Bartosz Frankowski i Josue - fot. Woytek / Legionisci.com

Zabrzańskie kontrowersje, czyli Lyczmańskiego zamach na logikę

Woytek, źródło: Legionisci.com

O tym, że pomysł ponownego obsadzania Bartosza Frankowskiego w roli sędziego meczu Legii nie może skończyć się dobrze, wiedziała każda rozsądnie myśląca osoba. Najwidoczniej takich osób nie ma wśród tych, którzy podejmują decyzje. To, że w sobotę arbiter z Torunia sobie nie poradził, nikogo nie dziwi. Gorzej, gdy następnie jego decyzje zostały w przedziwny sposób "przyklepywane" przez autorytet sędziowski na antenie Canal+.W niedzielę wieczorem w Lidze+ Extra Adam Lyczmański wziął pod lupę kontrowersyjne sytuacje z sobotniego spotkania Górnika z Legią. Niestety, były sędzia zamiast wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jedynie dolał oliwy do ognia, broniąc w zasadzie każdej decyzji arbitra.

Josue kopnięty przez Mvondo

Pierwszą analizowaną sytuacją była ta, która wydarzyła się po bramce dla Legii. Wówczas bramkarz zabrzan wyjął piłkę z siatki i wyrzucił do przodu. Przejął ją Josue i wykopnął z całej siły w kierunku trybun. Po co wykonał ten bezmyślny gest? Trudno powiedzieć, natomiast to stosunkowo mało istotne zdarzenie natychmiast sprowokowało reakcję rywali, którzy wmieszali się w świętujących legionistów, chcąc wymierzyć Portugalczykowi sprawiedliwość. W pewnym momencie Jean Mvondo chciał skorzystać z zamieszania, szukał nogi Josue i kopnął go w łydkę. Sędziowie w wozie VAR zasugerowali, że może to być potencjalna czerwona kartka, ale Bartosz Frankowski po obejrzeniu materiału wideo ukarał gracza Górnika jedynie żółtym kartonikiem. Taką decyzję za poprawną uznał na antenie Canal+ ekspert sędziowski.

- Mamy w terminologii przepisów gry coś takiego, jak nierozważne kopnięcie. Ja traktuję jako nierozważne kopnięcie, a za to jest żółta kartka. Trzeba zaznaczyć, że było to nieroztropne zachowanie zawodnika Górnika i niewiele zabrakło, by zakwalifikować to jako czerwoną kartkę. Wiem, że będzie to kontrowersyjne, ale takie są przepisy i wykładnie - powiedział Adam Lyczmański.

Wymachiwanie łokciem
Druga sytuacja miała miejsce w drugiej połowie przy linii końcowej boiska. Wówczas Rafał Augustyniak podbiegł z tyłu do Anthony'ego van den Hurka, a ten postanowił zastawić się łokciem i wykonał mocny ruch ręką do tyłu, trafiając prosto w twarz zawodnika Legii. Oddajmy głos ekspertowi sędziowskiemu Canal+:

- Oglądając ten mecz, od razu powiedziałem sobie, że jest to nierozważny atak łokciem i podtrzymuję to do teraz. Cały czas kieruję się swoim przeczuciem, doświadczeniem, przepisami i kontrastem [porównanie do łokcia Tudora - przyp. red]. Jest to sytuacja niecodzienna, pechowa dla zawodnika Legii. Nie widzę tu brutalności, celowości i tzw. konkretnego uderzenia. Kupuję decyzję sędziego z boiska. Uważam, że sędzia oceniał sam atak, a nie oceniał tego, że wypadły tam zęby. Było to niefortunne zdarzenie. Dla mnie jeśli chodzi o przepisy gry, powagę oceny przewinienia, to co uczę się na klipach UEFA, jest to poziom nierozważnego ataku. Jeżeli przepisy zostaną na górze zmienione, to sędziowie będą się do tego stosować - powiedział Adam Lyczmański.

Podwójne standardy oceny

I tak oto czarno na białym ekspert przyznał, że stosuje podwójne standardy w dwóch powyższych sytuacjach. W sytuacji Augustyniaka usprawiedliwił sędziego, że ten oceniał jedynie intencje faulującego (nierozważny atak), a nie oceniał skutku/siły (wybite zęby rywala). Natomiast w sytuacji kopnięcia Josue kryteria oceny w magiczny sposób się odwróciły. Wówczas intencje gracza Górnika stały się nieistotne (celowe usiłowanie kopnięcia piłkarza bez piłki i bez gry), a ważniejszy okazał się skutek, czyli jak to nazwano w programie "pyrgnięcie" i niezrozumiała kwalifikacja zdarzenia jako "nierozważne kopnięcie". To tak jakby powiedzieć, że "no w sumie kopnął, ale za lekko, powinien był mocniej". Jednakże przepisy są takie, że w tym wypadku w ogóle nie powinno być mowy o nierozważnym kopnięciu, bo nie była to walka o piłkę.

Gdyby Frankowski i Lyczmański w tych sytuacjach zastosowali te same kryteria - nieważnie które - to jeden z dwóch graczy Górnika musiał wylecieć z boiska z czerwoną kartką. A tak, mamy do czynienia ze zwykłym dorabianiem teorii do faktów i nieudolne próby robienia z widzów idiotów.

Obsada sędziowska

Na koniec tej analizy wracamy do tematu wyboru sędziego. Na początku programu prowadzący Krzysztof Marciniak próbował wyjaśnić, skąd w ogóle wziął się pomysł, by Bartosz Frankowski został wyznaczony do prowadzenia meczu Legii i wyszło mu to.... niezbyt fortunnie. W skrócie:
- Jarosław Przybył nie mógł sędziować, bo sędziował w poprzedniej kolejce mecz Legii
- Tomasz Kwiatkowski i Paweł Raczkowski są z Warszawy
- Szymon Marciniak został wyznaczony do meczu Pogoń - Raków
- Tomasz Musiał będzie do dyspozycji dopiero w kwietniu
- Daniel Stefański jest z Bydgoszczy, ale mieszka w Warszawie, więc żeby nie potęgować teorii spiskowych, meczu nie mógł sędziować (!!)

Pozostała więc - według Marciniaka - bardzo krótka lista. Nazwisk niestety już nie wymienił, więc uzupełniamy tę "krótką" listę o sędziów głównych z dwóch ostatnich kolejek Ekstraklasy:
- Damian Sylwestrzak (sędziował mecz Górnika w poprzedniej kolejce, więc odpada jak Przybył)
- Bartosz Frankowski
- Krzysztof Jakubik
- Piotr Lasyk
- Paweł Malec
- Patryk Gryckiewicz
- Łukasz Kuźma
- Wojciech Myć
- Sebastian Krasny

Faktycznie, niesamowicie krótka ta lista, z "tylko" siedmioma potencjalnie neutralnymi nazwiskami. No, nie było żadnego innego wyjścia, jak tylko wyznaczyć Frankowskiego... sami rozumiecie.

