Na jeziorku Kamionkowskim przed laty odbywały się zawody łyżwiarskie
REKLAMA

Historia stadionu: Zawody łyżwiarskie na jeziorku Kamionkowskim, tenisiści przy Wolskiej

Bodziach - Wiadomość archiwalna

W listopadzie 1950 roku tenisiści Legii mogli trenować nie tylko na powietrzu, ale i na krytym korcie, który powstał przy ulicy Wolskiej. W tym samym czasie łyżwiarze naszego klubu dość często korzystali z jeziorka Kamionkowskiego, na którym odbywały się nie tylko treningi, ale i zawody.

Po zebraniu członków sekcji tenisowej Legii podjęto decyzję o rozpoczęciu treningów na krytym korcie, który był szykowany w hali sportowej "Budowlanych" przy ulicy Wolskiej. "Nawierzchnia tego kortu jest drewniana, a więc doskonale nadająca się do przystosowania się naszych graczy do szybkiej gry" - mówił na łamach Przeglądu Sportowego Bełdowski, pełniący wówczas funkcję kierownika wyszkolenia w Polskim Związku Tenisowym. W hali przy Wolskiej planowano wówczas zorganizować zimowe mistrzostwa Polski w tenisie. W planach było także przygotowanie krytego kortu w hali AWF na Bielanach. Tenisiści Legii treningi w hali Budowlanych rozpoczęli 15 listopada 1950 roku.

Z tej samej hali korzystali na początku lat 50-tych także bokserzy Legii - tam odbywały się ich walki ligowe.

Tymczasem na początku stycznia 1951 roku na jeziorku Kamionkowskim odbyły się zawody wewnętrzne łyżwiarzy Legii. Nasi zawodnicy trenowali wówczas także w innych miejscach, głównie w górach w rejonie Doliny Kościeliskiej. "Zawodnicy, których zobaczyliśmy na jeziorku Kamionkowskim przeszli solidną zaprawę jesienną i 10 treningów na Stawie Smreczyńskim na Hali Ornak. Wyniki na 500 metrów zaskoczyły nawet najlepszych znawców naszego łyżwiarstwa. Trzech zawodników uzyskało czasy poniżej 50 sekund. Tego jeszcze nie było na początku sezonu" - pisał Przegląd Sportowy.

Takimi osiągnięciami mogli pochwalić się Lewandowski (48,4 s), Kalbarczyk (49,0) i Rytter (49,3).

O treningach na stawie Smreczyńskim szczegółowo wypowiedział się Janusz Kalbarczyk na łamach Przeglądu Sportowego: "Wbrew złośliwym plotkom, że łyżwiarze jadą do Zakopanego na wczasy, trenujemy na stawie Smreczyńskim, na prawdziwym, doskonałym lodzie od 1 grudnia [1950]. Za sekcją łyżwiarską CWKS, która zaplanowała obóz kondycyjny już parę miesięcy temu, na Halę Ornak przybyli zawodnicy innych zrzeszeń. Obecnie na pięknie położonym stawie Smreczyńskim, otulonym zacisznie wysokopiennym lasem świerkowym trenuje już 50 osób.
Wieje wprawdzie w tej chwili halniak i jest aż 8 stopni, jednak płyta lodowa ma około 15 cm i nie ma obawy, aby stopniała. Tor do jazdy szybkiej jest niewielki, bo liczy zaledwie 200 m, ale za to posiada prawidłowe krzywizny i wiatr nie daje się we znaki tak, jak to jest na małym stawie w Samotni (Karpacz).
Przywieźliśmy ze sobą 2 wspaniałe heble, dzięki którym powierzchnię lodu mimo odwilży mamy doskonałą. Już sama nazwa 'heble' wskazuje na to, że przed każdym treningiem musimy wykonać olbrzymią pracę ścięcia miękkiej górnej warstwy lodu. Toteż, gdy wracamy do schroniska, młodzież popisuje się niebywałymi apetytami.
Po raz pierwszy jest na obozie łyżwiarskim 17 kobiet.
Szkoda, że nie wszyscy mają łyżwy, bo mimo obietnic, Centrala Handlowa Sprzętu Sportowego nie dostarczyła w bieżącym roku łyżew do jazdy szybkiej. Ale i tę trudność zwalczamy. Na jednej parze łyżew jeździ dwóch, a często i trzech łyżwiarzy - a raczej łyżwiarek, bo szczególnie brak małych numerów łyżew (...)".

Start i meta kolarskiego wyścigu dookoła Polski na stadionie Legii
Wielka Rewia Asów Sportu (1939)
Zawody bokserskie i lekkoatletyczne na Legii w 1939
Rozbudowa trybun Torwaru
Oficjalne otwarcie Torwaru przy okazji meczu Legii z Dynamem Weisswasser
Jak Łazienkowska zyskała lodowisko kosztem skarpy mokotowskiej
Historia Fortu Bema
Unieważniony przetarg we wrześniu 2006
Miasto odkupuje tereny. Pierwsze projekty
Zadaszenie Torwaru i warsztat samochodowy na Przemysłowej
Niezłe zaplecze szermierzy pół wieku temu
Likwidacja bieżni, remont dachu, obniżanie płotu
Historia stadionu Legii: Legia na Fortach Bema
Historia stadionu Legii: Hala, która została na papierze
Historia stadionu Legii: Odkrywamy historię basenów
Historia stadionu Legii: Zadaszenie basenu oraz likwidacja pływalni i strzelnicy
Historia stadionu Legii: W oczekiwaniu na zegar
Historia stadionu Legii: Wspomnienia Bohdana Tomaszewskiego
Historia stadionu Legii: Wchodzenie na gapę, piwo pod stadionem i przeładowany trolejbus
Historia stadionu Legii: 1965-68
Historia stadionu Legii: 1961-63
Historia stadionu Legii: 1960 cz.V
Historia stadionu Legii: 1960 cz.IV
Historia stadionu Legii: 1960 cz.III
Historia stadionu Legii: 1960 cz.II
Historia stadionu Legii: 1960 cz.I
Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.