Legia Training Center
REKLAMA

W kwietniu rusza budowa Legia Training Center!

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Po pięciu latach przygotowań Legia Warszawa w końcu rozpocznie budowę piłkarskiego kompleksu treningowo-szkoleniowego dla pierwszej drużyny i starszych roczników akademii. We wtorek inwestor przekazał teren generalnemu wykonawcy, którym w grudniu została firma PORR. Wartość projektu, który będzie finansowany zewnętrznie, to ponad 80 mln zł. Akademia Piłkarska Legii sp. z o.o. przez kolejne 15 lat będzie spłacała kredyt uzyskany w Banku Gospodarstwa Krajowego. Budowa rozpocznie się już w kwietniu, a obiekt ma zostać oddany do użytku w lipcu 2020 roku.

- W końcu, po pięciu latach ciężkiej pracy mogę powiedzieć, że udało się - zakończyliśmy etap przygotowań i wchodzimy już w ostatnią fazę budowy naszego nowego ośrodka treningowego. Dla mnie to emocjonalny i osobisty moment, bo pięć lat temu kiedy przejąłem pakiet kontrolny Legii, od razu zrozumiałem, że bez zbudowania nowego, drugiego domu dla Legii na następne sto lat, nie mamy szans, by osiągnąć w przyszłości celów sportowych, jakie chcemy osiągać. Ostatnie dwa lata były okresem intensywnej pracy całego zespołu. To jest jedyna droga, coś co powinno pozwolić nam wejść na odpowiedni poziom. To będzie transformacyjny projekt dla Legii, który w ciągu następnych lat bardzo zmieni klub. Posiadanie tej infrastruktury pozwoli nam wejść do elity europejskich klubów. Taka jest moja nadzieja - powiedział właściciel klubu Dariusz Mioduski.

- Chcemy szkolić zawodników, którzy docelowo będą grać w pierwszej drużynie Legii i innych klubach Ekstraklasy, a także w czołowych klubach europejskich. Aby to osiągnąć, musimy mieć infrastrukturę, która pozwoli przyciągać i rozwijać największe talenty z Polski i regionu. Będziemy też korzystać z najlepszych doświadczeń i wiedzy trenerskiej, a także tworzyć i rozwijać nowe technologie w LegiaLab - dodaje prezes stołecznego klubu.

Finansowanie budowy Legia Training Center
- dotacja 11 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki
- dotacja 1,2 mln zł z Ministerstwa Rozwoju na Centrum Badawczo-Rozwojowe LegiaLab
- kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na 15 lat
- wkład własny właściciela

W 2016 roku Akademia Piłkarska Legii (APL), której właścicielem jest Legia Warszawa SA, pozyskała za około 10 mln zł od prywatnych osób działki w gminie Grodzisk Mazowiecki. Aktualnie ten teren obciążony hipoteką na rzecz poprzednich właścicieli, a płatność jest rozłożona na kilka lat.

Odjęcie od kwoty całkowitej budowy dotacji ministerialnych oznacza, że Legia musiała znaleźć finansowanie w wysokości blisko 70 mln zł. Klub nie zdradza jaką część z tej kwoty włożył właściciel, ale jak powiedział na konferencji prezes APL Tomasz Zahorski jest to "znaczący wkład własny". W ostatnich dniach APL formalnie wynajęła na 20 lat budowaną akademię klubowi. Klub będzie płacił rocznie ok. 6,5 mln zł czynszu - spłacając w ten sposób zaciągnięty kredyt wraz z odsetkami i opłacając funkcjonowanie ośrodka. Ponadto ośrodek w 25 procentach czasu łącznego użytkowania będzie udostępniany lokalnym podmiotom non-profit. APL podpisała umowę o współpracy z ośmioma podmiotami non-profit. M.in. jest nim stowarzyszenie futbolu dziewczęcego z z Grodziska Mazowieckiego, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, czy stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych w Grodzisku Mazowieckim.

