Henrik Ojamaa - fot. Woytek / Legionisci.com

Nasz wywiad

Ojamaa: Presja ciąży na Legii

Maciej Frydrych

- Większość piłkarzy twierdzi, że mogłoby grać na zdecydowanie wyższym poziomie. Ja jednak sądzę, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Jeżeli udałoby nam się wygrać dwumecz z Legią, to byłbym jeszcze bardziej zadowolony ze swojej kariery - mówi w rozmowie z Legionisci.com były zawodnik Legii i aktualny gracz Flory Tallin Henrik Ojamaa. Estończyk powiedział nam m.in. o celach jego zespołu, nastawieniu przed meczem z Legią i swoim pobycie w Warszawie. Zapraszamy do lektury.

W zeszłym sezonie Flora została mistrzem Estonii z ogromną przewagą nad resztą stawki. Jaki jest wasz cel na europejskie puchary?
Henrik Ojaama: - Pierwsza runda była dla nas bardzo ważna, ponieważ zagwarantowała nam grę w co najmniej jeszcze trzech rundach europejskich rozgrywek. Dodatkowo musimy wygrać tylko jedną z nich, aby dostać się do fazy grupowej którejś z europejskich lig, co byłoby historycznym sukcesem dla estońskiej piłki oraz bardzo ważnym wydarzeniem dla klubu. Dlatego też naszym głównym celem jest awans do fazy grupowej, oczywiście w tej chwili myślimy tylko o najbliższych dwóch spotkaniach z Legią. Chcemy pokonać legionistów i zajść jak najdalej w Lidze Mistrzów.

W swojej drużynie macie aż czterech zawodników, którzy w przeszłości grali w Ekstraklasie. Oprócz ciebie są to Konstantin Vassiljev, Ken Kallaste and Sergei Zenjov. Pomoże wam to w dwumeczu z polską drużyną?
- Jesteśmy dobrze przygotowani do gry z takimi ekipami jak Legia. Z pewnością kibice i cała atmosfera nie wpłynie źle na nasz występ, jednie dodam nam pozytywnej energii. Reszta naszych zawodników to reprezentanci kraju, którzy notowali ostatnimi czasy bardzo dobre występy w Europie na przykład z Eintrachtem Frankfurt czy Dinamem Zagrzeb, więc jesteśmy gotowi na starcie z Legią.

Jakie są wasze mocne strony?
- Naszym atutem jest świetne przygotowanie taktyczne, dodatkowo mamy nie tylko dobrą atmosferę w zespole, ale również w całym klubie. Oprócz tego mamy wielu mocnych zawodników. W porównaniu do zeszłego sezonu dołączyło do nas tylko trzech, może czterech piłkarzy, którzy znali już innych zawodników Flory z gry w reprezentacji. Dlatego też naszą mocną stroną jest zgranie, gdyż wszyscy znamy się bardzo dobrze.

Jakie macie nastawienie przed spotkaniem z Legią?
- Jesteśmy nastawieni pozytywnie i z niecierpliwością czekamy na ten dwumecz. Trenerzy dobrze przygotowali nas od strony taktycznej oraz analitycznej. Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony oraz awansować do następnej rundy. Oczywiście presja ciąży na Legii.

Jak wspominasz swój pobyt w Legii?
- Pobyt w Legii wspominam bardzo pozytywnie. Rozegrałem 44 mecze, zanotowałem osiem asyst, wygraliśmy ligę z dziesięciopunktową przewagą i zagraliśmy w Lidze Europy. Zaprzyjaźniłem się z kolegami z drużyny i nauczyłem się języka polskiego. Podsumowując był to dla mnie bardzo produktywny czas w mojej karierze.



Sądzisz, że dałeś Legii wszystko co mogłeś? Byłeś usatysfakcjonowany ze swojego pobytu w Warszawie?
- Miałem wtedy 22-23 lata. Teraz jestem starszy oraz mądrzejszy i z perspektywy czasu zrobiłbym pewne rzeczy inaczej zarówno na boisku, jak i poza nim. Tak właśnie działa życie. Wiele osób stwierdzi, że jest mądrzejsze w wieku 30 lat niż 22. Nie żałuję czasu spędzonego w Legii, wręcz przeciwnie jestem z niego bardzo zadowolony.

