królem i basta. Jego sportowa klasa jest niepodważalna. Pytanie jednak, czy ściągnięcie go do Legii to rzeczywiście dobry ruch mistrzów Polski?

Od strony kibicowskiej i marketingowej z pewnością znakomity. Oto wraca bowiem do Warszawy jej syn, a jednocześnie facet, który zrobił dużą karierę piłkarską, swego czasu stał się dobrem nie tylko wśród legionistów, ale i narodowym dzięki fantastycznym występom w reprezentacji, szczególnie na MŚ 2006 i ME 2008, i którego powrotu wielu fanów wypatrywało z utęsknieniem. Do tego Boruc to ciekawa, nietuzinkowa, nieoczywista postać, która może wreszcie wypełnić tęsknotę legionistów za idolem, symbolem, takim w sam raz do utożsamiania się na koszulkach i bijącym rekord ich sprzedaży.

Kwestia sportowa wydaje się bardziej złożona. Boruc ostatni mecz w Bournemouth rozegrał w kwietniu 2019 r. więc nie wiadomo, czy, przynajmniej na początku, nie będzie brakowało mu ogrania. Ma też już 40 lat i trudno określić, czy wiek nie będzie miał wpływu na jego refleks. Sportowa klasa to jedno, a aktualna forma, co innego. Warto przy tym pamiętać, że przychodzi zawodnik o znanych nam umiejętnościach i ma przed sobą do przepracowania cały okres przygotowawczy. I to pod okiem Krzysztofa Dowhania, czyli fachowca, którego zna od lat i któremu bardzo ufa. Poza tym pamiętajmy, że jeszcze tydzień temu pozostawał w reżimie treningowym w Premier League więc też nie będzie miał zaległości natury fizycznej.

A wiek? Moim zdaniem nie ma większego znaczenia, o ile będzie mu się chciało i poradzi sobie z własnym blaskiem. Niewątpliwie bowiem Artura czeka w Warszawie sporo zagrożeń. Ma tu przecież nie tylko wielu kolegów z różnych środowisk, ale i rzesze fanów, które nie dadzą spokoju największej gwieździe drużyny. A przecież wiemy, że „czysta głowa” u Boruca jest jeszcze ważniejsza niż u innych piłkarzy. Pozostaje wierzyć, że do sprawy podejdzie profesjonalnie, jak na zawodnika znajdującego się w czołówce najlepiej zarabiających w drużynie.

W zakresie mobilizacji też jestem dobrej myśli. Jestem przekonany, że Artur będzie tu się chciał pokazać z jak najlepszej strony. Nie interesowało go szukanie szczęścia po świecie. Chciał zostać w Bournemouth, a jak nie to wrócić do Legii. Do siebie. Ma tu misję do spełnienia, wyzwanie jakim jest wprowadzenie klubu ponownie do europejskich pucharów. Boruc wie jak fajna to może być przygoda na zakończenie kariery, jak będzie tu wielbiony. I myślę też, że jest świadomy niebezpieczeństwa, jakie czeka największą legendę Legii XXI w. – nie może sobie pozwolić na to, by po powrocie rozczarować ludzi, którzy go kochają. Zostać zapamiętany jako sowicie opłacany podstarzały łapacz, który zawala mecze swojemu klubowi. Jeśli chce zostać tu dobrze zapamiętany, to musi ciężko pracować i się bardzo pilnować. Nie mam wątpliwości, że to wszystko go odpowiednio nakręci.

Artur, witaj w domu.

