REKLAMA

112 rocznica urodzin założyciela Legii

Grzegorz Karpiński, źródło: Nasza Legia / zdjęcie zaczerpnięte z portalu www.mowiawieki.pl - Wiadomość archiwalna

Dziś mija 112 rocznica urodzin Stanisława Mielecha, wybitnego sportowca i dziennikarza, założyciela warszawskiej Legii.

Stanisław Mielech urodził się 29 kwietnia 1894 roku w miejscowości Stany (dawne województwo rzeszowskie). W wieku 12 lat przeniósł się do Krakowa, gdzie występował w Wiśle i Cracovii.

Wybuch pierwszej wojny światowej nie przerwał sportowej kariery Mielecha. Wraz z Antonim Poznańskim po wstąpieniu w szeregi Legionów zajął się organizacją życia sportowego, czego owocem było założenie w kwietniu 1916 roku w Legionowie koło Maniewicz pierwszego wojskowego klubu sportowego - Legii. To właśnie założyciel Legii jest również pomysłodawcą nazwy naszego klubu.

Założyciel Legii również na boisku był liderem. Z nim w składzie legioniści przez dwa lata nie doznali ani jednej porażki!
Po rozwiązaniu Legionów, już w niepodległej Polsce, w grudniu 1918 roku Stanisław Mielech rozpoczął zawodową służbę wojskową w stopniu podoficera, którą pełnił do 30 czerwca 1934 roku. W czasie służby wojskowej rozpoczął studia prawnicze, a jednocześnie udzielał się sportowo jako czynny zawodnik, grając najpierw w Cracovii (do 1923 roku), później w Legii, a po zakończeniu kariery piłkarskiej w 1927 roku - jako trener warszawskiej drużyny.

Poza talentem sportowym Stanisław Mielech posiadał równie wielki talent dziennikarski. Pracę dziennikarską rozpoczął w wieku 27 lat w nowo powstałym dzienniku sportowym Przegląd Sportowy. Po przeprowadzce do Warszawy był kierownikiem działu sportowego w Kurierze Porannym, a później w Gazecie Polskiej.

Doktor Mielech jest autorem czterech książek o tematyce piłkarskiej. Pierwsza, wydana w roku 1955, to "Style, szkoły i systemy w piłce nożnej", poświęcona w całości analizie technik piłkarskich oraz historii taktyki piłkarskiej. Podobną tematykę podejmowała napisana tuż przed śmiercią, a nigdy nie wydana drukiem książka "Taktyka i strategia w piłce nożnej". Kolejne dwie, publikacja z roku 1957 - "Gole, faule i ofsajdy" oraz wydane już po śmierci autora w 1963 roku - "Sportowe sprawy i sprawki" pozostały nieocenioną kopalnią wiedzy na temat historii polskiej piłki nożnej oraz klubu sportowego Legia Warszawa. Obie te pozycje razem z szeregiem publikowanych przez lata artykułów stanowią nieocenione źródło wiedzy na temat Legii, rozegranych przez nią meczów oraz losów przedwojennych piłkarzy. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie pasja doktora Mielecha do gromadzenia najdrobniejszych wycinków prasowych, zdjęć, żmudne wyszukiwanie składów i wyników oraz ich analiza, dziś nasza wiedza o Legii byłaby dużo uboższa. Z efektów jego kronikarskiej działalności skorzystali autorzy monografii Legii wydanej w 1966 roku z okazji 50-lecia klubu.

Doktor Stanisław Feliks Mielech zmarł w Warszawie 17 listopada 1962 roku, po ciężkiej i przewlekłej chorobie serca. Pochowano go w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim, w miejscu oznaczonym jako kwatera 256-1-11. W klubie nie zachowały się po nim żadne pamiątki. Dopiero ostatnio do nowo otwartego muzeum Legii trafiła maszyna do pisania, na której dr Mielech spisywał między innymi kroniki Legii.
Gdyby żył, skończyłby dzisiaj 112 lat...


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.