Śledzisz poczynania Legii? Utrzymujesz kontakt z kolegami, których poznałeś w Warszawie?
- Tak, ponieważ bardzo lubię polską Ekstraklasę. Wciąż śledzę wyniki lub oglądam skróty meczów. Grając w Legii poznałem kilka świetnych osób, z którymi bardzo długo utrzymywałem kontakt.

Jesteś zadowolony z tego jak potoczyła się Twoja kariera po odejściu z Legii?
- Grałem m.in. w holenderskiej Ekstraklasie czy w Miedzi Legnica. Niestety podczas pobytu w Legnicy spadliśmy na zaplecze Ekstraklasy. Strzeliłem wtedy trzy gole i zanotowałem siedem asyst, więc myślę, że to niezły wynik. Jestem zadowolony ze swojej kariery. Po odejściu z Legii przeżyłem kilka ciekawych doświadczeń i byłem w fajnych miejscach. Większość piłkarzy twierdzi, że mogłoby grać na zdecydowanie wyższym poziomie. Ja jednak sądzę, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Jeżeli udałoby nam się wygrać dwumecz z Legią. to byłbym jeszcze bardziej zadowolony z tego co osiągnąłem.

Jak wspominasz kibiców Legii i atmosferę stadionu przy Łazienkowskiej?
- Kibice Legii, ale ogólnie polscy fani bardzo różnią się na przykład od tych w Szkocji. Tam bardzo uważnie oglądają to, co dzieję się na murawie, przez co ich przyśpiewki oraz reakcje są na tym oparte. W Polsce kibice są głośniejsi oraz znacznie lepiej zorganizowani, jednak często ich przyśpiewki oraz zachowanie nie jest w ogóle związane z tym, co dzieje się na boisku, przez co atmosfera na większości spotkań jest bardzo podobna. Z początku warszawscy kibice bardzo mnie wspierali, dawało mi to dodatkową energię, dzięki czemu lubiłem grać przed waszą publicznością. Oczywiście nie było miłym przeżyciem być wygwizdanym, kiedy wchodziłem z ławki w meczu z Wisłą Kraków, który wygrywaliśmy. Dodatkowo na tym spotkaniu był mój brat. Ludzie gwizdali, bo uważali, że za mało podaję, choć miałem 16 asyst w poprzednim sezonie w Szkocji i 8 asyst w ówczesnym sezonie dla Legii. To jest futbol, rozumiem to. Mam same pozytywne wspomnienia z Żyletą.

Rozmawiał Maciej Frydrych

WYNIKI SONDYCzy Legia awansuje do 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów?
SUMA GŁOSÓW: 16122
START: 15.07.2021 / KONIEC: 27.07.2021

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (30)

+dodaj komentarz
MK - 21.07.2021 / 14:36, *.187.2

Chyba jednak nie wszystko milo wspomina, skoro tak zapamiętał w jakim meczu wchodził i jaka była reakcja. W ogóle mam wrażenie, że wypowiedział się bardzo dyplomatycznie, żeby nikogo nie urazić, a tak naprawdę nie ma stąd dobrych wspomnień:-)
Z drugiej strony nam też dał się zapamiętać jako przeciętny zawodnik. Więc skoro on jest zadowolony ze swoich wyników, to chyba tłumaczy jego ambicje i poziom, jaki reprezentuje

odpowiedz
WSL - 20.07.2021 / 13:14, *.tpnet.pl

Flora do wora P.wirtuozie pilki tylko jakiej !!!

odpowiedz
Szymon - 20.07.2021 / 11:03, *.t-mobile.pl

Ha ha ha. Był w fajnych miejscach. Pewnie najfajniejsze miejsce to Łódź i najfajniejsze klub żydzew.

odpowiedz
WL - 20.07.2021 / 10:21, *.tpnet.pl

Pan gral bez presji w LEGII wiec wygladalo to byle jak !!

