fot. UEFA
REKLAMA

Zapowiedź meczu

Drugi krok na drodze do celu

Wiśnia, źródło: Legionisci.com

W środę Legia rozegra mecz 2. rundy eliminacji Ligi Mistrzów, w którym podejmie Omonię Nikozja. Podobnie jak przed tygodniem, sprawy awansu rozstrzygną się przy Łazienkowskiej 3. Legia potrzebuje wygranej, by spokojniej myśleć o kampanii wrześniowej. Awans pozwoli bowiem na złapanie drugiego oddechu i zapewni walkę o fazę grupową europejskich pucharów aż do ostatniej rundy, ponieważ nawet w przypadku niepowodzenia w 3. rundzie el. LM z wyżej notowanym rywalem, legioniści zagrają jako rozstawieni w 4. rundzie el. Ligi Europy.

Odblokowanie Pekharta
Przed kilkoma dniami Legia udanie zainaugurowała rozgrywki ligowe. W Bełchatowie mistrzowie Polski pokonali 2-1 Raków Częstochowa, a dwoma trafieniami popisał się Tomas Pekhart, dla którego były to pierwsze bramki w sezonie. Czech nie wpisał się na listę strzelców w dwóch pierwszych meczach, więc jego odblokowanie przed środowym starciem z Omonią jest bardzo ważne. Tym bardziej, że Pekhart nadal jest pierwszym wyborem Aleksandara Vukovicia, który liczy na jego umiejętności gry głową oraz znalezienia się pod bramką przeciwnika w odpowiednim czasie.

Przeciwko Rakowowi po raz pierwszy od początku Pekharta wspomagał Maciej Rosołek. Napastnik udanie zapoczątkował sezon, strzelając hat-tricka w spotkaniu z GKS-em Bełchatów, dzięki czemu zapewnił sobie kolejne szanse gry w następnych meczach. Jak na razie 18-latek odpłaca się trenerowi za zaufanie. W meczu z Rakowem zagrał dobrze, a ponadto zanotował asystę przy drugiej bramce Pekharta, kiedy piętą przedłużył do niego podanie od Luquinhasa. Niewykluczone, że Rosołek zagości w pierwszej jedenastce na dłużej, co nieco rozwiązałoby problem na prawym skrzydle. Wobec kontuzji Marko Vesovicia dotychczas jedyną opcją wydawało się wystawienie tam Pawła Wszołka, który jednak wypadł z powodu zakażenia koronawirusem.

Pierwszy poważny przeciwnik
Mecz z Omonią będzie dla Legii drugim w tej edycji eliminacji Ligi Mistrzów. Przed tygodniem mistrzowie Polski ograli u siebie Linfield FC, które nie postawiło zbyt wysoko poprzeczki. Owszem, skromna wygrana "Wojskowych" mogłaby sugerować, że spotkanie było wyrównane, jednak poza jedną dobrą sytuacją gości zdecydowaną przewagę mieli gospodarze. W tamtym spotkaniu największą trudnością była szczelnie i licznie ustawiona obrona mistrza Irlandii Północnej, co skutecznie utrudniało wszelkie próby ataku środkiem pola. Opór został przełamany dopiero w drugiej połowie za sprawą Jose Kante, który popisał się mocnym uderzeniem lewą nogą, wyprowadzając tym samym swoją drużynę na jednobramkowe prowadzenie.

1 1.70 X 3.80 2 5.30

Zespół z Nikozji to zdecydowanie wyższa półka niż ekipa Linfield, chociaż z całą pewnością to Legia nadal jest faworytem do awansu. Można powiedzieć, że dopiero w środę przyjdzie dla legionistów pierwsza poważna weryfikacja. W dotychczasowych spotkaniach nie mieli większych kłopotów z wywalczeniem trzech punktów, choć Raków potrafił obnażyć kilka braków ich defensywy.

fot. Mishka / Legionisci.com
fot. Mishka / Legionisci.com

Powrót Berga
Od czerwca 2019 roku trenerem Omonii jest doskonale pamiętany w Warszawie Henning Berg. 50-letni Norweg prowadził Legię od grudnia 2013 do października 2015, zdobywając z nią mistrzostwo i Puchar Polski. Teraz po pięciu latach będzie miał okazję ponownie zagościć w naszym kraju na stadionie, na którym święcił swoje trenerskie sukcesy. Niewielu jest jednak piłkarzy z obecnej kadry Legii, którzy mieli okazję współpracować z Bergiem. Szkoleniowiec najlepiej pamiętać będą: aktualny asystenta Vukovicia Marek Saganowski (66 meczów pod wodzą Berga), Igor Lewczuk (41), Inaki Astiz (38) czy Mateusz Wieteska (3) i Mateusz Hołownia (1).