- Będzie część otwarta z boiskiem piaskowym, potencjalnie do piłki plażowej, ale będzie można na nim grać także w siatkówkę. Mini-siłownia, a także kilka innych rzeczy. Zależy nam na tym, aby umożliwiać społeczności lokalnej, czy innym gościom funkcjonowania w ośrodku. Zdecydowana większość terenu będzie jednak ze względów oczywistych przestrzenią zamkniętą - mówi Tomasz Zahorski.



- Budowa ośrodka oznacza ogromną zmianę jeśli chodzi o sposób pracy działu sportu w Legii i wielką szansę na rozwój całego klubu. Do budynków i na boiska w ośrodku w gminie Grodzisk Mazowiecki, 30 km od naszego stadionu, przeniesie się pierwszy zespół, dyrektor sportowy, dział skautingu, administracja sportowa, druga drużyna i najstarsze zespoły akademii, a także nasza komórka badawczo-rozwojowa LegiaLab. Z kolei w biurach na stadionie przy ul. Łazienkowskiej zostanie część komercyjna i administracyjna klubu oraz najmłodsze drużyny Akademii. Nowoczesne centrum treningowe otwiera również dla nas możliwości sprzedaży nazwy ośrodka, tak jak to się dzieje w wielu klubach europejskich – mówi Tomasz Zahorski, prezes APL.

- To będzie wyjątkowy ośrodek nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy. Najbliższy ośrodek tej klasy to prawdopodobnie Red Bull Lipsk, na którym się poniekąd wzorowaliśmy. Nie chcieliśmy odkrywać wszystkiego na nowo, wiadomo że chodzi o to, by zrobić coś swojego, ale jednak patrzeć na najlepsze praktyki rynkowe - dodaje Zahorski.

- To bardzo istotna decyzja ze strategicznego punktu widzenia. Cały czas mówi się w środowisku o dorównaniu w rywalizacji z najlepszymi klubami Europy, a teraz - powiedzmy sobie uczciwie - mamy problem żeby rywalizować regularnie z tymi średnimi. Na pewno Polska jest krajem, który stać na podjęcie takiej rywalizacji, aby 2-3 kluby regularnie grały w europejskich pucharach - uważa Jacek Zieliński, dyrektor Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

Na wizualizacjach widzimy 8 pełnowymiarowych boisk, ale już rok temu klub zapowiedział, że docelowo ma powstać 7. Ostatecznie w pierwszym etapie budowy powstanie 6 boisk - 5 z naturalną nawierzchnią i 1 ze sztuczną, które będzie przykrywane halą pneumatyczną na okres jesienno-zimowy. Boisko, które ma pełnić rolę małego stadionu na rozgrywki ligowe powstanie w dalszym etapie.

Legia liczy na to, że w ośrodku będą gościły drużyny zagraniczne z południa Europy na letnie obozy przygotowawcze. - Liczymy również i mamy poparcie PZPN-u i MZPN-u, że tam również być może będą przyjeżdżały na swoje zgrupowania kadry młodzieżowe. To oczywiście kwestia odpowiedzialnego ustawienia grafika, korzystania z tej infrastruktury. Przede wszystkim beneficjentem ma być Legia, bo Legia jest inwestorem i ponosi ogromny ciężar finansowy. Ale na pewno jesteśmy bardzo otwarci i zależy nam na rozwijaniu polskiego futbolu, a nie tylko patrzenie na siebie - wyjaśnia prezes APL.


fot. Legia Warszawa

W skład Legia Training Center wchodzić będzie m.in.:

1. Strefa pierwszej drużyny:
- szatnie
- siłownia
- powierzchnie treningowe
- strefa wypoczynku – player's lounge
- sale konferencyjne
- gabinety medyczne i lekarskie
- część hotelowa z 24 pokojami o standardzie 4-gwiazdkowym

2. Akademia Piłkarska:
- szatnie
- siłownia
- powierzchnie treningowe
- sale lekcyjne
- bursa dla zawodników w wieku 13-18 lat (ponad 60 miejsc pobytowych)
- w ośrodku odbywać się będą zajęcia drużyn w kategorii U15-U18 i Legii II

3. Biura pionu sportowego i innych działów klubu

4. Centrum Badawczo–Rozwojowe LegiaLab

5. Powierzchnie dla start-upów sportowych

6. Ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjno-sportowa dla mieszkańców, która będzie popularyzowała aktywny, zdrowy tryb życia.