PS. Jeżeli dobrym argumentem za niewyznaczaniem Legii Stefańskiego jest fakt, iż mieszka w Warszawie, to czy jeszcze lepszym za niewyznaczaniem Frankowskiego jest to, jak sędziował poprzednie mecze Legii? A może w sobotę dla kogoś najistotniejsze było, by w Zabrzu sędziował ten, który będzie potencjalnie bardziej kontrowersyjny na niekorzyść wiadomo kogo...

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (96)

+dodaj komentarz
ogarnij się - 09.03.2023 / 11:50, *.61.162

ale wysryw, czytać się tego płaczu nie da :D

odpowiedz
Łzy zwycięstwa - 09.03.2023 / 18:24, *.tpnet.pl

@ogarnij się: Jak tam Żabole ? Spadacie do pierwszej ligi czy nie ? Ostatnio jak spadaliście to podobno był duuży płacz u was , hehe .

odpowiedz
WoLa - 09.03.2023 / 09:14, *.tpnet.pl

Sędziowie to ogólnie osoby o obniżonych w inteligencji, oni ewentualnie gdzieś na ciecia się jedynie nadają jak skończą z sędziowaniem a Marciniak to pewnie będzie pasterzem na emeryturze bo ten to IQ ma w granicach połowy średniej krajowej

odpowiedz
MIODUSKI KONFABULANT - 08.03.2023 / 12:03, *.telefonica.de

Polscy sędziowie to kurfy sprzedawczykowie

odpowiedz
@@@ - 07.03.2023 / 17:22, *.orange.pl

Ciekawe ile płacą za takie bzdury

odpowiedz
MIODUSKI KONFABULANT - 08.03.2023 / 12:05, *.telefonica.de

@@@@: ciekawe ile komunistyczny PZPN płaci za takie bzdurne wpisy

odpowiedz
Miki55 - 07.03.2023 / 16:19, *.chello.pl

Liczmański swoje wywody usprawiedliwiające kolesia sędziego określą jako zgodne z przepisami, tymczasem to co on próbuje nam sprzedać to nie są przepisy lecz jedynie ich nieudolna i wyraźnie tendencyjna interpretacja.

odpowiedz
13 - 07.03.2023 / 12:54, *.204.65

Wiem że każdy jest wkur_y.
Polska Piłka jest tak skorumpowana w amatorski sposób, że ja to się śmieje.. Losowanie PP, Frankowski, itp itd. Legii pewne siły robią pod górę ile się da, choć nie wszystko się da... Mioduski broni swoją opinię restrukturyzacja Legii, gdyby nie to myślałbym nadal że jest z nimi. Pamiętajcie!
Pół Polski nas nienawidzi!
Drugie pół Polski to My!
Je_ ich. Nie udało się. Każdy wie co jest grane.

odpowiedz
Zielu - 07.03.2023 / 12:07, *.centertel.pl

Chyba nie rozumiem sportu, Pekhart dostaje żółtą za złapanie z bark i dotknięcie policzka przeciwnika... a w sytuacji z Rafałem gość napie.dala z ekierki prosto w ryj łamiąc 2 zęby i też żółta... 5 cm wyżej i wbił by mu nos do czaszki albo połamał oczodol... przypadek ... a kartki dla Josue dla mnie też komedia, gość jest impulsywny ale jest w piątce ludzi którzy ciągną poziom tej skopanej ligi... I to dla mnie jest argument za tym żeby trochę inaczej patrzeć na ich koloryt... identyczna sytuacja z Vadisem na Jagiellonia... nasza liga zabija piłkarzy za pomocą kopaczy i sędziów... gratuluję i pozdrawiam

odpowiedz
Marcin_Legia - 07.03.2023 / 14:44, *.net.pl

@Zielu: dodam że Josue dostał 1 żółta za rozmowę z sędzia jako kapitan druzyny że mu frajer dwa zęby wybił

odpowiedz
mpolak - 07.03.2023 / 08:54, *.t-mobile.pl

Jak zwykle jedna dwie decyzje przeciwko Legiuni i już spisek dziejowy. Ogarnijcie się może - od kilkudziesięciu lat drukowali sędziowe dla Was non stop i jakoś nigdy nie było problemu. Można ewentualnie mieć wątpliwości do decyzji w momencie kopnięcia Mvondo. Faul na Augustyniaku i czerwona kartka Josue prawidłowe.

odpowiedz
Jb - 07.03.2023 / 16:02, *.chello.pl

@mpolak: co drukowali ? bo może książki bo nikt nikogo nie złapał za rękę a jak wiesz jak drukowali non stop to ty wydaj książki

odpowiedz
La'Cabaret - 07.03.2023 / 08:38, *.ynet.pl

Co prawda nie oglądałem meczu - widziałem tylko skróty, nie jestem też sędzią (znam się na tym jak większość kibiców), ale moim zdaniem sędzia nie popełnił żadnego błędu. Lyczmański też ma rację. Wszystkie decyzje pod względem czystej logiki są prawidłowe. Szkoda tylko zębów Augustyniaka. Szczęście w nieszczęściu, że miał już je wymieniane. Za pierwszym razem to musiał się dopiero nieźle wqrwić.

odpowiedz
singspiel - 07.03.2023 / 13:32, *.4.149

@La'Cabaret: sędzia ma prawo dać czerwo, kiedy atak jest wykonany ze zbyt wielką siłą. można dostać kartkę, nawet nie trafiając rywala. zagranie hurka przypadkowe, ale czerwo ewidentne. w drugim nawet nie ma co dyskutować. nawet zamachnięcie sie na rywala, bez uderzenia lub kopnięcia to kartka. nawet nie wspominam, że po gwizdku. ten drugi mógłby być za to zawieszony dodatkowo przez (chyba) komisję ligi. za to kartka dla josue to kuriozum. upadł poza polem karnym? grać dalej

odpowiedz
z(L)y - 07.03.2023 / 08:33, *.plus.pl

Proponuję w niedzielnym meczu ze Stalą Mielec "wyśpiewanie" paru miłych słów na drukarza, frankowskiego...

odpowiedz
Hugon - 06.03.2023 / 23:05, *.vectranet.pl

Jest jeszcze jeden aspekt tego meczu, przewrócenie się tego samego zawodnika co wybił zęby,przed polem karnym LEGII i za te padolino żadna kara go nie spotkała.Prawdopodobnie dlatego że miał już jedno żółtko .I tu można zobaczyć jak ten pajac z Torunia podchodzi do meczów LEGII.

odpowiedz
jim - 06.03.2023 / 21:18, *.tpnet.pl

Podbiegnięcie do zawodnika i specjalne kopnięcie to niesportowe zachowanie po której dostaje się czerwoną kartkę i nie ma znaczenia w jaki sposób to zostało zrobione, wymach łokciem w strone nadbiegającego zawodnika i uderzenie go to działanie z premedytacją za co dostaje się czerwoną kartkę. Ogólnie problem polega na tym, że sędziowanie jest na takim samym poziomie na jakim nasza ekstraklasa ale dla pocieszenia jeżeli chodzi o sędziowanie to w najlepszych ligach jest podobnie, każdy sędziuje jak mu się podoba.