Berg dał się zapamiętać jako trener, który bardzo dużą uwagę przywiązuje do rozwiązań taktycznych. Za jego czasów Legia do każdego spotkania była pod tym względem bardzo dobrze przygotowana, więc również tego samego będzie można spodziewać się w środę po Omonii.

Upragnione mistrzostwo
W poprzednim sezonie Omonia po raz pierwszy od dziesięciu lat zakończyła sezon na 1. miejscu. Faza zasadnicza sezonu została rozegrana w całości, ale runda mistrzowska już nie - rozgrywki nie zostały dokończone z powodu ogłoszonej pandemii. Ostatecznie tytuł mistrzowski nie został przyznany, choć . Omonia zdobyła tyle samo punktów co Anorthosis Famagusta, ale miała lepszy bilans w meczach bezpośrednich i dzięki temu zajęła pierwsze miejsce, które dało jej prawo gry w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Najlepszym strzelcem Omonii został wówczas doświadczony 34-letni Matt Derbyshire. Anglika nie oglądamy jednak już w zespole, ponieważ na początku sierpnia przeniósł się do nowozelandzkiego Macarthur. Władze klubu z Nikozji znalazły jednak za niego następców, których udało się zakontraktować i zgłosić do kadry jeszcze przed meczem z Legią. Umowy podpisano m.in. z Kalym Sene, który został wypożyczony z FC Basel, a także Michalem Durisem, grającym dotychczas dla Anorthosisu. Obaj występują na pozycji napastnika, chociaż zdecydowanie większe nadzieje można wiązać z tym pierwszym. 19-letni Senegalczyk ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w młodzieżowej drużynie Juventusu, dla którego strzelił 10 goli w 31 ligowych meczach.

Wygrana i remis
W poprzedniej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów Omonia męczyła się z Ararat Erywań z Armenii. Potrzebna była dogrywka, aby wyłonić zwycięzcę, którym ostatecznie okazali się Cypryjczycy. Jedyną bramkę zdobył tuż po jej rozpoczęciu środkowy pomocnik Thiago Santos. Tamten mecz nie obfitował w zbyt wiele okazji strzeleckich. Łącznie przez 120 minut oddano zaledwie pięć celnych strzałów, z czego cztery razy uczynili to zawodnicy Omonii.

Z kolei w 1. ligowej kolejce Omonia zremisowała na wyjeździe z Pafos FC. Trener Berg w dosyć znacznym stopniu zmienił jednak wyjściową jedenastce, aby dać nieco odpocząć podstawowym piłkarzom po trudnej przeprawie w Armenii. W ubiegłą sobotę dwa gola dla drużyny z Nikozji strzelił Éric Bauthéac.

Gdzie oglądać?
Mecz z Omonią rozpocznie się w środę o 20:00. Bezpośrednią transmisję z tego spotkania przeprowadzi stacja TVP Sport. Zapraszamy do śledzenia naszej tekstowej RELACJI LIVE!, a także do czytania wszystkich materiałów pomeczowych.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (36)

+dodaj komentarz
zlb - 26.08.2020 / 18:18, *.t-mobile.pl

Placzki płaczą a karawana jedzie dalej!!!!Wyżywajcie się pseudokibice,zobaczymy jak będziecie baranki beczeć po meczu.LEGIA MISTRZ.

odpowiedz
antek - 26.08.2020 / 17:38, *.play-internet.pl

Ma pytanie kto na nas czeka po przejściu drużyny Berga

odpowiedz
Kamuflaż - 26.08.2020 / 18:00, *.tpnet.pl

@antek: Celtic Glasgow - Ferencvarosi TC
CFR Cluj - Dinamo Zagrzeb
Łudogorec Razgrad - FC Midtjylland
Young Boys Berno - KI Klaksvik
Crvena zvezda Belgrad