odpowiedz
kaktus - 20.07.2021 / 08:52, *.orange.pl

Najgorszą wadą Ojamy jest jego brak ambicji. Koleś miał papiery na to, żeby spokojnie grać w średniaku jakiejś dobrej zachodniej ligi.
To jedna ze zmarnowanych karier... a ten jest z niej zadowolony :)

odpowiedz
Rytm - 20.07.2021 / 06:56, *.centertel.pl

@Zdziwiony: to mało wiesz. W Europie Legia kibicowsko ma uznaną markę.

odpowiedz
PLBBOY - 20.07.2021 / 01:28, *.inetia.pl

Nic się nie zmieniło. Ojama to taki sam buc jak w czasach gry w Warszawie. Mam nadzieję, że w najbliższy czwartek będzie bardzo smutny.

odpowiedz
Matt - 19.07.2021 / 21:17, *.tpnet.pl

Bardziej, od oderwania dopingu od akcji meczowych, denerwuje mnie gwizdanie na swoich zawodników. Kto tak robi nie jest kibicem tylko ścierką bez honoru. Jak uważacie inaczej, to przypomnijcie sobie Deynę w 1977 r. na Śląskim w meczu z Portugalią. Kto gwizdał na Ojamę i innych, niech nie ma pretensji, że gwizdali na Deynę. Nie toleruję tego.

odpowiedz
Przemek - 19.07.2021 / 20:26, *.chello.pl

Na dawnej Żylecie tak właśnie było ale Ojama tego nie może pamiętać , stadion aż kipiał i piłkarze drużyn przeciwnych nie lubili tu grać, czuli oddech kilkunastu tysięcy kibców wprost na swoich plecach, każda sytuacja stykowa, nawet zwykły aut nie po naszej myśli to była furia , dziękuję Bogu, że od 1993 roku mogłem jako młody chłopak chodzić na Legię, tych wspomnień i tego dopingu nic nie wymaże z mojej pamięci.

odpowiedz
Przemo - 19.07.2021 / 20:59, *.cyfrowypolsat.pl

@Przemek: oj tak, to były również moje czasy (też od 93 roku) - piękne, trochę dzikie i przez to takie wspaniałe. Z początku nie było takich wspaniałych flag, opraw i wspólnych śpiewów. Ale był wspólny wk...rw i wspólne emocje przeżywane na 100%, które były nieporównywalnie większe do tych obecnych.

odpowiedz
PLK - 20.07.2021 / 01:32, *.cyfrowypolsat.pl

@Przemek: A mój pierwszy 85 i Videoton w uefa!!! Później ten nieszczęsny Inter rok po roku i Pietro Fanna!!! Później zlote lata 90-te!!!! Cjoc4 był wtedy też taki typ jak Kulesza!!!!

odpowiedz
LM - 19.07.2021 / 19:48, *.tpnet.pl

A na Panu presja nie ciazy co gral Pan w LEGII wiemy takze wara od LEGII !!

odpowiedz
Tużurek - 19.07.2021 / 18:01, *.vectranet.pl

Pamiętam jak przejechali kibice Vicenzy na Legię i właśnie tak śpiewali bez względu na wydarzenia.W Ameryce Południowej,szczególnie w Argentynie jest podobnie.Są różne style kibicowania.Kto może osądzić,który lepszy? Na Legii zawsze jest mega głośno i to jest najważniejsze.Stadion to nie teatr

odpowiedz
Dsk - 19.07.2021 / 17:57, *.plus.pl

Pamietam go jedynie z tego ze zajumalismy to drewno Lechowi i ze mowil ze lubi grac w gry :D

odpowiedz
Leśny Dziadek - 19.07.2021 / 17:34, *.orange.pl

Na nich Huzaria, wdeptać w ziemie Łazienkowską.

