Legioniści w Gibraltarze - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Wyjazd do Gibraltaru

Relacja z trybun: W krainie małp

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W ostatnich latach piłkarze nauczyli nas jednego - trzeba spieszyć się wspierać Legię w europucharach, bo przygoda w Europie kończy się dla nas szybko. Po odpadnięciu przed rokiem z Luksemburczykami, pewnie nikt nie wierzył, że nasza przygoda może zakończyć się na rywalu z Gibraltaru. A tymczasem po pierwszym meczu nie jest to wcale takie niemożliwe. Hasło "W Europie nie ma już słabych drużyn" przewijało się mniej więcej co 10 minut meczu w "Krainie małp". Jego zabarwienie było oczywiście przepełnione sarkazmem.

Losowanie w tym roku nie było przyjazne dla kieszeni kibiców Legii. A to przede wszystkim dlatego, że rywala poznaliśmy na tydzień przed meczem, co od razu generowało znacznie większe koszty niż w przypadku pewnego rywala od dnia losowania. Pozostawało nam śledzić losy rywalizacji drużyn z Andory i Gibraltaru i szykować się na każde możliwe rozwiązanie. Najlepiej finansowo wyszli ci, którzy od razu zdecydowali się na zakup biletów lotniczych np. do Madrytu, leżącego mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Gibraltarem i Andorą. Później w grę wchodziła kilkugodzinna podróż samochodem, ale koszty były zdecydowanie niższe, niż w przypadku tych, którzy czekali do zakończenia rewanżowego meczu. Wówczas do wylotu pozostawało w najlepszym przypadku sześć dni.Na wyjazd drogą lądową do naprawdę dalekiego Gibraltaru (3500 km!) zdecydowali się tylko nieliczni - samej jazdy było ok. 32 godziny w jedną stronę. Były również plany lotu do Marrakeszu, następnie przejazdu do Tangeru, skąd płyną promy do Gibraltaru. Zdecydowana większość kibiców poszukiwała jednak lotów do hiszpańskich portów lotniczych, najlepiej w Maladze lub Sewilli, oczywiście często z przesiadkami np. z Londynie, czy Niemczech, aby zminimalizować koszty. Na koniec pozostawał transport z Hiszpanii do Gibraltaru, który nie należał do przesadnie trudnych, bowiem zarówno z Sewilli, jak i Malagi można było dotrzeć na miejsce regularnymi autobusami lub wynajętymi samochodami.

Większość legionistów, również tych, którzy do celu dotarli wcześniej, spędzało czas w hiszpańskich miejscowościach, łapiąc trochę słońca w pięknych okolicznościach przyrody. Na Gibraltarze zameldowaliśmy się dopiero w dniu meczu. Spora grupa skorzystała z okazji i ruszyła na zwiedzanie największej tutejszej atrakcji, czyli Upper Rock. Skała, która ma znaczenie militarne dla kraju (patrolowanie znacznego obszaru Atlantyku i Morza Śródziemnego), zamieszkała jest przez magoty gibraltarskie. Właśnie wspomniane małpy są najbardziej kojarzoną z Gibraltarem atrakcją dla turystów.Nie jednak w celach turystycznych wybraliśmy się na sam kraniec Europy. W sumie był to drugi najdalszy wyjazd Legii w europucharach w historii. Zanim jednak udaliśmy się na stadion, o godzinie 18:00 grupa kibiców Legii, a także przedstawicieli klubu, stawiła się w miejscu pamięci generała Władysława Sikorskiego, którego samolot rozbił się u podnóża góry w lipcu 1943 roku. Pod pomnikiem, który znajduje się na przeciwległym krańcu półwyspu, 5 km od stadionu, fani Legii oraz przedstawiciele klubu złożyli kwiaty oraz legijny wieniec.Przedmeczową zbiórkę mieliśmy wyznaczoną na placu niedaleko stadionu, półtorej godziny przed rozpoczęciem spotkania. Stąd w 140 osób przemaszerowaliśmy ok. 700 metrów w stronę jedynego obiektu piłkarskiego w tym kraju. Ruszyliśmy akurat w momencie, kiedy na "naszym" placu rozpoczęła się dekoracja uczestników Olimpiad Wyspiarskich. Większość zebranych gości bardziej interesował przemarsz grupy kiboli w białych koszulkach, aniżeli dekoracja gwiazd z Wysp Owczych czy Wysp Alandzkich. Miejscowa policja była obecna, ale z bezpiecznej odległości obserwowała legionistów, tak, by przypadkiem nie prowokować. Bliżej stadionu lokalne służby poszły nawet krok dalej i kłaniały się kibicom zmierzającym w stronę kas.Gibraltarczycy mieli niemałe problemy z przygotowaniem dla nas biletów. Ten proces obserwowaliśmy z niecierpliwością przez szybę, za którą zapewne jedyny informatyk w mieście pomagał kasjerce w połączeniu komputera z drukarką. W końcu zaczął się żmudny proces... numerowania wejściówek. Do meczu pozostawało 30 minut, kiedy zostały sprzedane pierwsze bilety. Za wstęp na mecz płaciliśmy dokładnie tyle samo co miejscowi, czyli 25 funtów (ok. 110 złotych). Po zakupie biletów spod trybuny głównej przeszliśmy pod nasz sektor, leżący bliżej boisk bocznych i pasa startowego. Wejście było bardzo sprawne, a kontrola osobista dość prowizoryczna.