Zwycięzca jednej z tych par będzie rywalem Legii, o ile ta dzisiaj wygra. Legia w 3 rundzie nie jest już rozstawiona, chyba że odpadną 2 inne wyżej rozstawione zespoły. Poprzeczka coraz wyżej zawieszona.

odpowiedz
MIODUSKI OUT !!!!! - 26.08.2020 / 17:14, *.btcentralplus.com

Trzymam kciuki ze Darek 'Gdzie jest ta Legia ?' Szpakowski bedzie komentatorem. Tylko blagam, nie Strejlau ('pieknie', 'tak', 'ladnie', 'na lewo', 'na prawo', 'ajajaj' itd itd przez 90 minut).

odpowiedz
zaba285 - 26.08.2020 / 17:53, *.116.118

@MIODUSKI OUT !!!!!: Andrzej "świetnie" Strejlau :D

odpowiedz
m4 - 26.08.2020 / 16:15, *.plus.pl

czy jak odpadniemy dzis to wpadniemy do LE ?

odpowiedz
Znawca - 26.08.2020 / 16:50, *.centertel.pl

@m4: Tak

odpowiedz
m4 - 26.08.2020 / 16:57, *.plus.pl

@Znawca: To polece klasykiem

Witaj fazo grupowo ligo europejsko

odpowiedz
Znawca - 26.08.2020 / 17:11, *.centertel.pl

@m4: nie napisałem grupa LE tylko to że wpadamy dole.. Czytaj ze zrozumieniem

odpowiedz
Heniek - 26.08.2020 / 14:58, *.chello.pl

Wierzę, że mimo kolejnego sezonu bez trenera uda się awansować. Nasi zawodnicy są na tyle dobrzy, że nawet dresiarz nie jest w stanie im przeszkodzić. Natomiast jak by, co nie daj Boże, noga się podwinęła, uważam że Vuko nie powinien być zwolniony. On powinien byc wypier...lony dyscyplinarnie, a Miodek do prokuratury za działanie na szkodę Spółki.

odpowiedz
Arek - 26.08.2020 / 15:28, *.master.pl

@ Heniek: popieram !!

odpowiedz
Heniek - 26.08.2020 / 15:43, *.chello.pl

@Arek: Thx Bro.

odpowiedz
speed - 26.08.2020 / 17:30, *.play-internet.pl

@ Heniek: O to to!

odpowiedz
MIODUSKI OUT !!!!! - 26.08.2020 / 14:50, *.btcentralplus.com

Jak przegraja z komuchami to Vuko musi odejsc !!!! Szkoda ze nie bedzie ich kibicow !!!!

odpowiedz
(L) - 26.08.2020 / 14:11, *.jmdi.pl

Chłopaki muszą dzisiaj odpalić. To co zagrali z Rakowem i Irlandczykami to znacznie za mało na Cypryjczyków.

odpowiedz
Elquatro - 26.08.2020 / 11:53, *.t-mobile.pl

Wszyscy przed telewizor!!!

odpowiedz
(L)eve(L)64 - 26.08.2020 / 11:59, *.plus.pl

@Elquatro: no nie wiem na pierwszym programie TVP będzie leciał 55 odcinek La Bandida. Trudno będzie się zdecydować.

odpowiedz
Elquatro - 26.08.2020 / 13:58, *.254.85

@(L)eve(L)64: dla mnie to możesz ogladąć nawet RTL7 po północy, abyś tylko nadawał się rano do roboty

odpowiedz
jdfsj - 26.08.2020 / 11:46, *.183.7

ale dramat

odpowiedz
(L)eve(L)64 - 26.08.2020 / 11:18, *.plus.pl

Mesi zadeklarował chęć gry w naszym klubie ponieważ ma polskie korzenie ze strony dziadka. Dziadek pochodził ze Śląska i został wcielony w czasie II wojny światowej do Wehrmachtu. Walczył na froncie wschodnim a po wojnie żeby uniknąć sąd wojennego wyemigrował do Argentyny. Teraz tęskni za ojczyzną przodków