Centrum treningowe będzie dobrze skomunikowane z Warszawą dzięki wybudowanej trasie S8. Dojazd z Łazienkowskiej (bez korków) zajmie ok. 30 minut.

fot. Woytek / Legionisci.com
Tomasz Zahorski, Jacek Zieliński, Dariusz Mioduski - fot. Woytek / Legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (44)

+dodaj komentarz
kalosz - 30.03.2019 / 23:41, *.mm.pl

juz po ostatnich transferach w ciagu 3lat mozna sie bylo domylac ze Legia staje sie Polskim Realem:) Brawo! zapowiada sie super....

odpowiedz
Kibic Legii od zawsze - 29.03.2019 / 16:18, *.t-mobile.pl

@zdegustowany: Odnoszę podobne wrażenie -to określenie "polactwo" bardzo pasuje do poziomu naszych niestety "kolegów -kibiców "!To określenie zdaje się wymyślił Ziemkiewicz -nie po drodze mi z nim ale to określił trafnie....

odpowiedz
zdegustowany - 29.03.2019 / 16:08, *.chello.pl

@Adam: Wprawdzie nie mam zwyczaju dyskutować z idiotami,do tego chamskimi gówniarzami ale w drodze wyjątku ci przypomnę,że na całym świecie ośrodki treningowe wielkich klubów są umieszczane POZA miastami!Przypomnij sobie szczeniaku,że ostatnio w Portugalii do ośrodka Sportingu płynęło się promem kilkanaście minut lub objeżdżało półwysep samochodem ponad godzinę.

odpowiedz
Wolfik - 29.03.2019 / 15:33, *.mm.pl

@Kuraq(L): Rozumiem, że wg Ciebie ów ośrodek miał powstać na terenie miasta. Tereny dworca PKP Warszawa Głowna czy Pałac Kultury do wyburzenia???

odpowiedz
Adam - 29.03.2019 / 15:18, *.chello.pl

@zdegustowany: Nie szczekaj psie. Tworzenie takiego ośrodka 30 kilometrów od klubu, poza miastem, w którym klub się znajduje, jest chore i trochę mija się z celem. Ale spoko, ty się ciesz, widzę dużo nie potrzebujesz.

odpowiedz
tomiacab - 29.03.2019 / 14:29, *.centertel.pl

@tomiacab: a mój błąd sekcja istaniał do połowy lat 90 tak czy tak wpis pierwszy masz buracki po całości. Tlyko skoro mialeś tak wszystko w Warszwie to pokiego wala jeździłeś trenowac po za granicami stolicy?

odpowiedz
tomiacab - 29.03.2019 / 14:24, *.centertel.pl

@Burak z Chicago Blackhawks: w zniczu? to Ty masz z60 lat hehehe i takie gówniarskie wpisy

odpowiedz
zdegustowany - 29.03.2019 / 12:04, *.chello.pl

Potworne marudy się wpisały.Zamiast się cieszyć,że nasza Legia będzie niedługo miała ośrodek szkoleniowy na poziomie europejskim to czepiacie się !Chcecie takiego ośrodka w centrum Warszawy? Może w Łazienkach by wam odpowiadała lokalizacja? Ale chyba nie ,bo do metra za daleko i komary w lecie gryzą....A już szczytem głupoty jest tekst "Mroka" - człowieku,zajmij się swoimi finansami a nie licz czyjąś kasę!Wychodzi z was buractwo i "polactwo" !
Tylko co do angielskiej nazwy mam wątpliwości - już Rey pisał,że mamy nie gęsi a swój język.

odpowiedz
Em - 28.03.2019 / 22:23, *.orange.pl

@Redakcja (Legionisci.com): W popołudniowym oczywiście. Rano pusto i 30 minut jak najbardziej realne

odpowiedz
Kuraq(L) - 28.03.2019 / 21:28, *.32.241

@xaxa121: A co to się ma do tego "Ty taki kibic legii" czytaj gamoniu ze zrozumieniem. Pije do tego że ciężko jest dojechać w 30min z Ł3 na granicę Grodz.Maz. Więc wyluzuj majty.

