Historia: Siatkarze Legii po raz drugi w 1/2 finału Pucharu Europy

BodziachWiadomość archiwalna>

Przed tygodniem opisywaliśmy pierwszy awans siatkarzy Legii do półfinału Pucharu Europy. Po zaledwie pięciu latach legioniści ponownie znaleźli się w czwórce najlepszych drużyn Starego Kontynentu.

Prasa pisała wówczas, że Legia przy odrobinie szczęścia mogła pokusić się o zdobycie trofeum. A wszystko działo się w 1968 roku. Siatkarze Legii po pokonaniu francuskiego PUC Paryż, w ćwierćfinale dwukrotnie zwyciężyli Honved Budapeszt.

Już przed półfinałowym meczem wiadomo było, że faworytem będzie rumuński przeciwnik - Dinamo Bukareszt. "Rozgrywki o Puchar Europy w siatkówce mężczyzn wkraczają w decydującą fazę. Znamy już czterech półfinalistów. Są to drużyny Legii, Dinamo Bukareszt, Spartaka Praga i Steaua Bukareszt. Przed siatkarzami Legii i Spartaka stoi arcytrudne zadanie. Poziom drużyn rumuńskich jest bardzo wysoki. Czy uda się wyeliminować w półfinale jedną z nich? W dotychczas rozegranych ośmiu edycjach pucharu, Polska była reprezentowana sześciokrotnie przez zespół AZS AWF Warszawa i dwukrotnie przez Legię. Największym osiągnięciem polskich drużyn było wywalczenie miejsca w półfinałach. W latach 1960 i 1962 sztuki tej dokonali warszawscy akademicy. Również do półfinałów doszli siatkarze Legii, którzy w roku 1963 ulegli nie byle komu, bo późniejszemu zdobywcy pucharu, drużynie Rapidu Bukareszt.

Obecnie zespół wojskowych ma wielką szansę. Mimo że na jego drodze stoi renomowany przeciwnik (dwukrotny zdobywca pucharu), w szeregach którego grają tacy doskonali siatkarze (reprezentanci tego kraju), jak Derzsi, Corbeanu, Schreiber, Tirlici i Stojan - to jednak wojskowi w obecnym składzie nie są bez szans w tej walce. W zespole wojskowych występuje niemalże czołówka bombardierów reprezentacyjnej drużyny Polski, która na ostatnich mistrzostwach Europy w Stambule, zdobyła brązowy medal. Tej klasy zawodnicy jak: Skorek, Rutkowski, Paszkiewicz, Skiba, czy wracający do zdrowia Sierszulski - absolutnie nie ustępują siatkarzom rumuńskim" - pisała przed spotkaniami półfinałowymi Trybuna Ludu.

Niestety siatkarze Legii nie dali rady Rumunom, przegrywając na wyjeździe 1-3, a przed własną publicznością 0-3. Tak, czy inaczej, sam awans do czwórki najlepszych drużyn Starego Kontynentu, należy uznać za nie lada wyczyn.

Wyniki siatkarzy Legii w Pucharze Europy w 1968 roku:
1/8 finału: PUC Paryż - Legia 0-3; 0-3
1/4 finału: Honved Budapeszt - Legia 0-3; 2-3
1/2 finału: Dynamo Bukareszt - Legia 3-1; 3-0

W barwach Legii występowali wówczas: Wojciech Rutkowski (kapitan), Romuald Paszkiewicz, Jerzy Domaszewski, Alfred Szperling, Ryszard Sierszulski, Zygmunt Grządkowski, Czesław Kwiatkowski, Lech Zagumny, Leszek Kozłowski, Antoni Stradomski, Janusz Wójcik, Wojciech Markuszewski i Stanisław Drapniewski.

Trenerem Legii był Mirosław Schlief, który zastąpił chorego majora Łuczaka.

Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.

Gwiazdy Legii - zamów teraz!
© 1999-2018 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.