odpowiedz
Rafa - 26.08.2020 / 16:29, *.co.uk

@(L)eve(L)64: żołnierzy Wehrmachtu raczej za zbrodnie nie sadzono, Wehrmacht jako armia zostal uznany niewinnym, gdyz jako armia wykonywal rozkazy:)
Co nie oznacza ze zbrodni nie popelnial

odpowiedz
Władeczek - 26.08.2020 / 10:43, *.play-internet.pl

Jedziemy z Norwegami faken jak Lenox z Gołotą! Przewiduje, że dziś wygramy spokojnie i na lightcie faken, a pózniej bierzemy się za maciory i szczeniaczki. Gimbaza bierze kaszki i bobofruty.

odpowiedz
P(L)EBAN - 26.08.2020 / 10:27, *.tpnet.pl

Powiem krótko powiem tak wszyscy mówicie o faworycie, nie jesteśmy faworytem szanse są 50/50. Kozoyyepcy są szybcy. Ale LEGIA nie może z pastuchami odpaść. Skromnie wygrany 2-1, 3-2

odpowiedz
Kamuflaż - 26.08.2020 / 10:24, *.tpnet.pl

Szykuje się niesamowite męczenie buły z obu stron, oczy zapewne będą pękać z bólu od tego widowiska. Jak gra Legia Vuko każdy widzi, jak grają drużyny prowadzone przez Berga, też wiemy - innymi słowy szykuje się 0:0 dogrywka, a może i karne.

Pozostałe drużyny eksportowe: Amica Poznań wymęczy awans z Łotyszami, Piast oberwie na Białorusi, a Szwedzi pokażą Probierzowi gdzie nasza piłka jest aktualnie w Europie.

odpowiedz
Tomek Mokotów - 26.08.2020 / 14:20, *.play-internet.pl

@Kamuflaż:

Jak na razie ty strasznie męczysz bułę w każdym komentarzu. Ty - Legia 1:0

odpowiedz
Kumaty - 26.08.2020 / 09:34, *.chello.pl

Bedzie doping spod stadionu?

odpowiedz
Kudłaty - 26.08.2020 / 14:36, *.t-mobile.pl

@Kumaty: nie, spod twojego domu

odpowiedz
Matematyk - 26.08.2020 / 09:12, *.162.217

Im dłużej Legia wygra, tym więcej kasy wpłynie. Za ogranie Linfield FC, klub już zarobił €280,000. Gdybyśmy przeszli Omonię, €380,000. Zwycięstwo w .3 rundzie to €480,000 itd.

odpowiedz
Andrzejjj - 26.08.2020 / 08:32, *.plus.pl

Czy po wygraniu meczy w 2 i 3 rundzie Legia zapewniła by sobie prawo startu w rozgrywkach grupowych Ligi Europy i w 4 walczyła by o LM.

odpowiedz
Znawca - 26.08.2020 / 08:57, *.centertel.pl

@Andrzejjj: wygrana w 3 rundzie daje grupy le

odpowiedz
Klakier - 26.08.2020 / 09:04, *.chello.pl

@Andrzejjj: gdzie z taką grą do Europy, z całej naszej pseudo profesjonalnej ligi nie wiem, czy udało by się wybrać skład 11 chłopaków, których można byłoby puścić do gry i równej walki z średniakami europejskimi

odpowiedz
Singspiel - 26.08.2020 / 09:22, *.plus.pl

@Klakier: grup w le europy jest tyle, ze tych sredniakow nie bedzie zbyt wielu. W systemie pucharowym gorzej, bo dochodzą ekipy z 3 miejsc lm

odpowiedz
Mądrala 0,7 - 26.08.2020 / 09:35, *.246.2

@Andrzejjj: Tak jak dopadnie 3 rundzie el. LM zagrac w 4 rundzie ligi Europy a jak opdanie w 4 LM zagra odrazu w fazie grupowej LE

odpowiedz
A(L) - 26.08.2020 / 08:02, *.tpnet.pl

Wszyscy na mecz!!!

odpowiedz
Leo - 26.08.2020 / 07:49, *.orange.pl

Do boju Legio marsz !!! Zwycięstwo czeka nas !!! Aeaooo, hej Legia goool !!!

odpowiedz