odpowiedz
Kibic - 06.03.2023 / 23:51, *.mm.pl

@jim: najpierw trzeba poczytać przepisy gry i wytyczne uefy a potem się wypowiadać bo jak widać nie masz o tym zielonego pojęcia

odpowiedz
jezus - 07.03.2023 / 02:17, *.vectranet.pl

@Kibic: pojecia to ty nie masz baranie

odpowiedz
singspiel - 07.03.2023 / 17:41, *.atman.pl

@jim: zwłaszcza po gwizdku. ale w drugim przypadku nie było premedytacji. jednak atak był zbyt mocny. dwie czerwone

odpowiedz
albercik - 06.03.2023 / 20:35, *.centertel.pl

Dla widzów o mocnych nerwach Frankowski w lidze czeskiej maj 2022.Kto mu dał gwizdek? Var nie pomoże bo On jest słaby ale innych nie ma.

odpowiedz
Lw - 06.03.2023 / 19:25, *.t-mobile.pl

Do powyższego opisu można dodać sytuację Kapustki faul na nim jak wychodził sam na sam z bramkarzem tylko żółta kartka i ręka po rzucie wolnym Josue choć tu rzeczywiscie decyzja była trudna.

odpowiedz
RR - 06.03.2023 / 19:15, *.prosoft24.pl

Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na zachowanie Frankowskiego po faulu a Augustyniaku. Zamiast od razu pokazać Holendrowi kartkę (obojętnie jaką - dla mnie czerwień), to on zabrał się za pouczenie zawodnika. Dopiero po chyba dwukrotnej interwencji Jędrzejczyka i Josue raczył wyciągnąć żółtko. gdyby nie ich interwencja pewnie żadnej kartki by nie pokazał. P.S. Jakim cudem taki słaby arbiter ma papiery międzynarodowego sędziego - żenada!!

odpowiedz
Miki55 - 07.03.2023 / 16:37, *.chello.pl

To ja Ci wyjaśnię "jakim cudem". Sędzia Frankowski jest z paczki Listkiewicza, tego który swego czasu jak był prezydialnego,esem PZPN wydał sędziemu wytyczne że ma tak sędziować mecz aby działacze ówczesnego Lecha byli usatysfakcjonowani. Pikanterii tym wytycznym dodaje fakt że wydał je pisemnie na kartce którą to kartkę ten sędzia następnie upublicznił i co ? A no właśnie nic.
Listkiewicz nadal jest w TV "szanowanym autorytetem,, i wprowadzą do grona sędziwskiego swoich uczniów, w tym również swojego synalka.

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 08.03.2023 / 06:49, *.play-internet.pl

@Miki55: Zgadza się.A dodać jeszcze trzeba fakt,że w '93 r,w ostatniej "kolejce cudów", Listkiewicz był sędzią liniowym w meczu.......Ł.K.S-Olimpia.Tam padł wynik 7-1,ale oczywiście pytany o to,czy ma jakieś podejrzenia,co do "czystości" tego meczu,stwierdził,że "mecz był absolutnie czysty".Ech,Polska jeszcze długo nie będzie normalnie funkcjonowała,bo "na układy nie ma rady",a tych komunistycznych złogów jest jeszcze w chói w zdecydowanej większości instytucji-w P.Z.P.N-ie również......

odpowiedz
Mr kibic - 06.03.2023 / 18:33, *.tpnet.pl

Frankowski posędziował uczciwie i wielki lament w W-wie bo nie pomagał. Uważam że wszystkie decyzje były jak najbardziej prawidłowe bez naciągania w żadną stronę, a Josue cóż myślał że może więcej bo niby gwiazda /tylko we własnym przekonaniu/ a przy tym buraczany charakter i prymitywne maniery więc to wcześniej czy później musiało się tak skończyć.

odpowiedz
Andrzej - 06.03.2023 / 18:52, *.tpnet.pl

@Mr kibic: Wypad do swojej rudery , buraku . Frajer jesteś i persona non grata jesteś , zjazd .

odpowiedz
Jerz z Potoku - 06.03.2023 / 19:40, *.chello.pl

@Mr kibic: lament w stolicy jest nie dlatego, że nie pomagał (kuriozalne rozumowanie!), ale dlatego, iż wszelkie sporne kwestie rozstrzygał w taki sposób, aby nie osłabiać rywala Legii. Żółta kartka dla Mvondo za świadome kopnięcie w łydkę Josue, w sytuacji gdy piłka nie była w grze, jest tego najlepszym przykładem. Zabrzanin zadał sobie sporo trudu, aby w gąszczu nóg innych piłkarzy Legii "smyrgnąć" właśnie jego łydkę. I cóż Kol. @Mr kibic, nadal uważasz, że wszystkie decyzje BF były jak najbardziej prawidłowe...?
Ps.: Kol. @Woytek wymienił siedmiu tzw. neutralnych sędziów, którzy mogli poprowadzić mecz w Zabrzu, ale szef Kolegium Sędziów PZPN postanowił inaczej. Być może ważniejsze było to, aby "bohaterska" trójka sędziowska (w tym bratanek ZB) mogła ponownie zaistnieć w tak atrakcyjnym meczu. Skutki tej "brawurowej" decyzji to m.in.: zdezawuowanie stanu sędziowskiego, dalsze jątrzenie i skłócanie kibiców, potęgowanie antagonizmów międzyklubowych, a także utrata zdrowia przez piłkarza Legii. Czy to mało Kol. @Mr kibic oraz @Immunitet dla Josue!!!...?
Kontrowersyjne serdeczności

odpowiedz
Immunitet dla Josue!!! - 06.03.2023 / 17:01, *.247.8

Wpisy autorów i komentujących pokzują ich znajomość z piłką nożną. Czerwo jedno się należalo, za wybite zęby nie!!! Czemu nikt nie pisze, że Augustyniak musiał mieć słabe zęby? Dograł do końca meczu bez zębów i nikogo to nie dziwi ale czerwo się należalo, bo zdjęc z rodziną do końca życia nie będzie mogł robić, jak pisał inny autor na legionisci.com. Za duzo fify chłopaki. Taka prawda. Mecz słaby z bardzo słabym przeciwnikiem. Głupie osłabienie zespołu przez kapitana, a tu nie on jest winny tylko sędzia, bo zastosował sie do przepisów...... nie do wymysłów i domysłów. Autorze tektu może przytoczysz mecze Frankowskiego przeciwko Legii i jakie tam błedy popełniał..... a nie rzuca pan tekstem, że zawsze mecze Legii z Frankowskim były gwizdane przeciwko Legii.Jakie to mecze? Wypadałoby by napisać skoro szczuje pan do nienawiści sędziów kończac zdanie .... sami rozumiecie.... Z pana tesktu nic nie rozumiem. Cytuje pan ekspertów i dalej ma pan problem. Jeśli nie będzie po pana myśli to znaczy, że inni się nie znają czy może pan za mało rozumie? Czerwonej za wybitę zęby nie ma w piłce nożnej. Tak samo jak nie ma czwrwonej za brak możliwości robienia zdjęć z rodziną..... żółta dla Josue ewidentna. Straszna głupota w taki sposób osłabić zepół ale skoro w klubie wszyscy zazdowlenie to już ich problem. Tylko nie zrzucać winy na sędziego.... bo to pokazuje, że się nic nie znacie na piłce, a komentujecie. Zapisałby sie jeden z drugim do klubu i zobaczyl o czym pisze. Sama fifa to troche za mało. Ciekaw jestem tych meczy z Frankowkim. Jakby mógł pan uzupełnić swój tekst to byłoby super. Takie rzuacanie hasłami przypomina transfera w polskiej lidze. Ktoś napisze, nic to z prawdą nie ma wspolnego ale zainteresowanie niby jest. Josue gwiazda przez cały okres pobytu w Legii nie miał ani jednej propozycji. Taki dobry jest ale wiem , ze pan uważa go za kozaka polskiej ligi ;) Pozdawiam.

