REKLAMA

Filmoteka: Furioza (34)

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Jesienią 2021 roku do polskich kin trawił film zatytułowany "Furioza", w reżyserii Cypriana T. Olenckiego. Niedługo później na bazie pełnometrażowego filmu powstał 4-odcinkowy serial na potrzeby Canal+, którego premiera miała miejsce w lutym 2022 roku, a później cieszyła się olbrzymią popularnością na Netflixie w wielu krajach na całym świecie. W trwającej ponad dwie godziny produkcji znajdziemy wiele kibicowskich wątków i inspiracji.Głównymi bohaterami filmu są Dawid (grany przez Mateusza Banasiuka), Kaszub (Wojciech Zieliński), Golden (Mateusz Damięcki) oraz Dzika (Weronika Książkiewicz). Scenariusz filmu nie jest oparty na faktach. Znajduje się w nim wiele odniesień do kibiców, którzy walczą z rywalami, jeżdżą na ustawki, a we wszystko wpleciony został oczywiście wątek miłosny. Brat jednej z czołowych postaci "Furiozy" zaczyna współpracę z policjantką... oficjalnie by bronić własnego brata.

Dwie zwalczające się ekipy, akcja toczona w Trójmieście, wyjazdy pociągami na mecze, bijatyki za wrogie barwy, a także przesłuchania po zatrzymaniach przez policję - to wszystko zobaczymy na ekranie. Uważniejsi widzowie znajdą więcej nawiązań do prawdziwych zdarzeń lub osób, jak choćby wejście z widłami do klubu nocnego czy współpraca z kibicowskim wrogiem przy swoich interesach. Na pewno jedną z postaci, na podstawie której budowano część scenariusza, jest "Misiek" z Wisły. Znajdziemy także odniesienie do słynnej awantury na Grabiszyńskiej we Wrocławiu z 2003 roku przy okazji meczu Śląska z Arką.

Dziś wiadomo już, że na bazie popularności, jaką cieszy się zarówno film, jak i mini-serial, wkrótce doczekamy się dwóch kolejnych części "Furiozy".Tytuł: Furioza
Data premiery: 22.10.2021
Czas trwania: 139 minut
Reżyseria: Cyprian T. Olencki
Scenariusz: Cyprian T. Olencki, Tomasz Klimala
Role główne: Mateusz Banasiuk, Weronika Książkiewicz, Mateusz Damięcki, Łukasz Simlat, Konrad Eleryk
Dystrybucja: Kino ŚwiatEkstraklasowe historie - Nikolić
Legia. Do końca
Sędziowie
Piłkarze na podsłuchu
Istanbul United
Puerta 7
Ultras
Na zawsze czyści
Legia Mistrzów
Mistrz Kici
Okołofutboła
Bunt stadionów
Partyzanci Czerwonej Gwiazdy
Kto wygra mecz
Miłość bez ustawki
Pomnik Deyny
Stadiums Of Hate
Ostatni argument
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 6
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 5
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 4
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 3
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc.2
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk
Deyna
Kryptonim gracz
Łazienkowska 2/3 - dokument o porażce z Widzewem
O krok od Pucharu
Kibol
Fanatycy odc. 4
Fanatycy odc.3
Fanatycy odc.2
Fanatycy odc.1

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.