REKLAMA

Biblioteka legionisty: Congratulations, you have just met the I.C.F. (+ konkurs)

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Ostatnio w naszej redakcyjnej bibliotece skupiliśmy się na książkach kibicowskich, ale obiecujemy, że już wkrótce zaprezentujemy książki typowo sportowe (nie tylko zresztą o osobach związanych z sekcją piłki nożnej naszego klubu). Dziś jednak kolejna książka z serii o angielskich chuliganach.

"Congratulations, you have just met the I.C.F." to książka napisana przez Cassa Pennanta, a opisuje ekipę, która chyba nikomu naprawdę interesującemu się ruchem "kibolskim" w Europie nie jest obca - ICF. InterCity Firm to oczywiście fani West Hamu - bynajmniej nie zbierający znaczki czy bilety z filharmonii.

ICF to czołowa angielska grupa chuligańska, która najlepiej działała w latach 80. ubiegłego wieku. Książka jest tym bardziej wiarygodna, że spisał ją jeden z czołowych kiboli grupy, Cass Pennant. Wiadomo, że w Anglii niektóre ekipy próbowały deprecjonować niektóre dokonania ICF, ale nie ulega wątpliwości, że przynajmniej zdecydowana większość zdarzeń opisanych w książce naprawdę miała miejsce, a ew. różnice zdań wynikają z zaangażowania kibiców innych drużyn, co prowadzić może do braku obiektywizmu.

Nie będziemy się rozwodzić nad tym kto ma rację, bo nie mamy pojęcia. Istotne jest to, że 270 stron książki (przetłumaczonej na język polski, a sporo wcześniej wydanej w oryginale) to zbiór ciekawych opowieści na temat życia i działalności grupy. Kto lubi choć trochę klimaty brytyjskie na pewno nie będzie zawiedziony. Tym bardziej, że to w końcu część historii ruchu kibicowskiego.

Z książki dowiemy się nie tylko jak ICF powstało, skąd wzięła się jego nazwa (choć to chyba jest oczywiste nawet dla laików), ale zapoznamy się ze szczegółowymi przebiegami starć z innymi ekipami. Z książki dowiemy się jak fani z Upton Park patrzą na czarnoskórych kibiców oraz jak ci czują się na trybunach. Szczególnie, gdy są wiodącymi postaciami grup chuligańskich.

Tytuł: Congratulations, you have just met the I.C.F.
Autor: Cass Pennant
Rok wydania: 2002 (wersja polska - 2009)
Liczba stron: 267
Wydawnictwo: Trolsen
Tłumaczenie: Krzysztof Gosz
Cena: 46 zł


Rycerze w szalikach
Biblioteka legionisty: Understanding Football Hooliganism
Biblioteka legionisty: Hoolifan
Biblioteka legionisty: Spowiedź Fryzjera
Biblioteka legionisty: Dziekan
Biblioteka legionisty: Edward Szymkowiak
Biblioteka legionisty: Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)


KONKURS "I.C.F."

Pierwsze trzy osoby, które prawidłowo odpowiedzą na poniższe pytanie i wyślą odpowiedź na adres konkursy@legionisci.com otrzymają po egzemplarzu książki "Congratulations, you have just met the I.C.F." ufundowanej przez www.sektorgosci.com.

Pytanie: Skąd wzięła się nazwa ekipy "I.C.F."?

KONKURS ZAKOŃCZONY
Najszybciej odpowiedzi udzielili: ormo, l@legionista.com, Krzysztof Borkowski. Ze zwycięzcami skontaktkujemy się drogą e-mailową.REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.