odpowiedz
Arek - 06.03.2023 / 18:00, *.tpnet.pl

@Immunitet dla Josue!!!: typie. skoro już się tak rozpisałeś, to może rzeczywiście czas zacząć mecze oglądać. Pamiętasz mecz ze Śląskiem sędziowany przez frankowskiego 2 lata temu? Pamiętasz może jaką bramkę wtedy straciliśmy? Jak nie, to sobie przypomnij z odtworzenia. A pamiętasz może mecz również w Zabrzu, gdzie gówno w wiadrze kosiło Luquinhasa równo z trawą. Wtedy, "wielki ekspert Mielcarski" raczył stwierdzić, że gdyby Luquinhas tyle nie dryblował, to by nie był tak faulowany. To tylko 2 mecze, bo więcej mi się nie chce. Sytuację z kopnięciem Josue przez opalonego masz tu opisaną. Dlatego, nim zaczniesz krytykować, może sam odrzuć fifę, to po 1, a po 2, jak już piszesz, pisz po polsku i nie broń tej łamagi, bo jej nie wybronisz. Po prostu nie idzie.

odpowiedz
axlrose - 06.03.2023 / 18:21, *.orange.pl

@Arek: Kolego Arek, ten gość jest imbecylem i trollem w jednej osobie. Nie odpisuj takiemu obszczymurowi, bo wtedy się podnieca i myśli że ma rację.

odpowiedz
Hans Ch. Andersen - 06.03.2023 / 19:06, *.t-mobile.pl

@Arek: Gość dobrze pisze. Sytuacja z Augustyniakiem była całkowicie przypadkowa, nie było intencji uderzenia, a że chłop nie dba o zęby to już jego problem. To machnięcie Holendra wcale nie wyglądało na jakieś mocne i dziwne, że Augustyniak aż tak ucierpiał. Josue słusznie wyleciał z boiska, on żyje chyba latami 90-tymi kiedy sędziowie dawali się nabierać na byle upadek. Bezczelna symulka = żółta kartka, agresywna postawa i pyskowanie do arbitra, druga i w konsekwencji czerwona. Frankowski nic tu nie przekręcił co nie znaczy, że to dobry sędzia, myli się ale w obie strony. Mvondo nie bez przyczyny podbiegł właśnie do Josue, bo ten coś warknął w jego stronę. Tu może być grubsza sprawa, bo są podejrzenia o rasizm. Zawodnik Górnika nic mu tak naprawdę nie zrobił co nie oznacza, że pochwalam takie zachowanie. Nie wyolbrzymiajmy sytuacji. Mecz ze Śląskiem został przegrany przez głupotę obrony Legii która stanęła gdy liniowemu odbiło i podniósł chorągiewkę. Gra się do gwizdka, a piłkarze Legii o tym zapomnieli, gwizdka nie było więc gra toczyła się dalej. Gol prawidłowy. Już dawno nawet wielu kibiców Legii zauważyło, że Luquinhas to symulant lepszy niż kiedyś Radović robiący pady w polu karnym rywala. Gość bazował na zrywie, szybkości i balansie ciała. Szybko kopnąć piłkę obok przeciwnika i upaść wymuszając wolne i kartki na arbitrze. Wiele z tych rzekomych, ostrych fauli Górnika to zwykła twarda, męska walka o piłkę i pozycje ale Brazylijczyk musiał nurkować przy byle dotknięciu. Inna sprawa, że z takimi warunkami fizycznymi do polskiej ligi to się nie nadawał. Doszło do tego, że się przewracał od podmuchu wiatru podczas gdy rywal stał od niego dwa metry!

odpowiedz
Arek - 06.03.2023 / 22:31, *.tpnet.pl

@axlrose: i tam poniżej mamy "Andersena". Rzeczywiście racja, szkoda klawiatury.

odpowiedz
William (L) Petersen - 06.03.2023 / 23:38, *.tpnet.pl

@Hans Ch. Andersen: Hans Ch. - ? ...

odpowiedz
Ben - 06.03.2023 / 23:59, *.tpnet.pl

@Hans Ch. Andersen: ''... chłop nie dba o zęby ...''- ty cha.ie , co ty o nim wiesz ? Masz podgląd z satelity co on robi a czego nie robi ? W Danii był Hamlet , a ty jesteś cham . Nieważne jak ''wyglądało''machnięcie Holendra , faul jest faul . W ciągu ostatnich dwóch i pół sezonu , gdy nasi obrońcy najczęściej w miarę bezboleśnie (a nieraz wręcz delikatnie) faulowali napastników przeciwnych drużyn - to sędziowie gwizdali bez wahania . Żaden nie zastanawiał się : kontakt był , jest faul . To dlaczego sędzia Frankowski w ogóle roztrząsał jakakolwiek kwestię , przecież kryterium faulu to kontakt niezgodny z przepisami , uderzenie - i nic innego nie powinno go zastanawiać . Czerwona być POWINNA dla Hurka , i bez pier....nia . O latach 90-tych to ty gówno wiesz chłopczyku , w latach 90-tych najczęściej sędziowie (oprócz niektórych dewiantów , jak Frankowski) jednak dawali grać , nie pier....li na żywca (nie zawsze , ale twarda gra była dopuszczalna , o wiele bardziej niż teraz) . Spływaj łajzo .

odpowiedz
Jano - 07.03.2023 / 00:07, *.tpnet.pl

@Hans Ch. Andersen: Nie męska gra tylko drewno i drwale, niestety tacy sędziowie promują drewno i drwali, jak masz piłkarzy z techniką to niestety nasze drewno ligowe nie umie nic innego tylko ciąć, gdyby umieli coś więcej nie grali by w takim górniku na przykład, założenia na mecz takich drewnianych drużyn to jest ciąć równo z trawą. A sędziwie pokroju frankowskiego na to pozwalają. Ja wiem że są drużyny dla których wygrana z Legią to powód do gotowania rolady z modrą kapustą z racji święta ale piłka nie na tym polega. A podwójne standardy było widać choćby po tym jak padolino zrobił piłkarz górnika on za to kartki nie dostał a już jedną miał, o mocno opalonym już nawet nie wspomnę, za takie ekscesy nor,malni sędziowie dają czerwoną kartkę że o wykluczeniu przez wydział dyscypliny nie wspomnę. Po prostu frankowski zrobił wszystko żeby górnik ten mecz wygrał ale mu nie poszło i zrobił się kwas,

odpowiedz
William (L) Petersen - 07.03.2023 / 00:29, *.tpnet.pl

@Hans Ch. Andersen: Niby kto ''warknął''? Twój pies na ciebie warczy ? Idź z tym do psyCHOLOGA , on ukoi twoje nerwy . I jeszcze co ty chromoliłeś , że to może być r a s i z m ?? Ojeej , co ty nie powiesz . Mwondo mozie kopnąć biała ćłowiek , a biała ćłowiek nie mozie potrzeć siobie nocha , a juź śmarknąć katar - to absolutely not !? Weź se chłoptasiu obejrzyj ''Czarną panterę'', a potem wypij białe (rasistowskie ?!) mleko i kur.a idź spać . Niech ci się przyśni duży biały ... niedźwiedź . Tyle , gamoniu .

