fot. Bodziach / Legionisci.com
REKLAMA

Filmoteka fanatyka: Bunt stadionów

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

"Bunt stadionów" to film Mariusza Pilisa, który już sporo przed premierą budził zainteresowanie kibiców w całym kraju. W niespełna godzinnym materiale pokazany jest przede wszystkim bunt kiboli przeciwko politykom. Główne przesłanie płynące z dokumentu jest takie, że kibice są nieprzekupni, niezależni i nie dadzą się złamać władzy.

Pokazane zostały wypowiedzi kibiców różnych klubów, głównie Lechii, Wisły, Śląska, Lecha i Legii. Fani zostali przedstawieni jako patrioci, którzy upamiętniają wszystkie wielkie wydarzenia z historii naszego kraju. To w dużej mierze dzięki nim coraz głośniej mówi się o "Żołnierzach Wyklętych". Pozytywnie na temat kibiców wypowiadają się także byli działacze Solidarności, m.in. Andrzej Gwiazda. W filmie przedstawiono m.in. wyprawę kibiców polskich klubów na Jasną Górę, gdzie w ich intencji odprawiona została msza święta.

Wiślacy mówią o flagach z Che Guevarą w sektorze kibiców Standardu Liege, co nie spotkało się z żadną reakcją ochrony, zaś ich prezentacja pod hasłem "Nie trzeba być faszystą, by dbać o ziemię ojczystą" miała zostać przez nią zerwana. W filmie mówi się bardzo dużo nie tylko o polityce, ale i mediach, głównie Gazecie Wyborczej, która od kilku lat ma na pieńku z polskim światkiem kibicowskim. "Nikt nigdy nie wprowadzał polityki do kibiców, dopóki polityka nie weszła do nas. Nikt nie walczył z mediami, dopóki nie wtargnęły w nasz świat" - mówi Michał Wójcik z SKLW.

Film ten jest rozwiniętą formą polskiego wątku z dokumentu z 2012 na zlecenie holenderskiej telewizji publicznej VPRO - "Futbol i kraty" (2012) z dodanymi materiałami z serwisów kibicowskich i niezalezna.pl.

Autor dokumentu, Mariusz Pilis jest reżyserem filmowym, dziennikarzem i korespondentem wojennym, autorem filmów dokumentalnych o Kaukazie, Rosji, Azji Środkowej i Bliskim Wschodzie, m.in. "Listu z Polski", "Ceny prawdy", "Gruzja - zabić prezydenta" czy "Dnia zwycięstwa".

Film można obejrzeć za darmo w Internecie. Istnieje także możliwość zakupienia go na DVD w cenie 30 złotych w Internecie na:
http://ultrastreet.pl/
http://www.patriashop.pl/

oraz w:
Sklep PATORIOTS ul. Chmielna 21, Warszawa
Sklep Bulldog, Al. Armii Ludowej 12, Warszawa

Procent ze sprzedaży płyt trafi z naklejką w prawym dolnym rogu okładki zostanie przekazany dla "tych co nie w Madrycie...".

Tytuł: Bunt stadionów
Reżyseria: Mariusz Pilis
Czas trwania: 58 minut
Rok produkcji: 2013


Partyzanci Czerwonej Gwiazdy
Kto wygra mecz
Miłość bez ustawki
Pomnik Deyny
Stadiums Of Hate
Ostatni argument
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 6
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 5
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 4
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 3
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc.2
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk
Deyna
Kryptonim gracz
Łazienkowska 2/3 - dokument o porażce z Widzewem
O krok od Pucharu
Kibol
Fanatycy odc. 4
Fanatycy odc.3
Fanatycy odc.2
Fanatycy odc.1 /news/41135_Krotkometrazowy_dokument_o_kibicach_Legii_-_Fanatycy_odc2.html


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.