odpowiedz
Mrok - 28.03.2019 / 20:28, *.chello.pl

Skoro właściciel nie zdradza jaki to jest ten "znaczący wkład własny" to pewnie na dziś nie ma się czym chwalić.
Dobrze, że ośrodek powstaje i normalne jest że inwestycja musi być kredytowana. Wolałbym jednak aby nie okazało się za jakiś dłuższy czas jak już komuś zabawa w piłkę się znudzi i postanowi sprzedać klub to Legia poza spłacaniem kredytu, o którym mowa musi jeszcze oddać to co zostało spłacone przez te wszystkie lata bankowi to właśnie będzie ten "znaczący wkład własny".

odpowiedz
Kaktus - 28.03.2019 / 20:18, *.net.nz

Abstrahując od samego tematu, w tym kraju już się nie mówi po polsku? „Legia Training Center”, zamiast Ośrodek Szkoleniowy Legii bądź Legijny Ostodek Szkoleniowy... Swoją drogą, „center” to kalka z amerykanskiego angielskiego, Brytyjczycy i byle kolonie piszą/mówią „centre.”

odpowiedz
Burak z Chicago Blackhawks - 28.03.2019 / 17:44, *.play-internet.pl

@tomiacab: Z hokejem to akurat nie trafiłeś, trenowałem w Zniczu Pruszków i coś jeszcze pamiętam z tamtych czasów. Do tej pory czasami wyskakuję na łyżwy choć coraz rzadziej. Luzik.

odpowiedz
xaxa121 - 28.03.2019 / 15:22, *.inetia.pl

@Kuraq(L): ty taki kibic Legii, że podstawowych spraw nie rozrozniasz. W Legia Camp bedą dzieciaki, spedzajace czas w bursach i tam też spedzajace cale dni. Nikt nie będzie dojezdzal z rodzicami codziennie po pracy.

odpowiedz
... - 28.03.2019 / 14:16, *.play-internet.pl

@Burak z miasta: przynajmniej trafnie się podpisałeś :)

odpowiedz
Haha - 28.03.2019 / 13:30, *.orange.pl

@Tomek: Słuchaj dalej zakolskiego, a będziesz zimą w sandałach chodził. A jak nie rozumiesz praw rządzących takimi projektami to wyciągnij z szafy 100 baniek i pokaż Loczkowi jak sie buduje akademie z ułańskim rozmachem - przez weekend.

odpowiedz
tomiacab - 28.03.2019 / 13:23, *.centertel.pl

ale przynajmniej się dobrze podpisałeś :)

odpowiedz
tomiacab - 28.03.2019 / 13:23, *.centertel.pl

@Burak z miasta: Może i jestem z malego miasta, w polu nigdy nie robiłem wiec mogę się mylić ale pług to chyba nie służy do orania mózgu :)

odpowiedz
tomiacab - 28.03.2019 / 13:20, *.centertel.pl

@Burak z miasta: Te miastowy! My pod Warszawą też mamy baseny ale mieliśmy też dużo stawów i każdy normalny młodzieniec wolal jechać z ekipą nad staw niż siedzieć na przepelnionych basenach z ratownikami, ktorzy ograniczają swobodę. Zimą mieliśmy naturalne lodowiska i każdy 'plug' ze wsi obejachałby cie w hokeja trzy razy do okoła i pięć razy dziurę założył. Współczuje młodosci bez wolności. :) Wszystko zaplanowane, wszystko oplacone i i wyliczone co do minuty. My byliśmy wolni gdy ty chodziłeś jak w zegarku.

