REKLAMA

Biblioteka legionisty: Understanding football hooliganism

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

Środowisko kibiców to temat wielu książek i to nie tylko pisanych przez samych fanów. Zachowania miłośników piłki nożnej doczekały się także wielu opracowań naukowych. Jak łatwo się domyślić najczęściej podejmowanym zagadnieniem są agresywne zachowania fanów. Wbrew tytułowi Ramón Spaaij w swojej książce nie zajmował się tylko przemocą wśród kibiców. Dzięki temu jego praca zyskała na wartości.

Dzieło Spaaija powstało w ramach prac naukowych na Uniwersytecie w Amsterdamie. Autor poświęcił kilka lat by zbadać środowisko kibiców sześciu klubów z trzech krajów zachodniej Europy. Badania objęły Anglię (West Ham United, Fulham SC), Hiszpanię (FC Barcelona, Espanyol Barcelona) oraz Holandię (Feyenoord Rotterdam, Sparta Rotterdam). Spaaij dobierał materiał badawczy tak, by w każdym przypadku w jednym mieście występowały dwa kluby – jeden znany z agresywnych kibiców, drugi ze spokojniejszych. Wszystko dlatego, że wbrew poglądom brytyjskich socjologów z lat 70. i 80., autor nie uznawał, że agresywne zachowania fanów można wyjaśnić jedną ogólną teorią. Zamiast tego Spaaij proponuje postrzeganie kibiców każdego klubu jako indywidualny przypadek, na zachowanie którego duży wpływ mają środowisko, uwarunkowania historyczne, sprawy socjalne czy polityczne.

Książka Spaaija jest ciekawym przedstawieniem środowiska kibiców sześciu klubów z zachodu Europy. To także swoista kronika ukazująca rozprzestrzenianie się "angielskiej choroby" poza Wielką Brytanię. Co ciekawe autor wykazuje, że promowaniu idei chuligaństwa bardzo pomogły rządne sensacji media. Po pracę Spaaija sięgnąć powinni wszyscy "znawcy tematu", którzy głoszą, że na zachodzie kontynentu nie ma problemu agresywnych zachowań kibiców. Po raz kolejny okazuje się jak fragmentaryczna jest ich wiedza.

"Understanding Football Hooliganism" może być także ciekawą lekturą dla samych kibiców, którzy chcą zobaczyć swoje środowisko oczami naukowców. Barierą może być jednak język książki, która dostępna jest w wersji anglojęzycznej. Plusem jest dostępność książki, którą można pobrać ze strony amsterdamskiej uczelni lub kupić w zagranicznych księgarniach internetowych.


Tytuł: Understanding Football Hooliganism : A comparison of Six Western European Football Clubs
Autor: Ramón Spaaij
Rok wydania: 2006
Liczba stron: 498
Wydawnictwo: Amsterdam University Press
Tłumaczenie: brak (wersja anglojęzyczna)
Cena: wersja książkowa ok. 33£ lub ok. 70$; wersja pdf bezpłatnie


Biblioteka legionisty: Hoolifan
Biblioteka legionisty: Spowiedź Fryzjera
Biblioteka legionisty: Dziekan
Biblioteka legionisty: Edward Szymkowiak
Biblioteka legionisty: Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.