REKLAMA

Czyte(L)nia

Biblioteka legionisty: Europejskie puchary w piłce nożnej. Tabele wszech czasów 1955-2018

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Przed trzema laty wydana została książka, która zawiera całe mnóstwo tabel związanych z występami drużyn klubowych w rozgrywkach europejskich pucharów. Całość poświęcona jest okresowi od 1955 do 2018 roku. Wojciech Frączek, autor opisywanej publikacji, przygotował masę tabelek. Książka pewnie przypadnie do gustu głównie osobom lubującym się w statystykach.

Mamy tu m.in. tabelę wszech czasów pod względem występów klubów we wszystkich rodzajach pucharów, jak również tę z podziałem na federacje. W pierwszej z nich oczywiście najwyżej sklasyfikowanym polskim klubem jest Legia - na miejscu 49 na ponad 1100 zespołów. Osobne zestawienia tabelowe przygotowano z podziałem na poszczególne rozgrywki - łącznie Puchar Europy i Ligę Mistrzów (52. miejsce Legii) oraz osobno: Puchar Europy Mistrzów Krajowych, Ligę Mistrzów, eliminacje do Ligi Mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharów (28. miejsce Legii), łącznie Puchar Miast Targowych, Puchar UEFA i Ligę Europy oraz każde z tych rozgrywek osobno.

W tabeli uwzględniona została liczba meczów, zwycięstw, remisów, porażek, bilans bramkowy i suma zdobytych punktów. Pod koniec ponad 230-stronicowej publikacji znalazły się tabele "sukcesów", gdzie sklasyfikowane zostały kluby, które dotarły przynajmniej do 1/4 finału danego pucharu. To jedyna z niewielu klasyfikacji (biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki), gdzie Legia nie jest najwyżej spośród polskich klubów, bowiem wyprzedza nas Górnik Zabrze. Podobnie jest zresztą w PZP, gdzie zabrzanie dotarli do finału rozgrywek, Legia zaś osiągnęła jedynie jeden półfinał i trzykrotnie ćwierćfinał tych rozgrywek.

Jeśli liczycie na jakieś bardziej szczegółowe statystyki dotyczące występów polskich klubów, to ich nie ma. Są - jak w tytule książki - tylko, a może i aż, wspomniane tabele. Słowa pisanego też właściwie brak, nie licząc skromnego słowa wstępu od autora.

Tytuł: Europejskie puchary w piłce nożnej. Tabele wszech czasów 1955-2018
Autor: Wojciech Frączek
Wydawnictwo: Sendsport
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 236
Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.