odpowiedz
ase - 28.03.2019 / 11:02, *.orange.pl

@Kuraq(L): bredzisz kolego 30 min to max jak uruchomią całą ekspresówkę z Wawy na razie jeszcze roboty trwają i będzie GIT .
Urszuli obok Książenice gmina Grodzisk Maz. Znam bo mieszkam w okolicy i autem się poruszam

odpowiedz
Redakcja (Legionisci.com) - 28.03.2019 / 08:18, *.legionisci.com

@gLc: Koledzy... przecież nie o ten fragment S8 chodzi. Prosimy, czytajcie ze zrozumieniem.
Przecież dojazd z Łazienkowskiej do nowego ośrodka nie przebiega po części S8, którą poruszacie się na co dzień (od mostu Grota do Konotopa + S2 w stronę lotniska/Ursynowa)... S8 to wylot na Katowice/Wrocław od węzła Opacz przez Nadarzyn, który właśnie został dokończony. Wystarczy skorzystać z google.maps. Oczywiście, że te 30 minut jest czasem idealnym, bez korków o czym napisaliśmy, ale nie przyrównujcie tego do "miejskiej" części S8 ;)
Nie zmienia to faktu, że jadąc Legii trasą Łazienkowską + Alejami Jerozolimskimi przy Blue City w szczycie, może to zająć godzinę.

odpowiedz
Kuraq(L) - 28.03.2019 / 08:02, *.32.241

Dojazd 30 min z Warszawy... Brzmi jak wkręt z banerów od dewelopera... W Sobotę po północy to na pewno. ;) A wracając do tematu, to dobrze że coś drgnęło w tym temacie wreszcie. A ktoś zna w miarę dokładną lokalizację??? Książenice??? Gmina Grodzisk Maz., mała nie jest. Pozdrawiam.

odpowiedz
Tomek - 28.03.2019 / 07:10, *.113.189

W Legii jak zwykle nic co mówią nie jest prawdą. Prawie rok temu, bo na początku kwietnia niejaki pan Tomasz Zahorski opowiadał, że do końca sierpnia, września 2018 rozpocznie się budowa i potrwa około 13 miesięcy. A dzisiaj opowiadają, że budowa ruszy w kwietniu 2019 r. Właśnie taki jest burdel w Legii za panowania Mioduskiego. Co innego opowiadają, a co innego życie pokazuje. Mioduski i jego wierni poddani zrobili z Legii cyrk. Dalej czekam aż pan Mioduski pozwie weszło za niby oczerniające Legię artykuły. Tak straszył sądem, a jednak okazuje się że to co tam było napisane to prawda i pan Mioduski tylko postraszył i faja mu zmiękła.

odpowiedz
Rafał N. - 28.03.2019 / 00:31, *.t-mobile.pl

Super! Oby teraz wszystko przebiegło zgodnie z planem i w przyszłości pomogło Legii osiągnąć znaczące sukcesy w Polsce i w Europie. Powodzenia!

odpowiedz
Arek - 27.03.2019 / 23:34, *.tpnet.pl

W końcu coś się dzieje w tym temacie. A większość jak zawsze pojękuje. Wam to nigdy nie dogodzi.

odpowiedz
stary - 27.03.2019 / 23:21, *.com.pl

qwa czy wam zawsze musi wszystko przeszkadzac. Nie ma ośrodka zle, będzie osrodek tez zle bo korki na s8. Jedyne co złe to angielskojęzyczna nazwa. Nie można CENTRUM TRENINGOWE LEGIA W-WA i herb ale reszta ok no ta bursa jeszcze troszke wieksza by się przydała.

odpowiedz
X - 27.03.2019 / 23:11, *.virginm.net

Korpo ludki niszcza ten klub! Gdzie jest herb pudlu?!! A co do osrodka treningowego to madrale zapomnialy o basenie.....mega wpadka jak dla mnie

odpowiedz
kokos - 27.03.2019 / 22:50, *.orange.pl

@Tomek Mokotów : Właśnie. Co jest złego w nazwie Centrum treningowe czy Ośrodek treningowy? Korpo-obłęd ciąg dalszy.

odpowiedz
News⚽️Legia - 27.03.2019 / 22:28, *.122.219

Projekt nie wyglâda imponujâco..a powinien być,jeśli sie chce dogonić Europe..Projekt ,design powinien byc futurystyczny na długie lata a nie kanciasty ,brzydki co wogle nie przypomina drugiego Domu Ł3 jak powiada Miodu ...

odpowiedz
maqs(L) - 27.03.2019 / 22:01, *.chello.pl

GDZIE JEST HERB LEGII !?

odpowiedz
Tomek Mokotów - 27.03.2019 / 20:36, *.play-internet.pl

Brawo! Wreszcie!