Sektor znajdował się na skraju trybuny wschodniej, wzdłuż boiska, a od murawy dzielił nas metrowy płotek oraz niewielka bieżnia. Można powiedzieć - widoczność doskonała, trochę jak na jakimś sparingu. Niestety, chyba podobnie do meczu podeszli nasi piłkarze, którzy nie potrafili pokonać rywali, z których ponad połowa z pierwszego składu poza piłką na życie zarabia w inny sposób. Na ogrodzeniu oraz na krzesełkach rozłożyliśmy pięć flag, w tym nowe płótno "Złodzieje i pijacy". Poza nimi zawisły również reprezentacyjna "Legia", "Tradycja Pokoleń", "Warriors" i "Legia".Nasz doping od samego początku nie stał na najwyższym poziomie. Ewidentnie, cała grupa nie była nastawiona na zbyt wielki wysiłek wokalny i w trakcie meczu sporo było przestojów. Nie zabrakło także kilkunastu minut, podczas których zaprezentowaliśmy "festiwal chamstwa", 'pozdrawiając' przeróżne ekipy - od Stalówki Mielec po Odrę Opole. Z naszego repertuaru chyba najczęściej śpiewana była pieśń "Legia gol allez allez" oraz "Jesteśmy zawsze tam...".

Cztery razy w trakcie spotkania uwagę kibiców przykuwały samoloty startujące z płyty lotniska znajdującej się bezpośrednio za stadionem. Miejscowi do takich atrakcji są przyzwyczajeni. Zainteresowanie meczem z ich strony było bardzo skromne - na trybunach zasiadło mniej niż 1000 widzów.

Kilka minut przed końcem spotkania odśpiewaliśmy hymn narodowy. Po meczu, który zakończył się bezbramkowym remisem, piłkarze podchodzili w kierunku naszego sektora z duszą na ramieniu. Chyba spodziewali się grubszej rozmowy. Tymczasem usłyszeli krótkie i zwięzłe - "Lepszy remis niż w dupę penis". I tym akcentem zakończyliśmy pierwszy mecz sezonu 2019/20. Miejmy nadzieję, że nie ostatni w europejskich pucharach. Wszystko wskazuje na to, że rundzie drugiej rywalem Legii (lub oczywiście Europa FC) będzie drużyna Kuopion Palloseura z fińskiego Kuopio - miejscowości znanej przede wszystkim z konkursów skoków narciarskich, Ahonena i Hautamäkiego.

Zanim jednak do tego dojdzie, czeka nas mecz rewanżowy, który w najbliższy czwartek rozegrany zostanie przy Łazienkowskiej. Ceny biletów nie są zbyt wygórowane, a ponadto karneciarze (na skutek zrąbanego systemu biletowego) obejrzą to spotkanie za darmo. O ile na Gibraltarze wokalnie nie wysilaliśmy się przesadnie, w najbliższy czwartek musimy dać z siebie znacznie więcej, aby przygoda w europucharach nie zakończyła się na asach z Gibraltaru. Po odpadnięciu z mocarzami z Naddniestrza czy Luksemburga, nie brakuje obaw, że w niedługim czasie będziemy rywalizowali z zespołami z Wysp Bergamuta oraz Bezludnej Wyspy.

