fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Ekstraklasa, PZPN, piłkarze

Przerzucanie gorącego kartofla

Woytek - Wiadomość archiwalna

Od kilkunastu dni w mediach i komunikatach obserwujemy interesującą wymianę zdań między Polskim Związkiem Piłki Nożnej i klubami, reprezentowanymi przez Ekstraklasę. O co chodzi? O kontrakty zawodników, które stanowią znaczną część klubowych budżetów. Wiadomo, że w obecnej sytuacji piłkarze nie mają możliwości wykonywania swoich obowiązków, ale jednocześnie nie jest to ich winą. Nie jest też jednak winą klubów to, że nie mogą organizować meczów - błędne koło.Najpierw kluby ustami prezesów wzywały PZPN do zajęcia stanowiska w sprawie możliwości obniżenia kontraktów: "W Polsce uchwałę w sprawie kontraktów piłkarzy podejmie PZPN – nie ma sensu teraz dywagować" - mówił 21 marca prezes Legii Dariusz Mioduski.

W tym samym czasie związek odpowiadał ustami Zbigniewa Bońka, że nie ma możliwości prawnych by podjąć taką uchwałę.

W ostatni piątek (27 marca) Rada Nadzorcza Ekstraklasy uchwaliła zasady obniżania wynagrodzeń piłkarzy, która w założeniu ma umożliwiać zejście z pensji nawet o 50%. W kolejnych dniach z wielu stron spływały różne stanowiska w tej sprawie. Część zawodników nie godzi się na to, a część zgodziła się na zamrożenie wypłat jeszcze przed tą uchwałą.

Decyzję władz Ekstraklasy skomentował w weekend prezes PZPN: "Dokument Ekstraklasy nie ma żadnego znaczenia. Został napisany szybko, bez zastanowienia, w nerwowej sytuacji, by ułatwić prezesom negocjacje z piłkarzami. Ale tylko je utrudni, przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Z pracownikami nie rozmawia się z pozycji siły, ale mądrości, troski i dbałości. Uważam ten dokument za niepotrzebny wymysł kilku młodych, ambitnych adwokatów, którzy mówią, że się znają na prawie sportowym, ale tą decyzją lekko się ośmieszyli. (...) Jako PZPN nie możemy wejść w relacje między pracownikiem a pracodawcą, chyba że dostaniemy odgórne wytyczne z UEFA albo FIFA. Moje zdanie jest klarowne. Przez siedem lat nie przedstawiłem zarządowi PZPN ani jednej uchwały, która nie miałaby oparcia i uzasadnienia prawnego" - powiedział na łamach Przeglądu Sportowego.

We wtorek doczekaliśmy się stanowiska Ekstraklasy, w którym kluby zawnioskowały do PZPN o podjęcie takowej uchwały. Poniżej treść:

Zgodnie z uchwałą rady nadzorczej Ekstraklasy kluby wnioskują również o wprowadzenie czasowych modyfikacji stosowania przepisów umożliwiających rozwiązanie kontraktów przez piłkarzy w przypadku wypłaty wynagrodzeń obniżonych do ustalonego poziomu.

Kluby zgodnie stoją na stanowisku, że podjęcie kompleksowej uchwały przez PZPN, regulującej zasady wypłaty wynagrodzeń oraz zasad postępowania w trakcie pandemii jest niezbędne, a zaproponowany projekt jest zgodny z przepisami prawa powszechnego, jak i kompetencjami Związku, w tym z dotychczasową praktyką PZPN. To efekt blisko dwutygodniowych prac grupy formalno-prawnej Ekstraklasy, składającej się z przedstawicieli wszystkich klubów, w tym grona doświadczonych prawników specjalizujących się w prawie sportowym (także o charakterze międzynarodowym przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu).

Przygotowana na zlecenie Ekstraklasy analiza prawna wyraźnie wskazuje, że PZPN posiada kompetencje do przyjęcia wnioskowanych przez kluby zapisów, wobec zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności w kraju związanych z epidemią wirusa SARS-CoV-2, uniemożliwiających zawodnikom świadczenie usług przewidzianych w kontraktach, a klubom osiąganie przychodów z tego tytułu. PZPN – na podstawie ustawy – jest bowiem upoważniony do regulowania kwestii prawnych i finansowych między klubem sportowym a zawodnikiem. Na tej bazie Związek podejmował już w przeszłości uchwały regulujące kwestie wynagrodzeń piłkarzy, które wciąż są obowiązujące, jak choćby kwestia minimalnych płac dla zawodników poniżej 18. roku życia czy ograniczenia pensji piłkarzy o 50% w przypadku długotrwałych kontuzji.

