REKLAMA

Biblioteka legionisty: Niezapomniane przeżycia

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Wspaniała kariera sportowa Zdzisława Krzyszkowiaka została opisana w książce "Kariera z kolcami", którą przedstawiliśmy przed paroma laty. O tym wybitnym lekkoatlecie powstała jeszcze jedna, choć znacznie skromniejsza publikacja, a mianowicie 56-stronicowe wydawnictwo zatytułowane "Niezapomniane przeżycia". Poznajemy w nim postać Krzyszkowiaka bardziej od strony prywatnej.

W tej niezwykle skromnej publikacji możemy poznać przede wszystkim dzieciństwo przyszłego medalisty igrzysk olimpijskich. Dowiadujemy się m.in., że Krzyszkowiak w młodości był bardzo poważnie chory. Rekonwalescencja trwała cały rok. "Straciłem pamięć i nie poznawałem nikogo. Choroba bardzo wyniszczyła mój organizm. Rodzice byli przestraszeni, ponieważ rozpoznawałem tylko mamę" - opisuje w niej Krzyszkowiak.

W książce dowiadujemy się, że treningi biegowe Krzyszkowiak zaczął dość przypadkowo - bez żadnego sprzętu, zwyczajnie towarzysząc koledze. Jako że od samego początku wykazywał ponadprzeciętne możliwości, możemy dowiedzieć się, jak w pierwszych startach uwagę na niego zwracali zawodnicy z większych miejscowości, kiedy startował w Ostródzie, czy Olsztynie. "Pojechałem na własny koszt i zapisałem się do biegu. W starych pożyczonych tenisówkach, w niereprezentacyjnych dresach wyglądałem jak kopciuszek" - opisuje swój pierwszy start w zawodach w Olsztynie. Książka ciekawa, ale publikacja to nader skromna, której lektura zajmie nie więcej niż godzinę.

Tytuł: Niezapomniane przeżycia
Autor: Zdzisław Krzyszkowiak
Wydawnictwo: Heliodor
Rok wydania: 1998
Liczba stron: 56

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.