odpowiedz
William - 07.03.2023 / 01:09, *.tpnet.pl

@William (L) Petersen: Proszę uprzejmie usunąć to moje pytanie o litery CH (''Hans Ch. - ?'') . Bo przypomniałem sobie , że drugie imię Andersena to piękne imię i nie powinienem w żadnym wypadku żartować sobie z tych dwóch liter tego imienia . Za to przepraszam i z góry dziękuję , jeśli to zdanie zostanie usunięte . Pozdro .

odpowiedz
KSG - 08.03.2023 / 09:06, *.vectranet.pl

@Ben:Mecz wcześniej jak Janża dostał z łokcia to nic nie było czy tu też było ok! Są równi i równiejsi i wszystko w temacie.

odpowiedz
Ben - 09.03.2023 / 01:05, *.tpnet.pl

@KSG: Nie widziałem tego łokcia na Janży mecz wcześniej (podczas meczu z kim ?) , więc się nie odniosę do tej sytuacji . Janża nie poniósł takiego uszczerbku na zdrowiu , zwróć uwagę . I wszystko w temacie .

odpowiedz
robal - 06.03.2023 / 15:28, *.vectranet.pl

A i jeszcze jedno jak Legia nic z tym nie zrobi to proste chłopaki z innych ekip uznają to za ciche przyzwolenie na bicie piłkarzy Legii w każdym meczu. Obawiam się ,że mogą być łamane kości i wylatywać kolejne zęby. Tu nie chodzi tylko o ten jeden mecz tu chodzi o to co będzie miało miejsce w następnych kolejkach, a nawet w kolejnych sezonach. Trzeba coś z tym zrobić. Mam na myśli zdecydowane protesty

odpowiedz
Dentysta - 06.03.2023 / 17:04, *.t-mobile.pl

@robal: Bez przesady, to tylko dwa małe zęby. Mnie wszystkie jedynki wypadły gdy gryzłem orzechy. W hokeju czy rugby to normalna sprawa i nikt nie płacze. Zawsze jakby co Augustyniak może się "odgryźć" przy najbliższej okazji.

odpowiedz
robal - 06.03.2023 / 18:04, *.vectranet.pl

@Dentysta: Rozumiem ,że kolega nie jest zwolennikiem Legii.To nie jest rugby ani hokej,a te orzechy to chyba z mosiądzu były.Nie przypominam sobie sytuacji żeby ktoś w polskiej lidzie stracił dwa zęby.To nie jest boks.Jak Legia nie będzie się bronić to chamstwo boisko wygra,a nie o to w tym wszystkim chodzi

odpowiedz
Top model - 06.03.2023 / 18:40, *.tpnet.pl

@Dentysta: Tylko dwa małe zęby ? Wypad na Cracowię , orzechowy skrytożerco !

odpowiedz
Rumcajs - 06.03.2023 / 15:19, *.t-mobile.pl

Josue ma ponoć zostać oskarżony o rasizm gdyż schodząc do szatni po czerwonej kartce złapał się za ...nos. Miała to być niby obraza wobec kibiców gospodarzy, a Josue będzie się z tego tłumaczył przed Komisją Ligi. To już przekracza granice absurdu. Jak to ma zmierzać w tym kierunku to na ulicy lepiej nie smarkać, a jak ktoś ma katar to niech nie wychodzi z domu, bo okrzykną go rasistą i trafi do pierdla. Niedługo to za podrapanie się po głowie czy jajach będą wieszać. To się robi chore.

odpowiedz
Walt Kowalski - 06.03.2023 / 18:34, *.tpnet.pl

@Rumcajs: europejskie ''standardy'', nie można nawet krzywo spojrzeć . Niestety , takie czasy .

odpowiedz
Walt Kowalski - 06.03.2023 / 18:36, *.tpnet.pl

@Walt Kowalski: I amerykańskie .

odpowiedz
robal - 06.03.2023 / 15:14, *.vectranet.pl

Wg mnie wybór tego człowieka na mecze Legii nie jest przypadkowy. Można długo wymieniać jego wyczyny wraz z pamiętnym meczem w Białymstoku kiedy zawodnicy Jagielloni przez cały mecz zajmowali się głównie faulowaniem Ofoe

odpowiedz
axlrose - 06.03.2023 / 18:27, *.orange.pl

@robal: A pamiętasz Kolego co tam zrobili Saganowskiemu i oczywiście tylko żółta. Złamana noga, koniec kariery dla zawodnika i dla brutala TYLKO żółta kartka!!!

odpowiedz
yyy - 06.03.2023 / 15:05, *.centertel.pl

Jeszcze jak sobie zestawimy żółtą kartkę dla pekharta za "łokieć" (bo akurat karakan, z którym walczył o piłkę, ma głowę na wysokości jego biodra) z żółtkiem dla tego van der coś tam, to też wypada to komediowo.

odpowiedz
JaDonek - 06.03.2023 / 14:35, *.t-mobile.pl

Jeszcze jedna sprawa,Van den Hook pod koniec meczu symulował faul w polu karnym legii za co z automatu powinien dostać 2 żółtą kartkę ( tak jak Josue) i wylecieć z boiska

odpowiedz
Jamato Łaidrań - 06.03.2023 / 18:27, *.tpnet.pl

@JaDonek : Otóż to. Podwójne standardy sędziak jeden z drugim odwalił . Chamstwo i skandal .

odpowiedz
Humberto - 06.03.2023 / 14:32, *.vectranet.pl

Z Legią zawsze są problemy,jak kraju tak i za granićą.A o sprawozdawcach czy to Canał+ o TVPsport już nie wspomnę-to 12-20 ty gracz Legii. Wymienieni spikierzy,proszę zobczyć jak Legia strzela,to się mają"zes..ć",taka prawda.

odpowiedz
Arek - 06.03.2023 / 18:03, *.tpnet.pl

@Humberto: chyba sam się zesrałeś. Taka prawda, dlatego spuść wodę.

odpowiedz
Patyrak - 06.03.2023 / 18:19, *.tpnet.pl

@Humberto: Wypad frajerze !