Autor: Jakub Majewski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (26)

+dodaj komentarz
Historyk - 03.08.2020 / 10:54, *.mm.pl

Artur B
Artur J

odpowiedz
Dobry transfer - 02.08.2020 / 18:10, *.chello.pl

Żadnych pocisków w stronę Prezesa? No jestem pod wrażeniem :).

odpowiedz
Alan - 03.08.2020 / 06:46, *.t-mobile.pl

@Dobry transfer:
Tak to juz jest u nas - do pocisków wszyscy pierwsi a do przeprosn i posypaniem głowy popiołem nigdy nikt. Panowie nieomylni, choc jak juz sie przyjrzeć pewnym sprawą to juz tak kolorowo nie jest.

odpowiedz
Bródno - 02.08.2020 / 14:52, *.play-internet.pl

Nic dodać nic ująć

odpowiedz
Yeti - 02.08.2020 / 14:09, *.play-internet.pl

Kiedy bilety na superpuchar?

odpowiedz
Legionista - 02.08.2020 / 13:09, *.play-internet.pl

"Największa Legenda Legii XXI" tu bym się nie zgodził. Według mnie RADOVIĆ jest taką legendą. Zajmuje 3 miejsce najwięcej rozegranych meczów, strzelał ważne bramki oraz prowadził nas do sukcesów. Boruc mniej osiągnął w Legii, ale życzę mu Europejskich pucharów, Mistrzostwa Polski i Pucharu Polski, a także superpucharu Polski :D

odpowiedz
... - 02.08.2020 / 16:53, *.master.pl

@Legionista: a dla mnie Ljuboja

odpowiedz
Luk - 02.08.2020 / 20:04, *.tpnet.pl

@Legionista: przed wylotem do chin może i tak można było powiedzieć, ale stracił na to szansę przez jedną głupią decyzje. Rado poza Legią nic nie osiągnął więc porównywanie ilości meczy jest bez sensu.
P.s. Powrócił Król Artur, Legionista, a mógł pójść śmiało do mocniejszych klubów z wyższą gażą. Rado wrócił z podkulonym ogonem i go przyjęli przez wzgląd na przeszłość, czujesz różnicę?

odpowiedz
kami(L)praga - 02.08.2020 / 23:27, *.centertel.pl

@Luk: ale jak bramke strzelił Realowi madryt to sie cieszyleś Rado jest LEGENDA niema 2 piłkarzy ktorzy strzelili tyle bramek w euro pucharach co Rado i długo nikt nie pobije jego rekordu NAWET NASZE Legendy Kazio Deyna i L .Brychczy jak dodadza swoje bramki nie beda mieli tyle co Rado wiec szanuj go to klub go wytransferował klub zarobil pare milionow euro rado tez zarobil pensje razy 4 czy 5 i niech nikt nie gada zdrajca bo jak by nie bylo kazdy piłkarz ucieka tam gdzie daja zarobic majac 2000 zl pencji nie poszedl bys pracowac za 12000 robiac to samo za 2500 byś poszedł wiec nie gadaj o kimś jak sam jesteś gorszy

odpowiedz
Legionista - 03.08.2020 / 15:01, *.cyfrowypolsat.pl

@Luk: to tak jakby ktoś napisał: Boruc odszedł do Celticu więc nie jest Legionistą... Nie prawda... Boruc oraz RADOVIĆ to kawałek Legijnej Historii. Jeden z drugim coś wnieśli, ale także zyskali. Nie zabierajmy mu osiągnięć których ma (nikolić czy prijović także odeszli przed ważnym meczem w Lidze europejskiej..) Dla mnie RADOVIĆ to ikona zwycięskiej Legii; remis z realem, wygrana z sportingiem, wygrana z Moskwalami czy z Celtinkiem, niezła Gra w europejskich pucharach oraz Mistrzostwa. Dlatego RADOVIĆ jest najlepszą Legendą LEGII XXI WIEKU. Boruc zrobił karierę, ale krótko był w Legii, choć szanuję za kibicowanie i grę w tamtych czasach.

odpowiedz
Olaf - 04.08.2020 / 15:23, *.vectranet.pl

@Legionista: 100% racji. Rado na pewno dużo więcej dał Legii niż każdy inny, każdego trzeba szanować.

odpowiedz
M3 - 04.08.2020 / 16:29, *.ip-point.pl

@Legionista: Nic nowego nie dopiszę. Rado zasługuje na większy szacunek i kropka.
Tylko Legia (L) !!!

