REKLAMA

Filmoteka fanatyka: Istanbul United

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Przed kilkoma laty miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Istanbul United", który wyreżyserowali Farid Eslam i Oliver Waldhauer. W Turcji film miał premierę pod koniec maja 2013 roku, a w pozostałych krajach trafił do dystrybucji w połowie kwietnia 2014 roku.

Film rozpoczyna się od pokazania kibiców klubów wielkiej trójki ze Stambułu - Galatasaray, Fenerbahce i Besiktasu oraz wielkiej nienawiści pomiędzy nimi. Widzimy wypowiedzi kibiców poszczególnych ekip, przeplatane urywkami z ulicznych awantur. Autorzy dokumentu mieli okazję sfilmować przejazd kibiców na spotkanie derbowe, widzimy krótkie migawki z młyna. Tak jest przede wszystkim we wstępie, gdzie pokazywane są okrzyki odnośnie lokalnych rywali, wyzywanie derbowych wrogów.

Akcja filmu zmierza jednak do tytułowego zjednoczenia. Sporo miejsca poświęcono bowiem protestom, jakie miały miejsce w Stambule od maja 2013 roku, kiedy mieszkańcy tego miasta rozpoczęli protesty na placu Taksim. Na wniosek prezydenta Erdogana policja przeprowadziła naloty na protestujących, nie oszczędzając nikogo - kobiet, osób starszych. Po kilkunastu tygodniach protestów aresztowano blisko 5 tysięcy osób, a w wyniku brutalnej interwencji policjantów zmarło 11 osób. Wiele osób zaangażowanych w protesty przeciwko budowie centrum handlowego w miejscu parku Gezi było zwykłymi mieszkańcami miasta, którzy nie mieli doświadczenia w walce z uzbrojonymi po zęby mundurowymi. Dopiero kiedy do protestów włączyły się grupy kibicowskie wszystkich ekip ze Stambułu, policja miała o wiele trudniejszą przeprawę.Fakt, że kibice zwaśnionych klubów stanęli ramię w ramię w imię lokalnych problemów wzbudził szczególnie wśród mediów takie zainteresowanie, jak w Polsce pojednanie kibiców po śmierci Jana Pawła II. Autorzy dokumentu pytają kibiców, czy ten fakt zmieni coś w ich relacjach... Jak można się domyślać, szczególnie z perspektywy kilku lat - nie zmienił nic a nic.

Materiał trwa niespełna półtorej godziny. Jeśli spodziewacie się przede wszystkim widoku trybun z ogłuszającym, fanatycznym dopingiem, możecie być zawiedzeni. Spora część produkcji poświęcona została bowiem tytułowemu zjednoczeniu trzech ekip przy okazji protestów w 2013 roku. Film z wbudowanymi angielskimi napisami można obejrzeć w serwisie Vimeo za niespełna 3 dolary.

Tytuł: Istanbul United (Zjednoczony Istambuł)
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 85 min.
Reżyseria: Farid Eslam / Oliver Waldhauer
Produkcja: Czechy / Niemcy
Puerta 7
Ultras
Na zawsze czyści
Legia Mistrzów
Mistrz Kici
Okołofutboła
Bunt stadionów
Partyzanci Czerwonej Gwiazdy
Kto wygra mecz
Miłość bez ustawki
Pomnik Deyny
Stadiums Of Hate
Ostatni argument
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 6
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 5
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 4
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 3
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc.2
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk
Deyna
Kryptonim gracz
Łazienkowska 2/3 - dokument o porażce z Widzewem
O krok od Pucharu
Kibol
Fanatycy odc. 4
Fanatycy odc.3
Fanatycy odc.2
Fanatycy odc.1

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.