Stadion Rasunda - fot. Fumen
REKLAMA

Stadiony: Rasunda

Fumen - Wiadomość archiwalna

W Polsce trwa w najlepsze budowa stadionów, które mają stać się arenami nadchodzących mistrzostw Europy w 2012 roku. W tej kwestii nie próżnują również Szwedzi. W najbliższych miesiącach na obrzeżach Sztokholmu ma zostać otwarty nowy stadion narodowy – Swedbank Arena, który zastąpi wysłużoną Rasundę. Obecny obiekt gości piłkarzy od 74 lat, a także jest siedzibą Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej.

Zdjęcia stadionu - 18 zdjęć Fumena

Rasundastadion otwarto w 1937 roku w gminie Solna, ściśle przylegającej do Sztokholmu i automatycznie stał się on domem lokalnej drużyny AIK. 21 lat później obiekt stał się areną VI Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W związku z tym nastąpiła modernizacja trybun za bramkami, gdzie miejsca stojące zostały zastąpione przez krzesełka. Na wspomnianym turnieju piłkarze "Trzech Koron" doszli aż do finału, gdzie ulegli 2-5 Brazylii. Dla "Canarinhos" po dwie bramki zdobyli Pele oraz młodziutki Vava. Dla Brazylii było to pierwsze mistrzostwo w historii mundialu. Co ciekawe, Rasunda jest jednym z dwóch stadionów na świecie, który był gospodarzem finału MŚ mężczyzn (1958 r.) i kobiet (1995 r.).

Od czasu mistrzostw stadion ulegał kolejnym zmianom. Rok później zostało zamontowano oświetlenie. Kolejne poważniejsze prace wykonano w pierwszej połowie lat '80. Obecnie stadion może pomieścić w zależności od rangi zawodów 35-36 tysięcy widzów. W skali UEFA został oceniony na 4 gwiazdki, co pozwoliło m.in. na organizację finału Pucharu Zdobywców Pucharów w 1998 roku. Jednak zarówno jego fasada, jak i wnętrze, nie zapiera tchu w piersiach. Charakteryzuje go dość ciężka i toporna konstrukcja oraz kolorowe krzesełka. Fani w Szwecji mogą się cieszyć, iż już wkrótce powstanie Swedbank Arena, która pomieści do 50 tysięcy widzów. Na nową arenę przeniesie się także siedziba Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej, a Rasunda zostanie z czasem wyburzona.

Kibice spragnieni atrakcji w dni wolne od meczów kadry lub AIK Solna mogą się srogo zawieść. Skromny sklepik oferuje zaledwie kilka podstawowych gadżetów reprezentacji żółto-niebieskich. Natomiast możliwość zwiedzenia stadionu ogranicza się do samodzielnego spaceru wokół murawy za pozwoleniem pracownika recepcji.

Biało-czerwoni na Rasundzie
Rasunda nie kojarzy się dobrze polskim piłkarzom. Pierwszy raz biało-czerwoni zmierzyli się ze Szwecją na tym obiekcie w 1947 roku. Wówczas gospodarze wygrali 5-4. W kolejnych latach Polacy mierzyli się z ekipą "Trzech Koron" jeszcze siedmiokrotnie i za każdym razem schodzili z murawy w roli przegranych. Jedynie mecze w 1964 i 1997 roku zakończyły się remisami.

Podobnie jak w przypadku relacji ze stadionów świata, zachęcamy Was do współtworzenia tego działu. Wasze zdjęcia i opisy stadionów wysyłajcie na adres ultras@legialive.pl.

Stadion im. Ferenca Puskasa
Stadion Olimpijski w Berlinie
San Siro
Stadio Renato Dall'Ara
Estadio Hernando Siles
Otwarcie Juventus Arena już za kilka miesięcy
Gradski stadion u Poljudu - obiekt Hajduka
Stadiony MŚ w RPA
Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park
Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion
Stadiony Euro 2008: Klagenfurt


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.