REKLAMA

Stadion Narodowy powstanie w dwa lata

źródło: Życie Warszawy - Wiadomość archiwalna

Aż 20 firm będzie mogło ubiegać się o kontrakt na budowę największej polskiej areny sportowej. Prace budowlane rozpoczną się w kwietniu 2009 roku.

Całkowicie zadaszony (centralna część dachu będzie otwierana) stadion na 55 tys. widzów, prawie 2 tys. miejsc parkingowych w dwupoziomowym garażu podziemnym, przebudowa Wybrzeża Szczecińskiego i dojazdów do obiektu – wszystko to ma powstać w 24 miesiące.




Narodowe Centrum Sportu właśnie ogłosiło przetarg ograniczony na budowę Stadionu Narodowego.

Taki tryb przetargu oznacza, że najpierw firmy zainteresowane kontraktem złożą wniosek o możliwość wzięcia udziału w postępowaniu. Z puli zainteresowanych NCS wyłoni maksymalnie 20 firm, które będą mogły złożyć szczegółowe oferty. Dopiero wtedy dowiemy się, jaki będzie całkowity koszt budowy Stadionu Narodowego. Aktualnie specjaliści szacują, że inwestycja może pochłonąć nawet ponad 1,3 mld zł.

Spółka powołana do nadzorowania budowy stadionu chce podpisać umowę z wykonawcą na początku kwietnia. Wtedy powinny być już wbijane ostatnie pale wzmacniające teren.

– Nie będzie przerwy między tymi dwoma etapami prac – zapewnia Marcin Hadaj, rzecznik NSC.

Tymczasem na byłym Stadionie Dziesięciolecia zakończyła się już prowadzona przez Pol-Aquę rozbiórka trybun i starej infrastruktury stadionu.

– Na stadionie pracuje ponad 200 osób na trzy zmiany. Aktualnie wyprzedzamy harmonogram – mówi Marek Stefański, prezes zarządu Pol-Aquy.
Wbito już ponad 1,5 tys. (docelowo będzie ich 14 tys.) betonowych pali, które mają za zadanie przygotować grunt pod budowę ważącej 10 tys. ton stalowej konstrukcji.

Jednak budowa stadionu to nie jedyne prace, jakie w stolicy trzeba wykonać przed mistrzostwami. Wczoraj odbyło się posiedzenie komisji ds. Eu ro 2012, na której radni pytali o stan przygotowań w kwestii bezpieczeństwa i porządku publicznego.

– Pracujemy nad budową Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania, które pozwoli na skuteczniejszą komunikację między służbami mundurowymi i miejskimi – mówi Ewa Gawor, dyrektorka miejskiego Biura Bezpieczeństwa. – Mamy również zabezpieczone w budżecie 160 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu do łączności.


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.