odpowiedz
Po(L)ubiony - 06.03.2023 / 13:15, *.autocom.pl

Jeszcze jest sprawa karnego. Moim zdaniem, ręka piłkarza Górnika była ewidentna. Karny jak byk!

odpowiedz
Bie(L)any - 06.03.2023 / 13:04, *.lsas.aero

... na boku sędziował bratanek Zbyszka Bońka, a jego macki nadal wiele znaczą w pzpn więc strach zapanował w środowisku sędziowskim żeby krytykować ....
Rudy potrafi być mściwy ....

odpowiedz
Miro - 06.03.2023 / 12:21, *.orange.pl

Formuła ligi+ już się kończy.Komentarze nieobiektywne a taw.kontrowersje do odstrzału.Po co to komu jeśli już nic nie można zmienić? Czas zabiera też jakaś TURBO CHAŁA.Co to ma wspólnego z magazynem piłkarskim? Od ligi+ ciekawszy jest poniedziałkowy magazyn gol w TVPsport.Dziennikarze w canal + sport wasz konserwatyzm doprowadzi do spadku oglądalności.Zacznijcie myśleć nad czymś nowym.

odpowiedz
maaciekw - 06.03.2023 / 12:14, *.ipopema.pl

jeszcze wczoraj w lidze minus Paczul zauważył ciekawostkę, że będąc konsekwentnym to Franek nie powinien sędziować naszym rywalom (nam przeszkadza = będzie innym pomagać), czyli obecnie RC, LP. WŁ i jeszcze paru innym, więc w zasadzie może kończyć karierę na szczeblu eklapy

odpowiedz
beton - 06.03.2023 / 12:13, *.chello.pl

proponuję zmienić przepisy obowiązujące w naszej extrakasie w sposób następujący:
1. jeżeli piłkarz jakiegokolwiek klubu kopnie bez piłki piłkarza L, to jest to zachowanie nierozważne i należy się żółta kartka
2. jeżeli piłkarz L kopnie bez piłki piłkarza innej drużyny, to jest to faul umyślny i należy się bezwzględnie czerwona kartka
3 i 4. jak wyżej w przypadku uderzenia łokciem i wybicia przeciwnikowi zębów, czyli piłkarzowi L można zęby bezkarnie wybijać
5. Kapitana L, czyli Josue należy zawsze ukarać żółtą kartką kiedy stara się interweniować u sędziego, do czego ma teoretycznie prawo, teoretycznie ponieważ piłkarz Josue takiego prawa nie ma i nie ważne czy interweniuje w słusznej sprawie czy nie, kartka się bezwzględnie należy.
6. Tylko piłkarza L można ukarać żółtą kartką za ew. symulowanie faulu poza polem karnym. Piłkarze innych drużyn mogą wywalać się do woli, najlepiej z dodatkowym darciem ryja a sędzia zamiast żółtej kartki tylko ruchem ręką nakazuje takiemu piłkarzowi "wstawaj h..u nie udawaj"

Pewno znalazłoby się jeszcze kilka dobrych przykładów równego traktowania, ale chciałbym zwrócić uwagę na bardzo istotny szczegół. Nagonka na Josue trwa w najlepsze. W meczy z Górnikiem np. cieszy się ze strzelonego gola, to trzeba podbiec do niego sprowokować, żeby się odwinął i mamy go z głowy a piłkarz Górnika był taki zadowolony z żółtej kartki, że nawet frankowskiemu podziękował za to oklaskami.
Nie bronię go, bo czasami odlatuje, ale jest prowokowany na każdym kroku i czasami mogą nerwy puścić.
Natomiast cała PL widzi jak to sędziowie nagminnie pomagają L w zdobywaniu kolejnych punktów. Prawda Panie trenerze Probierz ?

odpowiedz
Dyrektor - 06.03.2023 / 12:11, *.com.pl

Aaaa nie posrajcie się ile będziecie jeszcze płakać ze to tamto i nie ten sędzia. Bo ten wam akurat nie pomaga weźcie się ogarnijcie już i nie szukajcie drugiego dna gdzie go nie ma. Nikt z was nie jest i nie był sędzią i macie prawo podważać decyzje sędziego między narodowego nie posrajcie się z kibickowskim pozdrowieniem dyrektor

odpowiedz
Ju(L)ius - 06.03.2023 / 12:52, *.vectranet.pl

@Dyrektor : Kolejny punkt dla @betona: Kibice innych klubów mogą płakać, narzekać, wyzywać, hejtować i obrażać sędziów po meczach z LEGIĄ, kibice Legii mają siedzieć cicho, bo tak!!

odpowiedz
Szpic - 06.03.2023 / 16:47, *.chello.pl

@Dyrektor : Międzynarodowy piszemy zawsze razem nieuku.

odpowiedz
Paco - 06.03.2023 / 12:09, *.190.43

Poziom ligi+ jest od jakiegoś czasu żenujący . Dobrała się banda wieśniaków i czym bardzie jadą po Legii tym większy uśmiech . Marciniak prowadzący mamy szanse zweryfikować sytuacje z łokciem na bazarku szembeka gdzie go kilka razy spotkałem . Będzie zupełnie przypadkowo

odpowiedz
mati - 06.03.2023 / 12:02, *.play-internet.pl

Lyczmański był słabym sędzia poza tym od kiedy to kolega frankowskiego sa z jednego zwiasku piłkarskiego (DOKŁADNIE KUJAWSKIEGO ZWIAZKU PIŁKI NOŻNEJ) w anal+ ma możliwość oceniania jego meczu PRZECIEŻ ON Z FRANKOWSKIEGO zrobił po tym meczu męczennika !!! I co wy od niego chcecie ? A już próba tłumaczenia tego smiesznego Marciniaka ze nie było innego sedziego do sędziowania to robi z siebie posmiewisko to nie jest jego dzaiłka do tłumaczenia lub bycia rzecznikiem PZPN a warto też pamiętać kto jest teraz przewodniczacym kolegium sedziów to Mikulski (Lublin) a zastepca no właśnie Małek (Zabrze !!!) duch Przesmyckiego cały czas obecny w PZPN !!! skandal I WSTYD DLA ANALU + !!!

odpowiedz
Mateusz z Gór - 06.03.2023 / 16:21, *.orange.pl

@mati:

Lyczmański był jednym z najsłabszych arbitrów po aferze korupcyjnej w Polsce. Zawsze miał problemy z czuciem gry, a również jego forma typowo sportowa wyglądała średnio profesjonalnie.

odpowiedz
Andrzej - 06.03.2023 / 11:39, *.orange.pl

Po pierwsze Lasyk tez odpada bo sedziowal poprzednia Legie.
Po drugie kim wy jestescie zeby wybierac sobie sedziow? Jak sie cos nie podoba to klub( nie kibice) moze skladac zażalenia

odpowiedz
Marcin - 06.03.2023 / 12:22, *.02.net

@Andrzej: a kim ty jesteś śmieszny człowieczku aby tu się udzielać co???

odpowiedz
Aejao - 06.03.2023 / 12:38, *.chello.pl

@Andrzej: Wypier*laj!

odpowiedz
Andrzej - 06.03.2023 / 18:10, *.tpnet.pl

@Andrzej: Właśnie , wypier...aj .

odpowiedz
Mateusz z Gór - 06.03.2023 / 11:13, *.orange.pl

Z tymi sędziami to jest chyba tak, że tylko niektórzy mogą sędziować mecze podwyższonego ryzyka. W sensie taki Malec mógłby poprowadzić mecz Legii ze Stalą, ale z Górnikiem już nie. Stąd ta lista krótsza, co oczywiście nie usprawiedliwia wyznaczenia arbitra, który doprowadził do takiego bałaganu.

odpowiedz
Aejao - 06.03.2023 / 10:57, *.chello.pl

W latach 80'ych zespół KOMBI miał taki tekst, który jest aktualny do dzisiaj.