PS. Training Center? Centrum treningowe po polsku.
Ale wstyd taka nazwa... kompleksy wychodzą chyba projektantom bo anglojezyczna nazwa dla nich to synonim czego?

odpowiedz
piterek - 27.03.2019 / 20:00, *.net.pl

Uwierzę jak zobaczę koparki ;-)

odpowiedz
Kuba - 27.03.2019 / 19:44, *.t-mobile.pl

Bardzo ładnie, gratuluję. Co z boiskami treningowymi pod stadionem Legii od ul. Czerniakowskiej? Budujemy ogromny ośrodek, a nie umiemy wybudować dwóch boisk pod samym nosem? To śmieszne, że sekcja strzelecka blokuje budowę tak potrzebnych boisk treningowych. Kiedy one powstaną, bo mówi się o nich już od kilku lat a nadal nic się nie dzieje: pole i krzaki.

odpowiedz
Burak z miasta - 27.03.2019 / 19:35, *.play-internet.pl

@tomiacab: No cóż, nie każdy jest z miasta, my w Warszawie mamy baseny. A jak tam sprzęt, pług przygotowany? Wiosna idzie to trzeba będzie orać.

odpowiedz
gLc - 27.03.2019 / 19:17, *.vectranet.pl

@Wij: na palcach jednej ręki można poloczyć dni kiedy nie ma dzwona w jedną , albo w drugą stronę na S8, oczywiście życzę kopaczą , żeby zawsze jechali te 30minut ,bez żadnych korków na trasie

odpowiedz
Neskens - 27.03.2019 / 18:37, *.centertel.pl

W końcu dobra wiadomość nie zepsuć tego ośrodek piłkarzy sam nie wyszkoli. Podstawa dobrzy trenerzy nie tacy co każą rozpoczynać od środka laga na bocznego pomocnika co w 99,9% kończy się strata tylko ludzi z pasją, inteligentnych potrafiących tłumaczyć i rozumiejacych football, jeśli nie ma takich w polskiej piłce to zachęcić dobrą kasą, zamiast sprowadzać szrot za 300 tys rocznie taki jak Agra

odpowiedz
Wij - 27.03.2019 / 18:23, *.t-mobile.pl

@gLc: korki rano są w stronę Warszawy. W odwrotnym kierunku puchy.

odpowiedz
Koń - 27.03.2019 / 18:14, *.netcom.no

@Dario: Wszystko jest cacy a wy sie czepiacie dojazdu. A gdzie pochwała?

odpowiedz
Dario - 27.03.2019 / 17:39, *.t-mobile.pl

@Janek: 1,5h to tylko czasem. Gdy jest standardowy dzwon min. 2-3 na S8 dojazd do centrum wydłuża się do 2-3h

odpowiedz
tomiacab - 27.03.2019 / 17:38, *.centertel.pl

20 lat temu w tym miejscu kąpaliśmy się na stawach a do okoła było tylko pole i lasy. :)

odpowiedz
Janek - 27.03.2019 / 17:35, *.play-internet.pl

Chcę zobaczyć ten dojazd autokaru w 30 minut. Co za marketingowy bełkot. Prawie jak mieszkania na Białomęce „tylko 15 minut jazdy od centrum Warszawy”.... a w rzeczywistości 1,5h

odpowiedz
Artur - 27.03.2019 / 17:28, *.25.51

@Kurak: nie 80 a 'ponad 60' czyli jakies 61☺️

odpowiedz
Kurak - 27.03.2019 / 17:01, *.centertel.pl

Bursa na 80 osob? Niezle. Moze 0 sie ucielo?

odpowiedz
gLc - 27.03.2019 / 16:55, *.vectranet.pl

trasa S8 bez korków ? owszem , ale po 22 i tyLko do 6 rano:D

odpowiedz