Jednocześnie, wnioskowane przez Ekstraklasę rozwiązania mają właśnie na celu długofalową ochronę wynagrodzeń piłkarzy i miejsc pracy, przy jednoczesnej dbałości o zapewnienie integralności i ciągłości rozgrywek oraz warunków do przetrwania klubów w okresie epidemii. Proponowane zapisy są bowiem korzystniejsze niż wynika to z prawa powszechnego, w świetle którego w przypadku braku możliwości świadczenia usług przez piłkarzy – jak to ma obecnie miejsce – kluby mogłyby w odniesieniu do umów cywilnoprawnych (które stanowią większość w profesjonalnej piłce) w ogóle odmówić wypłaty wynagrodzeń za ten okres. Wprowadzenie przez PZPN rozwiązań przejściowych pozwoliłoby uniknąć sporów prawnych na tym polu i zagwarantowałoby wypłatę wynagrodzeń zawodnikom na określonym poziomie i ochronę miejsc pracy. Analizując polskie propozycje w kontekście międzynarodowym trzeba mieć na uwadze, że rekomendowane przez kluby Ekstraklasy regulacje są znacznie korzystniejsze niż w innych krajach europejskich, gdzie proponuje się utrzymanie wynagrodzeń zawodniczych na poziomie minimum krajowego. W Polsce ograniczenia wnioskowane przez kluby stanowią czterokrotność tej wartości i w dodatku miałyby być wprowadzane na krótki okres zaledwie kilku miesięcy."


List Bońka do piłkarzy

Tego samego dnia list do zawodników napisał Zbigniew Boniek: "Nie brakuje w tych dniach różnych głosów, pomysłów, deklaracji dotyczących Waszego funkcjonowania. Musicie być tej niełatwej sytuacji poważni i spokojni. Jednocześnie apelują o zrozumienie trudnych czasów, jakie nadchodzą, a właściwie już nadeszły dla całego polskiego środowiska piłkarskiego. (...) postawcie na jedność, zrozumienie i solidarność Waszego środowiska. Stawiajcie na rozmowy, na dialog z mądrymi ludźmi, którzy mają pomysł na piłkarskie życie w tych czasach. Pokażcie kibicom, że dbacie o Wasz klub i jesteście gotowi na poświęcenia".

fot. PZPN

Czyli na razie nic się nie zmieniło. Dużo słów, mało konkretów. Wiadomo, że przy Łazienkowskiej prowadzone są rozmowy nie tylko z zawodnikami i sztabem, ale także pracownikami biurowymi.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (26)

+dodaj komentarz
Rafał - 05.04.2020 / 14:42, *.play-internet.pl

Boniek pokazał jaki z niego prezes PZPN. Jest kpina a nie prezesem. Tyko brać kasę i nic nie robić.

odpowiedz
O - 01.04.2020 / 21:30, *.247.164

A na Łazienkowskiej właśnie zwolnili 30 osob (Macka Dobrowolskiego tez) a reszcie uje...li 50% pensjii.
Kopacze sie buldoczą i nie chca sie zgodzic ns obciecie pensji...

odpowiedz
Alan - 02.04.2020 / 06:16, *.t-mobile.pl

@O:
Mam nadzieje ze to co piszesz to fake news, w przeciwnym razie nie wyobrażam sobie siebie dopingujac tych ludzi, już nigdy. Sory ale są sprawy ważne i ważniejsze......

odpowiedz
Krzeszczu - 02.04.2020 / 06:43, *.tele2.se

@O: wszyscy pilkarze Barcelony zgodzili sie na 70% obnizenia zarobkow tylko po to zeby nikt z zatrudnionych w klubie nie musial przecodzic ciec. Tzn zeby nadal dostawali pelne synagrodzenie.

Pilkarze Juventusu nie dostana wyplat za marzec, kwiecien, maj i czerwiec (jasli mnie pamiec nke myli).

odpowiedz
Amek - 03.04.2020 / 00:54, *.tpnet.pl

@O: chyba 40 osób

odpowiedz
Bbk - 01.04.2020 / 17:53, *.amazonaws.com

Niechce stawac w obronie pilkarzy czy tez ich zarobkow ale z wlasnego doseiadczenia wiem ze im wiecej zarabiasz tym wiecej wydajesz i to ze zarabiam ok 5tys $$ na miesiac to moje wydatki bierzace sa ok 4000 $$ i gdyby ktos opciol moj dochod o polowe nie byl bym wstanie oplacic swoich rachunkow a przeciez za 2000$ mozna zyc ale nie w momencie gdy ma sie kredyty i inne zobowoazania ktore byly szacowane wg zarobkow jakie do tej pory milem . Tak ze pomyslcie o tym , pewnie nie dotyczy to kazdego zawodnika ale czesc inwestuje pieniadze zarobione bo wychodza z zalozenia ze te niemaja wartosci jak leza w banku a niekazde inwestycje da sie spieniezyc z dnia na dzien czy z miesiaca na miesiac

odpowiedz
edze - 02.04.2020 / 07:59, *.chello.pl

@Bbk: Dlatego jest zasada aby żyć za średnią krajową i czasem pozwalać sobie na jednorazowe szaleństwa finansowe, gdyż kapitalizm ma swoje cykle koniunkturalne zaś życie jest nieprzewidywalne.

odpowiedz
edze - 01.04.2020 / 14:44, *.chello.pl

Akurat piłkarze mają wagony zainwestowanych oszczędności, więc niech nie płaczą, gdyż i tak nie mają gdzie ich wydać. Polecam lekcje życia za średnią krajową w praktyce.