odpowiedz
jacekEś - 02.08.2020 / 12:35, *.chello.pl

Witam w domu

odpowiedz
xyz - 02.08.2020 / 12:00, *.cyfrowypolsat.pl

O doktor napisał sensowny artykuł. Toć to szok !!!:):):)

odpowiedz
robochłop - 02.08.2020 / 11:29, *.tpnet.pl

do wszystkich powątpiewających w Artura z racji jego wieku i tego że siedział na ławie ostatnio - zobacznie sobie na oficjalnej stronie Bournemouth filmik z treningu i trzykrotną interwencję Artura przy strzałach i dobitkach z najbliższej odległości....daj Boże mlodym taki refleks i zwinność....

odpowiedz
WIDZ - 02.08.2020 / 22:20, *.chello.pl

@robochłop: Nie wierz we wszystko, co jest w kinie... zawodnicy się sprawdzają podczas meczów.

odpowiedz
WETERAN - 02.08.2020 / 10:30, *.chello.pl

Fajnie, że jest. Niech fajnie broni.

odpowiedz
xyz - 02.08.2020 / 10:27, *.centertel.pl

Mnie bardzo ciekawi inna kwestia (bo sportowo da rade, a marketingowo ta inwestycja zwróci się kilkukrotnie - radości ile już jest to w ogóle) - jak Artur będzie ,,witany” na innych stadionach, czy gawiedź skupi się na tym, ze jest od nas, czy jednak pamięta mu jak na turniejach jako jedyny ratował honor reprezentacji (i to jak!)

odpowiedz
Hugon - 02.08.2020 / 22:48, *.vectranet.pl

@xyz: Ratował honor repry do spółki z Zewłakiem Zewłak podawał a słoik puscił farfocla.

odpowiedz
Prazanin - 02.08.2020 / 23:22, *.play-internet.pl

@Hugon: jeden mecz z Irlandią Północną nie może przesłonić tego co osiągnął... A farfoclem nazwałbym Ciebie.... z jakiego to pięknego miasta jesteś nie słoiku?

odpowiedz
xyz - 03.08.2020 / 11:02, *.tpnet.pl

@Prazanin: to jest właśnie taka typowa mentalność ludzi z drewnianych chatek ;) w PL Artur puścili gola z wybicia bramkarza i jakoś nikt mu tego później nie pamiętał i nie przeszkodziło mu to zdobyć uznania w tamtych warunkach, a u nas jeden gol (tez nie do końca z jego winy, bo Żewłak nie powinien podawać w światło bramki). No i tez trzeba mieć kilka lat więcej żeby pamiętać, ze tamta kadra się już wtedy sypała po meczu ze Słowacją, a Artur miał chyba najgorszy moment w karierze. Ale tego na YT Hugon nie zobaczy, a skąd ma panietac jak bawił się wtedy w piaskownicy.

odpowiedz
Kibolek - 03.08.2020 / 12:07, *.telefonica.de

@Hugon: Artur w LEGII. LEGIA MISTRZEM Polski, a LAMUSY dupa cicho

odpowiedz
Jimmy L - 02.08.2020 / 10:19, *.t-ipconnect.de

Artur jestes dobrym bramkarzem, co Ci jest potrzebne to spokoj na przygotowanie Sie do sezonu

odpowiedz
Kibic Legii z Pomorza - 02.08.2020 / 10:11, *.net.pl

Fajne transfery oby dały Legii awans do europejskich pucharów.Pozdrawiam wszystkich kibiców naszej kochanej Legii.

odpowiedz
Brt - 02.08.2020 / 09:30, *.chello.pl

Na pewno sportowo da radę, przecież swego czasu Artur był TOP 5 w Europie i nawet w wieku 40 lat, w ekstraklasie sobie poradzi. Nie ma co do tego wątpliwości, bo to porządny gość i prawdziwy legionista!

odpowiedz
WIDZ - 02.08.2020 / 17:32, *.chello.pl

@Brt: Swego czasu...

odpowiedz