Frekwencja: 787
Kibiców gości: 140
Flagi gości: 5

Autor: Bodziach

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (27)

+dodaj komentarz
Lysy - 16.07.2019 / 05:59, *.tpnet.pl


Albo z san escobar

odpowiedz
kot - 15.07.2019 / 23:04, *.chello.pl

@Grchw(L): no zmienił, ale mógłby podziękować

odpowiedz
Aryon - 15.07.2019 / 15:35, *.chello.pl

@FWK: Jeśli mieliby lepszy scouring od nas to nie byłoby to wcale takie pewne

odpowiedz
Cinu - 15.07.2019 / 15:17, *.tpnet.pl

"Lepszy remis niż w dupę penis".

Brawo chłopcy, trzymacie równy poziom.

odpowiedz
ochockabrac - 15.07.2019 / 12:30, *.214.242

Jaki doping na Ł3? !! Za co ???? Komu??? Idiotów i pośmiewisko robią z LEGII w europie a Wy chcecie dopongowąć ich ????
Smieją się z Was i udają że im przykro po takim blamażu a Wy łykacie jak pelikan!!!!!

Ludzie opamiętajcie się !!!!!

odpowiedz
n - 15.07.2019 / 09:36, *.172.72

To 2 najdalszy wyjazd w historii? Macie jakieś zestawienie historyczne?
Był przecież Kazachstan(ponad 4 tys km), był Tel Aviv (4tys km), była Gruzja ( drogą lądową też pewnie ze 4 tys, z konieczności omijając rosję)

odpowiedz
artekketra - 14.07.2019 / 23:58, *.chello.pl

@Autor: Nie do końca ;) Jako że przez dłuższy czas pracowałem na Gibraltarze, w większej grupie Polaków, (m.in. przy budowie terminala lotniczego, którego fasadę mieliście okazje podziwiać ze stadionu po drugiej stronie pasa), to miejscowi, podobnie jak przygraniczni Hiszpanie doskonale poznali pewien zasób słów z polskiego, szczególnie pewne słowo na k., które doskonale się zaadoptowało, tak że okoliczni używali go na równi z "konjo" czy "marigon" - tego nie będę tłumaczył... ;)

odpowiedz
Kibic(L) - 14.07.2019 / 23:28, *.icpnet.pl

@Daniel:
Przez 90 minut powinny być gwizdy i je...nie ile wlezie a nie doping. A zwycięstwo grajkow jest obowiązkiem w tym meczu.

odpowiedz
Gocław - 14.07.2019 / 23:03, *.chello.pl

No, to nie będzie zwykły mecz. Przed nami wielkie derby Europy. Nie wiem kto będzie gospodarzem, ale obie drużyny to amatorzy.
A na trybunach i ławce trenerskiej, piłkarski ekspert człowiek, który na 100 razy myli się tylko 99.
Jesteśmy zawsze tam, gdzie się chu..wo gra!
Powinniśmy mieć flagę: Jesteśmy patologią tego sportu!
Widziałeś gola? - Nie, zafascynowałem się samolotami.
Ja pier..le!

ps. Pan Radosław na nasze mecze, to może teraz przychodzić jedynie, żeby robić Przegląd Lig Ujowych.

pps. A tak na poważnie, to my chyba mamy wobec piłkarzy objawy syndromu sztokholmskiego.
K...a do kina ich jeszcze weźcie i popcorn im kupcie.

odpowiedz
Ryszard S - 14.07.2019 / 22:21, *.184.32

@PrzemoL: W tym dowcipie był remis1:1

odpowiedz
H... Wygramy - 14.07.2019 / 20:52, *.plus.pl

@brasu: przegramy walkowerem bo wystawimy niezgloszonego zawodnika! Klub profesjonalny całą mordą od czasu rządów jaśnie milosciwego pseudo prezesa z bananowej rodziny pudla

odpowiedz
Daniel - 14.07.2019 / 19:58, *.centertel.pl

I to jest wlaśnie żenujący fragment: "O ile na Gibraltarze wokalnie nie wysilaliśmy się przesadnie, w najbliższy czwartek musimy dać z siebie znacznie więcej, aby przygoda w europucharach nie zakończyła się na asach z Gibraltaru". Chodziłem na starą Żyletę w latach 80' i 90' i to byłoby nie do przyjęcia. Teraz Legia ma się pozycjonować na poziomie klubu z Gobraltaru, a korpożyleta jest z tym OK. Nie ma wymagań nie ma wyników - proste. I będą przez 90 min dopingować zespół który skompromitował tyle razy stolicę państwa - żenada.

