REKLAMA

Historia stadionu Legii: 1917-1922

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Aż trzy trybuny stadionu Legii zostały już wyburzone, by w ich miejscu powstały nowoczesne, przykryte dachem trybuny nowego stadionu przy Łazienkowskiej, którego otwarcie planowane jest na 2011 rok. Kilkadziesiąt lat temu sytuacja legionistów nie wyglądała tak różowo. Piłkarze po "przeprowadzce" do Warszawy nie mieli gdzie trenować, a projekt stadionu dopiero był w planach. Dopiero pod koniec 1921 roku Legia podpisała umowę w kwestii dzierżawy obecnych terenów i rozpoczęła stawiać pierwsze kroki ku budowie stadionu. Wcześniej korzystano z boiska Agrykoli, ale z powodu wysokich cen, treningi odbywały się bardzo rzadko. Dziś na łamach Legia LIVE! prezentujemy pierwszą cześć historii naszego stadionu, której większość stanowić będą cytaty z ówczesnej prasy.
W 1917 roku, kiedy Legia zawitała do Warszawy, treningi drużyny odbywały się na Agrykoli, tam również rozgrywane były mecze. Było to bowiem jedyne w tamtym czasie boisko w Warszawie, na którym można było rozgrywać publiczne zawody. Pierwszym spotkaniem rozegranym przez Legię na stadionie Agrykoli był pojedynek z Polonią (1-1), który odbył się 29 kwietnia 1917 roku.
Legioniści wystąpili wówczas w składzie: Mikosz, Hardt, Tarnawski, Wykręt, Bilor, Knapik, Smoliński, Rutkowski, Mielech, Kowalski, Tyrowicz. "Kurier Polski" dzień po meczu w relacji zawarł informację, że obejrzało go "parę tysięcy widzów".

Korzystanie z boiska Agrykoli nie było jednak tanie. Tygodnik lwowski "Sport" (nr 23) z 1921 roku pisał: "Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich wypożyczając boisko Agrykoli na zawody warszawskim klubom pobiera wprost paskarskie procenty, a bezwarunkowo za wielkie dla klubów stołecznych, ściąga też miasto. Sprowadzenie drużyny zagranicznej jest wprost niemożliwe, bo w razie niepogody deficyt byłby milionowy, a kluby nie mają żadnej gotówki. Klubom wyznacza się po 3 terminy na sezon (sic!). A panowie z zarządów radzą i radzą... Pytanie, nad czym, może nad nową podwyżką procentów od zawodów sportowych".

Warto dodać, że kluby trenowały na Agrykoli dwa razy w tygodniu, co miało negatywny wpływ na wyniki Legii.

W końcu podjęto decyzję o budowie stadionu. "Polska Zbrojna" z 2 grudnia 1921 roku pisała o tym tak: "WKS podpisał już umowę dzierżawną, dzięki której wszedł w posiadanie kilkunastohektarowego terenu u zbiegu ulic Łazienkowskiej i Myśliwieckiej.
WKS przystąpił do prac przygotowawczych, chcąc z wiosną 1922 roku oddać do użytku swoich członków przynajmniej jedno boisko. Na tym terenie projektowane jest pomieszczenie wzorowego boiska meczowego otoczonego 6-torową żużlową bieżnią, dwóch boisk treningowych i pewnej ilości kortów tenisowych. Budynki przeznaczone na kancelarię klubową, szatnię i skład przyborów sportowych znajdują się w stanie używalności".

Początkowo przy pracach brało udział 40 osób. Efekty widoczne były już po roku. Porucznik Adam Burghardt w rozmowie z "Polską Zbrojną" z 12 listopada 1922 mówi: "Teren około 4000 metrów kwadratowych przy zbiegu ulic Myśliwieckiej i Łazienkowskiej wydzierżawiła Legia na podstawie zezwolenia Departamentu V Ministerstwa Spraw Wojskowych od Dowództwa Okręgu Korpusu nr 1.
40 robotników zniwelowało teren na dwa boiska, pobudowano trybuny, bramy wejściowe, ogrodzenie, budki na kasy itp. Obecnie niweluje się teren pod trzecie. Robotnikami kieruje rotmistrz Czyż i kapitan Wanicki. Plan, według którego prowadzone są dotychczasowe roboty, opracował kpt. Wanicki. Fundusze - składki członkowskie i dobrowolne datki... Spodziewamy się wpływów z zawodów".

Plan opracowany przez kapitana Wanickiego obejmował stadion do rozgrywania meczów, dwa boiska treningowe, bieżnię żużlową, kilka kortów tenisowych, tor szermierczy oraz grenadierkę. Plan budowy został rozszerzony przez inżyniera Nagórskiego, a ukończenie prac planowano 2-3 lata później. Pieniądze na budowę basenu miały pochodzić z YMCA. Gdy jednak okazało się, że budowa własnymi nakładami nie jest taka prosta, poproszono o pomoc wojsko. Klub, jako swój wkład, dał wykonane do tej pory prace oraz materiały budowlane. Od wojska oczekiwano w zamian pomocy materialnej w dokończeniu budowy stadionu, który miał się stać jego własnością. Władze wojskowe szybko przystały na tę propozycję, bowiem brakowało im w stolicy stadionu na imprezy wojskowe. Pierwsza z tego typu imprez zorganizowanych na stadionie Legii miała miejsce 31 sierpnia 1922 i były to Igrzyska Wojskowe. Impreza, która zgromadziła 15 tysięcy widzów była pokazem bitwy powietrznej i lądowej.

CDN

P.S. Jeśli macie w swoich zbiorach stare zdjęcia stadionu Legii - wyślijcie je na adres redakcji, a bardzo chętnie wykorzystamy je przy kolejnych częściach historii stadionu Legii.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.