Kim też są że mają nas za nic
Przecież ból ich zrodził ten sam
Jaki znak na niebie zastali
Że teraz nie chcą go znać
Kim też są że wierzą w swe męstwo
I od lat cytują swój mit
Kto im dał tę wiarę w zwycięstwo
A nie nauczył jak żyć
Nietykalni żyją pośród nas
Nietykalni oszukują czas
Nietykalni ciągle jeszcze są
Nietykalni skamieniałe zło
Nie od dziś ze światem skłóceni
Myślą że to ich wybrał los
Wiedzą jak nie chodzić po ziemi
Jak obok być cały czas
Kryją się za ścianą pozorów
Każdy z nich uników zna sto
Ale nikt nie sprawdził na pewno
Jak blisko czasem na dno
Nietykalni żyją pośród nas
Nietykalni oszukują czas
Nietykalni ciągle jeszcze są
Nietykalni skamieniałe zło

odpowiedz
Bartek - 06.03.2023 / 09:16, *.play-internet.pl

Josue nie kopnął w trybuny tylko w górę, w niebo. Śmieszny ten Lyczmański, taki plus tego wszystkiego że Josue się wykartkował i nie będzie pauzował z lechem albo z rakowem jak czegoś nie odjebie.

odpowiedz
Woytek (Legionisci.com) - 06.03.2023 / 09:22, *.legionisci.com

@Bartek: Nie było to czyste kopnięcie w górę. Piłka poleciała w trybuny po odbiciu od betonu za linią boczną - widziałem to na żywo z poziomu murawy. Moim zdaniem całkowicie niepotrzebne zachowanie kapitana Legii.

odpowiedz
horhe - 06.03.2023 / 09:42, *.play-internet.pl

@Woytek (Legionisci.com):
Dokładnie tak było. Zgadzam się, że za kopnięcie w łydkę ewidentna czerwona (zamierzenie kopnięcia przeciwnika bez piłki jest ewidentne, nie widzę tu miejsca na inna interpretację). Natomiast dla naszego kapitana żółta za prowokacyjny gest też byłaby zgodna z przepisami.
Fatalny mecz sędziego. Na tym przykładzie widzimy, że dobry sędzia musi mieć tzw. "czucie gry".

odpowiedz
WBA - 06.03.2023 / 08:53, *.8.54

Beton ma się dobrze

odpowiedz
Gregor - 06.03.2023 / 08:37, *.telefonica.de

A pozostali nie mogli sędziować meczu Legii, bo w podstawówce byli w Warszawie na wycieczce i im się podobało.

odpowiedz
Anty Vuko - 06.03.2023 / 09:55, *.tpnet.pl

@Gregor:
Dobre????????????

odpowiedz
Single malt - 06.03.2023 / 08:10, *.wawtel.pl

tku powiedział,że "najważniejsze,że sędzia swoimi decyzjami nie wypaczył wyniku spotkania".Czyli de facto przyznał,że decyzje sędziego były błędne! Gdyby były prawidłowe,to mogłyby najwyżej wpłynąć na wynik meczu,ale nie WYPACZYC.Wieszczu i Żewłak troche bez jaj polemizowali z "ekspertem".Może nie chcieli ryzykować utraty fuchy w C+ ?

odpowiedz
Legionista - 06.03.2023 / 08:07, *.net.pl

Lyczmański won z Canal+ teoretyk i nieudacznik zamach ręką a uderzenie łokciem to dwie różne sprawy nawet tego niemota nie jest w stanie rozróżnić. Kopnięcie Josue, tak sobie machnął nogą, dla żartu. Jeżeli Frankowski ma czyste sumienie, niech przyjedzie sędziować mecz do Warszawy.

odpowiedz
Piter - 06.03.2023 / 07:57, *.t-mobile.pl

Towarzystwo wzajemnej adoracji.

odpowiedz
krys - 06.03.2023 / 07:23, *.160.160

A może co jakiś czas zatrudnić sędziego z innego kraju , może byłby bardziej bezstronny. A tych z Var na linie boczne.

odpowiedz
Mordziaty - 06.03.2023 / 07:13, *.play-internet.pl

Żewłakow najlepiej wyjasnil tego Lyczmanskiego.

odpowiedz
Alex Bielany - 06.03.2023 / 06:37, *.aster.pl

Zewlak próbował sędziowskiej mafii wytłumaczyć, ze zeby to nie tiktaki, ale to jak walka z wiatrakami

odpowiedz
Robert Szenfeld - 06.03.2023 / 06:21, *.t-mobile.pl

Ten pseudoexpert opiera się na filmach instruktarzowych dla sędziów . Nie dostał nigdy z łokcia po ryku ,, nierozważnym ruchem,, i stąd taka ocena .
A jeśli chodzi o kartkę dla Josue ( ta pierwszą ) , to kto ma dyskutować z sędzia jeśli nie kapitan ? i To jest karane kartką ? Może ojciec dyrektor takie wskazówki dał przed meczem ..

odpowiedz
Szpic - 06.03.2023 / 07:15, *.chello.pl

@Robert Szenfeld : Całkowita zgoda. Właśnie po to jest kapitan, że gdy kolega dostaje w zęby to należy go bronić (chyba to naturalny ludzki odruch - pomijając kwestię kapitana drużyny). A Frankowski to kreatura z gwizdkiem przez pomyłkę jedynie nazwana "sędzią piłkarskim".

odpowiedz
Paweł - 06.03.2023 / 04:16, *.com.pl

W ostatniej kolejce sędziował nam przybył a nie Lasyk. Czy lyczmański nie jest vce szefem kuj-pom ZPN? Broni ,,swego,, podwładnego? Boniek to samo broni franka bo w obsadzie sędziowskiej boniek kuzyn czy ktoś taki. Poczytajcie opinie nt meczu byłego sędziego Marcina Borskiego na tt.

odpowiedz
Woytek (Legionisci.com) - 06.03.2023 / 09:20, *.legionisci.com

@Paweł : Dzięki! Faktycznie, zmylił mnie Krzysztof Marciniak, który wyjaśniając w programie obsadę, powiedział że Lasyk sędziował... Jak widać błędnie uznałem, że przynajmniej tu się nie pomylił :)

odpowiedz
Darek - 06.03.2023 / 04:13, *.t-mobile.pl

To od następnego meczu wybijamy tym z przeciwnej drużyny zęby i kopiemy ich gdy strzelą nam gola. Żeby nie było równych i równiejszch. W najgorszym razie dostaniemy żółtą kartkę.

odpowiedz
L - 06.03.2023 / 02:10, *.autocom.pl

1. Jakim cudem chlop 100 razy odnosi sie do przepisow i bieg przez pol boiska w przerwie w grze do rywala zeby go kopnac nazywa nierozwaznym kopnieciem?