odpowiedz
PrzemoL - 14.07.2019 / 19:09, *.chello.pl

@FWK: Można trochę sparafrazować pewien dowcip. Ronaldinho grał przeciwko Legii, wynik końcowy 1-0 dla Ronaldinho. Dziennikarze pytają: czemu tylko 1-0? Ronaldinho: na początku drugiej połowy dostałem czerwoną kartkę.
Pozdro i bez spiny, do zobaczenia w czwartek na Ł3!

odpowiedz
Afro - 14.07.2019 / 18:35, *.chello.pl

@Franek Kimono: smutne

odpowiedz
Grchw(L) - 14.07.2019 / 18:19, *.chello.pl

Czy Autor tytułu...
Na tym poprzestanę.
Albo nie - podpowiem. "Na wyspie zwanej Krainą Małp".
Panowie - szanujmy się...

odpowiedz
olo - 14.07.2019 / 17:54, *.tpnet.pl

Taka mała uwaga do tych co piszą o naszym cienkim repertuarze.
Trzeba pojechać i pokazać........ ja po 24 godzinnej podróży ledwo stałem na nogach, ale stałem i śpiewałem, bo tam była moja Legia

odpowiedz
leon - 14.07.2019 / 17:38, *.tpnet.pl

Wicemistrz Gibraltaru – bez względu na to, co sądzi Aleksandar Vuković – to nie tylko słaby rywal, co po prostu żałosny. To Nigeryjczyk wśród biegaczy narciarskich

odpowiedz
brasu - 14.07.2019 / 16:48, *.vectranet.pl

@FWK: wygramy walkowerem 3:0 bo ich sklad bedzie niekompletny ;p

odpowiedz
Pablo - 14.07.2019 / 15:52, *.play-internet.pl

Ogromny szacunek dla każdego kibica, który tam pojechał. Myślę, że klub powinien o Was dbać, bardziej niż o niedzielnego kibica.

odpowiedz
Artur - 14.07.2019 / 15:51, *.25.51

Najpierw w opisie jest 1500 kibicow, w podsumowaniu 787..czyli jak to jest?

odpowiedz
Kibol - 14.07.2019 / 15:33, *.chello.pl

Doping i repertuar cieniutkie...

odpowiedz
A ja chcę pochwalić psiarnie z Gibraltaru - 14.07.2019 / 15:06, *.t-mobile.pl

Można normalnie? Można. Zero prowokacji, gdzieś na uboczu , zza winkla obserwowali. Przed stadionem normalnie gadali i nie prowokowali. Ubrani też jak typowy angielski pies, a nie jak na wojnę. Ilość skromna. Jakoś nikt miejscowych pikników nie mordował i łbów im nie odgryzał.
Może gdzieś czekała ekipa zomo, ale nie dało się zobaczyć żadnej ochoty do jej użycia.
Pozdro dla psiarni z Madrytu.

odpowiedz
Lesny Dziadek - 14.07.2019 / 14:51, *.play-internet.pl

Zeby w pucharach z kims rywalizowac, to najpierw trzeba sie do nich...zakwalifikowac... Cracovia, Piast, Lechia, Pogon, Jagiellonia, moze i Lech, a kto wie, czy nie Rakow...Do tego gdy dojda kolejne druzyny, ktore zawsze chca zloic tylki Legii, moze byc roznie...Z taka ambicja i zaangazowaniem, to moze sie skonczyc druga osemka...Ale co ja pisze, przeciez niektorzy koledzy twierdza, ze jestesmy na TOPIE i wciagniemy ta lige malym palcem. Oby tylko ta liga nie pokazala nam palca na koniec nadchodzacego sezonu, palca srodkowego...

odpowiedz
BoHen - 14.07.2019 / 14:42, *.chello.pl

No to piłkarze wam podziękowali w piękny sposób!

odpowiedz
FWK - 14.07.2019 / 14:08, *.play-internet.pl

Z reprezentantami bezludnej wyspy moze uda sie cos ugrac:)

odpowiedz
Autor - 14.07.2019 / 14:04, *.214.168

My festiwal chamstwa, a miejscowi myślą "jaki bogaty repertuar ma ta Legia". : )

odpowiedz
Franek Kimono - 14.07.2019 / 14:00, *.elartnet.pl

Na Wyspach Bergamutach
Podobno jest kot w butach
Nawet kura nie gdaknie
Gdy Legii w pucharach zabraknie

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.