Nemanja Nikolić - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Filmoteka: Ekstraklasowe historie - Nikolić (33)

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Ekipa Canal+ przygotowała naprawdę ciekawy materiał video - 25-minutowy dokument poświęcony fantastycznemu piłkarzowi, który w barwach Legii zdobywał dziesiątki bramek, a także wywalczył mistrzostwo i Puchar Polski. W czwartym odcinku "Ekstraklasowych historii", NC+ pokazuje materiał o Nemanji Nikoliciu.Autorzy zaczynają filmowy materiał od miejsca narodzin zawodnika, a także sytuacji politycznej, która zmusiła jego rodzinę do przenosin na Węgry. Stamtąd zresztą pochodziła matka piłkarza, a wybuch wojny w Jugosławii, tylko przyspieszył tę decyzję. Na Węgrzech Nikolić spisywał się bardzo dobrze, regularnie trafiając do siatki, co spowodowało, że trafił do Videotonu - klubu wspieranego przez Orbana. Otrzymał również węgierskie obywatelstwo i możliwość występów w tamtejszej reprezentacji.

W dokumencie przypomniana została historia przenosin Węgra do polskiej ligi, kiedy o bramkostrzelnego gracza zabiegali Lech i Legia. Poznaniacy obserwowali Nikolicia przez dwa lata, ale ostatecznie nie zdecydowali się na podpisanie kontraktu z zawodnikiem, co uczyniła Legia. I szybko stał się najlepszym strzelcem klubu z Łazienkowskiej, z którym zdobył krajowy puchar, a następnie pod wodzą Stanisława Czerczesowa, na stulecie warszawskiego klubu, został nie tylko królem strzelców ekstraklasy, ale i mistrzem Polski.

W kolejnym sezonie Nikolić zdobywał bramki we wszystkich meczach kwalifikacyjnych Ligi Mistrzów, by ostatecznie świętować wraz z Legią awans do fazy grupowej. Później, po zmianach na ławce trenerskiej, zawodnik w fazie grupowej Ligi Mistrzów tylko dwukrotnie wychodził w wyjściowej jedenastce. To przyczyniło się do zmiany barw klubowych. Jak sam przekonuje, decyzję w tej sprawie podjął, gdy został posadzony na ławce rezerwowych podczas wyjazdowego meczu z Realem Madryt. Po rundzie jesiennej, w której wciąż był niesamowicie skuteczny w rozgrywkach ligowych, trafił do Chicago Fire. W USA od razu zaczął seryjnie zdobywać bramki.

Dokument o Nikoliciu można obejrzeć na Youtube, jak również w Canal+ Online.Legia. Do końca
Sędziowie
Piłkarze na podsłuchu
Istanbul United
Puerta 7
Ultras
Na zawsze czyści
Legia Mistrzów
Mistrz Kici
Okołofutboła
Bunt stadionów
Partyzanci Czerwonej Gwiazdy
Kto wygra mecz
Miłość bez ustawki
Pomnik Deyny
Stadiums Of Hate
Ostatni argument
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 6
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 5
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 4
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 3
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc.2
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk
Deyna
Kryptonim gracz
Łazienkowska 2/3 - dokument o porażce z Widzewem
O krok od Pucharu
Kibol
Fanatycy odc. 4
Fanatycy odc.3
Fanatycy odc.2
Fanatycy odc.1

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.