odpowiedz
wujek dobra rada - 01.04.2020 / 11:12, *.chello.pl

Niech panienki wstąpią do Solidarności. Poczują się jak za komuny organizując nielegalne pikiety pod siedzibą PKO BP, które mogą zostać spacyfikowane przez wojsko.

odpowiedz
Piłkarz ekstraklasowy - 01.04.2020 / 11:02, *.chello.pl

Jak obniżą pensje to nie starczy na rulete i inne rozrywki.

odpowiedz
Alan - 01.04.2020 / 11:13, *.t-mobile.pl

@Piłkarz ekstraklasowy:
Dokładnie " 30 tys na jednej imprezie wydawałem " życie dla tych ludzi za np. 20 tyś na miesiac to będzie dramat i pomyśleć że to są idole młodych ludzi.

odpowiedz
wujek dobra rada - 01.04.2020 / 11:15, *.chello.pl

@Piłkarz ekstraklasowy: Ich kochanki zaraz bedą się musiały zgłosić do rządu, że też od pasa w dół są na postojowym.

odpowiedz
Na O(L)impie - 01.04.2020 / 10:35, *.vectranet.pl

https://zrzutka.pl/fbfu89

odpowiedz
Władeczek - 01.04.2020 / 08:53, *.netfala.pl

Ja to oprócz gorącego kartofla z ogniska przerzucam schłodzona maciore. Trzeba się jakoś rozweselać w tym smutnym czasie obleganym przez jakieś koronawirusy faken.

odpowiedz
Zięciu - 01.04.2020 / 22:56, *.chello.pl

@Władeczek: Ja tak samo, ale trza hamować, bo ponoć maciora obniża odporność!

odpowiedz
Mrok - 31.03.2020 / 18:55, *.chello.pl

Na wszystko da się patrzeć z dwóch stron.

Wszystkich nas k... zwolnią ale też jak zwalniają to znaczy, że będą zatrudniać.

Na wirusa też można patrzeć jak na zwykłą zarazę albo jak na spełnienie odwiecznego pragnienia człowieka - kontakt z pozaziemska cywilizacją. Szukaliśmy jej tyle czasu o teraz ona nas znalazła. Nie wiadomo skąd, nie wiadomo jak ale przybyli.
Dotychczasowi zwolennicy UFO jak chcą mogą już próbować nawiązać kontakt.

odpowiedz
:) - 31.03.2020 / 18:44, *.chello.pl

Mnie zwolnili i jeszcze nie dostanę pewnie całej pensji
Miałem umowę o pracę, na okres próbny. Ale nie płaczę

odpowiedz
Kuba - 31.03.2020 / 18:21, *.t-mobile.pl

Myślę, że gdy kryzys się skończy, pieniądze powinny iść od UEFA i FIFA do poszczególnych federacji krajowych. To światowa i europejska federacja powinna wypłacać zaległe wynagrodzenie wszystkim piłkarzom, w końcu posiada wielkie pieniądze, które nie idą przecież na walkę z epidemią.

odpowiedz
Powinno tak być - 01.04.2020 / 09:46, *.t-mobile.pl

@Kuba: chłopie to mafia ,ona nie daje ,

odpowiedz
News⚽️Legia - 31.03.2020 / 18:21, *.70.125

Tu nie ma co sie stawiać,ich zarobki I tak były zawysokie za ich nèdzná gre,ci co protestujá to sie wyłamujá a takich nikt w klubach niechce...

odpowiedz
ja - 31.03.2020 / 17:48, *.chello.pl

W wielu firmach kto może pracuje zdalnie, a część ludzi ze względu na brak roboty jest przymusowo wysyłanych na zaległe urlopy.
Czekam na pierwsze dane o zwolnieniach.

odpowiedz
:) - 31.03.2020 / 18:40, *.chello.pl

@ja: ja jestem zwolniony już, nie pracowałem w gastro

odpowiedz
jo - 31.03.2020 / 16:33, *.tpnet.pl

W wielu firmach płacone będzie zaraz postojowe. Każdy z nas patrząc na koleżeństwo w pracy woli chyba dostać postojowe niż żyć w niepewności czy to jemu podziękują i zostanie całkiem bez pracy. Piłkarze powinni być wzorem dla innych, szczególnie dla młodzieży. Zarabiają w porównaniu do kibiców kwoty, o których możemy tylko marzyć. Najlepszym rozwiązaniem byłaby deklaracja zawodników, rady drużyny. Wtedy wiadomo by było czy Klub ma Drużynę czy nie...

odpowiedz
Krzysztof_Artur - 31.03.2020 / 19:07, *.chello.pl

@jo: Dokładnie tak jak mówisz!

odpowiedz
Peter - 01.04.2020 / 10:57, *.vectranet.pl

@jo: Ja na postojowym zarobię mniej niż 2000 zł. Ale cieszę się, że nadal mam gdzie wrócić jak to się skończy. Piłkarzom, gdyby nawet po obcięciu zarobków o połowę zostaje kilkadziesiąt tysięcy złoty. Nawet by się nie ośmieszali...

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.