odpowiedz
Stachu - 19.07.2021 / 17:09, *.orange.pl

Mądrze prawi z tym dopingiem oderwanym od wydarzeń na boisku, cały czas jednostajne przyśpiewki nie mające związku z tym co na boisku, tymczasem na wyspach czy w Holandii to jest organizm połączony i trybuny współgrają z boiskiem co tworzy całość.

odpowiedz
Krzeszczu - 19.07.2021 / 17:42, *.bredband2.com

@Stachu: Mistrzem polski jest, i nie poddawaj sie. Do usranej smierci.

odpowiedz
ChłopoRobotnik - 19.07.2021 / 17:54, *.232.85

@Krzeszczu: co za klopot powiedziec Staruchowi co nie pasuje Ci i zeby zmienil repertuar, ale tacy jak ty tylko szczekaja w necie haha

odpowiedz
Krzeszczu - 19.07.2021 / 17:58, *.bredband2.com

@ChłopoRobotnik: a tacy jak ty wiecznie byle göööwnem podnieceni i ze stalym argumentem: kup se klub.
A co do "dopingu", moze sie myle? Moze Ojamaa sie myli?

odpowiedz
Leśny Dziadek - 19.07.2021 / 18:23, *.chello.pl

@Krzeszczu: mędrala, wirtualny kibic -cały ty

odpowiedz
LewLegia - 19.07.2021 / 18:28, *.net.pl

@Stachu: od kilku lat na wymioty się zbiera od tego ,, nie poddawaj się,,.

odpowiedz
Legia - 19.07.2021 / 19:22, *.orange.pl

@Stachu: Na Bodo byliście? Zresztą trochę się zmienia w tej kwestii.

odpowiedz
Rytm - 19.07.2021 / 22:04, *.centertel.pl

@Stachu:
Jakoś większość piłkarzy zagranicznych mówi o atmosferze na Legii z podziwem. Też ci którzy przyjechali tu jako rywal, a nie jako piłkarz Legii.

Wolę nasz styl kibicowania niż angielski, szkocki, który jest niezorganizowany.

odpowiedz
Rytm - 19.07.2021 / 22:07, *.centertel.pl

@Krzeszczu: a takim jak wy zawsze coś nie pasuje. Sami nic nie zrobią, tylko krytykują innych.
Jakoś np. Dossa Junior był zachwycony atmosferą na Legii. Może on się mylił?
Wielu zawodników chwali atmosferę na Ł3. Mylą się?
Jeden Ojamaa tak stwierdził i od razu jest to orawfa objawiona.
Psy szczekają...:)

odpowiedz
Rytm - 19.07.2021 / 22:10, *.centertel.pl

@LewLegia : na wymioty to się zbiera od takich januszy jak ty. Ale dobrze, że nie macie nic do powiedzenia. Przynajmniej Legia kibicowsko coś znaczy, bo przy was to by nikt o niej nie słyszał hahaha

odpowiedz
Zdziwiony - 19.07.2021 / 23:55, *.orange.pl

@Rytm: może w Polsce bo w Europie i na Świecie bardzo niewiele...

odpowiedz
Leśny Dziadek - 20.07.2021 / 00:41, *.centertel.pl

@Leśny Dziadek : Krzeszczu nie bierz w ogóle pod uwagę trolla, który się pode mnie podszywa.

odpowiedz
Krzeszczu - 20.07.2021 / 09:22, *.bredband2.com

@Rytm: mozna zaklamywac rzeczywistosc i mowic ze czegos nie ma kiedy cos jest. Mozna robic z siebie idiote i mowic na biale czarne a na czarne biale. Trzeba byc niezlym schizofrenikiem. Czy chcesz mi powiedziec ze trybuna nie odwala w kolko na okraglo ”nie poddawaj sie” i ”mistrzem polski jest ukochana ma”? Proste pytanke, tak czy nie?

odpowiedz
Krzeszczu - 20.07.2021 / 09:35, *.bredband2.com

@Leśny Dziadek: spoko :-))

odpowiedz
isjuidjosidjoaifjdoasjfois - 21.07.2021 / 11:33, *.sprintair.eu

@LewLegia : a mi jak slysze "pijacy i zlodzieje"

odpowiedz