Stadion Viktorii Żiżkov - fot. Marcin Wiśniewski
REKLAMA

Stadiony: Viktoria Żiżkov

martinez-4ever - Wiadomość archiwalna

W najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce wiele stadionów nie ma szans na dopuszczenie do rozgrywania meczów. Tak jest m.in. z ŁKS-em Łódź czy Podbeskidziem Bielsko-Biała. Problemy z grą u siebie w I lidze może mieć Ruch Radzionków. Dziś prezentujemy Wam stadion czeskiej Viktorii Żiżkov, trzeciej siły Pragi, który z pewnością nowoczesnością na kolana nie powala.

Zdjęcia stadionu Viktorii - 15 zdjęć Marcina

Położenie stadionu
Stadion Viktorii Żiżkov leży w praskiej dzielnicy Żiżkov, nazwanej w ten sposób od bohatera narodowego Czech, Jana Żiżki (stracił oko w bitwie pod Grunwaldem), który stoczył zwycięską bitwę pod Witkową Górą (Vitkov) w 1420 roku. Żiżkov obejmuje teren dawnej bitwy, w której wojska husyckie dowodzone przez Żiżkę zwyciężyły katolicką armię dowodzoną przez niemieckiego króla Zygmunta Luksemburczyka. W tym kontekście nazwy klubu tłumaczyć nie trzeba. Stadion jest położony przy Seifertova třída, czyli ulicy Jaroslava Seiferta, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1984 r., urodzonego oczywiście w Żiżkovie.

Warto zauważyć, że Żiżkov, choć położony jest niemalże w centrum miasta, prezentuje zupełnie inne oblicze miasta. Jak pisze Mariusz Szczygieł - to "Schronienie robotników, biedaków, pijaków, wariatów, artystów i Cyganów, a ostatnio emigrantów z Ukrainy. Žižkov budowano pod koniec XIX wieku według zasady: 'Maksimum obywateli na minimum przestrzeni' (...) Žižkov zaczyna się trzy minuty pieszo od dworca głównego [Hlavní nádraží – przyp. autora], ale do 1922 r. był oddzielnym miastem. Do dziś zresztą nazywa się go Wolną Republiką Žižkov. W Žižkovie Praga robiła to, czego nie chciała robić u siebie na Staromiejskim Rynku: wieszała przestępców".

Żiżkov "słynął ze swej wesołości, knajpianego życia i braku pokory". Patrząc na historię biednego i robotniczego Żiżkova można zrozumieć, dlaczego stadion Viktorii wygląda tak, jak wygląda.

Kilka słów o klubie
FK Viktoria Žižkov jest jednym z najstarszych klubów w Republice Czeskiej. Został założony przez studentów z gimnazjum w 1903 roku, choć w piłkę nożną grano w Żiżkovie już w 1897 r. Największymi sukcesami Viktorii są Mistrzostwo Czechosłowacji (1928) i dwa Puchary Czech (1994 i 2001). Co ciekawe w obu meczach finałowych Viktoria zwyciężała Spartę Praga na praskim stadionie Evžena Rošického. W 1995 roku Viktoria przegrała w finale z SK Hradec Kralove.

Przez trzy sezony Viktoria należała do grona czołowych klubów Czech, zajmując w sezonie 2000/2001 5. miejsce, a w dwóch kolejnych 3. W sezonie 2001/2002 przegrała mistrzostwo w końcowych minutach ostatniego meczu, gdy uległa na wyjeździe Slavii 0-1. Natomiast sezon 2002/2003 był o tyle historyczny, że wszystkie trzy miejsca zajęły kluby z Pragi – Sparta, Slavia i Viktoria. W kolejnym Viktoria niespodziewanie spadła. Później wróciła jeszcze na dwa sezony do I ligi, znowu spadła, by w minionym sezonie świętować awans do czeskiej elity. To, że Viktoria grała w czeskiej ekstraklasie z całkiem niezłymi wynikami, to swoisty fenomen.

Sparta i Slavia niemalże od zawsze należały do czeskiej czołówki, ale to, że do rywalizacji o najważniejsze trofea dołączył trzeci praski klub, było sporą niespodzianką. Choćby z tego powodu, że uzyskanie odpowiedniego finansowania dla trzeciej siły w dużym mieście jest utrudnione.

W związku z krajowymi sukcesami, Viktoria czterokrotnie rywalizowała w rozgrywkach o europejskie puchary i na stadionie przy Seifertovej grała m.in. z IFK Norrkoping (1-0) i Broendby Kopenhaga (0-1). Mecze z bardziej znanymi rywalami rozgrywała na wspomnianym już stadionie Evžena Rošického np. z Chelsea Londyn (0-0), Glasgow Rangers (2-0) i Betisem Sewilla (0-1).