2. A co z pozostalymi kontrowersjami?
2.1 za co Josue dostal pierwsza kartke?
2.2 od kiedy symulowanie faulu, a raczej go unikniecie bez zadnego domagania sie na srodku boiska (!!!) to zolta kartka? Przeciez gdyby Janicki nie pyskowal do Josue i Frankowskirgo to ten nakazalby grac dalej. Po prostu. Jak w kazdej tego typu sytuacji. I co z symulowaniem Hurka i to na karnego? Na srodku boiska to zolta kartka a za symulowanie karnego juz kartki nie ma? Tego nie omawiali? Notatki zgubili? Hurk powinien dwa razy wyleciec, a nie wylecial ani razu. Josue zrobil niewiele i wylecial.
2.3 Pekhart zakladajacy reke na przeciwnika - zolta kartka, ale pozniej Pekhart skopany od tylu - brak kartki. Drugi raz juz Pekhartowi daja kartke za nic a za bezczelne kopanie go - nie daja.
3. Pamietam mecz sprzed roku w Zabrzu. Pamietne polowanie na Luquinhasa. Tez Frankowski. I teraz, po pauzie, wystawia sie Frankowskiego na ten sam mecz i on 2 bandyckie zagrania wycenia na 2 zolte a Josue daje 2 zolte za nie wiadomo co i zwykle padolino w srodku boiska? Przeciez tak jawnego drukowania to nie bylo nigdy. Od wyznaczajacego sedziego po sedziego.
4. Nie odnosili sie do tego jak Frankowski przy awanturze po golu stal sie 12 pilkarzem Gornika, ktory odciagal swoich kolegow od legionistow? To jest ok, ze leca ewidentnie do Josue a sedzia ich odciaga? Odciagnal na tyle, ze Mvonto zdazyl tylko nierozwaznie, hehe, kopnac Josue. Gdyby Frankowski stal i patrzyl a nie wcielał sie w obronce pilkarzy Gornika, to kto wie jakby to sie skonczylo. Ale po co byc sedzia pilkarskim jak mozna byc ringowym i nie dopuszczac do uderzenia zeby nie pokazac czerwonej kartki.

5. Faul na Augustyniaku. Tyle razy czytalismy, ze liczy sie rowniez skutek zeby teraz Lyczmanski udawal, ze takiego przepisu nie ma? A za co Kante dostal czerwo z Piastem 2 lata temu jak przypadkowo (kopiac najpierw pilke, ktora mial opanowana) stanal na chyba Chrapka i zerwal mu wiezadla? A jak ten sam Kante zlamal, tez przypadkowym kopnieciem, nos Nalepie to czytalem ze liczy się skutek i jak nos zlamany to czerwona, ale wtedy trudno bylo sedziemu na boisku ocenic czy zlamany wiec dosal zolta. Teraz skutek mozna bylo zobaczyc najlatwiej, najprostsza sytuacja. To czytamy, ze on sie jednak nie liczy. To rozumiem, ze mozna teraz zlamac noge, ale jak sie nie chcialo to zolta. Wysmienita interpretacja.

Jeden pozytyw ze takim wystepem zalatwilismy sobie brak tego czegos sedziujacego w kolejnych meczach na kolejny rok. Udalo sie przy tym wygrac, tak ze same plusy.

odpowiedz
Ju(L)ius - 06.03.2023 / 06:58, *.vectranet.pl

@L: No dobrze, że ktoś przypomniał te przedziwne czerwone Kante.... Ale pewnie Lyczmański powie, że wtedy nie było tych przepisów, a teraz są....
Wyobraźcie sobie jakby psy szczekały w internetach gdyby te czerwone jednak Górnik dostał... Albo co gorsza (!!!) gdyby na miejscu Hurka i Mvondo byli np.: Jędza i Mladen..... Pamiętacie jakie było szczekanie za czerwoną kartkę dla Górnika w meczu w Warszawie..... I Gaula, który ze łzami w oczach w wywiadach zaraz po meczu wypłakiwał, że to skandal i niesprawiedliwe...

A najbardziej żenujące, że ciągle się pieprzy o tym jak Legii sędziowie pomagają, kiedy my od zawsze co tydzień musimy grać z przemotywowanym przeciwnikiem, a teraz jeszcze z sędziami, którzy boją się podejmować korzystne dla Legii decyzje, no i jeszcze z rakowem, który ima się wszystkich sposobów (przepis o młodzieżowcu, interwencja u Komisji Ligi w sprawie Tudora, przedziwne obsady sędziów) żeby już nie wypuścić tego mistrza....
Pewnie go zdobędą.... Ale zobaczymy wtedy jak poradzą sobie z tym z czym musi mierzyć się Legia..... czyli z graniem na 3 frontach od lipca, z graniem co tydzień przez cały sezon w roli mistrza i faworyta, z agentami, którzy będą śpiewać teraz 100% wyższe kwoty za piłkarzy... Już zatrudnili prezesa, który ma robić porządki w pieniądzach, a jeszcze mistrza nie zdobyli....

odpowiedz
cenciak - 06.03.2023 / 14:34, *.centertel.pl

@L: sto procent tego co myśę ,jakbyś znzł moje myśli albo to myślenie normalnych L UDZI

odpowiedz
Ja - 06.03.2023 / 20:26, *.orange.pl

@L: To nie było żadne drukowanie. Po prostu pan Frankowski nie nadaje się do sędziowania. Nawet trampkarzy, bo tam pewnie zdenerwowani rodzice nie daliby mu dokończyć zawodów.
Swoją niepewność i niskie poczucie wartości nadrabia teatralnymi gestami.

odpowiedz
rr - 06.03.2023 / 00:52, *.orange.pl

najlepszy był tekst o "nierozważnym kopnięciu " Josuego - podczas gdy kategorię "nierozważne kopnięcie" można stosować tylko w przypadku faulu w ferworze walki, a nie w przerwie w grze. Pomijam, jak w ogóle można "nierozważńie" kopnąć kogoś lecać przez pół boiska, by mu przykopać.

odpowiedz
Roma - 06.03.2023 / 13:59, *.plus.pl

@rr: to samo chciałem napisać, ale mnie uprzedziłeś. Wczoraj jak usłyszałem ten tekst eksperta, to miałem taki ubaw, że już nawet wybaczyłem temu Mvondo.

odpowiedz
Wycior - 06.03.2023 / 00:37, *.vectranet.pl

Ogólnie omówienie tych kontrowersji w Lidze + było żenujące. Tym bardziej cieszy wygrana Legii a górnikowi pozostaje życzyć kontynuacji rewelacyjnych wyników i dalszej rywalizacji już w 1 lidze.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.