Najbardziej znani piłkarze w historii klubu to wicemistrzowie Europy z 1996 roku – Karel Poborsky, Petr Gabriel i Petr Kouba. W barwach Viktorii grali także znani z polskich boisk Marek Bażik (Polonia Bytom), Marcel Liczka (Groclin, Górnik Zabrze) i Michal Vaclavik (Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze), o którym Maciej Szczęsny mówił dwa lata temu: "Jak porównuję w Górniku Zabrze Sebastiana Nowaka i Michala Vaclavika, to z jednej strony widzę bramkarza, a z drugiej Misia Yogi". Obecnie w kadrze znajduje się dwóch polskich piłkarzy – Mateusz Słodowy i Adam Mójta, którym całkiem niedawno interesowała się Legia. Jesienią w barwach Viktorii grał Marcin Kajca.

Stadion
Na stadionie Victorii swoje mecze rozgrywa nie tylko FK Viktoria Żiżkov, ale w sezonie 2008/2009 mecze występował także FK Bohemians Praha (dawniej FC Střížkov Praha 9), którego dotychczasowy stadion przestał spełniać warunki licencyjne po awansie do Gambrinus Ligi.

Stadion został wybudowany w 1952 roku w miejscu siedziby zespołu SS Plincner. Początkowo jego pojemność wynosiła 15 000 miejsc. Dopiero w 1966 roku na boisku położona została nawierzchnia trawiasta. Wcześniej popularna "Viktorka" rozgrywała swoje mecze na nieistniejących już stadionach na Ohradě i w Starých Strašnicach, a także korzystała ze stadionów innych praskich klubów.

Obiekt nie prezentuje się zbyt okazale. W obecnych polskich realiach mógłby uchodzić za stadion pierwszoligowy. Można powiedzieć, że jest mały, ale czy kameralny, to miałbym już wątpliwości. Zadaszona jest tylko jedna trybuna, która i tak wygląda na mocno nadgryzioną zębem czasu. Pozostałe nie są ze sobą połączone, tylko stanowią odrębne dzieła architektoniczne. Zresztą trybuna wschodnia została dostawiona w późniejszym okresie, a jej wygląd wskazuje na prowizoryczność i tymczasowość. Cechą charakterystyczną stadionu w Żiżkovie jest wciśnięcie go w miejską zabudowę, co oznacza, że z trzech stron otoczony jest budynkami i z prawie każdego z nich swobodnie można oglądać to, co dzieje się na boisku. Poza tym, za stadionem widać charakterystyczną wieżę telewizyjną o wysokości 216 metrów (najwyższy budynek w Pradze), która podkreśla, że znajdujemy się w Żiżkovie.

Zmiany na stadionie
W ostatnich kilku latach stadion Viktorii przeszedł poważną rekonstrukcję w kilku etapach, które pochłonęły 15 mln koron czeskich, czyli ok. 3 mln zł. Rozpoczęcie prac renowacyjnych było związane z projektem "Stadiony 2003", realizowanym przez Czesko-Morawski Związek Piłki Nożnej (ČMFS), który dążył do wymuszenia na klubach spełnienia ściśle określonych wymogów licencyjnych, a jednocześnie zapewnienia widzom bardziej komfortowych warunków do oglądania meczów. W lecie 2002 roku trybuny z miejscami stojącymi – południowa (obecnie z napisem Viktoria Żiżkov) i zachodnia (dla kibiców gości) - zostały wyburzone, a w ich miejsce powstały nowe trybuny z miejscami siedzącymi. W ten sposób, zwiększając nachylenie trybun do boiska, rozszerzono jego wymiary do wymaganych 105 metrów długości i 68 metrów szerokości, a pojemność stadionu została zredukowana z 8000 do 4600.

W lecie 2003 roku kontynuowano modernizację trybun i zainstalowano sztuczne oświetlenie o mocy 1500 luxów. Kolejna istotna zmiana nastąpiła w lecie 2007 roku. Zakończono modernizację trybuny wschodniej o pojemności 1000 miejsc. Jednocześnie we wszystkich sektorach trybuny północnej (kryta) i południowej (z napisem Viktoria Żiżkov) ukończono instalowanie krzesełek. W konsekwencji pojemność stadionu wynosi 5600 miejsc siedzących, przy czym należy dodać, że rekord frekwencji (13 500) został pobity wiosną 1992 roku. Ostatnią zmianą było zakończenie modernizacji budynku klubowego połączonego z trybuną północną (krytą). Na parterze budynku znajduje się niewielki Fanshop.

Dojazd
Do stadionu można dostać się piechotą (ok. 10-15 min.) z dworca głównego, Hlavní nádraží, bądź ze stacji metra Jiřího z Poděbrad (ok. 1 km). Przy stadionie znajduje się przystanek tramwajowy Husinecká, przy którym zatrzymują się następujące linie: 5, 9 i 26.

Podobnie jak w przypadku relacji ze stadionów świata, zachęcamy Was do współtworzenia tego działu. Wasze zdjęcia i opisy stadionów wysyłajcie na adres ultras@legialive.pl.

Stadion im. Ferenca Puskasa
Stadion Olimpijski w Berlinie
Amsterdam ArenA
Rasunda
San Siro
Stadio Renato Dall'Ara
Estadio Hernando Siles
Otwarcie Juventus Arena już za kilka miesięcy
Gradski stadion u Poljudu - obiekt Hajduka
Stadiony MŚ w RPA
Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park
Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion
Stadiony Euro 2008: Klagenfurt

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.